Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Lenovo Thinkpad X1 Yoga 3 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Czy laptopy Lenovo Thinkpad X1 Yoga 3 to urządzenia godne uwagi? Jaka jest ich wydajność i specyfikacja?

Kolejna odsłona multimedialnych laptopów Lenovo Thinkpad X1 Yoga cieszy się sporą popularnością. To seria urządzeń o charakterze multimedialnym, ultramobilnym i biznesowym. Czy laptopy te są warte swojej ceny? Jaka jest ich wydajność? Na te oraz na wiele innych pytań odpowie poniższa recenzja.

Lenovo Thinkpad X1 Yoga 3 – dane techniczne

Seria ultramobilnych laptopów Lenovo ThinkPad X1 Yoga 3 obejmuje urządzenia o różnorodnych parametrach. Poszczególne notebooki z tej serii różnią się pomiędzy sobą nie tylko ceną, ale też modelem zastosowanego procesora oraz innymi detalami. Specyfikacja Lenovo ThinkPad X1 Yoga 3 w topowej konfiguracji przedstawia się następująco.

 • Procesor– w topowych konfiguracjach w tej serii stosowany jest procesor Intel Core i7-8550U, a tańsze laptopy z tej serii są wyposażone w jednostkę Intel Core i5-8250U.
 • Układ graficzny–  laptopy Lenovo ThinkPad X1 Yoga 3 są wyposażone w zintegrowany układ graficzny Intel UHD Graphics 620.
 • Pamięć– w topowych konfiguracjach stosowane jest 16 GB pamięci RAM DDR3L i właśnie 16 GB to maksymalna pojemność pamięci RAM dla tych urządzeń.
 • Matryca– w laptopach z serii Lenovo ThinkPad X1 Yoga 3 znajdziemy matową matrycę IPS o rozdzielczości WQHD. Przekątna ekranu to 14 cali.
 • Nośnik danych– w topowych konfiguracjach jest to dysk SSD M.2 PCIe o pojemności 512 GB lub większej.
 • Porty– wyjście HDMI, wyjście słuchawkowe, wejście mikrofonowe, 2 x USB 3.0, 2 x USB typu C, czytnik kart pamięci, wejście na kartę SIM.
 • Multimedia– modem LTE, touchpad z obsługą gestów, trackpoint, podświetlana klawiatura, kamera 720p.
 • Bateria– litowo-jonowa o pojemności 54 Wh.
 • Zastosowanie– biznesowe, multimedialne, ultramobilne.

Lenovo Thinkpad X1 Yoga 3 – dostępne konfiguracje

Seria laptopów multimedialnych Lenovo ThinkPad X1 Yoga 3 obejmuje wiele urządzeń o różnorodnych parametrach technicznych. Poszczególne modele różnią się pomiędzy sobą zarówno pod względem ceny, jak i zastosowanych podzespołów. By lepiej poznać tę serię urządzeń, warto przyjrzeć się bliżej trzem popularnym konfiguracjom:

 • Laptop Lenovo ThinkPad X1 Yoga 3 (20LD002HPB) – to jedna z najtańszych konfiguracji w tej serii urządzeń. Laptop ten został wyposażony w procesor Intel Core i5-8250U – jest to jednostka ósmej generacji, która posiada 4 rdzenie oraz 8 wątków. Wsparciem dla niskonapięciowego, ale wydajnego, procesora jest 8 GB pamięci RAM, a także zintegrowany układ graficzny. Laptop ten posiada również dysk SSD M.2 PCIe o pojemności 256 GB. Urządzenie zostało wyposażone w system operacyjny Windows 10 Pro PL.
 • Laptop Lenovo ThinkPad X1 Yoga 3 (20LD002JPB) – nieco droższa i nieco wydajniejsza odsłona laptopa Lenovo Thinkpad X1 Yoga 3 gen. Urządzenie wyposażono bowiem w procesor Intel Core i7-8550U, a jest to jednostka ósmej generacji o 4 rdzeniach i 8 wątkach. Pamięć RAM ma pojemność 8 GB, a dysk SSD M.2 PCIe ma pojemność 256 GB. Urządzenie posiada również system operacyjny Windows 10 Pro PL.
 • Laptop Lenovo ThinkPad X1 Yoga 3 (20LD002MGE) – jedna z droższych konfiguracji Lenovo Thinkpad X1 Yoga 3.gen. 2018. Urządzenie zostało wyposażone w procesor Intel Core i7-8550U, który jest jednostką o 4 rdzeniach i 8 wątkach. Wsparciem dla procesora jest 16 GB pamięci RAM. W laptopie znalazł się również zintegrowany układ graficzny, dysk SSD M.2 PCIe o pojemności 512 GB oraz system operacyjny Windows 10 Pro PL.

Zobacz Lenovo Thinkpad X1 Yoga 3

Jak widać, poszczególne konfiguracje bywają do siebie podobne. Czasami różnica pomiędzy niektórymi modelami urządzeń z tej serii dotyczy jedynie pojemności dysku lub pamięci RAM, innym razem jest to kwestia zupełnie innych procesorów. Duży wybór konfiguracji w tej serii umożliwia dobranie laptopa o preferowanych parametrach – na przykład model Lenovo Thinkpad X1 Yoga 3 20LF000THV posiada dysk SSD M.2 PCIe o pojemności 1 TB, ale zasadniczo nie różni się poza tym od modelu z oznaczeniem 20LD002MGE.

Lenovo Thinkpad X1 Yoga 3 – wygląd

Estetyka jest mocną stroną urządzeń marki Lenovo, a w szczególności laptopów Thinkpad X1 Yoga 3, które przykuwają uwagę już samym swoim wyglądem. Szczególne wrażenie robi w pełni obracany ekran na 360-stopniowych zawiasach, który sprawia, że laptopa można użytkować na jeszcze więcej sposobów.

Konstrukcja urządzenia jest smukła i subtelna, ale nie dajmy się zwieść pozorom. Obudowa urządzenia została wzmocniona włóknem szklanym oraz włóknem węglowym, co wpłynęło w zasadniczy sposób na jej wytrzymałość oraz odporność na ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Pomimo wzmocnienia, konstrukcja ta pozostaje lekka (laptop waży zaledwie 1,4 kg) oraz smukła (urządzenie po zamknięciu pokrywy ma wysokość zaledwie 1,71 cm). Na stronę wizualną wpływa również kolorystyka laptopa, która jest zdominowana przez czerń, którą przełamano subtelnymi akcentami w czerwieni.

Wszelkie porty oraz złącza zostały rozmieszczone wyłącznie przy bocznych krawędziach laptopa i to głównie w pobliżu tylnej krawędzi, co zdecydowanie poprawia funkcjonalność urządzenia (zajęte porty, kable i wtyczki nie przeszkadzają w posługiwaniu się myszką).

Lenovo Thinkpad X1 Yoga 3 – matryca

Laptopy z serii Lenovo Thinkpad X1 Yoga 3 zostały wyposażone w wysokiej klasy matrycę o poniższych parametrach:

 • Jest to matryca IPS – zapewnia szerokie kąty widzenia oraz dobre odwzorowanie kolorów.
 • Powłoka matrycy jest matowa, antyrefleksyjna, co przekłada się na wyższy komfort pracy oraz mniejsze zmęczenie wzroku użytkownika.
 • Rozdzielczość to WQHD (2560 x 1440) – to rozdzielczość zapewniająca jeszcze lepsze wrażenia wizualne niż popularna rozdzielczość Full HD.
 • Przekątna ekranu wynosi 14 cali – to wygodny rozmiar ekranu do pracy, korzystania z internetu, a także do użytkowania multimediów.
 • Częstotliwość odświeżania wynosi 60 Hz, co jest standardem w przypadku laptopów innych niż gamingowe.

Lenovo Thinkpad X1 Yoga 3 – klawiatura i touchpad

Multimedialne laptopy Lenovo Thinkpad X1 Yoga 3 zostały wyposażone w komfortową klawiaturę wyspową o niskim skoku i niskim profilu. W urządzeniu zastosowano także trackpoint. Klawiatura nie posiada bloku numerycznego, ale przy tym rozmiarze urządzenia trudno byłoby go zmieścić w obudowie. Uwagę zwracają natomiast przyciski strzałek bocznych, które są delikatnie poniżej linii pozostałych przycisków.

Touchpad gwarantuje wysoki komfort użytkowania oraz odpowiednią precyzję działania. Został umiejscowiony w standardowym położeniu, a jego przyciski znajdują się na górze, ponad panelem dotykowym.

Laptopy Lenovo Thinkpad X1 Yoga 3 są wyposażone w jeszcze jedno rozwiązanie, które ułatwia ich obsługę, a mianowicie w dotykowy wyświetlacz, który można obsługiwać również za pomocą dedykowanego piórka ThinkPad Pen Pro.

Lenovo Thinkpad X1 Yoga 3 – wydajność

Test Lenovo Thinkpad X1 Yoga 3 nie może obejść się bez omówienia kwestii wydajności tych urządzeń. Laptopy te nie są konstrukcjami gamingowymi, ale ultramobilnymi – dysponują niskonapięciowymi procesorami i zintegrowaną grafiką. Nie są to więc urządzenia, które sprawdzą się w topowych grach, ale raczej w pracy, programach, aplikacjach i codziennym użytkowaniu. By zyskać wyobrażenie o ich wydajności, warto przyjrzeć się parametrom procesorów, jakie w nich zastosowano oraz rezultatom, jakie te jednostki osiągają w popularnych testach.

 • Procesor Intel Core i5-8250U – to energooszczędny, niskonapięciowy procesor ósmej generacji od marki Intel. Jest to jednostka o 4 rdzeniach i 8 wątkach, której taktowanie w trybie bazowym wynosi 1.6 GHz, a w trybie turbo wzrasta do 3.4 GHz. Pamięć podręczna L3 tego procesora ma pojemność 6 MB, a współczynnik TDP wynosi 15 W. Oto wyniki, jakie procesor i5-8250U osiąga w testach:

- W teście Cinebench R15 dla wszystkich rdzeni – 556 punktów.

- W teście 3D Mark 06 CPU – 6348 punktów.

- W teście 3D Mark Fire Strike dla rozdzielczości Full HD – 8453 punkty.

 • Procesor Intel Core i7-8550U – jest to niskonapięciowy procesor ósmej generacji o 4 rdzeniach i 8 wątkach. Pamięć podręczna L3 tego procesora ma pojemność 8 MB. Procesor i7-8550U ma taktowanie bazowe na poziomie 1.8 GHz, a w trybie turbo przyspiesza do 4 GHz. Oto wyniki, jakie ta jednostka osiąga w popularnych testach:

- W teście Cinebench R15 dla wszystkich rdzeni – 553 punkty.

- W teście 3D Mark 06 CPU – 5845 punktów.

- W teście 3D Mark Fire Strike dla rozdzielczości Full HD – 8666 punktów.

Warto pamiętać o tym, że na wydajność laptopa wpływa nie tylko sam procesor, ale też zastosowana pamięć RAM. W przypadku urządzeń z tej serii jest to pamięć RAM DDR3L, która ma obniżone napięcie oraz taktowanie na poziomie 2133 MHz. Poszczególne laptopy z serii Lenovo Thinkpad X1 Yoga 3 dysponują 8 lub 16 GB pamięci RAM. Jeśli zależy nam na maksymalizacji wydajności, warto postawić na urządzenie z procesorem i7 oraz 16 GB pamięci RAM.

LENOVO THINKPAD X1 YOGA 3 VS LENOVO THINKPAD T480S

Bardzo częstym dylematem wśród kupujących jest wybór pomiędzy laptopem z serii Lenovo Thinkpad X1 Yoga 3 oraz Lenovo Thinkpad T480S. Laptopy z obu serii są wyposażone w te same rodzaje procesorów niskonapięciowych (i5-8250U oraz i7-8550U), ale różnią się pozostałymi parametrami. O ile w modelach Lenovo Thinkpad X1 Yoga 3 znajdziemy pamięć RAM DDR3L o maksymalnej pojemności 16 GB, to już w laptopach Lenovo Thinkpad T480S znalazła się pamięć RAM DDR4 o maksymalnej pojemności 32 GB. Kolejna różnica dotyczy rozdzielczości, która jest wyższa w modelu Lenovo Thinkpad X1 Yoga 3 (WQHD) niż w Lenovo Thinkpad T480S (HD). Kolejną zauważalną różnicą są zawiasy, które w modelu Lenovo Thinkpad X1 Yoga 3 pozwalają na obrót pokrywy o 360 stopni, a w laptopie Lenovo Thinkpad T480S jedynie o 180 stopni.

Lenovo Thinkpad X1 Yoga 3 – zalety i wady

Choć laptopy z serii Lenovo Thinkpad X1 Yoga 3 cieszą się dużą popularnością i oferują dobre parametry, to nie są wolne od mankamentów. By podjąć decyzję, co do ich ewentualnego zakupu, warto zweryfikować kluczowe atuty i wady tych urządzeń, a zaprezentowano je w poniższej tabeli.

ZALETY

 • Różne konfiguracje do wyboru – możliwość dopasowania urządzenia do potrzeb i oczekiwań użytkownika.
 • System operacyjny Windows 10 Pro PL w cenie urządzenia.
 • Wbudowany modem LTE.
 • Kompaktowe wymiary, niska waga urządzenia.
 • Zawiasy 360 stopni – duża swoboda podczas korzystania z laptopów z tej serii.
 • Wysoka jakość wykonania, dopracowana estetyka.
 • Wzmacniana konstrukcja obudowy.
 • Komfortowa obsługa urządzenia na wiele sposobów – touchpad z obsługą gestów, wyspowa klawiatura, trackpoint, ekran dotykowy.

WADY

 • Pamięć RAM DDR3L (zamiast DDR4) i to o pojemności nie większej niż 16 GB.
 • Stosunkowo wysokie ceny urządzeń z tej serii.
 • Ekran osadzony w ramkach o standardowej szerokości.
 • Klawiatura bez bloku numerycznego.

Lenovo Thinkpad X1 Yoga 3 – czy warto kupić?

Seria laptopów multimedialnych i ultramobilnych Lenovo Thinkpad X1 Yoga 3 zwraca na siebie uwagę. Urządzenia te nie należą do najtańszych, ale za to oferują bardzo szeroką funkcjonalność i wysoki komfort użytkowania.

Laptopy Lenovo Thinkpad X1 Yoga 3 bardzo dobrze sprawdzają się w zastosowaniu mobilnym – są poręczne, lekkie, smukłe, mają wzmocnioną konstrukcję oraz wytrzymałą baterię. Można je więc polecić wszystkim tym, którzy szukają wydajnego laptopa do pracy i multimediów z mocnym naciskiem na użytkowanie ich w terenie, na wyjazdach i na mieście.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:54
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.