Lenovo Yoga 730 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
Firma Lenovo przygotowała kolejny model swoich urządzeń 2w1 – czym wyróżnia się seria Yoga 730?

Jak sama nazwa wskazuje, są to laptopy, które mogą być wykorzystywane również jako tablety (wystarczy przekręcić ekran). Kierowane są przede wszystkim do klientów biznesowych, a także osób poszukujących sprawnego, mobilnego sprzętu na co dzień.

Lenovo Yoga 730 – dane techniczne oraz cena

Warto zaznaczyć, że na rynek wypuszczonych zostało kilka wersji konfiguracyjnych sprzętu, różniących się między sobą przede wszystkim wykorzystywanymi podzespołami, a także matrycą.

Dane techniczne Lenovo Yoga 730 (najmocniejsza konfiguracja)

  • ProcesorIntel Core i7-8550U
  • Układ graficzny – jednostka zintegrowana
  • Pamięć – DDR4-2400, 16 GB (maksymalnie 16 GB)
  • Matryca – IPS, 13,3 cali UHD 4K (3840x2160)
  • Nośnik danych – do 512 GB SSD
  • Porty - 1xUSB 3.0, 2xUSB typu C (Thunderbolt), 1xHDMI, gniazdo audio combo
  • Łączność – Bluetooth, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac
  • Gabaryty - wysokość: 1,39 cm, szerokość: 30,6 cm, głębokość: 21,6 cm, waga: 1,12 kg
  • Multimedia - touchpad, klawiatura wyspowa, zintegrowana karta dźwiękowa, głośniki stereo HD Audio, wbudowany mikrofon, kamera 720p, podświetlenie klawiatury, czytnik linii papilarnych
  • Bateria - litowo-jonowa
  • Zastosowanie – laptop multimedialny, ultramobilny
  • Cena – od 999 dolarów

Lenovo Yoga 730 – dostępne konfiguracje

Trzynastocalowe laptopy od Lenovo wykorzystują najnowsze podzespoły, mające zagwarantować coś więcej niż tylko stabilną obsługę podstawowych programów. Szczególnie interesująco prezentują się montowane układy CPU – producent zdecydował się bowiem na skorzystanie z możliwości niskonapięciowych procesorów Intela, które wyróżniają się zwiększoną liczbą fizycznych rdzeni i udoskonaloną pracą wielowątkową.

W większości konfiguracji dostępnych na rynku znajdziemy jeden z dwóch układów. Tym mocniejszym jest Intel Core i7-8550U. Ten czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor znacząco przewyższa swoje odpowiedniki z poprzedniej generacji. Możliwe jest to właśnie za sprawą zwiększonej liczby procesorów i wątków (niskonapięciowe układy i7 siódmej generacji i poprzednich są dwurdzeniową i czterowątkowe).

Częstotliwość taktowania i7-8550U wynosi 1800 MHz w trybie bazowym – nie jest to dużo, jednak warto podkreślić, że wartość ta w trybie turbo może zostać podbita do poziomu 4000 MHz. Gwarantuje to bardzo wydajną pracę wielowątkową. Uzupełnieniem specyfikacji procesora jest 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu.

W laptopach Lenovo Yoga 730 znaleźć możemy także układ Intel Core i5-8250U, również czterordzeniowy i ośmiowątkowy. Wyróżnia się jednak nieco niższym taktowaniem (1600-3400 MHz) i mniejszą ilością pamięci podręcznej L3 (6 MB), co sprawia, że zapewnia kilka-kilkanaście procent niższą wydajność niż model i7.

Oba procesory zapewniają więcej niż przyzwoitą moc obliczeniową, która okaże się przydatna nie tylko do przeglądania sieci i oglądania filmów, ale również (a może przede wszystkim) do obsługi rozmaitych programów biznesowych. Pomocna w tym okaże się również szybka pamięci RAM typu DDR4, której ilość może wynieść nawet 16 GB.

Warto podkreślić, że w laptopach Lenovo Yoga 730 nie uświadczymy dedykowanych kart graficznych. Ograniczenie się wyłącznie do jednostek zintegrowanych związane było zapewne z chęcią utrzymania ultramobilnego charakteru sprzętu i niskiego poziomu poboru energii. Dobrą informacją jest natomiast to, że urządzenia pracują na wydajnych dyskach twardych SSD M.2 z interfejsem PCIe. Gwarantują one bardzo szybkie działanie systemu operacyjnego i zainstalowanych programów.

Lenovo Yoga 730 – wygląd

Urządzenia z serii Yoga zawsze prezentowały się bardzo atrakcyjnie – nowoczesny design robi wrażenie także w przypadku modeli 730. Na rynku znaleźć możemy wersje utrzymane w kolorystyce srebrnej, złotej lub czarnej.  Są to laptopy kompaktowe i bardzo lekkie (ważą zaledwie 1,12 kg), dlatego doskonale sprawdzą się w podróży.

Jeżeli chodzi o solidność wykonania obudowy, należy ocenić ją wysoko. Konstrukcja została dobrze spasowana, a użyte materiały powinny zagwarantować zadowalającą wytrzymałość mechaniczną. Zwrócić uwagę należy także na zawiasy, które oczywiście pozwalają na okręcenie ekranu o 360 stopni. Pracują one płynnie i bez zarzutów. Zestaw złączy jest skromny, jednak w ramach standardowego użytku powinien okazać się wystarczający.

https://images.morele.net/full/4805621_0_f.jpghttps://images.morele.net/full/4805621_1_f.jpg

Lenovo Yoga 730 – wydajność

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych podzespołów, omawiane laptopy wyróżniają się bardzo przyzwoitą wydajnością, która z pewnością okaże się przydatna w pracy. Procesor Intel Core i7-8550U doskonale sprawdza się wtedy, gdy wykorzystywana jest moc wszystkich rdzeni, co doskonale pokazują rozmaite testy wydajnościowe.

W programie Cinebench R15 układ ten uzyskał średnią na poziomie 164 punktów w trybie jednowątkowym i 556 punktów w trybie wielowątkowym. Są to więcej niż przyzwoite rezultaty. Zintegrowana karta graficzna Intel UHD Graphics 620, z oczywistych względów, spisuje się gorzej.

Za sprawą pamięci współdzielonej, poradzi sobie z obsługą wyłącznie podstawowych programów i niewymagających pod względem sprzętowym gier – wymienić możemy w tym miejscu takie tytuły jak Diablo IIICS: GO czy też StarCraft 2.

Lenovo Yoga 730 – matryca

Laptopy z omawianej serii występują na rynku z 13-calowymi matrycami IPS Full HD oraz 4K UHD. Te drugie wersje są oczywiście znacznie droższe, jednak w zamian oferują wysoką jakość obrazu, z czego będą zadowoleni przede wszystkim miłośnicy nowych filmów. Oczywiście oba ekrany pozwolą na komfortową pracę – zarówno w standardowym oprogramowaniu biurowym, jak i w programach projektowych.

Lenovo Yoga 730 – klawiatura i touchpad

W przypadku laptopów 13-calowych lub mniejszych częstym problemem jest klawiatura, którą, przez swoje niewielkie wymiary, ciężko się obsługuje. W przypadku Lenovo Yoga 730 taki problem nie występuje – wyspowa klawiatura zapewnia wygodne, bezwzrokowe pisanie. Wykorzystane tworzywa sprawiają, że klawisze wyróżniają się odpowiednim skokiem i są stosunkowo ciche.

Oczywiście użytkownicy skorzystać mogą również  podświetlenia klawiatury, co znacznie ułatwia pracę po nocach. Jeżeli chodzi o gładzik, spisuje się ona bardzo przyzwoicie, gwarantując komfortową i precyzyjną pracę.

Lenovo Yoga 730 – wady i zalety

Seria Yoga od zawsze wyróżniała się lekkością i kompaktowością – w przypadku serii Yoga 730 jest dokładnie tak samo. Oferowane laptopy doskonale sprawdzają się nie tylko przy biurku, ale również w podróży. Wystarczy chwila, by przełączyć je w tryb tabletu. Zastosowane podzespoły (a zwłaszcza procesory Intel Kaby Lake Refresh) gwarantują bardzo przyzwoitą wydajność przy zachowaniu niskiego poboru energii. Dzięki temu, użytkownicy mogą liczyć na stabilną obsługę większości programów biznesowych i multimedialnych.

Po stronie zalet należy zapisać również jakość i design obudowy, dobrą matrycę, a także porządny osprzęt. Przyczepić można się jedynie do braku dedykowanej karty graficznej.

Lenovo Yoga 730 – podsumowanie, czy warto kupić?

Przedstawione wyżej laptopy przygotowane zostały po to, aby zagwarantować sprawną pracę mobilną i tej kwestii spisują się bardzo dobrze. To lekkie, poręczne urządzenia, które przypadną do gustu nie tylko klientom biznesowym.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:13
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.