Udostępnij
Skomentuj

Listwa zasilająca 10 gniazd – jak wybrać? Która najlepsza?

Listwy zasilające z 10 gniazdami cieszą się sporą popularnością. Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Wiele osób decyduje się na podłączanie urządzeń do listew zasilających, a nie bezpośrednio do gniazdek elektrycznych. Jest to szczególnie popularne rozwiązanie, jeśli chodzi o komputer i urządzenia peryferyjne oraz w odniesieniu do sprzętu RTV. W niektórych przypadkach wystarcza listwa zasilająca z zaledwie kilkoma gniazdkami, ale duże nagromadzenie urządzeń wymagających zasilania powoduje, że konieczna może okazać się listwa z 10 gniazdami. Jak ją wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Jak wybrać listwę zasilającą z 10 gniazdami?

Oferta listew zasilających jest na tyle szeroka, że trudno wskazać jeden, jedyny model, który byłby godny uwagi i odpowiedni do każdego zastosowania. Przy wyborze należy więc zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów:

 • Zabezpieczenia – listwy zasilające mogą być wyposażone w różnego typu zabezpieczenia, ale niektóre ich nie posiadają, dlatego warto zwracać uwagę właśnie na ten parametr. Podstawowym rodzajem listwy jest listwa zasilająca z filtrem przeciwzakłóceniowym, ale optymalne zabezpieczenie podłączonych urządzeń zapewni dopiero listwa przeciwprzepięciowa. Nieliczne modele listew mają również zabezpieczenia przeciw przeciążeniom.
 • Długość przewodu – listwy zasilające z 10 gniazdami mogą być wyposażone w przewody o różnorodnych długościach. Najczęściej są to kable 1,5-2 m, ale mogą być również dłuższe. Warto wymierzyć odległość od gniazdka elektrycznego, w jakiej ma znajdować się listwa, by dobrać wariant o optymalnej długości przewodu. Warto również zwrócić uwagę na to, czy listwa posiada pod spodem wgłębienia na ukrycie zbyt długiego przewodu.
 • Producent – listwy zasilające z 10 gniazdami znajdziemy w asortymencie wielu różnych marek. Popularnością cieszą się szczególnie listwy Brennenstuhl oraz listwy Acar.
 • Kolor listwy – można dobrać go do wystroju wnętrza, kolorystyki mebli, koloru gniazdek lub koloru przewodów, jakie będą podłączane do listwy. W sprzedaży dominują listwy czarne, ale znajdziemy także modele białe oraz szare, a także dwukolorowe.
 • Rodzaje gniazd – warto zwrócić uwagę na to, jakimi gniazdami dysponuje listwa. Niektóre modele posiadają wszystkie gniazdka pełnowymiarowe (z bolcem), inne są wyposażone także w gniazdka na płaską wtyczkę, ale można znaleźć również listwy zasilające z portami USB, a nawet z gniazdkami RJ-45.
 • Układ gniazd – niektóre listwy zasilające z dziesięcioma gniazdami są długie i posiadają gniazda ułożone w jednej linii, inne modele są szersze i krótsze, a gniazdka są ułożone w dwóch rzędach.
 • Opcje montażowe – niektóre listwy zasilające z dziesięcioma gniazdkami mogą być wyposażone w elementy pozwalające na montaż na ścianie, inne mogą być stosowane w szafach RACK, ale zdecydowana większość wymaga położenia na podłodze lub na meblach.
 • Wtyczka – warto zwrócić uwagę na to, czy wtyczka w listwie jest uziemiona. Listwa zasilająca z płaską wtyczką to zdecydowanie rzadziej spotykane rozwiązanie, ale może się zdarzyć wśród najtańszych produktów tego typu.
 • Włącznik – listwy zasilające często bywają wyposażone w wyłącznik, ale nie jest to regułą. W większości modeli stosowany jest jeden wyłącznik do całej listwy, który aktywuje lub wyłącza wszystkie gniazda, ale niektóre listwy mogą posiadać również odrębne wyłączniki dla każdego z gniazdek.
 • Cena – listwy zasilające miewają mocno zróżnicowane ceny. Warto pamiętać o tym, że najtańsze z nich często oferują jedynie filtrowanie zakłóceń (bez ochrony przeciwprzepięciowej), a poza tym mogą nie być zbyt solidnie wykonane. Rozsądnym wyborem są listwy z, co najmniej, średniej półki cenowej, które są oferowane przez wiodących producentów, certyfikowane i charakteryzują się optymalnymi parametrami.

Wyszukując listew zasilających w internecie, warto pamiętać o tym, że pod hasłem 10 listwa zasilająca 4 gniazda 220V może kryć się również listwa RACK w rozmiarze 10, która oferuje 4 gniazda 220 V.

Polecane listwy zasilające

Listwa zasilająca a antyprzepięciowa

Zanim sięgniemy po listwę z 10 gniazdami, warto zwrócić uwagę na to, czy mamy do czynienia ze zwykłą listwą zasilającą, czy może raczej z modelem antyprzepięciowym – to bardzo istotna kwestia.

 • Listwa zasilająca (bez ochrony antyprzepięciowej) to nic innego, jak spory przedłużacz z wieloma gniazdkami. Najczęściej jest to rozwiązanie w niskiej cenie, ale też nie zapewniające urządzeniom elektrycznym dodatkowej ochrony – z tego względu raczej nie poleca się stosowania listew tego typu do komputera, a także innych sprzętów wrażliwych na skoki napięcia.
 • Listwa antyprzepięciowa może, z wyglądu, przypominać zwykłą listwę zasilającą, ale jest wyposażona również w ochronę przed przepięciami w sieci elektrycznej. Przepięcia to nagłe skoki napięcia, które mogą być spowodowane zjawiskami atmosferycznymi, jak również różnego typu awariami sieci. Jeśli szukamy listwy, która nie tylko zasili nasze urządzenia elektryczne, ale też dodatkowo je zabezpieczy, to właśnie listwa antyprzepięciowa 10 gniazd będzie dobrym wyborem.

Warto pamiętać o tym, że pojęcie „listwa zasilająca” często odnosi się do ogółu listew, które zapewniają zasilanie (zarówno zwykłych, jak również antyprzepięciowych, z włącznikiem, z pilotem lub z funkcjami smart). Z tego też względu przy wyborze listwy, należy koniecznie zwracać uwagę z jakiego rodzaju rozwiązaniem mamy do czynienia.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:14
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.