Udostępnij
Skomentuj

Lenovo ThinkPad X380 Yoga - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Sprawdzamy, co potrafi kolejny model laptopa z serii Lenovo Yoga. Czy jest wart zakupu?

Należy on oczywiście do kategorii urządzeń konwertowalnych, które mogą pracować w kilku różnych trybach (między innymi jako laptop i tablet). Do tego wszystkiego należy dodać jeszcze zróżnicowanie sprzętowe poszczególnych modeli oraz kilka przydatnych dodatków. Warto więc upewnić się, na co pozwalają poszczególne modele.

Lenovo ThinkPad X380 Yoga – dane techniczne oraz cena

Lenovo ThinkPad X380 Yoga – dostępne konfiguracje

Do czynienia mamy z laptopem o ultramobilnym charakterze, który najlepiej sprawdza się w podróży. Zwłaszcza że został wyposażony w dotykowy ekran. Warto jednak zadbać o to, aby kupowany przez nas sprzęt rzeczywiście coś potrafił. To zaś zależy w dużej mierze od procesorów.

Producent zdecydował się na wykorzystanie układów Intela ósmej generacji – do wyboru mamy 3 z nich. Tym najmocniejszym jest model Intel Core i7-8550U, który został wyposażony w cztery fizyczne rdzenie, obsługujące osiem wątków. Częstotliwość taktowania układu wynosi 1800 MHz w trybie bazowym – w trybie turbo może zostać ona podbita do maksymalnego poziomu 4000 MHz. Do tego możemy dodać jeszcze 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz współczynnik TDP wynoszący 15 W.

Zobacz Lenovo ThinkPad X380 Yoga

Jest to bardzo popularny procesor, często montowany zarówno w laptopach ultramobilnych, jak i do użytku typowo stacjonarnego. Poza poborem niewielkiej ilości energii, wyróżniam się bardzo przyzwoitą wydajnością, dzięki której możemy liczyć na obsługę wielu zaawansowanych programów, nie tylko biznesowych. Potwierdzają to zresztą testy wydajnościowe, przeprowadzone w programie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym układ ten uzyskał średni wynik na poziomie 163 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym aż 553 punkty.

Jak można się domyślić, drugim z procesorów montowanych w laptopach Lenovo ThinkPad X380 Yoga jest model i5. Producent zdecydował się na czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor i5-8250U, którego częstotliwość taktowania wynosi od 1600 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 3400 MHz w trybie turbo. Do tego dochodzi jeszcze 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Ze względu na nieco gorszą specyfikację od modelu i7, układ ten zapewnia nieco niższą wydajność. Należy jednak podkreślić, że różnica wynosi kilkanaście procent, toteż on również zapewni przyzwoitą wydajność podczas obsługi wielu zróżnicowanych programów.

Ostatnim, najsłabszym wykorzystywanym procesor jest Intel Core i3-8130U. Tym razem mamy do czynienia z dwoma fizycznymi rdzeniami i czteroma wątkami. Taktowanie mieści się w przedziale od 2200 MHz do 3400 MHz, a pojemność pamięci podręcznej trzeciego poziomu wynosi 4 MB. Układ ten gwarantuje zastosowanie podstawowe, co potwierdzają wspominane już testy wydajnościowe. W programie Cinebench R15, procesor uzyskał kolejno 139 i 329 punktów.

Lenovo ThinkPad X380 Yoga nie występuje na rynku w wersji wyposażonej w dedykowaną kartę graficzną. Ograniczyć musimy się wyłącznie do jednostki zintegrowanej, którą jest Intel UHD Graphics 620. Wyróżnia się ona taktowaniem rdzenia wynoszącym od 300 MHz do 1150 MHz oraz obsługą rozdzielczości UHD. Bez problemów poradzi sobie z obsługą podstawowych narzędzi graficznych, a także niektórych gier (zwłaszcza klasyków).

Po wyborze procesora i jednostki GPU, warto zwrócić uwagę także na ilość zamontowanej pamięci RAM typu DDR4 oraz pojemność dysku twardego. Producent zdecydował się na urządzenia półprzewodnikowe (SSD) z interfejsem PCIe, które zapewniają doskonałą szybkość działania systemu.

Lenovo ThinkPad X380 Yoga – wygląd

Jak na Yogę przystało, laptop został wyposażony w zawiasy, które pozwalają na obrócenie ekranu o 360 stopni. Dzięki temu z łatwością możemy przełączać się między trybem laptopa a tabletu, wykorzystując w tym celu także dotykowy ekran. Zawiasy dobrze radzą sobie także ze stabilnym utrzymaniem ekranu w jednej pozycji. Wszystko to sprawia, że laptop okaże się wygodny w użyciu zawsze i wszędzie.

Sporym atutem omawianej serii jest również jakość wykonania oferowanych konstrukcji. Obudowy zostały bowiem wzmocnione włóknem węglowym, co sprawia, że ich wytrzymałość oraz sztywność stoją na zadowalającym poziomie. Na plus należy zaliczyć także rozbudowany zestaw portów i złączy. Poza standardowymi elementami, znajdziemy tam także czytnik SmartCard oraz wejście na kartę SIM, dzięki któremu możemy skorzystać z możliwości modemu internetowego LTE.

Lenovo ThinkPad X380 Yoga – matryca

Jak już wspomnieliśmy, 13-calowe ekrany omawianych laptopów obsługują sterowanie dotykiem, dzięki czemu bardzo dobrze sprawdzają się w podróży. Co równie ważne, zostały wykonane w technologii IPS, która gwarantują co najmniej przyzwoitą jakość generowanego obrazu. Dobrze należy ocenić przede wszystkim pokrycie kolorów oraz luminancję.

Dzięki temu, Lenovo ThinkPad X380 Yoga pozwoli na komfortową pracę przy użyciu nie tylko programów biurowych, ale również bardziej zaawansowanych narzędzi graficznych. Oczywiście sprawdzi się również przy oglądaniu filmów czy też graniu.

Lenovo ThinkPad X380 Yoga – klawiatura i touchpad

Producent zdecydował się na zamontowanie wyspowej klawiatury, która została zabezpieczona przed zalaniem, a także wyposażona w podświetlenie. Wszystko to sprawia, że doskonale sprawdza się w ramach zastosowań, do których zostały przygotowane laptopy. Pozytywnie należy ocenić także jakość wykonania klawiszy, które wyróżniają się odpowiednim skokiem i stosunkowo cichym działaniem. Tworzenie dłuższych tekstów z ich pomocą okaże się bardzo wygodne. Przyczepić można się jedynie do pomniejszonych klawiszy strzałek.

Na plus trzeba natomiast zapisać pracę touchpada, którego właściwości ślizgowe sprawiają, że jego wykorzystanie jest bardzo komfortowe. Do tego wszystkiego możemy dodać jeszcze czytnik linii papilarnych, który został umiejscowiony na przednim panelu, po prawej stronie.

Lenovo ThinkPad X380 Yoga – wydajność

Procesory Intela ósmej generacji gwarantują bardzo przyzwoitą wydajność, dzięki której X380 Yoga może stać się laptopem biznesowym lub multimedialnych, wykorzystywanym zarówno stacjonarnie, jak i w podróży. Co ważne, ich moc obliczeniowa okaże się w zupełności wystarczająca do obsługi wielu zróżnicowanych programów.

Jak już wspomnieliśmy, omawiane laptopy występują na rynku wyłącznie ze zintegrowaną jednostką graficzna Intel UHD Graphics 620, która wyróżnia się taktowaniem rdzenia od 300 MHz w trybie bazowym do 1150 MHz w trybie turbo, a także obsługa rozdzielczości UHD i biblioteki DirectX 12. Z oczywistych względów, karta nie pozwoli na wiele, co potwierdzają wyniki testów. W programie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała średni wynik na poziomie 1684 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics zatrzymał się ona na 43057 punktach.

Warto nadmienić, że karta powinna poradzić sobie z obsługą klasycznych gier, a także tych, które wyróżniają się niskimi wymaganiami sprzętowymi. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Lenovo ThinkPad X380 Yoga – wady i zalety

Największym atutem omawianych laptopów jest bez wątpienia ich ultramobilny charakter. Dzięki możliwości obsługi dotyku i zawiasom, które pozwalają na okręcenie ekranu o 360 stopni, jesteśmy w stanie korzystać z tych urządzeń w kilku trybach – między innymi laptopa i tabletu. Dzięki temu, możemy pracować zarówno przy biurku, jak i w podróży.

Oczywiście do tego należy dodać również przyzwoitą wydajność. Ta w przypadku laptopów X380 Yoga jest zapewniana przez procesory Intela ósmej generacji, które bardzo dobre radzą sobie w trybie wielowątkowym. Dzięki temu, nie powinniśmy mieć większych problemów z obsługą zarówno podstawowych programów biurowych, jak i narzędzi graficznych.

Po stronie zalet możemy zapisać jeszcze wzmacnianą obudowę, dobrej jakości matrycę oraz porządny osprzęt, z podświetlaną klawiaturą na czele. Nie możemy zapomnieć także o zestawie portów i złączy, w którym znalazło się wiele przydatnych dodatków. Jeżeli chodzi o wady, wymienić trzeba wysokie ceny oraz brak dedykowanej karty graficznej.

ZALETY

  • Praca w wielu trybach
  • Dotykowy ekran
  • Dobrze działające zawiasy
  • Przyzwoita wydajność procesorów
  • Wzmacniana obudowa
  • Dobrej jakości matryca
  • Bogaty zestaw portów i złączy
  • Dobrze wykonany osprzęt

WADY

  • Brak dedykowanej karty graficznej
  • Wysokie ceny poszczególnych konfiguracji

Lenovo ThinkPad X380 Yoga – podsumowanie, czy warto?

Przedstawione wyżej laptopy to urządzenia, które staną się niezbędnym elementem wielu podróży – czy to służbowych czy też prywatnych. Ze względu na jakość wykonania i zamontowane podzespoły, są warte polecenia.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:26
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.