Udostępnij
Skomentuj

Lenovo V155-15 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Przedstawiamy niskobudżetowego laptopa dla małych i średnich przedsiębiorstw. Na co pozwoli model V155-15?

Laptop został przystosowany do podstawowych zadań biznesowych. Ma zachęcać niską ceną, niskonapięciowymi podzespołami, a także solidnym wykonaniem i wykorzystaniem przyzwoitego zestawu portów.

Lenovo V155-15 – dane techniczne oraz cena

Oferowane na rynku konfiguracje korzystają z procesorów przygotowanych przez AMD. Potencjalni nabywcy liczyć mogą na dobór pamięci RAM oraz dysku twardego. Uwagę warto zwrócić także na pozostałe elementy wyposażenia laptopa.

Lenovo V155-15 – dostępne konfiguracje

Producent postawił przede wszystkim na podzespoły niskonapięciowe i ograniczenie kosztów zakupu. W rezultacie otrzymaliśmy sprzęt biznesowy za niską cenę, który powinien spełnić oczekiwania małych i średnich firm. Czy tak rzeczywiście jest? Przekonamy się o tym poprzez analizę oferowanych konfiguracji.

Rozpocząć warto od procesorów. Analizując obecne na rynku konfiguracje, do wyboru mamy dwa układy. W modelach najdroższych montowany jest procesor AMD Ryzen 5 3500U. Dysponuje on czterema fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami. Jego częstotliwość taktowania wynosi natomiast 2100 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 3700 MHz w trybie turbo. Do tego dochodzi 4 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz współczynnik TDP wynoszący 15 W.

Warto podkreślić, iż jest to procesor należący do najnowszej generacji sprzętów AMD. Jego premiera miała miejsce na początku czerwca bieżącego roku. Wyróżnia się bardzo przyzwoitymi parametrami, które wskazują na gwarancję stabilnej, wydajnej pracy biznesowej. Układ bez problemów poradzi sobie z obsługą nie tylko podstawowych programów biznesowych, ale również bardziej wymagających narzędzi graficznych i projektowych, wymagających większej mocy obliczeniowej w trybie wielowątkowym.

Zobacz Lenovo V155-15

Spore możliwości procesora potwierdzają wyniki testów wydajnościowych, przeprowadzonych w programie Cinebench R15. Omawiany układ uzyskał średnią na poziomie 138 punktów w trybie jednowątkowym i 620 punktów w trybie wielowątkowym. Wskazuje to na kilkuprocentowy wzrost wydajności względem poprzedniej generacji.

Na rynku oferowane są również wersje laptopa kosztujące mniej niż 2 tysiące złotych. Znajdziemy w nich procesor AMD Athlon 300U. Jest to układ dwurdzeniowy i czterowątkowy, którego bazowe taktowanie wynosi 2400 MHz, natomiast w trybie turbo może zostać podbite maksymalnie do 3300 MHz dla jednego rdzenia. Do tego dochodzi 4 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz współczynnik TDP wynoszący 15 W.

Do czynienia mamy więc z procesorem znacznie słabszym od układu AMD Ryzen, zwłaszcza w trybie wielowątkowym. Pokazują to wyniki testów Cinebench R15. Procesor ten uzyskał w nich kolejno 138 i 344 punkty. Mimo wszystko, bardzo dobrze poradzi on sobie z programami podstawowymi – bez większych problemów upora się z pakietem biurowym czy też wieloma aplikacjami internetowymi. Pobór energii w jego przypadku także został utrzymany na niskim poziomie.

Biorąc pod uwagę ceny oferowanych laptopów, nikogo nie powinno dziwić, że brak w nich dedykowanej karty graficznej. Skorzystać możemy wyłącznie z jednostek zintegrowanych – w przypadku procesora AMD Ryzen będzie to model AMD Radeon RX Vega 8, natomiast AMD Athlon korzysta z możliwości karty AMD Radeon RX Vega 3. W swoich kategoriach są to bardzo przyzwoite karty, dlatego powinny zagwarantować bezproblemową obsługę wspomnianych programów.

Specyfikacja Lenovo V155 wskazuje również na wykorzystanie pamięci RAM typu DDR4, której taktowanie wynosi 2400 MHz. Szybkie kości pamięci doskonale wpisują się w specyfikę sprzętu i jego zastosowanie. Warto wspomnieć jeszcze o tym, że Lenovo V155-15 występuje na rynku w wersjach wyposażonych w dyski HDD lub SSD, co także należy uznać za jego zaletę.

Lenovo V155-15 – wygląd

Nie mamy do czynienia z laptopem typu premium, dlatego nie powinniśmy oczekiwać specjalnie wzmacnianej obudowy. Producent wykorzystał podstawowe materiały, które gwarantują przyzwoitą sztywność i odporność mechaniczną, choć trzeba podkreślić, że klapa ekranu zbyt łatwo wygina się pod naporem. Mimo wszystko, laptop powinien spełnić wymagania typowe dla pracy przy biurku.

Jeśli chodzi o design, do czynienia mamy z bardzo atrakcyjny wizualnie laptopem, który na rynku występuje przeważnie w szarej kolorystyce. Jest to elegancki, nowoczesny sprzęt – powinien spodobać się większości użytkownikom biznesowym. Lenovo V155-15 jest dość ciężki, nawet jak na laptopa 15-calowego (waży 2,2 kg). Nie jest to oczywiście ciężar, który znacząco utrudniałby nam życie, jednak na rynku znaleźć można modele znacznie lżejsze, które lepiej sprawdzają się w ramach żytku mobilnego.

Zestaw portów jest mocno standardowy. Szkoda, że producent nie zdecydował się na zamontowanie jeszcze jednego portu USB 3.0. Po podpięciu np. myszki bezprzewodowej, pozostanie nam już tylko jeden wolny port, co w ramach pracy biurowej może stanowić problem.

Lenovo V155-15 – matryca

Podczas zakupu omawianego laptopa warto zwrócić uwagę nie tylko na najważniejsze podzespoły, ale również na to, z jakiej matrycy korzysta. Do wyboru są bowiem 15-calowe ekrany HD lub Full HD. W każdym przypadku do czynienia mamy jednak z matrycą typu TN, która gwarantuje raczej przeciętną jakość obrazu. Przyczepić można się przede wszystkim do odwzorowania kolorów i luminancji. Parametry te sprawiają, że laptop nie przyda się do pracy z użyciem zaawansowanych narzędzi graficznych. Sprawdzi się wyłącznie w ramach podstawowej pracy biurowej, w której jakość obrazu nie ma dużego znaczenia.

Oczywiście każda matryca została wyposażona w matową powłokę, dzięki której silne światło i promienie słoneczne padające na ekran nie stanowią problemu. Widoczność wyświetlanych treści pozostaje bowiem utrzymana na odpowiednim poziomie. Dlatego też praca na zewnątrz i przy odsłoniętym oknie okażę się jak najbardziej możliwa.

Lenovo V155-15 – klawiatura i touchpad

Laptop został wyposażony w pełnowymiarową klawiaturę wyspową, wraz z panelem numerycznym, co jest dobrą informacją, zwłaszcza biorąc pod uwagę potrzeby pracowników biurowych. Jakość jej wykonania można ocenić przyzwoicie. Klawisze wyróżniają się bardzo przyjemnym skokiem, toteż tworzenie dłuższych tekstów nie powinno być utrapieniem. Zwłaszcza że klawisze są duże i stosunkowo ciche. Można więc podkreślić, że laptop spełnia istotne kryteria biznesowe.

Podobnie ma się sprawa z touchpadem. Jego wielkość i właściwości ślizgowe sprawiają, że praca z jego wykorzystaniem jest bardzo komfortowa. Również precyzja działania płytki jest wysoka. Wszystko to sprawia, że Lenovo V155-15 nie będzie źródłem codziennej irytacji.

Lenovo V155-15 – wydajność

Choć mówimy o biznesowym laptopie niskobudżetowym, trzeba przyznać, że jego wydajność jest całkiem przyzwoita. Mowa tu zwłaszcza o konfiguracjach wyposażonych w procesor AMD Ryzen 5, co zresztą potwierdzają testy diagnostyczne.

Oczywiście możliwości sprzętu okazałyby się jeszcze szersze, jeśli pod obudową znalazłaby się dedykowana karta graficzna. Warto jednak podkreślić, że zintegrowana jednostka AMD Radeon RX Vega 8 nie jest tak słaba, jak może się wydawać. Bez większych trudności radzi sobie z obsługą programów biznesowych, a także prostych narzędzi graficznych. Dobrze spisuje się także w testach – w programie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała średnią na poziomie 3510 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics 67092 punkty. Co ciekawe, karta pozwoli na uruchomienie kilku nowszych gier. Oczywiście nie będą to najnowsze tytuły z segmentu AAA, jednak na liście z pewnością znajdzie się kilka ciekawych tytułów.

Lenovo V155-15 – wady i zalety

Do czynienia mamy z bardzo atrakcyjnym pod względem cenowym laptopem biznesowym, który powinien spełnić większość wymagań stawianych przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Zamontowane podzespoły bez większych problemów radzą sobie z obsługą podstawowych programów biznesowych, a konfiguracje z układem Ryzen 5 pozwalają na coś więcej.

Po stronie zalet znaleźć musi się również fakt wykorzystania pamięci RAM typu DDR4 oraz możliwość wyboru konfiguracji wyposażonych w półprzewodnikowe dyski twarde. Zapewnia to swobodę, dzięki które każdy może wybrać sprzęt, który będzie spełniał jego wymagania. Plus możemy postawić także przy jakości wykonania osprzętu.

W przypadku wad, na pierwszy plan wybijają się matryce typu TN, które oferują przeciętną jakość generowanego obrazu. Przyczepić można się również do nieco ubogiego zestawu portów, a także do klapy ekranu, która wygina się pod naporem.

ZALETY

  • Wiele konfiguracji do wyboru
  • Przyzwoite procesory
  • Szybka pamięć RAM typu DDR4 i dyski twarde SSD
  • Niskie ceny
  • Solidnie wykonany osprzęt
  • Elegancki, nowoczesny design

WADY

  • Przeciętne matryce TN
  • Ubogi zestaw portów
  • Klapa ekranu wygina się pod naporem

Lenovo V155-15 – podsumowanie, czy warto?

Jeśli poszukujecie taniego laptopa biznesowego, który nie tylko poradzi sobie z obsługą podstawowych programów, ale również pozwoli na wykorzystanie nieco bardziej wymagających narzędzi czy też aplikacji multimedialnych, Lenovo V155-15 okaże się dobrym wyborem. Został on wyposażony w porządne, niskonapięciowe podzespołu. I co najważniejsze, na rynku dostępnych jest sporo zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych, z których możemy wybrać tę najbardziej nam odpowiadającą.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:40
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.