Udostępnij
Skomentuj

Intel Core i7-8665U w laptopie - wydajność oraz specyfikacja

Niskonapięciowy procesor Intel Core i7-8665U to wydajna propozycja do laptopów. Jakie są parametry tej jednostki?

Wśród nowości, jakie zadebiutowały w kwietniu tego roku, znaleźć można procesor Intel Core i7-8665U. To jednostka niskonapięciowa, która znajduje zastosowanie w mobilnych laptopach oraz ultrabookach. Co decyduje o jej popularności? Jakie są parametry tego procesora?

Polecane laptopy

Intel Core i7-8665U – specyfikacja techniczna

Energooszczędny procesor mobilny Intel Core i7-8665U ma całkiem sporo do zaoferowania, a szczególnie wymagającym oraz biznesowym użytkownikom. Oto jego najważniejsze parametry:

 • Architektura – Whiskey Lake.
 • Typ procesora – mobilny, niskonapięciowy.
 • Litografia – 14 nm (ulepszona).
 • Liczba rdzeni – 4.
 • Liczba wątków – 8.
 • Bazowa częstotliwość taktowania – 1.9 GHz.
 • Częstotliwość taktowania turbo – 4.8 GHz.
 • Pamięć podręczna L3 – 8 MB.
 • TDP – 15 W.
 • Zintegrowany układ graficzny – Intel UHD Graphics 620.
 • Maksymalna obsługiwana pamięć RAM – 32 GB, DDR4-2400.
 • Socket - Intel Core i7-8665U jest kompatybilny z gniazdem FCBGA1528.

Intel Core i7-8665U – zastosowanie

Niskonapięciowy procesor do komputerów mobilnych Intel Core i7-8665U znajduje szerokie zastosowanie w laptopach i ultrabookach. Niskie zapotrzebowanie na energię powoduje, że procesor ten nie stanowi wyraźnego obciążenia dla baterii, co pozwala na swobodną pracę w terenie, bez dostępu do zasilania z gniazdka elektrycznego.

Jednostka Intel Core i7-8665U zintegrowana została z układem graficznym Intel UHD 620, który obsługuje nie tylko rozdzielczość Full HD, ale również 4K. Układ ten nie może oczywiście konkurować z topowymi kartami graficznymi, ale do większości codziennych zastosowań, do pracy i multimediów jest w pełni wystarczającym rozwiązaniem.

Procesor mobilny Intel Core i7-8665U może doskonale sprawdzić się w wielu dziedzinach, a szczególnie:

 • W laptopach biznesowych – to jednostka dysponująca świetnymi parametrami do pracy i to nie tylko w prostych programach, ale też bardziej zaawansowanych. Decydują o tym 4 rdzenie i 8 wątków, ale też szeroki zakres taktowania, pojemność pamięci podręcznej oraz pozostałe parametry. Cena Intel Core i7-8665U nie jest niska, dlatego procesor ten stosowany bywa głównie w laptopach biznesowych, a nie w najtańszych biurowych konstrukcjach. Warto dodać, że jednostka ta gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa, a wszystko to za sprawą techniki vPro, dlatego laptopy z tym modelem procesora dedykowane są użytkownikom biznesowym oraz specjalistom od IT.
 • W ultrabookachprocesor Intel Core i7-8665U to jednostka niskonapięciowa. Standardowy poziom TDP wynosi w tym wypadku zaledwie 15 W, co jest naprawdę niewygórowaną wartością. To powoduje, że procesor ten doskonale spisuje się w smukłych, mobilnych ultrabookach, w których priorytetem jest zachowanie wysokiej wydajności, ale przy maksymalizacji czasu pracy na baterii.

Procesor Intel Core i7-8665U dysponuje zintegrowanym układem graficznym. Choć możliwa jest konfiguracja z odrębną jednostką, to zintegrowana grafika Intel UHD 620 dobrze spisuje się w laptopach biznesowych oraz ultrabookach, gdyż nie stanowi dodatkowego balastu, jak również nie obciąża zanadto baterii urządzenia, a oferuje wystarczające parametry do standardowych zastosowań.

Intel Core i7-8665U – wydajność

Procesor niskonapięciowy Intel Core i7-8665U został wytworzony w ulepszonym, ale wciąż 14 nm procesie technologicznym (14 ++). Jest to jednostka oparta o architekturę Whiskey Lake i oferująca dość szarooki zakres taktowania (od 1.9 GHz w trybie bazowym do 4.8 GHz w trybie turbo). Jeśli zaś chodzi o wydajność tego układu, to najlepiej zweryfikować benchmark Intel Core i7-8665U, który prezentuje się następująco:

 • W teście Cinebench R15 CPU Multi 64 bit – jednostka Intel Core i7-8665U uzyskała 467 punktów.
 • W teście Cinebench R15 CPU Single 64 bit – jednostka ta uzyskała 163 punkty.
 • W teście 3D Mark Fire Strike Physics 1920 x 1080 – procesor Intel Core i7-8665U uzyskał 8456 punktów.

Oczywiście należy zdawać sobie sprawę z faktu, że ostateczna wydajność jednostki i całej konfiguracji zależy również od pozostałych podzespołów, a szczególnie od pojemności i prędkości pamięci RAM.

Intel Core i7-8665U – porównanie z innymi modelami

Decydując się na zakup laptopa lub ultrabooka z niskonapięciową jednostką pokroju Intel Core i7-8655U warto jeszcze porównać parametry tego procesora z innymi układami z tej samej generacji lub o zbliżonej cenie. Jednostkę Intel Core i7-8665U porównano więc z procesorem Intel Core i7-8650U, a także z procesorem Intel Core i7-8850H oraz z jednostką Intel Core i5-8365U. Zestawienie zaprezentowano w poniższej tabeli.

Intel Core i7-8665U vs i7-8650U vs i7-8850H vs i5-8365U - porównanie

Jak widać po powyższym zestawieniu, każda z porównywanych jednostek mobilnych może zaoferować dobrą wydajność, ale nie każda będzie równie energooszczędna i wszechstronna.

Zestawienie jednostki Intel Core i7-8665U vs i7-8650U wskazuje na spore podobieństwa pomiędzy układami. Na korzyść jednostki i7-8665U przemawia wyższe taktowanie w trybie turbo. Z zestawienia jednostki Intel Core i7-8665U vs Intel Core i7-8850H można łatwo wywnioskować, że chęć kupienia procesora niskonapięciowego najczęściej idzie w parze ze zgodą na nieco słabsze parametry – mniej rdzeni, nieco starszy układ graficzny, ale też dużo niższe TDP. Ciekawie prezentuje się także zestawienie omawianej jednostki Intel Core i7-8665U vs i5-8365U – oba procesory są niskonapięciowe i dysponują taką samą liczbą rdzeni oraz wątków, a nawet tym samym układem graficznym. Kluczową różnicą jest jednak ich cena, a także fakt, iż jednostka i5 posiada mniejszą pojemność pamięci podręcznej trzeciego poziomu.

Intel Core i7-8665U – w jakich laptopach?

Ze względu na swe szerokie możliwości, procesor Intel Core i7-8665U stosowany bywa głównie w laptopach biznesowych, ale też w ultrabookach dla wymagających użytkowników, którzy są gotowi dopłacić za ten stosunkowo wydajny procesor. Jednostka ta nie jest jeszcze tak często spotykana, jak procesory z ubiegłorocznych premier, gdyż zadebiutowała dopiero w kwietniu tego roku.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:04
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.