Udostępnij
Skomentuj

Lenovo ThinkPad X390 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Przedstawiamy najnowszy model laptopa z rodziny Lenovo Yoga. Czym wyróżnia się X390?

Producent postanowił z jednej strony utrzymać charakter serii, a z drugiej wprowadzić kilka istotnych zmian. Mowa tu między innymi o wykorzystaniu nieco większych matryc. Do tego dochodzą również nowoczesne podzespoły, dzięki którym urządzenia potrafią jeszcze więcej.

Lenovo ThinkPad X390 – dane techniczne oraz cena

Na rynek wypuszczonych zostało kilka konfiguracji sprzętowych. Nie różnią się one od siebie w sposób znaczący, jednak wystarczy to, aby konieczne okazała się dokładniejsza analiza oferowanych urządzeń, zanim dokonamy ostatecznego wyboru.

Lenovo ThinkPad X390 – dostępne konfiguracje

Jak to w przypadku urządzeń z serii Yoga bywa, do czynienia mamy z kompaktowym, lekkim sprzętem, który jest w stanie działać zarówno w trybie laptopa, jak i tabletu. Kierowany jest on głównie do klientów biznesowych, a także osób, które poszukują nowoczesnych urządzeń o ultramobilnym charakterze.

Jak wskazuje producent, Lenovo X390 Yoga jest następcą modelu X380 Yoga – najważniejszą zmianą wydaje się zamontowanie większego ekranu. Zamiast przekątnej 12,5”, otrzymaliśmy ekran 13,3”. Wspomnieć należy również o wykorzystaniu procesorów z serii Intel Whiskey Lake, które mają zapewnić nie tylko lepszą wydajność, ale również wyższą efektywność energetyczną.

Na rynek wypuszczone zostały modele z dwoma układami. Tym wydajniejszym jest Intel Core i7-8565U. Mowa o czterordzeniowym i ośmiowątkowym procesorze, który, jak wspomnieliśmy, ma pozwolić na więcej, przy jednoczesnym utrzymaniu poboru energii na niskim poziomie. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi zaledwie 1800 MHz, jednak w trybie turbo może zostać podbita aż do poziomu 4600 MHz. Doskonale pokazuje to uniwersalność układu i to, jak jest w stanie dostosować się do konkretnych zastosowań.

Uzupełnieniem jego specyfikacji jest 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, a także współczynnik TDP na poziomie 15 W. Wszystko to przekłada się na więcej niż przyzwoitą wydajność (jedną z wyższych w kategorii układów niskonapięciowych), dzięki której Lenovo X390 Yoga powinien zapewnić stabilną obsługą programów biznesowych, a także wielu narzędzi administracyjnych, programistycznych czy też projektowych. Potwierdzeniem tego są wyniki testów przeprowadzonych na platformie Cinebench R15 – w trybie jednowątkowym układ uzyskał średnią na poziomie 173 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym wyniosła ona 584 punkty.

Zobacz Lenovo ThinkPad X390

Drugim procesorem montowanym w omawianych laptopach jest Intel Core i5-8265U, także czterordzeniowy i ośmiowątkowy. Wyróżnia się on jednak nieco niższymi parametrami niż model i7. Mowa tu przede wszystkim o taktowaniu, które mieści się w przedziale 1600-3900 MHz, a także ilości pamięci podręcznej trzeciego poziomu (6 MB). Różnice są jednak na tyle małe, że spokojnie możemy zaklasyfikować oba układy do tej samej kategorii. Oba zapewnią obsługę tych samych programów.

Specyfikacja Lenovo X390 nie wskazuje na obecność dedykowanej karty graficznej, w żadnym modelu dostępnym na rynku. Użytkownicy muszą ograniczyć się wyłącznie do jednostki zintegrowanej, czyli modelu Intel UHD Graphics 620. Z oczywistych względów, karta nie pozwala na wiele. Poradzi sobie wyłącznie z podstawowymi programami, a także grami wyróżniającymi się stosunkowo niskimi wymaganiami sprzętowymi.

Omawiane laptopy korzystają z szybkiej pamięci RAM typu DDR4. Jej maksymalna pojemność może wynieść 16 GB. Jeśli natomiast chodzi o dysk twardy, producent zdecydował się na wykorzystanie wyłącznie modeli SSD M.2 PCIe. Są one drogie, jednak zapewniają najszybszą pracę systemu i znaczne skrócenie realizacji wielu operacji.

Analizując powyższą specyfikację, można odnieść wrażenie, iż mamy do czynienia z laptopem niezwykle podobnym do modelu Lenovo T490S, który także korzysta z procesorów Intel Whiskey Lake. Tworząc zestawienie Lenovo X390 vs T490S, należy podkreślić, iż model Yoga jest mniejszy (13,3 cali do 14 cali), może obsłużyć również mniejszą ilość pamięci RAM.  Zapewnia jednak pracę w dwóch trybach,

Lenovo ThinkPad X390 - wygląd

Jak już wspominaliśmy, do czynienia mamy z urządzeniami kompaktowymi – ich niewielka waga sprawia, że praca mobilna okaże się bardzo wygodna. Zwłaszcza że laptopy zostały wyposażone w zawiasy pozwalające przekręcić ekran o 360 stopni. Dzięki temu przejście w tryb tabletu przebiega błyskawicznie. Będzie to bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy często pracują w podróży.

Design urządzeń można określić jako połączenie nowoczesności z eleganckim charakterem, który bardzo dobrze oddaje biznesowy styl sprzętu. Wszystko to sprawia, że Lenovo X390 powinien przypaść do gustu większości użytkowników.

Podobnie ma się sprawa z jakością wykonania obudowy. Wszystkie elementy zostały sparowane w sposób prawidłowy, dlatego brak tu zbędnych przerw czy też szczelin. Całość prezentuje się naprawdę solidnie. Zwłaszcza że użyte zostały wysokiej jakości materiały, dzięki którym obudowa jest odpowiednio sztywna i wytrzymała. Zarówno jednostka zasadnicza, jak i ekran nie poddają się naciskom, wyróżniając się wysoką odpornością na uszkodzenia.

Potencjalni nabywcy laptopów powinni być zadowoleni również z zestawu portów. Znajdą tam bowiem wszystko to, co jest potrzebne w pracy – stacjonarnej oraz mobilnej.

Lenovo ThinkPad X390 – matryca

Zwiększenie przekątnej ekranu pozwoliło nieco rozszerzyć przestrzeń roboczą, co oczywiście ma wpływ na komfort pracy. Warto nadmienić, że większy ekran nie przeszkadza w podróży – wręcz przeciwnie. Funkcja dotyku, jak można się było spodziewać, sprawdza się bardzo dobrze, dlatego Lenovo X390 może bez problemu funkcjonować jak tablet.

Każdy model dostępny na rynku został wyposażony w 13-calową matrycę Full HD, która została wyposażona w powłokę antyrefleksyjną i redukującą rozmazywanie się ekranu. Dzięki temu możemy liczyć na wygodną pracę także przy zwiększonym nasłonecznieniu. Co jednak najważniejsze, matryca została wykonana w technologii IPS. Gwarantuje ona więcej niż przyzwoitą jakość obrazu, która powinna zadowolić nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Lenovo ThinkPad X390 – klawiatura i touchpad

Niewielkich rozmiarów klawiatura sprawdza się bardzo dobrze. Sposób przygotowania klawiszy, a także użyte przełączniki, sprawiają, że tworzenie dłuższych tekstów okaże się bardzo wygodne. Klawisze wyróżniają się przyjemnym skokiem i stosunkowo cichym działaniem. Na plus należy zaliczyć także oddzielenie klawiszy strzałek.

Do dyspozycji otrzymaliśmy oczywiście podświetlenie, dzięki czemu laptop zapewni wygodną pracę także po zmroku. Spośród opcjonalnych dodatków, które pojawiają się w niektórych modelach, wymienić możemy również czytnik linii papilarnych oraz trackpoint. Jeżeli chodzi o touchpad, nie ma specjalnie do czego się przyczepić. Płytka jest na tyle duża, że jej wykorzystanie powinno okazać się wygodne. To samo tyczy się jej właściwości ślizgowych.

Lenovo ThinkPad X390 – wydajność

Zastosowanie najnowszych procesorów niskonapięciowych sprawiło, że laptopy są w stanie zapewnić jeszcze wyższą moc, przy zachowaniu zadowalającej efektywności energetycznej. Wszystko to potwierdzają testy, które wskazują na bardzo przyzwoite układy.

Nieco gorzej wygląda to w przypadku karty graficznej. Modele zintegrowane, ze względu na pamięć współdzieloną, nigdy nie zapewnią tak sporej mocy obliczeniowej, jak karty dedykowane. Wszystko to sprawia, że Intel UHD Graphics 620 nie pozwoli na obsługę programów specjalistycznych. Należy jednak podkreślić, ze Lenovo X390 Yoga nie do tych zadań został przygotowany.

W testach diagnostycznych karta uzyskała dość przeciętne wyniki. W programie 3DMark 11 Performance GPU jej średnia wyniosła 1697 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Unlimited Graphics zatrzymała się na 87698 punktach. Poniżej przedstawiamy listę gier, z obsługą których karta powinna sobie poradzić.

Lenovo ThinkPad X390 – wady i zalety

Podobnie jak w przypadku wielu innych laptopów z rodziny Yoga, atutem omawianej serii jest jej ultramobilny charakter. Urządzenia bardzo dobrze sprawdzają się zarówno w trybie laptopa, jak i tabletu, dzięki czemu okażą się prawdziwą gratką nie tylko dla osób pracujących stacjonarnie, ale również mobilnie.

W laptopach znajdziemy bardzo przyzwoite procesory Intela ósmej generacji, których wydajność zagwarantują stabilną obsługę wielu zróżnicowanych programów. Tym bardziej szkoda, że nie możemy skorzystać z dedykowanej karty graficznej. Po stronie wad zapisać należy także bardzo wysokie ceny oferowanych konfiguracji.

Jeśli chodzi jeszcze o zalety, wypada wspomnieć o lekkiej, solidnej obudowie, dobrze wykonanym osprzęcie, szerokim zestawie portów, a także wysokie jakości matrycach, które bardzo dobrze spełniają swoje zadania.

ZALETY

  • Wygodna praca w dwóch trybach – laptopa i tabletu
  • Wydajne, nowoczesne procesory
  • Ultramobilny charakter sprzętu
  • Dobrze wykonana obudowa
  • Przyzwoity osprzęt
  • Wystarczający zestaw portów
  • Wysoka jakość matryc

WADY

  • Wysokie ceny laptopów
  • Brak wersji z dedykowaną kartą graficzną

Lenovo ThinkPad X390 – podsumowanie, czy warto?

Powyższą serię można polecić wszystkim, którzy poszukują nowoczesnego sprzętu mobilnego, który korzysta z nowinek technologicznych. Jeśli cena Was nie odstrasza, Lenovo X390 jest naprawdę godny polecenia.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:50
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.