Udostępnij
Skomentuj

Lenovo V340-17 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Na rynku dostępny jest duży biznesowy laptop Lenovo V340. Korzysta on z procesorów Intel Whiskey Lake-U.

Kierowany jest do firm, ale również freelancerów i profesjonalistów. Warto nadmienić, że na rynku dostępnych jest wiele zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych. Potencjalny nabywca może wybrać nie tylko układ CPU, ale również kartę graficzną i inne elementy wyposażenia sprzętu.

Lenovo V340-17 – dane techniczne oraz cena

Laptop ma zachęcać także ekranem 17-calowym, który zapewnia dużą przestrzeń roboczą, zdecydowanie ułatwiającą codzienną pracę. Jak podkreśla producent, do tego dochodzi również solidna obudowa i elementy dodatkowe.

Lenovo V340-17 – dostępne konfiguracje

Różnice cenowe między najtańszymi a najdroższymi konfiguracjami laptopa są znaczące, co oczywiście wynika z wykorzystania różnych podzespołów. Dzięki temu łatwiej jest dobrać sprzęt, który pozwoli na obsługę podstawowych programów, a także model dopasowany do bardziej wymagających zadań, związanych chociażby z narzędziami do obróbki grafiki czy też tworzenia rozbudowanych projektów.

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że Lenovo V340-17 jest oferowany w wersjach z dedykowanymi kartami graficznymi. Do wyboru mamy dwie jednostki. Nowszy i wydajniejszy jest model Nvidia GeForce MX230 (dostępna między innymi w konfiguracji Lenovo V340-17IWL 81RG000JGE) z 2 GB pamięci typu GDDR5. Premiera karty miała miejsce w lutym, dlatego można śmiało stwierdzić, że została przystosowana do obsługi wielu nowych programów i narzędzi. Oczywiście nie jest to karta o super wydajności, która poradzi sobie ze specjalistycznym oprogramowaniem, jednak w ramach typowego użytku biznesowego powinna okazać się jak najbardziej wystarczająca.

Zobacz Lenovo V340-17

W nieco tańszych konfiguracjach znajdziemy natomiast kartę Nvidia GeForce MX110 z 2018 roku, również z 2 GB pamięci własnej. Pod względem wydajności jest ona znacznie słabsza od modelu MX230, toteż zaleca się ją wyłącznie do podstawowego użytku. W laptopach najtańszych znajdziemy natomiast jednostki zintegrowane.

Na tym nasz wybór się nie kończy. Specyfikacja Lenovo V340 wskazuje również na dwa różne procesory montowane w konkretnych konfiguracjach sprzętowych. Są to modele z serii Intel Whiskey Lake-U, które wyróżniają się zwiększoną ilością rdzeni przy zachowaniu niskiego poziomu poboru energii.

W laptopach droższych montowany jest układ Intel Core i7-8565U (dostępny w modelu Lenovo V340-17IWL 81RG000HGE), który dysponuje czterema fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami. Jego częstotliwość taktowania wynosi w trybie bazowym 1800 MHz, natomiast w trybie turbo może zostać podbita nawet do 4600 MHz. Dzięki temu możemy liczyć na naprawdę wszechstronne działanie, przydatne nie tylko podczas standardowej pracy biurowej, ale również podczas obsługi wymagających narzędzi, robiących użytek z więcej niż jednego rdzenia. Uzupełnieniem specyfikacji procesora jest pamięć podręczna trzeciego poziomu o pojemności 8 MB oraz współczynnik TDP wynoszący 15 W.

Do czynienia mamy więc z wydajnym procesorem niskonapięciowym, który poradzi sobie z bardzo zróżnicowanymi zadaniami. Nie powinien mieć problemów z obsługą narzędzi do obróbki grafiki czy też wideo. Bardzo przyzwoicie wypada również w testach diagnostycznych. Na platformie Cinebench R15 uzyskał on średnią na poziomie 173 punktów w trybie jednowątkowym i 581 punktów w trybie wielowątkowym. Są to bardzo dobrze rezultaty.

Drugim procesorem montowanym w laptopach Lenovo V340 jest czterordzeniowy i ośmiowątkowy Intel Core i5-8265U (znaleźć można go między innymi w modelu Lenovo V340-17IWL 81RG000GGE). Wyróżnia się one nieco niższym taktowaniem niż model i7. W trybie bazowym wynosi 1600 MHz, natomiast w trybie turbo może osiągnąć pułap 3900 MHz. Pamięci podręcznej trzeciego poziomu również jest mniej (6 MB). Współczynnik TDP pozostał bez zmian. Drobne różnice przełożyły się na wydajność o kilka-kilkanaście procent niższą niż w przypadku układu i7. Strata nie jest jednak duża, dlatego nadal możemy mówić o bardzo wszechstronnym urządzeniu. Procesor i5-8265U uzyskał w programie Cinebench R15 kolejno 171 oraz 549 punktów.

Laptop Lenovo V340-17 korzysta również z pamięci RAM typu DDR4 (taktowanie na poziomie 2400 MHz), występuje również w wersjach z dyskami HDD oraz SSD. Wszystko to zapewnia bardzo szeroki wybór, co oczywiście należy zapisać po stronie zalet sprzętu.

Lenovo V340-17 – wygląd

Ze względu na 17-calowy ekran, laptop jest spory, dlatego nie okaże się zbyt wygodny podczas pracy mobilnej. Wpływ na to ma również spora waga, wynosząca prawie 3 kilogramy. Wszystko to sprawia, że Lenovo V340 jest laptopem do użytku stacjonarnego. Zapewnia on sporą przestrzeń roboczą, doskonale nadającą się do pracy na kilku oknach i obsługi rozbudowanych programów i narzędzi.

Konstrukcja laptopa została wykonana z dobrej jakości materiału, toteż jej sztywność i wytrzymałość mechaniczna stoją na zadowalającym poziomie. Obudowa nie wygina się łatwo pod naporem, jest również odporna na uszkodzenia. Przyczepić nie można się również do pracy zawiasów, które działają płynnie i gwarantują stabilne utrzymanie ekranu w każdej pozycji. Może on zostać odchylony maksymalnie o 180 stopni.

Jeśli chodzi o zestaw portów, jest on absolutnie podstawowy. Znajdziemy tam wszystko, co potrzebne podczas codziennej pracy i nic poza tym. Sam laptop prezentuje się dobrze – szara kolorystyka dobrze wpisuje się w specyfikę sprzętu, nadając mu eleganckiego, nowoczesnego wyglądu.

Lenovo V340-17 – matryca

Jak już zostało wspomniane, laptop korzysta z 17-calowego ekranu, który zapewnia bardzo wygodną przestrzeń roboczą, dobrze sprawdzającą się w biurze, a także podczas korzystania z rozbudowanych programów i narzędzi. Warto nadmienić, że konfiguracje dostępne na rynku różnią się pod względem zamontowanych matryc.

Modele tańsze korzystają z matrycy TN HD. Jakość obrazu w jej przypadku jest przeciętna. Przyczepić można się przede wszystkim do odwzorowania kolorów i luminancji. Jeśli więc planujecie wykorzystać laptopa do obsługi programów graficznych, powinniście zakupić model z matrycą IPS Full HD, której jakość jest zdecydowanie wyższa. Dobrą informacją jest natomiast fakt, iż każda matryca została wyposażona w matową powłokę, gwarantującą zadowalającą widoczność nawet przy pełnym nasłonecznieniu.

Lenovo V340-17 – klawiatura i touchpad

Omawiany laptop został wyposażony w pełnowymiarową klawiaturę z panelem numerycznym. Ze względu na jej wymiary, codzienne pisanie okaże się bardzo wygodne. Nikt nie powinien mieć większych trudności z szybki, bezwzrokowym tworzeniem dłuższych tekstów. Na komfort pracy mają także użyte materiały i przełączniki, dzięki którym skok klawiszy jest wyraźny i przyjemny. Do tego dochodzi ograniczenie hałasu generowanego przez klawiaturę, co także ma spory wpływ na wygodę pracy. Pod tym względem Lenovo V340 spełnia wymagania stawiane sprzętom biurowym i biznesowym.

Touchpad również sprawdza się bardzo dobrze. Po raz kolejny spory wpływ na to mają wymiary całego laptopa. Dzięki temu wielkość płytki została dostosowana w taki sposób, aby zapewnić komfortową pracę. Do tego dochodzą również przyzwoite właściwości ślizgowe, a także precyzja działania touchpada.

Lenovo V340-17 – wydajność

Producentowi udało się połączyć nisko pobór energii z przyzwoitą wydajnością. Jest to zasługa oczywiście zamontowanych podzespołów, a zwłaszcza niskonapięciowych procesorów Intel Whiskey Lake-U. To jednak nie wszystko, ponieważ bardzo przyzwoicie sprawdzają się również dedykowane karty graficzne. Polecić można przede wszystkim jednostkę Nvidia GeForce MX230 z tego roku.

Jej parametry pozwalają myśleć o obsłudze narzędzi do obróbki grafiki i wideo, a także programów projektowych. Potwierdzają to również wyniki testów wydajnościowych. W programie 3DMark 11 Performance GPU karta uzyskała średnią na poziomie 3328 punktów, a w 3DMark Ice Storm Standard Graphics wyniosła ona 75641 punktów. Warto jeszcze podkreślić, że jednostka sprawdzi się także podczas obsługi wielu ciekawych gier. Nie będą to najbardziej wymagające produkcje z segmentu AAA, jednak każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Lenovo V340-17 – wady i zalety

Choć wiele osób może uznać 17-calowy ekran za wadę, w przypadku Lenovo V340 należy zapisać go po stronie zalet. Zapewnia on bowiem sporą przestrzeń roboczą, która doskonale pasuje do użytku biznesowego. Dzięki niej, praca przy biurku okaże się po prostu wygodniejsza. Do tego należy dodać również możliwość zakupu konfiguracji z matrycą IPS Full HD.

Na plus należy zaliczyć również wykorzystane procesory i dedykowane karty graficzne, które być może nie są super wydajne, ale na pewno rozszerzają nasze możliwości wykorzystania laptopa. Po stronie zalet zapisać można także solidny osprzęt i dobrze wykonaną obudowę. W przypadku wad, wspomnieć można o wysokiej cenie laptopów, zwłaszcza najlepszych konfiguracji, a także dość ubogi zestawie złączy.

ZALETY

  • 17-calowy ekran
  • Możliwość zakupu laptopa z matrycą IPS Full HD
  • Przyzwoite podzespoły
  • Dobrze wykonany osprzęt
  • Solidna obudowa
  • Nowoczesny design

WADY

  • Wysokie ceny najlepszych konfiguracji
  • Ubogi zestaw portów

Lenovo V340-17 – podsumowanie, czy warto?

Laptopy 17-calowe nie są zbyt mobilne, jednak gwarantują wysoki komfort pracy przy biurku. Wszystko ze względu na sporą przestrzeń roboczą, którą warto wykorzystać zwłaszcza podczas obsługi zaawansowanych programów. Dodając do tego przyzwoite procesory i karty graficzne, otrzymujemy laptopa, na którego warto zwrócić uwagę.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:49
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.