Udostępnij
Skomentuj

Lenovo Yoga 530-14ARR - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Sprawdzamy lekkiego i ultramobilnego laptopa z serii Lenovo Yoga. Co potrafi model 530-14ARR?

Jak podkreśla producent, każda wersja tego urządzenia ma pozwolić na wygodną pracę i rozrywkę wszędzie, gdziekolwiek się znajdujemy. Zagwarantować mają to nie tylko zamontowane podzespoły, ale również dotykowy ekran obracany o 360 stopni oraz kompaktowe wymiary i sprzętu i niewielka waga.

Lenovo Yoga 530-14ARR – dane techniczne oraz cena

Warto podkreślić, że wspomnianych wersji jest co najmniej kilka. Różnią się między sobą przede wszystkim procesorem i kilkoma elementami wpływającymi na komfort pracy. Wszystko to sprawia, że warto przeanalizować je dokładniej.

Lenovo Yoga 530-14ARR – dostępne konfiguracje

Warto zauważyć, oferowane na rynku konfiguracje nie są przesadnie drogie. Najtańszy model, po promocjach, możemy zakupić nawet za mniej niż 2 tysiące złotych. Oczywiście wiele zależy od tego, do jakich zadań laptop ma być przystosowany. Pod tym względem należy dobrać konkretną konfigurację sprzętową.

Na początek warto sprawdzić montowane procesory. Producent korzysta z układów od AMD, a najmocniejszym z nich jest AMD Ryzen 7 2700U. Ten czterordzeniowy i ośmiowątkowy model bardzo często jest montowany zarówno w laptopach biznesowych, jak i multimedialnych, które są kierowane do użytkowników domowych. Bazowa częstotliwość taktowania procesora wynosi 2200 MHz, jednak może ona zostać podbita do 3800 MHz w trybie turbo. Do tego dochodzi jeszcze 4 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz współczynnik TDP wynoszący 15 W.

Specyfikacja wskazuje więc na układ niskonapięciowy, który powinien bez większych problemów poradzić sobie zarówno z programami podstawowymi, jak i tymi nieco bardziej zaawansowanymi. Okaże się przydatny również podczas pracy mobilnej. Wszystko to sprawia, że laptop doskonale sprawdzi się do oglądania filmów, obsługi pakietu biurowego, przeglądaniem Internetu czy też korzystania z wielu programów multimedialnych i biznesowych.

Zobacz Lenovo Yoga 530-14ARR

Wszystko to potwierdzają wyniki testów procesora, które zostały przeprowadzone w programie Cinebench R15. W trybie jednowątkowy wskazały one na średnią na poziomie 144 punktów, która nie jest specjalnie okazała, zwłaszcza w porównaniu z modelami z tej samej kategorii. Znacznie lepiej prezentuje się rezultat uzyskany w trybie wielowątkowym. Układ otrzymał bowiem 635 punktów.

To jednak nie wszystko, ponieważ specyfikacja Lenovo Yoga 530-14ARR zawierać może również dwa inne procesory. Pierwszym z nich jest AMD Ryzen 5 2500U (montowany jest między innymi w modelu Lenovo Yoga 530-14ARR 81H90040PB). Jest to kolejny układ czterordzeniowy i ośmiowątkowy, który jednak wyróżnia się nieco niższa częstotliwość taktowania od modelu Ryzen 7. Mieści się ona w przedziale od 2000 MHz do 3600 MHz. Pamięć podręczna trzeciego poziomu i współczynnik TDP pozostają natomiast bez zmian.

Jak widać, różnice nie są duże, dlatego nie musimy obawiać się drastycznie niższej wydajności. Doskonale pokazują to wspomniane wcześniej testy przeprowadzone w Cinebench R15, w których omawiany układ uzyskał kolejno 136 i 605 punktów, a więc niewiele mniej od układu Ryzen 7. Dzięki temu zapewni on obsługę wszystkich programów na podobnym poziomie.

Ostatnim z procesorów montowanym w tych laptopach jest AMD Ryzen 3 2200U (znajdziemy go między innymi w Lenovo Yoga 530-14ARR 81H9003XPB). Mowa o układzie dwurdzeniowym i czterowątkowym, który znacznie odstaje od dwóch modeli przedstawionych wyżej. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 2500 MHz, natomiast w trybie turbo maksymalnie 3400 MHz. Do tego dochodzi 4 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu i współczynnik TDP wynoszący 15 W. Ze względu na mniejszą ilość rdzeni i wątków, jego możliwości nie są tak szerokie, jak dwóch poprzednich modeli (wyniki w Cinebench R15 wynoszą kolejno 117 oraz 312 punktów). Jest to wiec procesor do zadań podstawowych.

Dobór procesora w tym przypadku ma podwójne znaczenie. Laptopy Lenovo Yoga 530-14ARR nie dysponują bowiem dedykowaną kartą graficzną. Dlatego to od układu CPU zależy, z jakiej jednostki zintegrowanej będziemy mogli skorzystać. W przypadku najlepszego z wymienionych procesorów (AMD Ryzen 7 2700U), do dyspozycji otrzymujemy kartę AMD Radeon RX Vega 10 o częstotliwość taktowania 1300 MHz. Zapewni ona obsługę podstawowych programów, a także gier o niskich wymaganiach sprzętowych. Słabsze procesory korzystają ze słabszych kart – AMD Ryzen 5 2500U z AMD Radeon RX Vega 8, natomiast AMD Ryzen 3 2200U z RX Vega 3.

Dobierając wersję omawianego laptopa, warto zwrócić uwagę również na pamięć RAM. Producent zdecydował się na wykorzystanie szybkich kości DDR4, których pojemność może wynieść 16 GB. Jeśli chodzi o dyski twarde, zawsze będą to ultraszybkie modele SSD M.2 PCIe w wersjach o pojemności 128 GB, 256 GB lub 512 GB.

Lenovo Yoga 530-14ARR – wygląd

Analizując budowę omawianego urządzenia, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na zawiasy, które pozwalają obrócić ekran o 360 stopni. Dzięki temu, możemy z niego korzystać w różnych trybach – raz będzie to laptop, raz tablet. Do tego dochodzi tryb podstawki i namiotu. Wszystko to sprawia, że Lenovo Yoga 530-14ARR doskonale sprawdzi się nie tylko przy biurku, ale również w podróży. Zwłaszcza mając na uwadze kompaktowe wymiary i niewielką wagę sprzętu.

Mając na uwadze cenę laptopa, nie można oczekiwać, że obudowa została w specjalny sposób wzmocniona. Mimo tego, jest to jednak konstrukcja bardzo solidna, wyróżniająca się przyzwoitą sztywnością i wytrzymałością mechaniczną, dlatego nie powinniśmy się obawiać nadmiernej podatności na uszkodzenia.

Pozytywnie należy ocenić również sam design urządzenia. Prezentuje się bardzo efektownie, dobrze oddając swój nowoczesny charakter. Co ważne, na rynku dominują wersje o ciemnej kolorystyce. Powinny przypaść do gustu większości użytkowników.

Lenovo Yoga 530-14ARR – matryca

Jak już wspomnieliśmy, ekran omawianych laptopów może być dowolnie obracany, nawet o 360 stopni, dzięki czemu w szybki sposób jesteśmy w stanie przejść z trybu laptopa do tabletu (przydatne zwłaszcza w podróży). Jak na rodzinę Yoga przystało, zawiasy działają w sposób bardzo płynny, dlatego nie powinniśmy mieć żadnych problemów z dostosowaniem pracy urządzenia.

Jaki oferowany model został wyposażony w 14-calową matrycę Full HD. Wykonano ją w technologii IPS, co bardzo dobrze wpasowuje się w charakterystykę sprzętu. Możemy liczyć na przyzwoite odwzorowanie kolorów, dobry kontrast i odpowiednie kąty widzenia. Co równie ważne, rzeczona matryca znajduje się w każdej wersji, nawet w tych najtańszych.  Pozytywnie należy ocenić również obsługę dotyku – korzystanie z trybu tabletu jest bardzo wygodne. Do zestawu dokupić można również specjalne pióro cyfrowe, które ułatwia na przykład pisanie oraz pracę w programach graficznych.

Lenovo Yoga 530-14ARR – klawiatura i touchpad

Do czynienia mamy z urządzeniem kompaktowym, co jednak nie oznacza, że tworzenie na nim dłuższych tekstów jest w jakiś sposób męczące. Wręcz przeciwnie. Zamontowana klawiatura dobrze spełnia swoją funkcję. Wyeliminowanie osobnego panelu numerycznego sprawiło, że klawisze są odpowiedniej wielkości. W sposób odpowiedni reagują również na nacisk i wyróżniają się przyjemnym skokiem.

Warto również nadmienić, że praca klawiatury jest stosunkowo cicha. Oczywiście została ona wyposażona w dodatkowe oświetlenie, które znacznie ułatwia pracę po zmroku. Większych zastrzeżeń nie możemy mieć również do pracy touchpada. Zarówno rozmiary płytki, jak i jej właściwości ślizgowe trzeba ocenić pozytywnie. Poza podświetleniem klawiatury, producent zdecydował się również na zamontowanie czytnika linii papilarnych, który znajduje się zaraz pod klawiszami strzałek.

Lenovo Yoga 530-14ARR – wydajność

Procesory AMD Ryzen bardzo dobrze sprawdzają się zarówno w ramach użytku domowego, jak i biznesowego. Wyróżniają się przyzwoitą wydajnością (zwłaszcza modele Ryzen 5 i 7) oraz niskim poziomem poboru energii – wszystko to sprawia, że otrzymujemy urządzenie niezwykle uniwersalne.

Jak już wspomnieliśmy, spośród trzech zintegrowanych karta graficznych najlepiej sprawdza się model AMD Radeon RX Vega 10. Nie jest to oczywiście jednostka, która poradzi sobie z obsługą specjalistycznych programów do obróbki grafiki czy też wideo, jednak trzeba przyznać, że została dobrze dostosowana do omówionych wyżej zastosowań. No, może poza obsługą nowych gier z segmentu AAA – do nich konieczna jest dedykowana karta graficzna.

Uwagę warto zwrócić na wyniki testów wydajnościowych RX Vega 10. W programie 3DMark 11 Performance GPU jednostka uzyskała średni wynik na poziomie 2896 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Unlimited Graphics wyniósł on 55631 punktów. Poniżej przedstawiamy listę gier, z którymi przedstawiona konfiguracja powinna sobie dać radę (zalecamy dobranie co najmniej 8 GB RAM).

Lenovo Yoga 530-14ARR – wady i zalety

Mówiąc o atutach tej serii, nie można nie wspomnieć o charakterze urządzeń wchodzących w jej skład. Są to bowiem model 2w1, które bardzo dobrze sprawdzają się nie tylko w ramach użytku stacjonarnego, ale również mobilnego. Jest to zasługą przede wszystkim obracanego ekranu oraz możliwości przełączenia się w tryb tabletu.

Co ważne, zamontowane podzespoły zapewniają nie tylko niski poziom poboru energii, ale również całkiem przyzwoitą wydajność. Mowa tu przede wszystkim o procesorach AMD Ryzen 7 2700U oraz Ryzen 5 2500U. Co prawda lepszym wyborem byłaby dedykowana karta graficzna, jednak nawet wspomniane modele zintegrowane powinny okazać się wystarczające podczas użytku domowego i biznesowego.

Po stronie zalet zapisać możemy również całkiem przystępne ceny, zwłaszcza że mówimy o laptopach z dotykowymi matrycami IPS, podświetlaną klawiaturą czy też czytnikiem linii papilarnych. Minusem może okazać się natomiast spore nagrzewanie się sprzętu, a także podatność na zabrudzenia – na obudowie widoczne są zwłaszcza odciski palców.

ZALETY

  • Lekkie urządzenia 2w1
  • Możliwość pracy w różnych trybach (w tym w trybie tabletu)
  • Przyzwoite podzespoły
  • Przystępne ceny
  • Matryca IPS
  • Podświetlana klawiatura
  • Czytnik linii papilarnych

WADY

  • Podatność na zabrudzenia obudowy
  • Laptop mocno nagrzewa się podczas pracy na wysokich obrotach
  • Brak dedykowanej karty graficznej

Lenovo Yoga 530-14ARR – podsumowanie, czy warto?

Urządzenia z przedstawionej wyżej serii okażą się dobrym wyborem dla wszystkich poszukujących lekkich, ultramobilnych sprzętów, które można wykorzystać w trybie laptopa i tabletu. Jeśli szukacie czegoś takiego, powinniście zwrócić uwagę na Lenovo Yoga 530-14ARR.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:45
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.