Listwa zasilająca do akwarium – jaką kupić? Która najlepsza?
Spis treści:
Akwarystyka to piękne hobby, które z roku na rok zyskuje nowe rzesze zwolenników. Zakładając swoje pierwsze akwarium, trzeba pomyśleć nie tylko o zakupie rybek, roślinek oraz kolorowych kamyków, ale przede wszystkim o potrzebnym osprzęcie. Akwarium, oświetlenie, grzałki, termometry, filtry, deszczownice to tylko kilka elementów, których nie może zabraknąć. Większość z wymienionego osprzętu wymaga stałego źródła zasilania. W tym przypadku niezbędnym staje się użycie list zasilających z wieloma stanowiskami, które zapewniają nieprzerwaną pracę. Jaką listwę zasilającą do akwarium wybrać? Czy w tym przypadku wystarczy zwykły przedłużacz, czy lepiej wyposażyć się w listwę zasilającą przeciwprzepięciową? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.
Jaka listwa zasilająca do akwarium?
Listwy zasilające występują w wielu wariantach różniących się między sobą liczbą gniazd sieciowych, budową, materiałami, z jakich wykonane są ich obudowy czy też dodatkowymi funkcjonalnościami w postaci wyłączników. Mnogość dostępnych rozwiązań wcale nie ułatwia zakupu, tym bardziej że listwy zasilające często wyposażone są również w systemy bezpieczeństwa o różnej skuteczności. Biorąc pod uwagę wymieniony parametr, wyróżnia się: klasyczne przedłużacze, listwy filtrujące oraz listwy zasilające antyprzepięciowe. Wybór konkretnego modelu warto uzależnić przede wszystkim od planowanego zastosowania przedłużacza.
- Klasyczne listwy zasilające do akwarium – czyli popularne przedłużacze, które mają za zadanie doprowadzić zasilanie do sprzętu znajdującego się daleko od gniazdka elektrycznego, a także umożliwić podpięcie do niego więcej niż jednego urządzenia. Klasyczne przedłużacze nie mają wbudowanych żadnych zabezpieczeń chroniących podłączony sprzęt np. przed skokami napięcia. Niektóre modele wyposażone są w wygodne wyłączniki pozwalające jednym ruchem odciąć zasilanie od wszystkich urządzeń podpiętych do listwy.
- Listwy filtrujące do akwarium – to tzw. lepsze przedłużacze z dodatkowymi bezpiecznikami i zestawem kondensatorów. Zapewniają niewielki stopień ochrony urządzeniom do nich podpiętym – listwy filtrujące odcinają zasilanie tylko w przypadku awarii jednego z podłączonych urządzeń.
- Listwy przeciwprzepięciowe do akwarium – zapewniają najwyższy poziom ochrony podłączonych do nich urządzeń – wyposażone są w dodatkowe zabezpieczenia odcinające zasilanie w razie wystąpienia skoków napięcia. Listwy antyprzepięciowe stosowane do akwarium występują w kilku wariantach. Można wyróżnić takie rozwiązania jak:
- listwa do akwarium z bezpiecznikami topikowymi – gwarantuje podstawową ochronę sprzętu. Jest lepsza niż listwy filtrujące oraz klasyczne przedłużacze, jednak z powodu zbyt długiego czasu reakcji nie chroni urządzeń przed krótkimi, ale silnymi impulsami. Bezpieczniki topikowe w razie przepięcia spowodowanego burzą lub awarią sieci ulegają stopieniu, następuje wówczas odcięcie od zasilania sprzętów podpiętych do listwy zasilającej;
- listwa do akwarium z warystorem – jej cechą charakterystyczną jest szybki czas reakcji na zbyt niskie lub zbyt wysokie napięcie. Warystor po wykryciu nieprawidłowości absorbuje nadmierną ilość energii, odłączając podpięty sprzęt od zasilania. Tego typu listwy zasilające do akwarium gwarantują wysoki poziom ochrony i są jednymi z najlepszych modeli na rynku;
- listwa do akwarium z diodami transilowymi – jej zasada działania jest bardzo podobna do listew z warystorem, z tym że listwy do akwarium z diodami transilowymi cechuje jeszcze lepszy czas reakcji.
Wilgotność a listwa zasilająca?
Listwy zasilające do akwarium można umiejscowić zarówno w szafce, na której ono stoi, jak i na ścianie nieopodal. W obu przypadkach warto wziąć pod uwagę wilgoć panującą w pomieszczeniu, która może powodować niszczenia gniazd, a w konsekwencji zwarcia. Problem zbyt dużej wilgotności powietrza oraz listwy zasilającej do szafy można rozwiązać w bardzo prosty sposób. Częstą praktyką wśród entuzjastów akwarystyki jest stosowanie wentylatorów, które zmniejszają wilgoć panującą wewnątrz szafek o kilkadziesiąt procent.
Polecane listwy zasilające
Czym kierować się podczas zakupu listwy zasilającej do akwarium?
Rodzaj listwy zasilającej, a także jej klasa szczelności to tylko dwa spośród wielu czynników, które decydują o wydajności i skuteczności mniej lub bardziej zaawansowanych przedłużaczy. Jakie parametry wziąć jeszcze pod uwagę kupując listwę zasilającą do akwarium?
- Czas reakcji – określa, ile czasu potrzebuje listwa, aby odciąć zasilanie w przypadku wykrycia spadku lub wzrostu napięcia. Im dłuższy czas reakcji na nieprawidłowości, tym większe prawdopodobieństwo awarii sprzętu podłączonego do danej listwy. Czas reakcji listwy antyprzepięciowej do akwarium nie powinien być dłuższy niż 25 nanosekund.
- Absorpcja energii – informuje, jak wiele ponadprogramowej energii elektrycznej jest w stanie wchłonąć listwa zasilająca. Im większa wartość, tym lepsze i bezpieczniejsze dla sprzętu rozwiązanie. Listwy zasilające do akwarium powinny charakteryzować się absorpcją energii nie mniejszą niż 400 J.
- Liczba gniazd – to od ilości gniazd zasilających zależy, jak wiele urządzeń można podłączyć do zasilania w tym samym czasie. Na rynku dostępne są niewielkie przedłużacze wyposażone w 3 gniazda, kupić można również o wiele bardziej rozbudowane listwy zasilające z kilkunastoma stanowiskami
- Wyłączniki – większość listew zasilających oferowanych przez producentów posiada dodatkową funkcjonalność w postaci wygodnych wyłączników pozwalających jednym ruchem odciąć zasilanie od wszystkich podłączonych urządzeń. Niektóre, zaawansowane listwy zasilające do akwarium wyposażone są w kilka kolorowych wyłączników, w których każdy przypisany jest do innego gniazda – zarówno gniazdo, jak i połączony z nim wyłącznik mają ten sam kolor.
- Maksymalne obciążenie – informuje o dopuszczalnym obciążeniu, jakie można podać listwie, zanim zastosowane w niej zabezpieczenie odetnie zasilanie. Im większa wartość maksymalnego obciążenia, tym mocniejsze urządzenia można podłączyć do listwy w tym samym czasie.
- Długość przewodu zasilającego – to od niej zależy, jaki zasięg ma dana listwa zasilająca. Przedłużacze wyposażone są zazwyczaj w kable o długości od 1,5 m do 10 m. Niezwykle ciekawym rozwiązaniem są listwy zasilające bez kabla, posiadające dodatkowe gniazdo zasilające, do którego można podpiąć przewód o dowolnej długości – zgadzać musi się jedynie jego wtyk.
Znajdziesz w Morele
Rozgałęźniki - Zasilacze awaryjne UPS - Uchwyty do komputerów
Komentarze (0)