Udostępnij
Skomentuj

Listwa zasilająca bez kabla – jaką wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Listwy zasilające filtrujące, jak i przeciwprzepięciowe mogą być bez kabla. Czym kierować się podczas zakupu?

Telewizor, komputer, lodówka, pralka oraz wiele innych sprzętów RTV i AGD wymagają odpowiedniego zasilania. Idealnym rozwiązaniem w przypadku tego typu urządzeń są listwy zasilające. Dzięki długim przewodom z łatwością można podpiąć do nich sprzęt, który ustawiony został w sporej odległości od gniazdka elektrycznego. Mnogość dostępnych na rynku listew zasilających pozwala wybrać rozwiązanie na miarę potrzeb – klasyczne przedłużacze, listwy filtrujące, listwy antyprzepięciowe z różnymi rodzajami zabezpieczeń, wreszcie – przedłużacze z kablem lub bez. Te ostatnie dzięki wygodnym gniazdom i wtyczkom umożliwiają podpięcie przewodu zasilającego o dowolnej długości. Jak wybrać listwę zasilającą bez kabla? Podpowiadamy poniżej.

Jaka listwa zasilająca bez kabla?

Dostępne w sprzedaży listwy zasilające można podzielić na dwa główne rodzaje – klasyczne przedłużacze oraz listwy zasilające z zabezpieczeniami. Tradycyjne przedłużacze mają dwa zadania: umożliwić podłączenie sprzętu elektronicznego znajdującego się w określonej odległości od gniazdka elektrycznego oraz pozwolić na podpięcie do prądu (do jednego gniazdka) większej liczby urządzeń. Tego typu listwy zasilające nie chronią sprzętu przed tzw. przepięciami, czyli skokami napięcia elektrycznego wywołanymi awariami bądź wyładowaniami atmosferycznymi.

Ochronę urządzeń RTV oraz AGD zapewniają listwy zasilające z zabezpieczeniami. Wśród nich również można wyróżnić dwie główne grupy: listwy zasilające filtrujące oraz listwy zasilające antyprzepięciowe. Te pierwsze charakteryzują się niskim poziomem ochrony podłączonego do nich sprzętu, są za to tanie i łatwo dostępne. Drugie to z kolei rozwiązania, które chronią komputer, lodówkę czy telewizor przed nagłym, silnym i krótkotrwałym impulsem. Zarówno listwy filtrujące, jak i antyprzepięciowe oferowane są przez producentów w wersji z kablem oraz bez kabla.

Zastanawiając się nad zakupem listwy zasilającej bez kabla, warto wziąć pod uwagę cechy wszystkich dostępnych rozwiązań. Aby ułatwić podjęcie decyzji, poniżej prezentujemy zestawienie najważniejszych zalet oraz wad zwykłych listew zasilających, listew filtrujących oraz listew antyprzepięciowych.

Polecane listwy zasilające

Jaką listwę przeciwprzepięciową bez kabla wybrać?

Jak zostało wspomniane w powyższej tabeli, listwy przeciwprzepięciowe bez kabla oferowane są w trzech wersjach, różniących się systemem zabezpieczeń, a co z tego wynika również skutecznością ochrony podpiętych do nich urządzeń. Wyróżnić można takie rozwiązania jak:

  • listwa przeciwprzepięciowa bez kabla z bezpiecznikami topikowymi – gwarantuje jedynie podstawowy stopień ochrony sprzętu. W razie wykrycia nieprawidłowości bezpieczniki topikowe zainstalowane w listwie ulegają stopieniu, co prowadzi do odcięcia zasilania. Warto jednak wiedzieć, iż czas reakcji tego typu zaawansowanych przedłużaczy jest długi, przez co listwy z bezpiecznikami topikowymi nie chronią urządzeń przed krótkimi i silnymi impulsami;
  • listwa przeciwprzepięciowa bez kabla z warystorem – jest rozwiązaniem lepszym od wymienionej wyżej listwy z bezpiecznikami topikowymi – czas reakcji jest tutaj zdecydowanie krótszy, a dodatkowo warystory są w stanie zaabsorbować spore ilości energii;
  • listwa przeciwprzepięciowa bez kabla z diodami transilowymi – zapewnia najwyższy stopień ochrony, dzięki bardzo krótkiemu czasowi reakcji jest w stanie zabezpieczyć urządzenia przed silnymi i krótkotrwałymi skokami napięcia. Jej zasada działania jest taka sama jak w przypadku listew antyprzepięciowych z diodami transilowymi.

Czym są listwy zasilające bez kabla?

Zdecydowana większość oferowanych przez producentów listew zasilających wyposażona jest w przewód zasilający zamontowany na stałe. Może mieć on długość od 1,5 m do nawet 10 m. Im dłuższy kabel, tym na większą odległość można doprowadzić zasilanie. A co w przypadku, gdy przewód okaże się za krótki? Można starać się wymienić go samodzielnie – jeśli ktoś potrafi, lub zakupić nowy, tym razem dłuższy przedłużacz. Okazuje się, że istnieje jeszcze jedno uniwersalne rozwiązanie – listwa zasilająca bez kabla. Dzięki wygodnemu gniazdu można do niej podłączyć przewód zasilający o dowolnej długości, jedyne ograniczenie – musi być on wyposażony w odpowiednią wtyczkę.

Polecane listwy zasilające

Czym kierować się podczas zakupu listwy zasilającej bez kabla?

Kupując listwę zasilającą bez kabla, warto wziąć pod uwagę również inne czynniki – nie tylko zabezpieczenia zastosowane w danym modelu. Poniżej omawiamy parametry, które wpływają na wydajność, żywotność oraz skuteczność listew zasilających.

  • Czas reakcji – informuje o tym, ile czasu potrzebuje listwa, aby odciąć zasilanie w razie skoku napięcia elektrycznego. Im dłuższy czas reakcji na nieprawidłowości, tym większe prawdopodobieństwo uszkodzenia sprzętu. Ile maksymalnie powinien wynosić czas reakcji dobrej listwy zasilającej bez kabla? Według ekspertów nie może być on dłuższy niż 25 nanosekund.
  • Absorpcja energii – określa, jak wiele ponadprogramowej energii elektrycznej jest w stanie pochłonąć listwa zasilająca. W tym przypadku im większa wartość, tym skuteczniejsza ochrona sprzętu AGD i RTV. Przyjmuje się, że listwa zasilająca powinna absorbować co najmniej 400 J energii elektrycznej.
  • Maksymalne obciążenie – to dopuszczalne obciążenie, które jest w stanie „udźwignąć” listwa zasilająca, zanim zastosowane w niej zabezpieczenie odetnie dopływ prądu. Jak nietrudno się domyślić – im większa wartość, tym mocniejsze urządzenia można podłączyć do listwy w tym samym czasie.
  • Klasa szczelności IP – to norma określająca stopień ochrony urządzeń elektrycznych przed dostępem do ich wnętrza ciał stałych, niebezpiecznych części, a także wody. Wyrażana jest dwoma cyframi, w których pierwsza określa ochronę przed dostaniem się do nich ciał stałych, z kolei druga informuje o zabezpieczeniach przed przenikaniem wody.
  • Sposób podłączenia przewodu zasilającego – niektóre modele listew zasilających bez kabla wymagają samodzielnego zamontowania przewodu zasilającego, jednak znaczna większość tego typu rozwiązań wyposażona jest w wygodne gniazda sieciowe, którymi z łatwością można doprowadzić prąd do listwy. Jednym z częściej stosowanych wtyków jest IEC320 C14.
  • Liczba i typ gniazd – listwa zasilająca 3 gniazda bez kabla czy listwa zasilająca 5 gniazd bez kabla? Wybór – zarówno wśród klasycznych przedłużaczy, jak i listew zasilających z zabezpieczeniami, jest spory. Na rynku dostępne są modele wyposażone w kilka, a nawet kilkanaście gniazd pozwalających na podpięcie urządzeń elektronicznych.
Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:20
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.