Lenovo ThinkPad X1 Carbon 7 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 3 Komentarze
Na rynku pojawiła się najnowsza wersja prestiżowego ultrabooka od Lenovo. Jak zmienił się X1 Carbon?

Siódma generacja sprzętu przynosi ze sobą jeszcze niższą wagę i mniejsze wymiary. Sprzęt ma także zagwarantować aż 15 godzin pracy na jednym ładowaniu baterii. Do tego dochodzi nowoczesna konstrukcja, nowe podzespoły i wiele dodatków.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon 7 – dane techniczne oraz cena

Ultrabook, ze względu na cenę, nie jest dla wszystkich. Ceny najlepszych konfiguracji oscylują wokół 10 tysięcy złotych. Warto więc sprawdzić, czy ich specyfikacje, a także ogólna jakość wykonania rzeczywiście jest warta tak dużych pieniędzy.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon 7 – dostępne konfiguracje

Producent skupił się nie tylko na zmianach w budowie sprzętu, ale również wykorzystywanych podzespołów. Dzięki temu, potencjalni nabywcy otrzymają do swojej dyspozycji między innymi procesory z serii Intel Whiskey Lake-U, które bardzo dobrze sprawdzają się w platformach biznesowych. Zarówno ze względu na uzyskiwane osiągi, jak i niskonapięciowy charakter.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon 7 jest oferowany na rynku z czterema różnymi układami CPU. Osoby stawiające na maksymalizację wydajności, powinny celować przede wszystkim w konfiguracje wyposażone w układy i7. Najwięcej do zaoferowania ma model Intel Core i7-8665U. Ten czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor wyróżnia się częstotliwością taktowania na poziomie od 1900 MHz w trybie jednowątkowym do 4800 MHz w trybie wielowątkowym. Korzysta on także z 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, natomiast jego współczynnik TDP wynosi 15 W.

Zobacz Lenovo ThinkPad X1 Carbon 7

Warto nadmienić, że jest to procesor nowy – jego premiera miała miejsce w połowie kwietnia bieżącego roku. Jest on doskonale dostosowany do wymagań, jakie stawiane są przed nowoczesnymi urządzeniami biznesowymi. Gwarantuje on więc stabilną obsługę wszystkich nowych programów i narzędzi, przy jednoczesnym utrzymaniu niskiego poboru energii. Powinien więc zadowolić większość użytkowników. Jego spore możliwości potwierdzają testy diagnostyczne. W programie Cinebench R15 uzyskał on średnią na poziomie 180 punktów w trybie jednowątkowym i 600 punktów w trybie wielowątkowym. Procesor ten potrafi naprawdę wiele.

Podobnie ma się sprawa z drugim modelem i7 montowanym w X1 Carbon 7. Mowa tu o układzie Intel Core i7-8565U, który także dysonuje czterema fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami. Korzysta on z nieco niższego taktowania – w trybie bazowym wynosi ono 1800 MHz, natomiast w trybie turbo może osiągnąć maksymalnie 4600 MHz. Pamięć podręczna trzeciego poziomu i współczynnik TDP pozostają bez zmian. Choć jest to układ słabszy od modelu opisanego wyżej, różnice wcale nie są duże. W testach Cinebench R15 uzyskał on kolejno 174 i 584 punkty. W tym przypadku także mamy więc do czynienia z urządzeniem naprawdę solidnym, gwarantującym obsługę wielu programów.

Jak już zostało wspomniane, najlepsze konfiguracje laptopa Lenovo ThinkPad X1 Carbon 7 potrafią być naprawdę drogie. Jeśli więc chcecie poszukać choćby drobnych oszczędności, powinniście zdecydować się na wersje z procesorami Intel Core i5. Do wyboru są dwa modele:

  • Intel Core i5-8365Ucztery rdzenie, osiem wątków, taktowanie 1600-4100 MHz, 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, współczynnik TDP 15 W. Wyniki w Cinebench R15 – 163 punkty w trybie jednowątkowym, 580 punktów w trybie wielowątkowym;
  • Intel Core i5-8265U - cztery rdzenie, osiem wątków, taktowanie 1600-3900 MHz, 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, współczynnik TDP 15 W. Wyniki w Cinebench R15 – 161 punkty w trybie jednowątkowym, 540 punktów w trybie wielowątkowym

Laptop nie korzysta z dedykowanej karty graficznej. Ograniczyć musimy się wyłącznie do jednostki zintegrowanej, którą jest Intel UHD Graphics 620. Powinna sprawdzić się w ramach wspominanych wcześniej zastosowań.

Specyfikacja Lenovo ThinkPad X1 Carbon 7 wskazuje również na wykorzystanie pamięci RAM typu DDR3L, której taktowanie wynosi 2133 MHz. Na rynku znaleźć można modele z 8 GB lub 16 GB pamięci. Na koniec pozostaje nam już tylko wspomnieć o dyskach twardych. Producent zdecydował się na wykorzystanie modeli SSD M.2 PCIE, z technologią NVMe. Zakupić można wersje o pojemności 256 GB, 512 GB lub 1 TB.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon 7 – wygląd

Jak to zostało już wspomniane, najnowszy ultrabook serii został zmniejszony, co ma zapewnić jeszcze lepsze wykorzystanie go w ramach użytku mobilnego. Pod tym względem wyróżnia się on nawet na tle urządzeń 14-calowych. Powinien więc przypaść do gustu wszystkim osobom, które często pracują w podróży. Niezależnie od tego, czy jest to pociąg, autobus czy samochód.

Podobnie jak w poprzednich edycjach, producentowi udało się uzyskać niewielką wagę urządzenia. Wynosi ona zaledwie 1,08 kg, co także powinno mieć ogromne znaczenie dla wszystkich zainteresowanych sprzętami ultramobilnymi. Oczywiście wszystko to idzie w parze z doskonałą wytrzymałością mechaniczną sprzętu. Obudowa została wykonana ze specjalnie wyselekcjonowanych, wzmacnianych materiałów, dzięki którym całość jest odpowiednio sztywna i wytrzymała pod względem mechanicznym.

Sam wygląd ultrabooka zdradza, iż mamy do czynienia z prawdziwym sprzętem typu premium. Ciemna, bardzo elegancka obudowa powinna zadowolić większość użytkowników. Każdy element został odpowiednio spasowany, dlatego urządzenie prezentuje się bardzo dobrze. Na uwagę zasługuje także rozbudowany zestaw portów. Cieszy przede wszystkim dostęp do dwóch portów USB typu C  z obsługą interfejsu Thunderbolt 3, a także dodatki, na przykład w postaci złącza stacji dokującej.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon 7 – matryca

Ultrabooki z tej serii od zawsze zachwycały wysokiej jakości matrycami. W tym przypadku jest podobnie. Sprzęt gwarantuje wysokiej jakości, przejrzysty obraz, który powinien zadowolić nawet najbardziej wymagających profesjonalistów, którzy są w stanie zauważyć każdą zmianę i różnicę podczas porównywania dwóch różnych ekranów.

Co ważne, Lenovo ThinkPad X1 Carbon 7 dostępny jest w wersjach z aż 5 różnymi matrycami. Najlepszą jakość zapewnia model IPS UHD 4K, obsługujący technologię HDR400, która zapewnia niezwykle żywe, realistyczne kolory. Każdy parametr obrazu stoi na wysokim poziomie, co oczywiście w ogromnej mierze przekłada się na komfort wykorzystania laptopa.

Producent przygotował również wersje laptopa z matrycami IPS WQHD, a także IPS Full HD – mowa tu o modelu o obniżonym poborze energii, z zabezpieczeniem Privacy Guard, który uniemożliwia osobie postronnej podejrzenie wyświetlanych treści, a także z ekranem dotykowym. Każda matryca została odpowiednio zabezpieczona przed wpływem promieni słonecznych padających bezpośrednio na ekran. Dzięki temu, widoczność wyświetlanych treści zawsze zostaje utrzymana na dobrym poziomie.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon 7 – klawiatura i touchpad

Kolejnym atutem omawianego sprzętu jest wyprofilowana klawiatura, która zapewnia najwyższy komfort pracy. Klawisze zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów, dlatego też są miłe w dotyku. Ich skok jest wyraźny, a reakcja sprężysta – tworzenie dłuższych tekstów będzie więc bardzo wygodne, pozbawione jakichkolwiek niedogodności. Klawiatura oczywiście dysponuje własnym podświetleniem.

Bardzo dobrze sprawdza się także touchpad. Płytka jest dużych rozmiarów, a jej właściwości ślizgowe przekładają się na komfortową i precyzyjną pracę. Operowanie kursorem bez myszki nie będzie więc specjalnie trudne. Zwłaszcza że w laptopie znajduje się także trackpoint. Wspomnieć warto o czytniku linii papilarnych, który zwiększa bezpieczeństwo przechowywanych danych.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon 7 – wydajność

Procesory wykorzystywane w modelu Carbon 7 gwarantują komfortową obsługę wszystkich programów biznesowych dostępnych na rynku, przy jednoczesnym utrzymaniu niskiego poziomu poboru energii. Jak pokazują kolejne testy wydajnościowe, potrafią one naprawdę sporo.

Większość ultrabooków oferowanych na rynku nie dysponuje dedykowanymi kartami graficznymi, podobnie jest w tym przypadku. Ograniczyć musimy się wyłącznie do zintegrowanej jednostki Intel UHD Graphics 620, która bez większych problemów upora się z podstawowymi programami biznesowymi, jednak nie zapewni dodatkowej mocy obliczeniowej w bardziej wymagających narzędziach, chociażby graficznych. W jej przypadku, wyniki testów wydajnościowych wypadają raczej przeciętnie. W programie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała ona średnią na poziomie 1709 punktów. W 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła ona 42908 punktów.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon 7 nie jest laptopem dostosowanym do obsługi gier. Ze względu na wykorzystywanie zintegrowanej karty graficznej, poradzi sobie wyłącznie z produkcjami wiekowymi, a także takimi, które wyróżniają się niskimi wymaganiami sprzętowymi.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon 7 – wady i zalety

Nie da się ukryć, że mamy do czynienia z prawdziwym urządzeniem klasy premium, które kontynuuje trend zapoczątkowany już jakiś czas temu. Kupując model X1 Carbon 7, zyskujemy dostęp do wysokiej klasy obudowy wyróżniającej się kompaktowymi wymiarami i niewielką wagą. Do tego dochodzi także aż 5 bardzo dobrych matryc do wyboru i przyzwoite, niskonapięciowe procesory.

Po stronie zalet należy zapisać także rozbudowany zestaw portów, wysokiej jakości osprzęt oraz różnego rodzaju dodatki i technologie biznesowe, które także stanowią o sile tego urządzenia. Wiele osób przyczepi się oczywiście do bardzo wysokich cen poszczególnych konfiguracji. Minus możemy postawić także przy pamięci RAM typu DDR3L oraz braku dedykowanej karty graficznej.

ZALETY

  • Doskonała jakość wykonania
  • Solidna, kompaktowa i lekka obudowa
  • Wysokiej jakości matryce
  • Wydajne, niskonapięciowe procesory
  • Bardzo dobrze wykonany osprzęt
  • Rozbudowany zestaw portów
  • Atrakcyjny design

WADY

  • Bardzo wysokie ceny
  • Brak dedykowanej karty graficznej
  • Pamięć RAM typu DDR3L

Lenovo ThinkPad X1 Carbon 7 – podsumowanie, czy warto?

Kolejna generacja modelu X1 Carbon przynosi pewne zmiany i utrzymuje bardzo wysoki poziom wykonania. Wszystko to sprawia, że zadowoli najbardziej wymagających użytkowników, poszukujących sprzętów z wysokiej półki.

Udostępnij
0 ocen
3 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (3)

mimo wysokiej ceny to i tak uwazam ze warto
Super! Zdecydowanie warty zakupu!
W tej cenie to chyba jednak wolę Dell XPS z dedykowaną grafiką. Lenovo za 10k nie powala wydajnością.
Specjalista Morele | 10:29
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.