Udostępnij
Skomentuj

Lenovo ThinkPad T495 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Na rynku pojawił się kolejny laptop z serii ThinkPad T. Nowy model korzysta z układów CPU AMD Ryzen 3000U.

Co ważne, nowe procesory od „Czerwonych” obsługują protokół DASH, gwarantujący dostęp do bogatych funkcji zabezpieczających i zarządzających. Producent przygotował również kilka innych nowości, którym warto się przyjrzeć.

Lenovo ThinkPad T495 – dane techniczne oraz cena

Według obietnic, laptop ma spełniać wymagania stawiane przez użytkowników biznesowych, którzy potrzebują sprzętu nie tylko wydajnego, ale również pozwalającego na skorzystanie z wielu dodatków i nowoczesnych rozwiązań zabezpieczających.

Lenovo ThinkPad T495 – dostępne konfiguracje

Oferowane na rynku konfiguracje sprzętowe zostały wyposażone w nowoczesne podzespoły, toteż można spodziewać się, że spełnią one wymagania nowych programów biznesowych. Choć, jak to zwykle bywa, wiele zależy od dokładnego zastosowania sprzętu.

Dobór konkretnych rozwiązań warto rozpocząć od analizy procesorów montowanych w T495. Jak już zostało wspomniane, producent zdecydował się na wykorzystanie profesjonalnych układów AMD Ryzen trzeciego generacji, co samo w sobie powinno stanowić zachętę do przynajmniej rozważenia zakupu laptopa.

Do wyboru mamy dwa modele procesorów. Pierwszym z nich jest AMD Ryzen 7 PRO 3700U. Dysponuje on czteroma fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami, a jego częstotliwość taktowania wynosi od 2300 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 4000 MHz w trybie turbo dla jednego rdzenia. Do tego dochodzi jeszcze 4 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu i współczynnik TDP wynoszący 15 W.

Zobacz Lenovo ThinkPad T495

Do czynienia mamy więc z niskonapięciowym procesorem, którego wydajność stoi jednak na całkiem wysokim poziomie. Za sprawą wysokiego taktowania, możemy liczyć na stabilną obsługę wielu programów – mowa tu nie tylko o podstawowych narzędziach biurowych, ale również o bardziej zaawansowanych programach do obróbki grafiki, wideo, a także tworzenia animacji oraz modeli 3D. A wszystko to przy zachowaniu niskiego poziomu poboru energii. Wszystko to potwierdzają testy przeprowadzone na platformie Cinebench R15. Układ uzyskał średnią na poziomie 146 punktów w trybie jednowątkowym i 701 punktów w trybie wielowątkowym.

Jak można się domyślić, procesor Ryzen 7 montowany jest w najdroższych konfiguracjach Lenovo ThinkPad T495. Jeżeli chcecie wydać mniej, powinniście rozglądnąć się za modelami z układem AMD Ryzen 5 PRO 3500U. W jego przypadku również możemy mówić o czterech fizycznych rdzeniach i ośmiu wątków. Wyróżnia się on jednak nieco niższym taktowaniem w porównaniu z procesorem Ryzen 7. W trybie bazowym wynosi ono 2100 MHz (a więc o 200 MHz mniej), natomiast w trybie turbo 3700 MHz (o 300 MHz mniej). Pamięć podręczna trzeciego poziomu i współczynnik TDP pozostają bez zmian.

Różnice nie są duże, co ma odzwierciedlenie także w testach wydajności. Ponownie warto przywołać tu platformę Cinebench R15, na której układ ten uzyskał kolejno 138 i 658 punktów. Nadal mamy więc do czynienia z procesorem, który poradzi sobie z realizacją wielu zadań specjalistycznych.

Specyfikacja Lenovo ThinkPad T495 nie zawiera dedykowanej karty graficznej. W każdym przypadku musimy ograniczyć się do jednostki z integrowanej. W konfiguracjach z układem Ryzen PRO 7 będzie to model AMD Radeon RX Vega 10, natomiast w tańszych modelach znajdziemy kartę AMD Radeon RX Vega 8. Z racji tego, iż są to karty zintegrowane, nie możemy oczekiwać sporej mocy obliczeniowej, która okaże się pomocna podczas obsługi profesjonalnych programów i narzędzi, jednak warto podkreślić, że karty te wyróżniają się w swojej kategorii.

Poza doborem procesora i jednostki GPU, powinniśmy zwrócić uwagę na to, jaką ilością pamięci RAM dysponuje interesujący nas laptop. Producent zdecydował się na wykorzystanie kości typu DDR4, o taktowaniu 2400 MHz. Okażą się one w zupełności wystarczające, zwłaszcza że na rynku znajdziemy konfiguracje korzystające z nawet 24 GB pamięci RAM. Na spore możliwości wyboru możemy liczyć także w przypadku dysków twardych. Laptopy korzystają z urządzeń SSD M.2, których pojemność może wynieść 1 TB.

Lenovo ThinkPad T495 – wygląd

Pomimo pewnych zmian poczynionych w wyposażeniu laptopa, jego wygląd zasadniczo się nie zmienił. Nadal jest to sprzęt o eleganckim, minimalistycznym designie opartym na ciemnej obudowie. Jej konstrukcja jest dość prosta, co charakteryzuje urządzenia z serii ThinkPad. Nie możemy więc liczyć pod tym względem na rewolucję.

Na szczęście zachowana została również wysoka jakość wykonania sprzętu. Do przygotowania obudowy posłużono się wysokiej klasy materiałami, wyróżniającymi się sporą wytrzymałością mechaniczną. Dzięki temu konstrukcja jest odpowiednio sztywna i odporna na wygięcia. Nie musimy martwić się również charakterystycznym skrzypieniem podczas pracy.

Warto podkreślić, że mamy do czynienia z laptopem 14-calowym, dlatego jego wymiary, a także waga (zaledwie 1,54 kg) pozwolą na komfortową pracę mobilną. Na uwagę zasługuje także całkiem rozbudowany zestaw portów, w którym znalazło się miejsce dla aż czterech portów USB (w tym dwóch typu C).

Lenovo ThinkPad T495 – matryca

Model T495 występuje na rynku wraz z kilkoma różnymi matrycami. Pozwala nam to wybrać wersję dopasowaną do zadań, które mają być realizowane, a także do naszych możliwości finansowych. W przypadku najtańszych laptopów, skorzystać możemy z 14-calowej matrycy typu TN, obsługującej rozdzielczość. Jest to najbardziej standardowe rozwiązanie, które zapewni raczej przeciętne odwzorowanie kolorów i niski kontrast.

Jeśli zależy komuś na wyższej jakości, powinien celować w laptopy z matrycami IPS Full HD. Do wyboru są modele standardowe, z ekranem dotykowym, a także zapewniające mniejszy pobór energii. Wszystkie zapewniają bardzo przyzwoitą jakość generowanego obrazu, dlatego mogą być użytkowane podczas pracy w programach graficznych. Na pochwałę zasługuje przede wszystkim wysoki kontrast i szerokie katy widzenia. Warto jeszcze podkreślić, że matryce zapewnią ochronę antyodblaskową, dzięki której praca na zewnątrz, a także przy odsłoniętym oknie nie będzie wiązała się ze znacznym spadkiem widoczności.

Lenovo ThinkPad T495 – klawiatura i touchpad

Laptop został wyposażony w sześciorzędową klawiaturę wyspową wraz z podświetleniem LED. Jakość jej wykonania należy ocenić wysoko. Użyte materiały i przełączniki sprawia, że klawisze zapewniają dobry, wyraźny skok i stosunkowo ciche działanie. Dzięki temu, wielogodzinna praca i tworzenie dłuższych tekstów nie powinno być problemem. Uwagę warto zwrócić także na trackpoint umieszczony na środku klawiatury, który ułatwia obsługę komputera.

Większych zastrzeżeń nie można mieć również do touchpada, który po prostu spełnia swoje funkcje. Wielkość płytki jest optymalna, podobnie jak jej właściwości ślizgowe. Wszystko to przekłada się na precyzyjną i wygodną pracę. Zamontowane nad płytką przyciski i manipulator punktowy również sprawdza się dobrze.

Lenovo ThinkPad T495 jest oferowany w wersjach wyposażonych w kilka przydatnych dodatków. Mowa tu przede wszystkim o czytniku linii papilarnych oraz gnieździe stacji dokowania.

Lenovo ThinkPad T495 – wydajność

Nowe procesory AMD Ryzen gwarantują wzrost wydajności względem układów generacji drugiej. Przekład się to na jeszcze większe możliwości podczas obsługi szczególnie wymagających programów. Jak pokazuje specyfikacja procesorów, a także wyniki testów wydajnościowych, możemy liczyć naprawdę na wiele.

Jak jednak wygląda sprawa z kartami graficznymi. Skorzystać możemy wyłącznie z jednostek zintegrowanych, jednak ich możliwości są całkiem przyzwoite. Zwłaszcza modelu AMD Radeon RX Vega 10, który powinien poradzić sobie z większością programów. Karta dobrze wypada także w testach wydajnościowych – w programie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała średnią na poziomie 3287 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła 68769 punktów. Wszystko to sprawia, że mamy do czynienia z jedną z lepszych kart zintegrowanych. Warto podkreślić również, że pozwala ona na obsługę niektórych gier. Oczywiście nie będą to najnowsze produkcje z segmentu AAA, jednak z pewnością na liście znajdzie się kilka ciekawych tytułów.

Lenovo ThinkPad T495 – wady i zalety

Wykorzystanie nowoczesnych podzespołów sprawiło, że laptop zapewnia komfortową pracę w środowisku profesjonalnym i biznesowym. Na pochwałę zasługują zwłaszcza nowe procesory AMD Ryzen 3000U, które zostały nieco ulepszone względem poprzedniej generacji.

Po stronie zalet modelu T495 należy zapisać także wysoką jakość wykonania obudowy, która wyróżnia się sporą wytrzymałością mechaniczną. Do tego warto dodać także naprawdę solidny osprzęt, możliwość wyboru spośród kilku rodzajów matryc, a także rozbudowany zestaw portów. Nie można zapominać także o dodatkach, na przykład w postaci czytnika linii papilarnych. Sam laptop jest natomiast lekki i poręczny, dlatego dobrze sprawdza się w podróży.

Jeśli chodzi natomiast o wady, wiele osób będzie narzekać przede wszystkim na brak dedykowanej karty graficznej, która z pewnością rozszerzyłaby możliwości laptopa. Do tego wszystkiego dodać można także dość wysokie ceny oferowanych konfiguracji.

ZALETY

  • Nowe procesory AMD Ryzen 3000U
  • Ultramobilny charakter
  • Dobrej jakości matryce IPS
  • Rozbudowany zestaw portów
  • Solidny osprzęt
  • Wytrzymała obudowa
  • Przydatne dodatki

WADY

  • Brak modelu z dedykowaną kartą graficzną
  • Dość wysokie ceny oferowanych wersji laptopa

Lenovo ThinkPad T495 – podsumowanie, czy warto?

Model T495 do lekki, 14-calowy laptop, z którego korzystają klienci biznesowi i profesjonaliści. Zamontowane procesory zapewniają przyzwoitą wydajność przy niskim poborze energii, a matryce IPS generowanie dobrej jakości obrazu. Wszystko to sprawia, że Lenovo ThinkPad T495 jest wart rozważenia.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:16
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.