Udostępnij
Skomentuj

Lenovo ThinkPad X1 Extreme - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Firma Lenovo wypuściła pierwszą generację ultrabooków z serii ThinkPad Extreme. Czym się wyróżniają?

Jak wskazuje producent i opisy oferowanych sprzętów, mamy do czynienia z połączeniem wydajnej stacji roboczej z lekkim, kompaktowym laptopem ultramobilnym. Jest to coś pomiędzy – urządzenia mają dodatkowo zachęcać wysoką jakością wykonania.

Lenovo ThinkPad X1 Extreme – dane techniczne oraz cena

Warto nadmienić, że na rynku znaleźć można wiele zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych. Pozwalają one na dobranie procesora, karty graficznej, a także istotnych dodatków. Wszystko to sprawia, że warto przeanalizować je dokładniej.

Lenovo ThinkPad X1 Extreme – dostępne konfiguracje

Laptopy z omawianej serii korzystają z nowoczesnych podzespołów, które gwarantują wysoką wydajność pozwalającą na komfortową obsługę wielu zróżnicowanych programów. Mowa tu nie tylko narzędziach typowo biznesowych, ale również graficznych oraz projektowych. Pod tym względem, ThinkPad X1 Extreme bardziej przypomina wydajną stację roboczą.

Doskonale widać to chociażby w przypadku procesorów. W najmocniejszych konfiguracjach znajdziemy układ Intel Core i9-8950HK. Ten sześciordzeniowy i dwunastowątkowy procesor został przystosowany do obsługi najbardziej wymagających programów oraz narzędzi. Bazowa częstotliwość taktowania w jego przypadku wynosi 2900 MHz, jednak w trybie turbo może zostać podbita do 4800 MHz. To nie wszystko, ponieważ układ wyróżnia się odblokowanym mnożnikiem, co pozwala nam na przeprowadzenie procesu podkręcania. Dzięki niemu możemy liczyć na taktowanie grubo ponad 5000 MHz.

Uzupełnieniem specyfikacji procesora jest pamięć podręczna poziomu trzeciego o pojemności 12 MB i współczynnik TDP wynoszący 45 W. Wszystko to przekłada się na jeden z najwydajniejszych układów tej generacji. Lenovo ThinkPad X1 Extreme z i9 zapewni więc wydajną pracę w każdych warunkach. Potwierdzeniem tego są zresztą wyniki testów wydajnościowych procesora. W programie Cinebench R15 uzyskał on średnią na poziomie 195 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym wyniosła ona aż 1166 punktów.

Kolejnym niezwykle wydajnym procesorem montowanym w tych laptopach jest Intel Core i7-8750H. On również jest sześciordzeniowy i dwunastowątkowy, dlatego możemy liczyć na podobną moc obliczeniową. Częstotliwość taktowania mieści się w przedziale od 2200 MHz do 4100 MHz, jednak brak tu odblokowanego mnożnika, toteż o overclockingu nie ma mowy. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze 9 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Współczynnik TDP pozostaje bez zmian.

Zobacz Lenovo ThinkPad X1 Extreme

Parametry są niższe, jednak niewiele, dlatego różnica do podstawowej wersji procesora i9 (bez podkręcania) dotyczy kilku-kilkunastu procent. W testach Cinebench R15 układ ten uzyskał kolejno 173 oraz 1113 punktów. Ostatnim i najmniej wydajnym układem w omawianych laptopach jest model Intel Core i5-8300H.

Tym razem mamy do czynienia z procesorem czterordzeniowym i ośmiowątkowym. Jego taktowanie wynosi od 2300 MHz w trybie bazowym do 4000 MHz, natomiast pojemność pamięci podręcznej trzeciego poziomu to 8 MB. Konfiguracje z tym procesorem są znacznie słabsze od Lenovo ThinkPad X1 Extreme z i7 czy też i9, jednak nie możemy powiedzieć, że są to laptopy zbyt słabe na obsługę programów specjalistycznych. Dowodem na to, kolejny raz, są wyniki testów Cinebench R15. Omawiany układ uzyskał w nich średnią na poziomie 170 punktów w trybie jednowątkowym i 805 punktów w trybie wielowątkowym.

Skoro wybraliśmy już dobry procesor, warto zdecydować się na wydajną kartę graficzną. Specyfikacja Lenovo ThinkPad X1 Extreme wskazuje na jednostkę Nvidia GeForce GTX 1050 Ti Max-Q. Dysponuje ona 4 GB pamięci typu GDDR5 i całkiem wysokim taktowaniem rdzenia. Wszystko to pozwala na stabilną obsługę wielu programów specjalistycznych, a także nowych gier. Choć nie wszystkich okaże się możliwe uruchomienie wysokich detali graficznych.

Producent zdecydował się na wykorzystanie pamięci RAM typu DDR4, co wydaje się bardzo dobrą decyzją. Pamięć wyróżnia się bowiem szybkim działaniem i wysoką efektywnością energetyczną. Dzięki temu zapewnia stabilną pracę na najwyższych obrotach. Kolejną dobrą informacją jest zamontowanie dysku lub dwóch dysków SSD M.2 z interfejsem PCIe. Są one gwarancją błyskawicznego działania systemu operacyjnego i skrócenia realizacji wielu procesów. W najdroższej konfiguracji montowane są dwa dyski o łącznej pojemności 2 TB.

Lenovo ThinkPad X1 Extreme – wygląd

Jak na laptopy premium przystało, modele X1 Extreme zostały wyposażone w wysokiej jakości, wzmacnianą obudowę, która wyróżnia się wysoką sztywnością i odpowiednią wytrzymałością mechaniczną. Konstrukcję wykonano z aluminium, do tego dołożono jeszcze włókna szklane i węglowe, które wzmacniają obudowę w kluczowych obszarach.

Wszystko to sprawia, że już na pierwszy rzut oka widać, że mamy do czynienia z niezwykle solidnym sprzętem. Co jednak ciekawe, sam wygląd laptopa nie odbiega specjalnie od tego, do czego przyzwyczaiła nas seria Lenovo ThinkPad. Kolejny raz mamy do czynienia z prostą, która specjalnie nie wyróżnia się na tle innych sprzętów. Nadal utrzymywany jest prosty, elegancki styl – powinien on przypaść do gustu większości użytkownikom.

Warto nadmienić również, że producent postarał się o zamontowanie całkiem przyzwoitego zestawu portów. Poza dwoma wejściami USB 3.0 czy też HDMI, pojawiły się również dwa złącza Thunderbolt, które mogą posłużyć na przykład do podłączenia stacji dokowania. Możliwości jest całkiem sporo.

Lenovo ThinkPad X1 Extreme – matryca

Na rynku znajdziemy 15-calowe laptopy, które pracują na matrycach Full HD lub 4K UHD. Każda z nich została wykonana w technologii IPS, dzięki czemu spełniają najważniejsze kryteria związane z jakością generowanego obrazu. Warto jednak podkreślić, że panele Full HD nie osiągają 100% pokrycia palety sRGB, co może dziwić, zwłaszcza porównując omawianego laptopa z innymi urządzeniami z tej samej kategorii.

Jeśli chodzi natomiast o głębokość kontrastu, luminancję i kąty widzenia, wszystko prezentuje się na bardzo przyzwoitym poziomie. Dzięki temu, laptop ThinkPad X1 Extreme bardzo dobrze sprawdzi się podczas obsługi zaawansowanych programów graficznych. Powłoka antyrefleksyjna sprawia natomiast, że z urządzenia z powodzeniem możemy korzystać także na zewnątrz i przy odsłoniętym oknie. Padające na ekran promienie słoneczne nie powinny znacząco obniżać widoczności.

Lenovo ThinkPad X1 Extreme – klawiatura i touchpad

Urządzenia z omawianej serii zostały wyposażone w pełnowymiarową, sześciorzędową klawiaturę, która jednak została pozbawiona panelu numerycznego. Na plus należy natomiast zaliczyć wydzielenie strzałek oraz ogólną jakość wykonania. Użyte materiały i przełączniki sprawiają, że codzienna praca na laptopie okaże się więcej niż komfortowa. Klawisze wyróżniają się bardzo przyjemnym skokiem i odpowiednią reakcją – wszystko to ma ogromne znaczenie podczas tworzenia dłuższych tekstów.

Skorzystać możemy oczywiście z podświetlenia klawiatury. Kolejnym dodatkiem jest czytnik linii papilarnych, umiejscowiony obok klawiatury. Pozytywnie należy ocenić także touchpad. Płytka jest duża, a jej właściwości ślizgowe zapewniają precyzyjną, płynną pracę bez większych problemów. Warto jeszcze nadmienić, że laptopy zostały wyposażone w trackpointy, które ułatwiają nawigację po systemie.

Lenovo ThinkPad X1 Extreme – wydajność

Użyte procesory zapewniają ogromną wydajność, dzięki której możliwa stanie się obsługa wszystkich zaawansowanych programów służących do obróbki zdjęć i filmów, tworzenia rozbudowanych projektów czy też modeli i animacji 3D. Układy poradzą sobie również z wirtualną rzeczywistością. Ich ogromną moc potwierdzają zresztą wyniki testów wydajnościowych.

Podobnie ma się sprawa z kartą graficzną Nvidia GeForce GTX 1050 Ti Max-Q. Nie jest to oczywiście karta z najwyższej półki, jednak jej gamingowy charakter, a także wysokie parametry sprawia, że okaże się dodatkową pomocą podczas obsługi wspomnianych narzędzi. Uwagę warto zwrócić na jej osiągi – w programie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała ona średnią na poziomie 8752 punkty, natomiast w 3DMark Ice Storm Unlimited Graphics wyniosła ona 324705 punktów. Wszystko to przekłada się na wydajną jednostkę, która dobrze sprawdzi się także podczas obsługi nowych gier.

Lenovo ThinkPad X1 Extreme – wady i zalety

Przedstawianie najważniejszych atutów omawianej serii warto rozpocząć od podzespołów, które stoją na bardzo wysokim poziomie. Zwłaszcza procesory – producent zdecydował się na zamontowanie najlepszych układów Intela ósmej generacji, dzięki czemu zyskujemy dostęp do niezwykle wydajnego sprzętu, który poradzi sobie nie tylko z użytkiem typowo biznesowym, ale również obsługą najbardziej wymagających programów specjalistycznych.

Co ważne, na rynku dostępnych jest wiele zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych, co pozwala nam dobrać sprzęt w zależności do konkretnego zastosowania. Nie musimy decydować się na modele najdroższe, ponieważ na rynku pełno jest laptopów z nieco słabszymi podzespołami, które jednak i tak zapewniają utrzymanie wysokiego poziomu. Do tego wszystkiego należy dodać fakt, że każdy laptop wyróżnia się wysoką jakością wykonania. Mowa tu przede wszystkim o obudowie, która została dodatkowo wzmocniona, a także o przygotowanym osprzęcie.

Po stronie zalet znajdą się również matryce, z zastrzeżeniem, że modele Full HD nie pokrywają 100% palety sRGB. Na plus możemy zaliczyć również rozbudowany zestaw portów. Jeśli chodzi natomiast o wady, nie sposób nie wspomnieć o bardzo wysokich cenach oferowanych konfiguracji. Najtańsze laptopy kosztują ponad 8 tysięcy złotych, najdroższe – 2 razy więcej. Po stronie minusów znajdzie się również głośna praca wentylatora oraz znaczne obniżenie wydajności sprzętu podczas pracy wyłącznie na zasilaniu bateryjnym.

ZALETY

  • Bardzo wydajne podzespoły
  • Mnóstwo możliwości wyboru
  • Wydajna obsługa programów specjalistycznych
  • Wzmacniana obudowa
  • Bardzo dobrze wykonany osprzęt
  • Dobrej jakości matryce

WADY

  • Ekrany Full HD nie pokrywają 100% palety sRGB
  • Bardzo wysokie ceny oferowanych konfiguracji
  • Głośna praca wentylatora
  • Wydajność laptopa na zasilaniu bateryjnym drastycznie spada

Lenovo ThinkPad X1 Extreme – podsumowanie, czy warto?

Nie da się ukryć, że zakup laptopa z omówionej wyżej serii pochłania mnóstwo środków, dlatego nie wszyscy mogą sobie na niego pozwolić. Jeśli jednak dysponujemy wystarczającym budżetem, otrzymany w zamian świetne urządzenie, które zostało wykonane z najlepszych materiałów i korzysta z podzespołów o ogromnej wydajności.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:42
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.