Udostępnij
Skomentuj

Lenovo Yoga S730 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Na rynku pojawił się nowy model laptopa z serii Lenovo Yoga. W jakich konfiguracjach sprzętowych występuje?

Jak można się łatwo domyślić, mamy do czynienia z ultrasmukłym i ultralekkim laptopem, który dobrze sprawdza się w różnych warunkach – nie tylko w biurze, przy naszym stanowisku pracowniczym, ale także wszędzie tam, gdzie możemy liczyć na odrobinę wolnego miejsca.

Lenovo Yoga S730 – dane techniczne oraz cena

Sprzęt kierowany jest przede wszystkim do klientów biznesowych, poszukujących laptopa niskonapięciowego, dobrze radzącego sobie z obsługą nie tylko programów podstawowych. Oczywiście ostateczna wydajność jest uzależniona od wybranej konfiguracji. Wszystko to sprawia, że warto przyjrzeć się im bliżej.

Lenovo Yoga S730 – dostępne konfiguracje

Oferowane na rynku modele nie są specjalnie zróżnicowane, jednak mimo wszystko warto dokładnie sprawdzić, z jakich podzespołów korzystają. Pozwoli to dostosować ostateczny wybór do konkretnych programów, które mają być obsługiwane, a także do naszych możliwości finansowych.

Na początek warto zająć się procesorami montowanymi w omawianym sprzęcie. Producent postawił na układy z serii Intel Whiskey Lake-U, które są niezwykle często wykorzystywane w urządzenia o profilu biznesowym. Z jednej strony zapewniają zwiększoną ilość rdzeni i wątków, co przekłada się na lepsze działanie w programach wymagających dodatkowej mocy obliczeniowej, a z drugiej pobierają niewielkie ilości energii. Wszystko to doskonale pasuje do tego, w jaki sposób wykorzystywane są laptopy biznesowe.

Zobacz Lenovo Yoga S730

W przypadku modelu Lenovo Yoga S730, do wyboru mamy dwa układy. Pierwszym, wydajniejszym jest Intel Core i7-8565U (znaleźć można go na przykład w modelu Lenovo Yoga S730-13IWL). Dysponuje on czteroma fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami, a jego częstotliwość taktowania w trybie bazowym wynosi 1800 MHz. To oczywiście nie koniec, ponieważ w trybie turbo wartość ta może zostać podbita do poziomu 4600 MHz. Uzupełnieniem specyfikacji procesora jest pamięć podręczna w ilości 8 MB, a także współczynnik TDP wynoszący 15 W.

Wszystko to przekłada się na bardzo solidne urządzenie, które zagwarantuje komfortową obsługę najważniejszych programów biznesowych, a także wielu narzędzi multimedialnych, graficznych i projektowych. Bardzo dobrze sprawdzi się w więc zarówno w pracy, jak i w domu czy też w podróży. Potwierdzeniem tego mogą być wyniki testów diagnostycznych, przeprowadzonych w programie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym układ ten uzyskał średnią na poziomie 178 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym wyniosła 564 punkty.

Przedstawiony wyżej procesor jest przeważnie montowany w droższych konfiguracjach sprzętowych. Jeśli chcecie wydać mniej, powinniście celować w modele wyposażone w procesor Intel Core i5-8265U, który także jest czterordzeniowy i ośmiowątkowy. W porównaniu z układem i7, wyróżnia się jednak niższym taktowaniem – w trybie bazowym wynosi 1600 MHz, natomiast w trybie turbo dochodzi maksymalnie do poziomu 3900 MHz. Do tego dochodzi mniejsza ilość pamięci podręcznej (6 MB zamiast 8 MB).

Parametry są więc niższe, co przekłada się na słabszą wydajność w programach. Różnica między dwoma procesorami nie jest jednak znacząca (wynosi przeważnie kilkanaście procent), dlatego śmiało można stwierdzić, że zagwarantują obsługę tych samych narzędzi. We wspomnianych testach Cinebench R15, układ i5-8265U uzyskał kolejno 171 i 549 punktów. Bez większych problemów sprawdzi się w ramach szeroko pojętego użytku biznesowego.

Zarówno konfiguracja Lenovo Yoga S730 i5, jak i i7 korzysta z pamięci RAM typu DDR3L, której taktowanie wynosi 2133 MHz. Co istotne, jest to pamięć wlutowana, nie może więc zostać rozszerzona. Pod obudową brak bowiem wolnych slotów, w których moglibyśmy umieścić kolejne kości RAM. Warto więc zastanowić się, jaka wartość nas satysfakcjonuje. Oczywiście im więcej pamięci, tym wyższa cena – najdroższe okażą się modele Lenovo Yoga S730 16 GB.

Wszystkie konfiguracje omawianego laptopa zostały wyposażone w dyski twarde typu SSD M.2 PCIe. Gwarantują one znaczne przyspieszenie systemu w porównaniu z tym, na co możemy liczyć korzystając z dysków talerzowych (HDD).

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o tym, że specyfikacja Lenovo Yoga S730 wskazuje na wykorzystanie wyłącznie zintegrowanej karty graficznej, co jednak w przypadku urządzeń tej wielkości jest normą. Jednostka Intel UHD Graphics 620, bo o niej mowa, zapewnia przyzwoite działanie przy obsłudze standardowych programów. Z oczywistych względów, nie okaże się zbyt pomocna podczas realizacji szczególnie rozbudowanych zadań.

Lenovo Yoga S730 – wygląd

Pod względem designu, model S730 przypomina wiele innych nowych urządzeń od Lenovo. Producent postawił na srebrno-czarną kolorystykę, która bardzo dobrze oddaje nowoczesny, biznesowy charakter urządzenia. Co ważne, wszystkie elementy zostały spasowane bardzo poprawnie, toteż całość prezentuje się naprawdę solidnie.

Jak przystało na sprzęt ultramobilny, Lenovo yoga S730 waży zaledwie 1,2 kg, dzięki czemu doskonale sprawdzi się w praktycznie każdych warunkach – niezależnie od tego, czy zamierzacie pracować przy biurku, na kanapie czy też w podróży. Przenoszenie i użytkowanie laptopa zawsze okaże się bardzo komfortowe.

Oczywiście wszystko to powinno iść w parze z zadowalającą wytrzymałością mechaniczną obudowy. Śmiało można stwierdzić, że pod tym względem laptop sprawdza się całkiem dobrze. Konstrukcja została wykonana z aluminium, dlatego jest odpowiednio sztywna i odporna na uszkodzenia. Klapa ekranu, choć cienka, nie poddaje się łatwo wygięciom. Palmtrest zaś nie odkształca się podczas intensywnego pisania, nie musimy również martwić się skrzypieniem obudowy. Plusik możemy postawić także przy jakości wykonania zawiasów, które działają bardzo płynnie, gwarantując przy tym utrzymanie ekranu zawsze w stabilnej pozycji. Pewne narzekania pojawiają się dopiero w przypadku zestawu portów. Co prawda znalazły się w nim aż 2 porty USB typu C, które obsługują interfejs Thunderbolt, jednak zabrakło miejsca na czytnik kart pamięci czy też złącze HDMI. Niektórzy użytkownicy mogą być z tego powodu niezadowoleni.

Lenovo Yoga S730 – matryca

Każdy model omawianego laptopa dysponuje matrycą Full HD, o przekątnej 13,3 cali. Została ona wykonana w technologii IPS, toteż możemy liczyć na odpowiednie kąty widzenia, a także co najmniej przyzwoitą jakość generowanego obrazu. Jak wskazują testy, maksymalna jasność panelu wynosi nieco ponad 320 cd/m2, co jest wynikiem przyzwoitym. Co równie ważne, nie uświadczymy problemów z migotaniem.

Jakość odwzorowania kolorów jest bardzo dobra – średni błąd DeltaE2000 wynosi 2,38 pkt (3 pkt to standard), co w tej kategorii cenowej nie jest często spotykane. Na plus należy zaliczyć także wysoki kontrast, a także aż 98-procentowe pokrycie palety barw sRGB. Do czynienia mamy więc z bardzo przyzwoitym panelem, który bardzo dobrze sprawdzi się podczas oglądania filmów i obsługi programów graficznych. Jego jedyną wadą jest to, że dysponuje błyszczącą powłokę, przez co w warunkach zwiększonego nasłonecznienia widoczność wyświetlanych treści spada.

Lenovo Yoga S730 – klawiatura i touchpad

Nowe urządzenia z serii Yoga przyzwyczaiły nas do dobrej jakości osprzętu, który zwiększa wygodę codziennej pracy. Śmiało można stwierdzić, że w przypadku modelu S730 jest podobnie. Laptop został wyposażony w sześciorzędową klawiaturę typu chiclet, wraz z podświetleniem. Choć mamy do czynienia z urządzenie kompaktowym, szybkie, bezwzrokowe pisanie nie powinno okazać się trudniejsze, niż ma to miejsce w modelach 15-calowych. Klawisze są całkiem duże, a odstępy między nimi odpowiednie.

Co jednak najważniejsze, wyróżniają się one zadowalającym skokiem i dobrą reakcją. Przekłada się to nie tylko na komfort pisania, ale również na zredukowanie hałasu generowanego przez klawiaturę. Nie musimy więc obawiać się głośnego stukania, które przeszkadzałoby osobom znajdującym się w pobliżu. Przyczepić nie można się również do jakości wykonania touchpada. Płytka nie jest duża, jednak jej powierzchnia, a także właściwości ślizgowe gwarantują wygodną, precyzyjną pracę, co jest istotne zwłaszcza w podróży. Do tego wszystkiego dodać możemy sprawną obsługę gestów.

Poza podświetleniem klawiatury, producent zdecydował się na wykorzystanie czytnika linii papilarnych, który zwiększa bezpieczeństwo przechowywanych danych. To także możemy uznać za zaletę omawianego sprzętu.

Lenovo Yoga S730 – wydajność

Wspominane wcześniej testy diagnostyczne pokazują jasno, że największą mocą obliczeniową wyróżnia się konfiguracja Lenovo Yoga S730 i7 (choć modele z procesorami i5 ustępują tylko w niewielkim stopniu). Warto więc decydować się na nie wówczas, gdy zależy nam na maksymalizacji osiągów uzyskiwanych w programach biznesowych i nie tylko.

Trochę szkoda, że na rynku nie pojawił się model laptopa z dedykowaną kartą graficzną, która dodatkowo rozszerzyłaby jego możliwości. Z drugiej jednak strony, wiązałoby się to ze wzrostem cen i generowanego obciążenia. Zintegrowana karta Intel UHD Graphics 620 dobrze sprawdza się w ramach użytku standardowego. Jeśli chodzi o testy wydajnościowe, w programie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała średnią na poziomie 1717 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła 43057 punktów. Warto podkreślić, że karta pozwoli wyłącznie na obsługę gier wiekowych, a także takich, które wyróżniają się niskimi wymaganiami sprzętowymi. Poniżej prezentujemy kilka przykładów.

Lenovo Yoga S730 – wady i zalety

Największym atutem omawianego sprzętu jest jego ultramobilny charakter. Kompaktowe wymiary i niewielka waga sprawiają, że możemy liczyć na wygodną pracę nie tylko przy biurku, ale również w podróży. Wszystko to idzie w parze z dobrą sztywnością i wytrzymałością mechaniczną przygotowanej konstrukcji.

To jednak nie wszystkie zalety laptopa. Wspomnieć należy również o wykorzystaniu bardzo przyzwoitych procesorów Intela z serii Whiskey Lake-U, a także wyposażenie oferowanych modeli w super szybkie dyski twarde SSD M.2 PCIe. Użytkownicy mogą być zadowoleni także z matrycy Full HD IPS, która generuje obraz wysokiej jakości. Po stronie zalet znajdzie się również dostępność czytnika linii papilarnych, solidnie wykonany osprzęt, a także możliwość wykorzystania dwóch portów USB typu C. Również cena Lenovo Yoga S730 jest całkiem atrakcyjna.

Oczywiście to nie oznacza, że laptop jest pozbawiony wad. Użytkownicy narzekają między innymi na brak czytnika kart pamięci, a także złącza HDMI. Do tego dochodzi również błyszcząca powłoka ekranu, przez którą praca przy odsłoniętym oknie może być utrudniona, a także problemy z utrzymaniem stabilnej wydajności podczas pracy przy pełnym obciążeniu.

ZALETY

 • Kompaktowe wymiary, niewielka waga
 • Wygodna praca w trybie mobilnym
 • Przyzwoite procesory Intel Whiskey Lake-U
 • Szybkie dyski twarde SSD M.2 PCIe
 • Wysokiej jakości matryca Full HD IPS
 • Dwa porty USB typu C
 • Wytrzymała, aluminiowa obudowa
 • Czytnik linii papilarnych
 • Dobry stosunek ceny do jakości

WADY

 • Brak czytnika kart pamięci i złącza HDMI
 • Błyszcząca powłoka matrycy
 • Dławienie się procesora przy pełnym obciążeniu

Lenovo Yoga S730 – podsumowanie, czy warto?

Pomimo pewnych wad, do czynienia mamy z bardzo solidnym urządzeniem biznesowym, które bardzo dobrze sprawdzi się w pracy, ale nie tylko. Do zakupu zachęca przede wszystkim wysoka jakość wykonania i bardzo dobra matryca IPS, która gwarantuje prawie stuprocentowe pokrycie palety barw sRGB.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:55
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.