Udostępnij
Skomentuj

Lutownica - jak wybrać? Która lutownica jest najlepsza?

W skrzynce z narzędziami każdego elektronika nie powinno zabraknąć lutownicy. Który model wybrać?

Jest to urządzenie niezbędne, które prędzej czy później należy kupić, by móc wykonać wszelkie czynności związane z łączeniem elementów metalowych za pomocą specjalnego spoiwa. Sprzęt przyda się także osobom projektującym biżuterię. Jaką więc lutownicę należy kupić? Na co zwracać uwagę?

Jak działa lutownica?

Lutowanie to proces polegający na stopieniu spoiwa, które łączy ze sobą elementy metalowe. Co ważne, temperatura topienia jest niższa niż temperatura łączonych metali. Wykorzystywane podczas lutowania spoiwo to cyna, choć jest to jedynie nazwa potoczna. W rzeczywistości składa się z około 60% tego pierwiastka oraz innych jak choćby srebro czy miedź.

Rodzaje lutownic

Można wyróżnić kilka rodzajów lutownic:

  • lutownica grzałkowa – inaczej lutownica oporowa, idealna do łączenia elementów elektronicznych. Jest wyposażona w wymienne groty, co pozwala na dostosowywanie jej do wykonania różnego rodzaju zadań. Jej autami jest niska cena oraz niewielka waga. Do grupy lutownic grzałkowych należy lutownica kolbowa. Jej grot jest wykonany z kawałka metalu umożliwiającego łączenie większych elementów.
  • lutownica transformatorowa – nadaje się do lutowania grubych kabli lub innych elementów o dużej powierzchni. Charakteryzuje się szybkością działania oraz dużą mocą nagrzewania. Lutownica transformatorowa nie należy jednak do urządzeń precyzyjnych, a przy tym jest dość ciężka.
  • lutownica gazowa - świetnie sprawdza się w terenie jako że nie wymagają podłączenia do gniazdka elektrycznego. Wadą lutownicy gazowej jest stosunkowo niewielka moc.
  • lutownica hotair – sprawdza się przy lutowania niewielkich elementów SMD. Do działania wykorzystuje gorące powietrze, co stanowi bardzo korzystne rozwiązanie przy delikatnych częściach elektronicznych.
  • stacja lutownicza – to stosunkowo duże urządzenie wyposażone w zaawansowaną elektronikę i pilnujące odpowiedniej temperatury grotu lutownicy.

Polecane lutownice

Na co zwracać uwagę?

Rodzaj grotu

Bardzo ważnym czynnikiem jest wielkość grotu, który powinien być dostosowany do rodzaju wykonywanych prac. Cieńszy grot sprawdzi się przy lutowaniu małych elementów elektronicznych. Jednak warto pamiętać, że mała grubość grotu wiąże się z jego krótszą żywotnością.

Groty można podzielić ze względu na kształt. Z tego też względu wyróżnia się m.in:

  • grot stożkowy – o lekko zaokrąglonej końcówce. Najczęściej znajduje się w standardowym wyposażeniu lutownicy.
  • grot wkrętakowy – jak sama nazwa wskazuje kształtem przypomina wkrętak. W zależności od szerokości wykorzystuje się e do różnych prac: standardowe (3-4 mm) do montażu przewlekanego, węższe (1-2 mm) do montażu powierzchniowego.
  • grot z minifalą – grot cylindryczny, którego końcówka została ścięta pod kątem 45 stopni.

To tylko kilka z grotów, które można znaleźć w sprzedaży. Ważne, by pasowały do danego modelu lutownicy oraz zostały dobrane odpowiednio do lutowanych elementów.

Moc lutownicy

Moc urządzenia należy dobrać do rodzaju lutowanych elementów. W przypadku drobnych części elektronicznych wystarczy lutownica o niewielkiej mocy. Jeśli lutowane będą grube kable należy zaopatrzyć się w urządzenie o mocy co najmniej 100 Watów. Z drugiej strony większa moc oznacza szybsze grzanie urządzenia. Rozwiązaniem wartym rozważenia przy zakupie jest przełącznik mocy, który umożliwi zmniejszanie i zwiększanie mocy w zależności od rodzaju wykonywanej pracy.

Temperatura pracy

Temperatura pracy lutownicy jest uzależniona od wybranego spoiwa. Dlatego też warto wybrać urządzenie wyposażone w regulację temperatury o jak największym zakresie. Dzięki takiemu rozwiązaniu łatwiej dostosować się do wykonywanych zadań.

Czas nagrzewania

Dla niektórych istotnym parametrem jest czas nagrzewania grotu. Najkrótszy oferują lutownice transformatorowe, w których może on wynosić 7-10 sekund.

Mobilność

Przy wyborze lutownicy warto zastanowić się, gdzie będzie wykorzystywana. Jeśli w domu lub warsztacie, w którym znajduje się gniazdko elektryczne, należy wybrać rozwiązania standardowe (przewodowe). Jeśli lutowanie odbywać się będzie w terenie należy zakupić lutownice bezprzewodowe jak choćby gazowe lub działające na baterie.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:48
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.