Udostępnij
Skomentuj

LG Gram 15 - wydajność oraz specyfikacja

Analizujemy możliwości nowego, 15-calowego laptopa od LG. Czy model Gram jest wart zainteresowania?

Sprzęt kierowany jest przede wszystkim do małych i średnich firm, choć powinien spełnić oczekiwania także wielu startupów i freelancerów, którzy poszukują lekkich, kompaktowych laptopów o niskonapięciowym charakterze. Do zakupu zachęca również pojemna bateria oraz matryca IPS.

LG Gram 15 – dane techniczne oraz cena

Oczywiście przed dokonaniem zakupu warto zwrócić dokładną uwagę na zaproponowaną specyfikację techniczną, a także sprawdzić, z obsługą których programów laptop powinien sobie poradzić.

LG Gram 15 – dostępne konfiguracje

Do czynienia mamy oczywiście z ultrabookiem, który bardzo dobrze spełnia kryteria stawiane przed tego typu urządzeniami. Mowa tutaj przede wszystkim o kompaktowych wymiarach, niewielkiej wadze i wykorzystaniu niskonapięciowych podzespołów.

Uwagę warto zwrócić zwłaszcza na czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor Intel Core i5-8265U. Jest to jeden z lepszych przedstawicieli serii Whiskey Lake w tej kategorii. Wyróżnia się częstotliwością taktowania na poziomie 1600 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 3900 MHz w trybie turbo. Uzupełnieniem specyfikacji jest 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz współczynnik TDP wynoszący 15 W.

Wszystko to przekłada się na bardzo solidny procesor niskonapięciowy, któremu być może daleko do najwydajniejszych układów gamingowych czy też specjalistycznych, jednak z pewnością zapewni stabilną obsługę wielu programów biurowych czy też projektowych. Powinien poradzić sobie także z narzędziami do obróbki grafiki i wideo oraz odtwarzaniem treści w rozdzielczości 4K.

Zobacz LG Gram 15

Uwagę warto zwrócić jeszcze na wyniki testów diagnostycznych. W programie Cinebench R15, procesor ten uzyskał średnią na poziomie 157 punktów w trybie jednowątkowym i 617 punktów w trybie wielowątkowym. Potwierdza to jego zastosowanie – dla docelowych odbiorców laptopa LG Gram 15 okaże się okaże się dobrym wyborem.

Jak można było się domyślić, omawiany ultrabook jest pozbawiony dedykowanej karty graficznej. Ograniczyć musimy się wyłącznie do jednostki zintegrowanej, którą jest Intel UHD Graphics 620. Ze względu na korzystanie z pamięci współdzielonej, nie pozwoli na wiele. Nie zapewni dodatkowej mocy obliczeniowej do obsługi programów specjalistycznych, jednak w ramach wspomnianego zastosowania powinna okazać się wystarczająca.

To samo tyczy się zamontowanej pamięci RAM typu DDR4. Jej taktowanie wynosi 2400 MHz, dlatego zapewni płynną i stabilną obsługę programów biurowych i projektowych. Warto podkreślić, że na rynku oferowane są przeważnie modele wyposażone w 8 GB RAM, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wartość tę podwoić, poprzez zakup dodatkowej kości.

Na podobną swobodę możemy liczyć w przypadku dysków twardych. LG Gram 15 jest sprzedawany w wersjach z dyskami SSD M.2 o pojemności 256 GB lub 512 GB. Wewnątrz obudowy znalazło się jednak miejsce na drugi dysk. Dzięki temu możemy rozszerzyć przestrzeń dyskową, co okaże się przydatne zwłaszcza dla osób pracujących ze sporymi plikami graficznymi i filmowymi.

LG Gram 15 – wygląd

Pomimo że mamy do czynienia z laptopem o przekątnej ekranu 15,6 cali, jego waga wskazuje raczej na sprzęt znacznie mniejszy. Waży bowiem niewiele ponad kilogram, a jego wymiary śmiało można uznać za kompaktowe. Zostało to uzyskane między innymi dzięki cienkim ramkom ekranu oraz braku dedykowanej karty graficznej.

Wszystko to sprawia, że laptop jest lekki i poręczny, dlatego sprawdzi się nie tylko w ramach pracy stacjonarnej, przy biurku, ale również w podróży. Jego wykorzystanie w pociągu, samochodzie czy też w autobusie okaże się bardzo wygodne.

Wytrzymałość obudowy również należy ocenić na plus. Zastosowane materiały sprawiają, że cała konstrukcja jest odpowiednio sztywna i odporna na uderzenia. Potwierdzają to zresztą przeprowadzone testy MIL-STD-810G, w ramach których sprawdzana była również podatność laptopa na wpływ niskich i wysokich temperatur, pyłu, wibracji, niskiego ciśnienia i tak zwanej słonej mgły.

Potencjalni nabywcy LG Gram 15 powinni być zadowoleni także z zamontowanego zestawu portów i złączy. Cieszy przede wszystkim obecność 3 portów USB 3.1 oraz jednego typu C, który może zostać przez nas wykorzystany na wiele różnych sposobów (nie tylko do przesyłania danych). Nie można zapomnieć również o baterii, która, według testów, może pracować nawet przez 21,5 godziny bez konieczności podłączania jej do ładowania.

LG Gram 15 – matryca

Jak wskazuje producent, jego nowy laptop ma zapewnić komfortową pracę nie tylko z dokumentami i podstawowymi materiałami multimedialnymi, ale również w rozmaitych programach wykorzystywanych do obróbki grafiki i wideo. Zapewnić ma to 15-calowa matryca IPS. Obsługuje ona rozdzielczość Full HD i zapewnia aż 96% pokrycia gamy kolorów sRGB.

Wszystko to przekłada się na więcej niż przyzwoitą jakość generowanego obrazu. Użytkownicy powinni być zadowoleni nie tylko z głębi kolorów, ale również z dobrej luminancji czy też wysokiego kontrastu. Do tego wszystkiego dochodzi oczywiście matowa powłoka, która utrzymuje widoczność wyświetlanych treści przy zwiększonym nasłonecznieniu.

LG Gram 15 – klawiatura i touchpad

Omawiany laptop został wyposażony w sześciorzędową klawiaturę wyspową, która została dostosowana do szybkiego, bezwzrokowego pisania. Pozytywnie należy ocenić zarówno wielkość, jak i jakość wykonania klawiszy – wyróżniają się one odpowiednim skokiem i dobrą reakcją. Co równie ważne, podczas pisania obudowa laptopa nie ugina się, co również wpływa na wygodę pracy.

Producent zdecydował się na zamontowanie dwustopniowego podświetlenia klawiatury, dzięki któremu praca możliwa okaże się także po zmroku. Przyczepić nie można się również do touchpada – spełnia on swoją funkcję, zapewniając precyzyjne działanie. Na liście dodatków znajdziemy również czytnik linii papilarnych.

LG Gram 15 – wydajność

Jak już zostało wspomniane, laptop kierowany jest przede wszystkim do małych i średnich firm, startupów i freelancerów. Jest to ultrabook, dlatego ma zapewnić przede wszystkim niewielki pobór mocy, małą wagę i kompaktowe wymiary. Zamontowany procesor, pamięć RAM i dysk twardy zapewniają jednak bardzo przyzwoitą wydajność, którą potwierdzają rozmaite testy diagnostyczne. Zapewnia ona komfortową pracę z wykorzystaniem zarówno programów biznesowych, jak i graficznych, a to przecież w przypadku tego typu sprzętów jest najważniejsze.

Zintegrowana karta graficzna nie gwarantuje zbytniego wsparcia. Ze względu na oczywiste ograniczenia, nie poradzi sobie ze szczególnie wymagającymi programami i grami. Potwierdzają to zresztą wyniki testów – w programie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała ona średnią na poziomie 1706 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Unlimited zatrzymała się ona na 87718 punktach. Jeśli planujecie uruchomienie na LG Gram 15 gier, powinniście ograniczyć się wyłącznie do tytułów o niskich wymaganiach sprzętowych.

LG Gram 15 – wady i zalety

Przedstawiony wyżej laptop powinien przypaść do gustu przede wszystkim osobom poszukującym sprzętu do obsługi pakietu biurowego, rozbudowanych programów biznesowych, a także prostych narzędzi graficznych. Do tego dochodzą kompaktowe wymiary i niewielka waga, typowa dla nowoczesnych ultrabooków. Wszystko to gwarantuje wysoki komfort obsługi zarówno przy biurku, jak i w podróży.

Na jakie jeszcze zalety należy zwrócić uwagę w przypadku laptopa LG Gram 15? Przede wszystkim na wysokiej jakości matrycę IPS Full HD, dzięki której możliwa stanie się obróbka grafiki i materiałów wideo. Do tego wszystkiego należy dodać również przyzwoitą wytrzymałość mechaniczną obudowy, rozbudowany zestaw portów oraz bardzo solidnie wykonany osprzęt. Nie można zapomnieć także o pojemnej baterii, a także o podświetleniu klawiatury i czytniku linii papilarnych. Jak to zwykle bywa w przypadku tego typu sprzętów, przyczepić możemy się do wysokich cen i braku dedykowanej karty graficznej.

ZALETY

 • Przyzwoite, niskonapięciowe podzespoły
 • Ultramobilny charakter sprzętu dzięki kompaktowej i lekkiej obudowie
 • Wysoka wytrzymałość mechaniczna
 • Bardzo dobra matryca IPS Full HD
 • Dodatki w postaci podświetlenia klawiatury i czytnika linii papilarnych
 • Rozbudowany zestaw portów
 • Solidny osprzęt
 • Możliwość zamontowania dodatkowego dysku SSD
 • Pojemna bateria

WADY

 • Wysoka cena
 • Brak dedykowanej karty graficznej

LG Gram 15 – podsumowanie, czy warto?

Jeśli szukacie lekkiego, 15-calowego ultrabooka, który zapewni wygodną pracę stacjonarną i mobilną, model LG Gram 15 okażę się dobrym wyborem. Głównie ze względu na wysoką jakość wykonania, bardzo dobrą matrycę i przyzwoite, niskonapięciowe podzespoły.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:48
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.