Udostępnij
Skomentuj

Listwa zasilająca antyprzepięciowa – jaką kupić? Na co zwrócić uwagę?

Listwa zasilająca antyprzepięciowa chroni sprzęt RTV i AGD przed uszkodzeniami powodowanymi skokami napięcia.

W dzisiejszych czasach w naszych domach znajduje się coraz więcej sprzętów zasilanych prądem. Sprzęt RTV i AGD nie należy do najtańszych elementów wyposażenia domu i ważne jest, by zapobiegać ewentualnym problemom, które mogą popsuć nasz sprzęt. Jednym z częstych problemów są skoki napięcia, które spowodowane są np. warunkami atmosferycznymi, takimi jak burza. Problem jest tym większy, że soki napięcia są niebezpieczne nie tylko dla samego sprzętu, ale również dla użytkownika. Przy podłączaniu telewizora czy komputera do gniazdka warto zaopatrzyć się w listwę zasilającą antyprzepięciową, która dzięki wbudowanym systemom zabezpieczeń chroni sprzęt przed nagłymi wzrostami i spadkami napięcia. Zakup takiego przedłużacza z bezpiecznikiem znacznie zwiększy bezpieczeństwo korzystania z urządzeń oraz wydłuży ich żywot.

Jaką listwę zasilającą antyprzepięciową wybrać?

Wiele osób świadomych problemów wynikających ze skoków napięcia zastanawia się jaką listwę zasilającą wybrać do domu. Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie, trzeba poznać podstawowe parametry listew przeciwprzepięciowych oraz aspekty, na które warto zwrócić uwagę przy jej zakupie. Uniwersalną radą przy wyborze listwy antyprzepięciowej jest dostosowanie jej do swoich potrzeb i układu domu, gdy np. decydujemy się na listwę antyprzepięciową do przykręcenia lub listwę naścienną. Kolejną generalną poradą jest korzystanie ze sprzętu producentów o sprawdzonej renomie na rynku. Przy zakupie listwy z nieznanej szerzej marki, o zadziwiająco niskiej cenie można się rozczarować, natykając się na wadliwy sprzęt, który będziemy musieli wymienić, ze względu na to, że nie będzie on gwarantował wystarczającej jakości. Wartymi polecenia producentami są np. Brennenstuhl, Hama albo Titanium, które od lat dostarczają świetną drobną elektronikę i mają ugruntowaną pozycję na rynku.

Listwa zasilająca — podstawowe parametry

Przy zakupie listwy zasilającej warto poznać jej podstawowe parametry, które stanowią o jakości kupowanego przez nas przedłużacza.

Pierwszym parametrem, niekiedy uznawanym za najważniejszy jest oczywiście czas reakcji. Listwy służą głównie do odcinania prądu w razie zagrożenia zbyt dużym napięciem, ważne jest więc, by czas reakcji, w którym listwa odetnie zasilanie w razie nieprawidłowości, był jak najkrótszy, minimalizując przy tym konsekwencję wzrostu napięcia. Górną granicą czasu reakcji, ponad którą nie opłaca się rozważać jej zakupu, jest 25 nanosekund. Jeśli listwa potrzebuje więcej czasu na odcięcie urządzenia od prądu, ryzyko uszkodzenia sprzętu znacznie się zwiększa.

Kolejnym ważnym parametrem jest absorpcja energii odpowiadająca temu, ile dana listwa jest w stanie pochłonąć energii. Większa absorpcja energii sprawia, że podłączony sprzęt jest lepiej chroniony. Wysokiej jakości listwy nie są produkowane poniżej wartości 400 J.

Nie można zapominać także o maksymalnym obciążeniu, które dana listwa antyprzepięciowa może przyjąć. Oczywiście im większe jest dopuszczalne obciążenie przyjmowane przez listwę, tym potężniejszy sprzęt możemy pod nią podłączyć.

Ostatnim podstawowym parametrem list zasilających jest maksymalny prąd impulsu. Przy wyborze listwy warto zwrócić się w stronę tych, w których nie jest on mniejszy niż 80 kA, ponieważ im jest on większy tym mamy do czynienia z lepszą listwą.

Na co zwrócić uwagę, wybierając listwę zasilającą antyprzepięciową?

Poza parametrami istnieje szereg czynników, które warto przemyśleć przy zakupie listwy zasilającej antyprzepięciowej. Przede wszystkim trzeba przemyśleć liczbę gniazd i ich rodzaj, które znajdują się na listwie. Przy podłączaniu do niej przykładowo telewizora, jednocześnie na naszej szafce RTV znajduje się jeszcze np. dekoder, DVD, konsola czy przystawka smart TV. Warto więc dla własnej wygody zdecydować się na listwę z wieloma gniazdami.

Standardowo na liście znajduje się trzy do pięciu slotów, jednak bez problemu znajdziemy listwę zasilającą na 6 gniazd, a nawet na więcej. Drugim aspektem jest długość kabla w listwie przeciwprzepięciowej. Nie powinna być ona ani za długa, ani za krótka, a dostosowana pod konkretne potrzeby. Najczęściej sprawdzi się listwa 1,5 metra, jednak producenci w swoich ofertach mają listwy, które przekraczają pięć metrów. Ważnym aspektem dla wygody korzystania z przedłużacza z bezpiecznikiem jest to czy posiada on wyłącznik. Listwa zasilająca z wyłącznikami sprawia, że możemy samodzielnie odciąć od niej przepływ prądu w prosty sposób.

Czym różni się listwa zasilająca a antyprzepięciowa?

Ze względu na różnicę w cenie konsumenci zastanawiają się nad kupnem zwykłej listwy zasilającej, myśląc, że jest to tańsza alternatywa, która załatwia problem zbyt małej ilości gniazdek w domu. Oczywiście, zwykła listwa zasilająca może mieć nawet 10 gniazd, jednak w odróżnieniu od listwy zasilającej antyprzepięciowej nie ochroni sprzętu od skoków napięcia. Listwa zasilająca z bezpiecznikiem skutecznie odetnie dopływ prądu do urządzenia w przypadku przekroczenia maksymalnego natężenia, co sprawia, że jest to zdecydowanie bezpieczniejsza opcja.

Rodzaje listew zasilających antyprzepięciowych

Na rynku dostępnych jest wiele rodzai przeciwprzepięciowych. Przedłużacze nie różnią się tylko detalami takimi jak to, czy jest to listwa antyprzepięciowa z płaską wtyczką, czy jest to przedłużacz z wyłącznikami do każdego gniazdka. Są one oczywiście ważne, jednakże listwy dzielą się głównie ze względu stosowane w nich zabezpieczenia.

Podstawową listwą jest listwa filtrująca, która odcina prąd tylko w przypadku awarii urządzenia, które jest pod nią podpięte. Nie jest to najlepszy rodzaj zabezpieczenia i jest ona zwykłym przedłużaczem z bezpiecznikiem.

Nieco lepszym wyborem są listwy zasilające z bezpiecznikami topikowymi, które w momencie przeciążenia spowodowanego skokiem napięcia topią się i w ten sposób odcinają urządzenie od prądu. Niestety czas reakcji w nich jest na tyle długi, że ten rodzaj listwy nie chroni przed krótkimi i silnymi impulsami.

Dużo lepsze od powyższych rodzai listew są listwy antyprzepięciowe z warystorem, które mają znacznie szybszy czas reakcji oraz wyższą absorpcję energii. Działają w ten sposób, że warystor pochłania energię, gdy napięcie jest zbyt wysokie, jednocześnie odcinając zasilanie.

Najlepszym wyborem będą jednak listwy antyprzepięciowe z diodami transilowymi, które działają na podobnej zasadzie co te z warystorem, jednakże mają jeszcze szybszy czas reakcji, zapewniający najlepszą ochronę naszego sprzętu.

Czy warto stosować listwę antyprzepięciową?

W naszych wraz z postępem technologicznym znajduje się obecnie wiele urządzeń elektronicznych, których zakup jest niemałym wydatkiem. Jeśli nie chcemy narazić się na dodatkowe koszty związane z popsuciem się sprzętu, spowodowanym skokami napięcia powinniśmy rozważyć możliwe zabezpieczenia. Biorąc pod uwagę stosunkowo niską cenę listwy antyprzepięciowej w porównaniu do kosztów naprawy sprzętu RTV i AGD, wydaje się zasadne stosowanie listwy antyprzepięciowej, która chroni nasz sprzęt przed możliwymi konsekwencjami. Ze względu na swoją wysoką funkcjonalność listwa antyprzepięciowa powinna być standardowym wyposażeniem domu i nie zasadność stosowania jej przy podłączaniu sprzętu elektronicznego do gniazdka, nie powinna budzić żadnych wątpliwości.

Ile prądu pobiera listwa zasilająca?

W czasach, w których ceny za energię elektryczną szybują w górę, a ludzie szukają oszczędności, zasadne jest przyjrzenie się temu, ile prądu pobierają sprzęty elektroniczne. Jednym z budzących pytanie sprzętów powszechnych w naszych domach są listwy zasilające. Na szczęście, nie dość, że pozwalają one na kontrolę przepływanego prądu w podłączonych do nich urządzeń, to same w sobie nie są „prądożerne”. Jedynie podświetlane wyłączniki mogą zużywać prąd. Wyłącznik generuje pobór prądu na poziomie od 0,3 mA do 5 mA. Czyli max ~1,2W. Warto wspomnieć, że producenci informują o mocy podświetlenia na opakowaniu bądź w swoim katalogu.

Jaka listwa zasilająca do komputera?

Jednym z najpopularniejszych sprzętów RTV, które wymagają szczególnej troski, jest komputer. Ludzie, którzy nie chcą narazić się na spalenie sprzętu przez zbyt wysoki skok napięcia myśli o tym, jaka listwa zasilająca do komputera będzie odpowiednim wyborem. Warto pamiętać przede wszystkim o parametrach takich jak czas reakcji, absorpcja energii czy maksymalne obciążenie. Jako że komputery to przeważnie drogi i ważny sprzęt polecanym rodzajem będzie listwa antyprzepięciowa z diodami transilowymi. Ze względu na ilość dodatkowego sprzętu znajdującego się zazwyczaj przy stanowisku komputerowym zasadny jest wybór przedłużacza o dużej ilości gniazd. Warto zastanowić się także nad listwą zasilającą z USB, dzięki której np. szybko podłączymy telefon podczas pracy przy komputerze. PC nie należy do mobilnego sprzętu, więc można rozważyć zakup listwy zasilającej przykręcanej, by była ona dedykowana konkretnie do korzystania z komputera oraz była solidnie osadzona w wybranym przez nas miejscu.

Jaka listwa zasilająca do audio?

Sprzęt audio zużywa bardzo dużo energii, szczególnie jeśli jest on wysokiej jakości. Oczywiście na rynku dostępne są też modele energooszczędne, jednak z zasady pobór prądu przez nie jest duży. Tym bardziej warto zastanowić się, jaka listwa zasilająca do audio będzie najlepsza. Skok napięcia jest w stanie zniszczyć nasz sprzęt w mgnieniu oka, dlatego listwa antyprzepięciowa jest jedynym wyborem, który zapewni ochronę naszym urządzeniom. Tak jak w przypadku listew zasilających do komputera nie warto zwracać swojej uwagi na listwy filtrujące oraz inne niskobudżetowe rozwiązania. W celu estetycznym można przemyśleć listwy zasilające „bez kabla”.

Co to jest inteligentna listwa zasilająca?

Dzięki postępowi technologicznemu na rynku dostępne są inteligentne listwy zasilające, które w wygodny sposób można sterować przy pomocy smartfona. Pozwalają one na zdalne nadzorowanie, monitorowanie i wyłączanie oraz włączanie konkretnych gniazd znajdujących się na listwie. To świetny wybór dla ludzi ceniących sobie nowoczesne rozwiązania.

Udostępnij
3,3
5 ocen
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Najlepsze z warystorem lub z diodami transilowymi, a w polecanych ani jedna nie ma takiej ochrony... A przynajmniej w żadnej z wymienionych w specyfikacji nie występują w/w...
Także teoria teorią, a w praktyce kup byle co
Specjalista Morele | 17:27
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.