Udostępnij
Skomentuj

Jaka listwa zasilająca do telewizora? Która najlepsza?

Listwa zasilająca do TV powinna pełnić funkcję przedłużacza i chronić odbiornik przed przepięciami sieci.

Awarie sprzętu RTV spowodowane skokami napięcia nie są może zbyt częste, ale jednak się zdarzają. Szczególne zagrożenie występuje wiosną, kiedy częstym zjawiskiem atmosferycznym są burze. Zabezpieczyć telewizor przed nieprzyjemnymi skutkami nieprzewidzianego wzrostu lub spadku napięcie można w bardzo prosty i zarazem niedrogi sposób, kupując listwę zasilającą z ochroną przepięciową. Jak wybrać listwę antyprzepięciową do telewizora? Na co zwrócić uwagę podczas jej zakupu? Na te i inne pytanie odpowiadamy w niniejszym poradniku.

Jaka listwa zasilająca do telewizora – klasyczny przedłużacz czy listwa antyprzepięciowa?

Większość osób wybierających listwę zasilającą do telewizora zwraca uwagę jedynie na liczbę dostępnych w niej gniazd oraz to, czy dany model wyposażony został w wygodny wyłącznik. To jeden z często popełnianych błędów, wynikających z niewiedzy. Listwy zasilające poza rolami przedłużacza i rozgałęziacza, pełnią inną istotną funkcję – chronią sprzęt RTV i AGD przed uszkodzeniem powodowanym silnymi skokami napięcia elektrycznego.

Oferowane przez producentów listwy zasilające można podzielić na dwie główne grupy: klasyczne przedłużacze oraz listwy antyprzepięciowe.

 • Klasyczne przedłużacze – za ich pomocą można podłączyć do prądu urządzenia znajdujące się w odległości nawet kilku metrów od gniazdka elektrycznego. W zależności od liczby gniazd może na nich pracować 5 lub więcej urządzeń. Niektóre modele wyposażone są w wygodne wyłączniki, umożliwiające jednoczesne i szybkie odłączenie od zasilania podpiętych sprzętów elektronicznych. Klasyczne przedłużacze nie posiadają wbudowanych filtrów ani zabezpieczeń przepięciowych. Są to rozwiązania tanie i zarazem łatwo dostępne.
 • Listwy zasilające antyprzepięciowe – mogą pełnić funkcje przedłużacza, rozgałęziacza, a także chronić drogi sprzęt elektroniczny przed skokami napięcia. Jak wiadomo, urządzenia RTV i AGD przystosowane są do napięcia o wartości 230 V. Przepięcia spowodowane awarią sieci elektrycznej lub wyładowaniami atmosferycznymi powodują nagłe i krótkotrwałe skoki napięcia, podczas których jego wartość może być nawet kilka razy wyższa. Mało który sprzęt AGD i RTV jest w stanie wytrzymać przeciążenie na takim poziomie. Skoki napięcia już nieraz były powodem spalenia się drogiego komputera czy telewizora. Listwy zasilające antyprzepięciowe wykrywając zbyt wysokie napięcie, absorbują energię i automatycznie odcinają zasilanie, chroniąc w ten sposób urządzenia do nich podłączone.

Rodzaje listew zasilających antyprzepięciowych do telewizora. Która najlepsza?

Oferowane przez producentów listwy zasilające z zabezpieczeniami występują w kilku wariantach. Różnice polegają w zastosowanych w nich systemach ochrony, które powodują, że dane rozwiązanie jest w stanie reagować – mniej lub bardziej skutecznie – na nieprawidłowości w przepływie prądu.

 • Listwa filtrująca – zapewnia niewielki stopień ochrony, gdyż odcina zasilanie jedynie w przypadku wadliwego działania któregoś z urządzeń do niej podłączonych. Listwy filtrujące często nazywane są nieco lepszymi przedłużaczami wyposażonymi w dodatkowe filtry i zestawy kondensatorów.
 • Listwa zasilająca do telewizora z bezpiecznikami topikowymi – gwarantuje wyższy poziom ochrony niż listwa filtrująca, jednak nie jest to rozwiązanie zaliczane do najlepszych na rynku. Bezpieczniki topikowe podczas skoku napięcia ulegają stopieniu i listwa odcina zasilanie. Wadą tego rodzaju listew jest długi czas reakcji, który znacznie obniża ich skuteczność.
 • Listwa zasilająca do telewizora z warystorem – to jeden z najwydajniejszych dostępnych modeli, który charakteryzuje się szybkim czasem reakcji. Warystor pochłania spore ilości nadmiernej energii elektrycznej, a listwa szybko odcina zasilanie, dzięki czemu zapewnia wysoki poziom ochrony podłączonym do niej urządzeniom.
 • Listwa zasilająca do telewizora z diodami transilowymi – gwarantuje najkrótszy czas reakcji ze wszystkim wymienionych rozwiązań. Jej zasada działania jest zbliżona do listwy antyprzepięciowej z warystorem.

Polecane listwy zasilające

Czym kierować się podczas zakupu listwy zasilającej do telewizora?

Wpływ na skuteczność oraz wydajność listwy zasilającej do telewizora ma szereg rozmaitych parametrów. Szczególną uwagę, warto jednak zwrócić na wymienione niżej aspekty.

 • Czas reakcji – informuje o tym, ile czasu potrzebuje listwa, aby odciąć zasilanie w razie przeciążenia spowodowanego skokiem napięcia. Im dłuższy czas reakcji, tym większe prawdopodobieństwo awarii sprzętu. Listwy zasilające do telewizora nie powinny mieć czasu reakcji dłuższego niż 25 nanosekund.
 • Absorpcja energii – określa, jak wiele ponadprogramowej energii jest w stanie pochłonąć listwa zasilająca. Im większa wartość, tym lepsza listwa chroniąca podłączone do niej urządzenia. Absorpcja energii dobrej listwy zasilającej do telewizora nie może być mniejsza niż 400 J.
 • Maksymalne obciążenie listwy – informuje, jak duże obciążenie można podać listwie, zanim zabezpieczenie odetnie dopływ energii elektrycznej. Im wyższe dopuszczalne obciążenie, tym mocniejszy sprzęt AGD i RTV można podłączyć do listwy w tym samym czasie.
 • Liczba gniazd i budowa listwy – listwy zasilające do telewizora i pozostałego sprzętu elektronicznego wyposażone mogą być w kilka lub kilkanaście gniazd. Dość często w ofertach sklepów spotkać można rozwiązania pozwalające podłączyć jednocześnie 5 urządzeń. Listwy zasilające mogą mieć budowę jedno- lub dwurzędową.
 • Długość przewodu – należy dostosować indywidualnie według potrzeb. Najkrótsze dostępne modele to listwy, których przewód ma długość 1,5 metra. Na rynku dostępne są także listwy z przewodem 5-metrowym.
 • Dodatkowe funkcje – nowoczesne listwy zasilające często wyposażone są w dodatkowe możliwości, zwiększające ich funkcjonalność. Jednym z ciekawszych udogodnień jest tryb energooszczędny, odcinający zasilanie urządzeń, które znajdują się w stanie czuwania. Jeśli w domu mieszkają dzieci, warto pomyśleć o zakupie listwy z funkcją children protect, która uniemożliwia włożenie palca lub zabawki do gniazda. Z kolei osoby ceniące estetyczne rozwiązania powinny zainteresować się listwą zasilającą do przykręcenia na ścianie.
 • Cena i producent – listwy antyprzepięciowe mogą kosztować kilka złotych, a mogą również kilkaset. Warto pamiętać, że to nie cena, ale jakość danego rozwiązania powinna być głównym kryterium decydującym o zakupie. Listwa przeciwprzepięciowa do 100 zł może być równie dobrym wyborem, jak akcesorium kosztujące 200 zł. Najważniejsze to wybrać rozwiązanie o odpowiednich parametrach. Jeden z elementów, na jaki warto zwrócić uwagę, to producent – najlepiej ten, który cieszy się uznaniem wśród zadowolonych użytkowników. Sprzęt pochodzący z oferty cenionych marek daje gwarancję solidności i niezawodności np. listwy zasilające Brennenstuhl, listwy zasilające Acar oraz listwy zasilające Armac.
Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:20
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.