Udostępnij
Skomentuj

Lenovo Yoga C930 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Od marca bieżącego roku polscy klienci mogą sięgnąć po Lenovo Yoga C930. Co potrafi ten sprzęt?

Mowa jest o ultramobilnych laptopach, które są kierowane zarówno do użytkowników biznesowych, jak i freelancerów oraz osób poszukujących sprawnego urządzenia do wykorzystania w domu i w podróży.

Lenovo Yoga C930 – dane techniczne oraz cena

Ostateczne zastosowanie jest zależne oczywiście od wybranej konfiguracji sprzętowej. Uwagę warto zwrócić na wszystkie najważniejsze podzespoły, a także zamontowane matryce oraz zestaw portów.

Lenovo Yoga C930 – dostępne konfiguracje

Producent podkreśla, że omawiane urządzenia 2w1 mają wyróżniać się nie tylko wysoką jakością wykonania, ale również uniwersalnym zastosowaniem. Okażą się one przydatne podczas standardowej pracy biurowej, projektanckiej, związanej z obsługą podstawowych programów graficznych, a także w podróży. Do tego dochodzi typowe zastosowanie multimedialne, a więc oglądanie filmów, przeglądanie zasobów internetowych czy też obsługa mało wymagających gier.

Wszystko to ma stać się możliwe nie tylko dzięki niewielkie wadze i możliwości w kilku trybach (między innymi tabletu), ale również za sprawą wykorzystanych podzespołów. Specyfikacja Lenovo Yoga C390 wskazuje na użycie niskonapięciowych procesorów Intela z serii Kaby Lake Refresh. Wyróżniają się one zwiększoną ilością rdzeni i wątków w porównaniu z odpowiednikami z poprzedniej generacji, dlatego możemy liczyć na jeszcze szersze możliwości.

Zobacz Lenovo Yoga C930

W laptopach najdroższych znajdziemy układ Intel Core i7-8550U. Ten czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor dysponuje bazową częstotliwością taktowania na poziomie 1800 MHz. Co ważne, w trybie turbo może ona zostać podbita do maksymalnie 4000 MHz. Do tego dochodzi jeszcze 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu i współczynnik TDP wynoszący 15 W.

Do czynienia mamy z bardzo popularnym układem CPU, który niezwykle często jest wykorzystywany w laptopach biznesowych, ale również ultramobilnych. Wynika to przede wszystkim z niskiego poboru energii, przy jednoczesnym utrzymaniu całkiem przyzwoitej wydajności. Dzięki temu, procesor posłuży do obsługi wielu programów biurowych i multimedialnych, ale również nieco bardziej zaawansowanych narzędzi graficznych. Potwierdzeniem tego są zresztą wyniki testów wydajnościowych – w programie Cinebench R15 uzyskał on średnią na poziomie 164 punkty w trybie jednowątkowym i 553 punkty w trybie wielowątkowym.

Podobnie jak ma to miejsce w wielu innych seriach z tej kategorii, na rynku znajdziemy również laptopy tańsze, w których montowany jest procesor Intel Core i5-8250U, również czterordzeniowy i ośmiowątkowy. Pomimo nieco niższych parametrów, gwarantuje on podobną wydajność. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 1600 MHz, jednak w trybie turbo może zostać podbita do poziomu 3400 MHz. Mniej jest również pamięci podręcznej trzeciego poziomu (6 MB). Współczynnik TDP pozostaje bez zmian. Różnice nie są znaczące, dlatego w praktyce moc obliczeniowa okaże się o kilka-kilkanaście procent niższa. Nadal wystarczy to, aby zapewnić stabilną obsługę wszystkich docelowych programów.

Jak można się było domyślać, laptop Lenovo Yoga C930 nie został wyposażony w dedykowaną kartę graficzną. Użytkownicy muszą ograniczyć się wyłącznie do jednostki zintegrowanej, którą jest Intel UHD Graphics 620. Częstotliwość taktowania rdzenia w jej przypadku wynosi od 300 MHz do 1150 MHz. Ze względu na korzystanie z pamięci współdzielonej, pozwoli ona wyłącznie na pracę w standardowych programach służących do obróbki zdjęć i materiałów filmowych. Powinna poradzić sobie również z niektórymi w miarę nowymi grami – będą to jednak wyłącznie produkcje o niskich wymaganiach sprzętowych.

Recenzja Lenovo Yoga C930 wskazać musi również na wykorzystaną pamięć RAM. Wybór padł na kości typu DDR4, która bardzo dobrze oddaje specyfikę sprzętu. Wysoka efektywność energetyczna oraz taktowanie na poziomie 2400 MHz pozytywnie wpływają na komfort codziennej pracy. Podobnie jak dysk twardy SSD typu M.2, z interfejsem PCIe. Na rynku oferowane są laptopy z dyskami o pojemności 256 GB, 512 GB oraz 1 TB.

Lenovo Yoga C930 – wygląd

Jak na sprzęt z rodziny Yoga przystało, modele C930 zostały wyposażone w dobrej jakości zawiasy, które pozwalają na obracanie ekranu o 360 stopni. Dzięki temu, szybko i sprawnie jesteśmy w stanie przełączać się między różnymi trybami pracy. Wystarczy przekręcić ekran, by laptop stał się tabletem, gwarantującym niezwykle wygodną pracę w podróży.

Obudowa została wykonana z aluminium, dzięki czemu wyróżnia się zadowalającą sztywnością i wytrzymałością mechaniczną. Zarówno jednostka zasadnicza, jak i klapa ekranu nie wyginają się łatwo pod naporem. Mając na uwadze specyfikę sprzętu, jest to bardzo ważne. Przechodzenie między różnymi trybami pracy (laptopa, tabletu, podstawki, namiotu) jest nie tylko sprawne, ale i bezpieczne. Nie musimy więc obawiać się uszkodzenia sprzętu.

Laptopy Lenovo Yoga C930 są przeważnie sprzedawane w kolorystyce szaro-czarnej. Całość prezentuje się solidnie i bardzo elegancko. Wszystkie elementy zostały prawidłowo spasowane, dlatego brak tu zbędnych szpar czy niepotrzebnych elementów. Wszystko to sprawia, że cały design powinien przypaść do gustu większości użytkowników.

Lenovo Yoga C930 – matryca

Laptopy z omawianej serii występują w dwóch wersjach. Pierwsza została wyposażona w matrycę 13,9 cali Full HD, natomiast druga obsługuje rozdzielczość 4K UHD. Każdy ekran jest dotykowy, został wykonany w technologii IPS i obsługuje Dolby Vision – system ten ożywia barwy, dzięki czemu generowany obraz zyskuje na jakości.

Wykorzystane matryce gwarantują naprawdę solidny poziom. Nabywcy laptopa będą zadowoleni przede wszystkim z odwzorowania kolorów oraz temperatury barwowej. Do tego dochodzi przyzwoita luminancja i dobre kąty widzenia. Dzięki temu, możemy liczyć na doskonałe doznania zarówno podczas oglądania filmów, jak i pracy z wykorzystaniem rozmaitych programów graficznych. Dotyczy to przede wszystkim laptopa Lenovo Yoga C390 4K.

Pomimo tego, że mamy do czynienia z ekranami dotykowymi, zostały one wyposażone w matowe powłoki, dzięki którym nie musimy obawiać się refleksów świetlnych. Praca przy odsłoniętym oknie, na zewnątrz czy też przy silnym oświetleniu nie powinna być męcząca.

Lenovo Yoga C930 – klawiatura i touchpad

Ze względu na kompaktowe wymiary laptopa, klawiatura została pozbawiona panelu numerycznego, zmniejszone zostały również klawisze kierunkowe. Są to jednak typowe zabiegi, które mają miejsce w przypadku większości tego typu sprzętów.

Jakość wykonania klawiatury należy ocenić wysoko. Klawisze wyróżniają się bardzo przyjemnym skokiem i odpowiednią reakcją, dzięki czemu tworzenie dłuższych tekstów okaże się zaskakująco wygodne. Do dyspozycji otrzymaliśmy oczywiście podświetlenie, które znacznie ułatwi pracę po zmroku.

Pozytywnie należy ocenić także touchpad. Płytka jest średnich rozmiarów, natomiast jej właściwości ślizgowe są gwarancją precyzyjnej i wygodnej pracy. To samo tyczy się przycisków. Poza podświetleniem klawiatury, producent zdecydował się na zamontowanie czytnika linii papilarnych, który został umiejscowiony po prawej stronie, bezpośrednio pod klawiaturą.

Lenovo Yoga C930 – wydajność

Analizując specyfikację dostępnych laptopów, śmiało można określić je mianem uniwersalnych. Zamontowane procesory gwarantują obsługę wszystkich najważniejszych programów biznesowych i multimedialnych. Poradzą sobie również z niektórymi narzędziami graficznymi i projektowymi. Wszystko to sprawia, że Lenovo Yoga C930 sprawdzi się do pracy, nauki, a także relaksu. Jest to zasługa przede wszystkim niskonapięciowych, całkiem wydajnych procesorów.

Dedykowana karta graficzna dodatkowo rozszerzyłaby możliwości sprzętu, jednak ograniczyć musimy się do jednostki zintegrowanej, którą jest Intel UHD Graphics 620. Jej zastosowanie jest mocno podstawowe, nie możemy liczyć na wsparcie procesora w szczególnie zaawansowanych programach. Test Lenovo Yoga C930 w programie 3DMark 11 Performance GPU wskazał na średnią na poziomie 1734 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Unlimited Graphics wyniosła ona 98120 punktów. Poniżej przedstawiamy jeszcze krótką listę gier, z obsługą których laptopy powinny sobie poradzić.

Lenovo Yoga C930 – wady i zalety

Atuty urządzeń z rodziny Lenovo Yoga związane są przede wszystkim z ich ultramobilnym charakterem, a także możliwością obsługi sprzętu w różnych trybach. Kompaktowe wymiary, niewielka waga, ekran obracany o 360 stopni – wszystko to sprawia, że Yoga C930 sprawdzi się w praktycznie każdych warunkach. Niezależnie od tego, czy siedzimy przy biurku, na kanapie czy też w rozmaitych środkach transportu.

Laptopy są nie tylko ładne, ale również bardzo solidne. Dzięki aluminiowej obudowie, konstrukcja jest odpowiednio sztywna i wytrzymała. Dzięki temu nie musimy obawiać się przypadkowe uszkodzenia sprzętu podczas jego przenoszenia czy też pracy mobilnej. Po stronie zalet muszą znaleźć się również zamontowane procesory Intel Kaby Lake Refresh, gwarantujące nie tylko przyzwoitą wydajność, ale również niski pobór mocy. Ma to pozytywny wpływ także na obciążenie systemu chłodzenia.

Na plus trzeba zapisać również użyte matryce Full HD oraz 4K UHD, a także solidnie wykonany osprzęt. Jeśli chodzi natomiast o wady laptopów, na liście znajdzie się ubogi zestaw portów oraz wysokie ceny poszczególnych konfiguracji

ZALETY

  • Możliwość pracy w różnych trybach
  • Kompaktowe wymiary, niewielka waga
  • Niskonapięciowe podzespoły
  • Dobrze wykonana obudowa
  • Wysokiej jakości matryce Full HD i 4K UHD
  • Dodatki w postaci podświetlenia klawiatury i czytnika linii papilarnych
  • Solidny osprzęt
  • Wiele konfiguracji do wyboru

WADY

  • Wysokie ceny
  • Szeroki zestaw portów

Lenovo Yoga C930 – podsumowanie, czy warto?

Jeżeli szukacie nowego urządzenia z serii Lenovo Yoga, modele C930 są warte rozważenia. Podobnie jak poprzednie odsłony, wyróżniają się ultramobilnym charakterem. Liczyć możecie również na całkiem wydajne podzespoły oraz wysoką jakość wykonania.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:13
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.