Udostępnij
Skomentuj

Lenovo ThinkPad X395 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Na rynku pojawiły się 13-calowe laptopy dla biznesu od Lenovo. Korzystają one z nowych procesorów AMD Ryzen.

Układy PRO wspierają protokół DASH, który daje dostęp do rozbudowanych funkcji zabezpieczających i zarządzających, a także rozbudowanych informacji o komputerze. Stanowi on odpowiedź na technologię vPro, rozwijaną przez Intela.

Lenovo ThinkPad X395 – dane techniczne oraz cena

Nowy laptop X395 stanowi rozwinięcie modelu X390 i jest kierowany do klientów szukających lekkich, poręcznych urządzeń biznesowych, które zagwarantują komfortową pracę w podróży. Warto sprawdzić, z jakich dokładnie podzespołów korzystają oferowane konfiguracje.

Lenovo ThinkPad X395 – dostępne konfiguracje

Producent przygotował sporo różnych modeli laptopa, toteż łatwo jest dobrać sprzęt do własnych preferencji oraz wymagań stawianych przez programy, które mają być obsługiwane. Co najważniejsze, konfiguracje są zróżnicowane pod praktycznie każdym względem. Daje nam to sporą swobodę wyboru.

Najwięcej czasu warto poświęcić oczywiście procesorom. Specyfikacja Lenovo ThinkPad X395 wskazuje na trzy różne układy, montowane w poszczególnych modelach urządzenia. Są to procesory z serii AMD Ryzen PRO 3000U, a więc urządzenia nowe, gwarantujące zwiększoną wydajność w porównaniu z modelami z poprzedniej generacji.

Największą wydajnością wyróżnia się czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor AMD Ryzen 7 PRO 3700U. Układ ten bardzo dobrze radzi sobie z obsługą programów biznesowych, ale nie tylko. Zapewni bowiem stabilną pracę także przy wykorzystaniu narzędzi graficznych oraz projektowych. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 2300 MHz, jednak w trybie turbo może ona zostać podbita nawet do poziomu 4000 MHz dla jednego rdzenia. Procesor korzysta również z 4 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, a jego współczynnik TDP wynosi 15 W.

Zobacz Lenovo ThinkPad X395

Już sama specyfikacja układu prezentuje się naprawdę dobrze. Cztery rdzenie, osiem wątków i wysokie taktowanie pozwoli na obsługę naprawdę wielu programów, nie tylko tych podstawowych. Procesor okaże się bardzo dobrym wyborem w biurze, do pracy administracyjnej, projektowej, a także graficznej. Jego możliwości bardzo dobrze pokazują testy diagnostyczne, przeprowadzane w programie Cinebench R15. Średnia z wszystkich testów w trybie jednowątkowym wyniosła w tym przypadku 146 punktów. W trybie wielowątkowym zatrzymała się natomiast na 701 punktach. Są to bardzo dobre rezultaty.

Jak można się domyślić, procesor ten jest montowany w najdroższych konfiguracjach sprzętowych, których ceny zaczynają się od około 6500 złotych. Jeśli chcecie wydać mniej, powinniście zainteresować się wersjami z procesorem AMD Ryzen 5 PRO 3500U. Jest to kolejny układ czterordzeniowy i ośmiowątkowy. Wyróżnia się one jednak nieco niższym taktowaniem, które w trybie bazowym wynosi 2100 MHz, natomiast w trybie turbo dobija do 3700 MHz. Pamięć podręczna trzeciego poziomu oraz współczynnik TDP pozostają bez zmian.

Jak widać, różnice nie są duże. Dotyczą zaledwie 200 MHz w trybie bazowym i 300 MHz w trybie turbo. Przekłada się to na spadek wydajności zaledwie o kilkanaście procent – wyniki w Cinebench R15 procesora Ryzen 5 zatrzymały się na kolejno 138 punktach w trybie jednowątkowym i 658 punktach w trybie wielowątkowym. Śmiało można więc stwierdzić, iż jest to układ z tej samej kategorii. Zagwarantuje podobne możliwości i wydajność, która powinna okazać się wystarczająca w ramach użytku biznesowego.

Ostatnim procesorem montowanym w Lenovo ThinkPad X395 jest AMD Ryzen 3 PRO 3300U. Jest to układ najsłabszy, dlatego znaleźć można go w konfiguracjach kosztujących najmniej. Dysponuje on czteroma fizycznymi rdzeniami i czteroma wątkami. Jego częstotliwość taktowania wynosi 2100 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 3500 MHz w trybie turbo. Do tego dochodzi jeszcze 4 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz współczynnik TDP wynoszący 15 W. W tym przypadku różnice wydajności są już zauważalne, zwłaszcza w trybie wielowątkowym (wyniki w Cinebench R15: 139 i 510 punktów). Okaże się on więc dobrym wyborem wówczas, gdy chcemy wydać mniej i szukamy sprzętu do podstawowych zadań.

Działanie procesora wspierane jest przez pamięć RAM typu DDR4, której taktowanie wynosi 2400 MHz. Na rynku oferowane są laptopy wyposażone w 4 GB, 8 GB lub 16 GB pamięci. Do tego dochodzi również dysk bądź dyski twarde SSD. W tym przypadku możliwe są różne kombinacje i choć producent wskazuje, że pojemność dostępnych na rynku modeli wynosi maksymalnie 1 TB, już teraz znaleźć można laptopy  nieco zmodyfikowane, wykorzystujące dyski 2 TB.

Jak widać w tabeli znajdującej się na początku tekstu, Lenovo ThinkPad X395 nie korzysta z dedykowanej karty graficznej, co w przypadku laptopów 13-calowych jest normą. Skorzystać możemy jednak z całkiem przyzwoitych jednostek zintegrowanych RX Vega. W konfiguracjach z procesorem Ryzen 7 będzie to model AMD Radeon RX Vega 10, układ Ryzen 5 występuje z kartą RX Vega 8, a Ryzen 3 z RX Vega 6.

Lenovo ThinkPad X395 – wygląd

Jak na 13-calowego laptopa przystało, model X395 zachęca przede wszystkim kompaktowymi wymiarami i niewielką wagą (zaledwie 1,28 kg), dzięki której sprawdza się on zarówno przy biurku i w domu, jak i w podróży. Jest to w pełni mobilny sprzęt, który możemy zabrać ze sobą wszędzie. Praca w pociągu, autobusie, na kanapie, restauracji czy też gdziekolwiek indziej okaże się bardzo komfortowa.

Do tego wszystkiego dochodzi również zadowalająca wytrzymałość mechaniczna, która została osiągnięta dzięki zastosowaniu wysokiej klasy materiałów konstrukcyjnych. Sztywność obudowy stoi na bardzo wysokim poziomie, dlatego nie wykrzywia się ona pod naporem. Jest również odporna na uszkodzenia i wpływ czynników zewnętrznych. Jak wskazują testy, większych zastrzeżeń nie można mieć także do zawiasów. Pracują one bardzo płynnie i skutecznie stabilizują ekran. Zostały one dodatkowo wzmocnione, dlatego nie ma obawy o ich uszkodzenie po pewnym czasie.

Jeśli chodzi o design sprzętu, nie różni się on specjalnie od innych nowych laptopów z serii Lenovo ThinkPad. Niewielkie urządzenia wyróżnia się prostą, minimalistyczną bryłą, utrzymaną w ciemnej, matowej stylistyce. Całość prezentuje się elegancko i solidnie – wszystkie elementy zostały prawidłowo spasowane, dlatego nie uświadczymy na obudowie niepotrzebnych szczelin czy przerw. Pod tym względem X395 może się podobać.

Co równie ważne, jak na laptopa ultramobilnego, dysponuje on całkiem rozbudowanym zestawem portów. Na plus należy zaliczyć przede wszystkim obecność aż czterech porów USB (w tym dwóch typu C). Stanowi to dodatkowe ułatwienie i sprawia, że praca staje się jeszcze wygodniejsza.

Lenovo ThinkPad X395 – matryca

Każda konfiguracja oferowana na rynku jest 13-calowa, jednak korzystają one z trzech różnych matryc. W najtańszych urządzeniach montowane są ekrany TN HD, które zapewniają przeciętną jakość generowanego obrazu. Przyczepić można się przede wszystkim do odwzorowania kolorów i kontrastu. Wszystko to sprawia, że tego typu konfiguracje powinny być wykorzystywane tylko do podstawowych zadań.

Jeśli zależy Wam na obsłudze narzędzi graficznych lub po prostu lepszej jakości obrazu, celujcie w modele wyposażone w matryce IPS Full HD – w niektórych modelach obsługują one również funkcję dotyku. W tym przypadku zarówno odwzorowanie kolorów, jak i kontrast czy też kąty widzenia prezentują się znacznie lepiej. Dzięki temu, obraz jest żywszy i bardziej szczegółowy. Co ważne, każda matryca montowana w ThinkPad X395 dysponuje matową powłoką, dlatego praca na zewnątrz czy też przy odsłoniętym oknie nie powinna być problemem. Widoczność wyświetlanych treści zawsze powinna być zadowalająca.

Lenovo ThinkPad X395 – klawiatura i touchpad

Choć wydawać się może, że tworzenie dłuższych tekstów na tak małym laptopie jest bardzo niewygodne, w przypadku X395 jest wręcz odwrotnie. Producent zdecydował się na zamontowanie klawiatury, która pojawia się również w innych laptopach z serii ThinkPad. Użyte materiały i przełączniki sprawiają, że klawisze bardzo dobrze reagują, wyróżniają się przyjemnym skokiem, a także stosunkowo cichym działaniem. Także ich wielkość sprawia, że codzienna praca staje się naprawdę komfortowa. Klawiatura została oczywiście wyposażona we własne podświetlenie.

Przyzwoitą jakością wykonania wyróżnia się także touchpad. Płytka nie jest duża, jednak jej właściwości ślizgowe sprawiają, że jej wykorzystanie nie stanowi problemu. Podobnie wygląda sprawa z dołączonymi przyciskami oraz manipulatorem punktowym. Lenovo ThinkPad X395 jest sprzedawany na rynku w wersjach urozmaiconych poprzez przydatne dodatki – poza podświetleniem klawiatury, wspomnieć należy o czytniku linii papilarnych, trackpointcie oraz złączu dokowania. Wszystko to powinno stanowić dodatkową zachętę do zakupu sprzętu.

Lenovo ThinkPad X395 – wydajność

Jak już zostało wspomniane, laptop został przystosowany do pracy biznesowej, jednak większość konfiguracji świetnie radzi sobie również z obsługą bardziej zaawansowanych narzędzi do obróbki grafiki czy też tworzenia projektów. Jest to zasługa przede wszystkim procesorów AMD Ryzen PRO oraz szybkiej pamięci RAM typu DDR4.

Oprócz tego, laptop nie wykorzystuje dedykowanej karty graficznej, co w pewien sposób ogranicza jego możliwości. Warto przy tym zauważyć, iż mowa jest o ultramobilnym sprzęcie, który ma pozwolić na sprawną pracę w każdym miejscu, nie został on stworzony do skomplikowanych operacji i obsługi szczególnie wymagających programów. W ramach standardowego użytku, zintegrowane jednostki graficzne radzą sobie bardzo dobrze. A zwłaszcza AMD Radeon RX Vega 10, którą znaleźć można z procesorem Radeon 7. W testach diagnostycznych uzyskuje ona bardzo przyzwoite wyniki. W 3DMark 11 Performance GPU jej średnia wyniosła 3287 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics dobiła do 68769 punktów. Warto wspomnieć także o tym, że tego typu konfiguracja laptopa X395 pozwoli na obsługę kilku naprawdę ciekawych gier. Poniżej podajemy ich przykłady.

Lenovo ThinkPad X395 – wady i zalety

Nie da się ukryć, że największym atutem omawianego sprzętu jest jego ultramobilny charakter. Niewielkie wymiary, mała waga i niskonapięciowe podzespoły sprawiają, że okaże się on przydatny wszędzie – nie tylko w firmie i w domu, ale również w podróży. Stanie się on przenośnym centrum zarządzania, gwarantującym stały dostęp do ważnych dla nas programów i materiałów.

Na pochwałę zasługuje także wykorzystanie procesorów AMD Ryzen PRO 3000U, które wyróżniają się bardzo przyzwoitą wydajnością, przy utrzymaniu niskiego poziomu poboru energii. Po stronie zalet znajdzie się również wytrzymałość i solidność wykonania obudowy, rozbudowany zestaw portów, możliwość wyboru trzech różnych matryc (w tym jednej dotykowej), a także dodatki w postaci podświetlenia klawiatury, czytnika linii papilarnych, trakcpointu i złącza dokowania.

Chcąc wymienić wady sprzętu, wspomnieć należy przede wszystkim o dość wysokich cenach poszczególnych konfiguracji. Niektórzy mogą narzekać na brak dedykowanej karty graficznej, jednak trzeba mieć na uwadze również profil sprzętu. Po stronie minusów zapisać można natomiast sporą podatność obudowy na zabrudzenia. Widoczne są zwłaszcza odciski palców.

ZALETY

  • Ultramobilny charakter
  • Wydajne procesory
  • Wysoka jakość wykonania obudowy
  • Szybka pamięć RAM DDR4 i dyski twarde SSD
  • Rozbudowany zestaw portów
  • Możliwość wyboru różnych matryc
  • Przydatne dodatki

WADY

  • Podatność na zabrudzenia
  • Wysokie ceny

Lenovo ThinkPad X395 – podsumowanie, czy warto?

Model X395 to wysokiej klasy sprzęt mobilny, który powinien spełnić większość wymagań stawianych przed 13-calowymi laptopami biznesowymi. Jakość jego wykonania, a także zamontowane podzespoły sprawiają, że można polecić go firmom, freelancerom i profesjonalistom.

Udostępnij
5,0
1 ocena
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Warto, dobrej jakości sprzęt.
Specjalista Morele | 19:06
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.