Udostępnij
Skomentuj

Lenovo ThinkPad E595 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Seria E595 składa się z uniwersalnych laptopów kierowanych do użytkowników biznesowych i domowych.

Jak podkreśla producent, oferowane konfiguracje powinny przypaść do gustu także profesjonalistom, choć oczywiście jest to zależne od tego, na jakich programach zamierzają pracować. Wyróżnikiem dostępnych urządzeń są z pewnością procesory z AMD Ryzen 3000U.

Lenovo ThinkPad E595 – dane techniczne oraz cena

Konfiguracje sprzętowe mają zapewnić z jednej strony niski poziom poboru energii, a z drugiej bardzo przyzwoitą wydajność, dzięki której laptopy uporają się z obsługą nie tylko podstawowych programów. Do tego dochodzi również wzmacniana obudowa oraz dostęp do wielu przydatnych dodatków.

Lenovo ThinkPad E595 – dostępne konfiguracje

Omawiany model laptopa jest powiększoną wersję wersji E495, która także korzysta z nowych procesorów AMD Ryzen. Zamiast sprzęty 14-calowego, mamy więc do czynienia ze standardowymi laptopami o przekątnej ekranu 15,6 cali.

Jak zostało już wspomniane, ich zastosowanie jest bardzo zróżnicowane. Wynika to oczywiście z zastosowanych podzespołów, które bardzo dobrze wpisują się w wymagania sprzętowe nowych programów biznesowych, multimedialnych i projektowych. Uwagę warto zwrócić zwłaszcza na procesory. Do wyboru mamy dwa modele.

Tym wydajniejszym jest AMD Ryzen 7 3700 (występuje on między innymi w modelach Lenovo ThinkPad E595 20NF0000GE). Mowa o czterordzeniowym i ośmiowątkowym procesorze, którego częstotliwość taktowania wynosi w 2300 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 4000 MHz w trybie turbo dla jednego rdzenia (uruchomienie czterech fizycznych rdzeni pozwoli na uzyskanie taktowania maksymalnego na poziomie 3500 MHz). Uzupełnieniem specyfikacji procesora jest pamięć podręczna L3 o pojemności 4 MB oraz niski współczynnik TDP, wynoszący 15 W.

Zobacz Lenovo ThinkPad E595

Wszystko to sprawia, ze mamy do czynienia z układem niskonapięciowym, którego możliwości nie ograniczają się jednak wyłącznie do stabilnej obsługi systemu operacyjnego i podstawowych programów. Poradzi on sobie również z narzędziami do obróbki grafiki i wideo, a także niektórymi nowymi grami. Bardzo dobrze prezentują się wyniki uzyskiwane przez układ w programie Cinebench R15. Średnia procesora uzyskiwana w testach diagnostycznych wynosi 146 punktów w trybie jednowątkowym i aż 701 punktów w trybie wielowątkowym. Są to więcej niż przyzwoite rezultaty, które udowadniają, że mamy do czynienia z czymś więcej niż tylko standardowym układem o niskim współczynniku TDP.

Podobnie ma się sprawa z drugim procesorem montowanym w laptopach z serii E595, a mianowicie z AMD Ryzen 5 3500U. To także jest układ czterordzeniowy i ośmiowątkowy, który wyróżnia się jednak nieco niższym taktowaniem. W trybie bazowym wynosi ono 2100 MHz, natomiast w trybie turbo dl jednego rdzenia może osiągnąć maksymalną wartość na poziomie 3700 MHz. Pamięć podręczna i współczynnik TDP pozostają bez zmian. Różnice nie są więc duże, co widać także w testach Cinebench R15. Procesor Ryzen 5 uzyskał w nich średnią na poziomie 138 i 620 punktów.

Pracę procesora wspomaga szybka pamięć RAM typu DDR4, której taktowanie wynosi 2400 MHz. Gwarantuje ona skuteczną pracę w każdym programie. Co istotne, na rynku przeważnie można znaleźć konfiguracje wyposażone w kości RAM o pojemności 8, 16 lub 32 GB. Kolejną dobrą informacją jest możliwość wyboru konfiguracji sprzętowej pod względem zastosowanych dysków twardych. Producent wypuścił na rynek modele z dyskami HDD i SSD. Dzięki wykorzystaniu złącza M.2, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakupić laptopa z dwoma dyskami – talerzowym i półprzewodnikowym.

Laptop ThinkPad E595 nie występuje w wersjach z dedykowaną kartą graficzną, dlatego ograniczyć musimy się wyłącznie do zintegrowanych jednostek z serii Radeon Vega. Oczywiście lepiej w tym przypadku wypadają modele z procesorem Ryzen 7, który korzysta z karty Radeon RX Vega 10. Jak na jednostkę zintegrowaną, wyróżnia się ona całkiem przyzwoitą mocą obliczeniową. Pozwoli na obsługę prostych programów graficznych oraz niektórych gier, wyróżniających się niskimi wymaganiami sprzętowymi. Konfiguracje Lenovo ThinkPad E595 AMD Ryzen 5 3500U korzystają natomiast z możliwości karty Radeon Vega 8.

Lenovo ThinkPad E595 – wygląd

Omawiane laptopy występują na rynku w dwóch wersjach kolorystycznych. Mowa tu o konstrukcjach wyróżniających się standardową, ciemną stylistyką, a także o obudowach metalicznych. Wybór konkretnej wersji jest sprawą czysto indywidualną – warto podkreślić, że w każdym przypadku mamy do czynienia z projektem typowym dla serii ThinkPad. Obudowa jest więc nieco „klocowata”, co nie każdemu przypadnie do gustu.

Jej wytrzymałość stoi natomiast na wysokim poziomie. Została bowiem odpowiednio wzmocniona, co sprawia, że zarówno jednostka centralna, jak i ekran nie wyginają się łatwo pod naporem. Na plus należy zapisać także sposób wykonania zawiasów. Pozwalają one odchylić ekran o 180 stopni i pracują w sposób płynny oraz stabilny. Nie musicie obawiać się o ich kondycję, nawet po dłuższym czasie.

Lenovo ThinkPad E595 to laptop 15-calowy, jednak jego waga nie przekracza 2 kilogramów. Dzięki temu, zagwarantuje bardzo komfortową pracę mobilną. Uwagę warto zwrócić także na rozbudowany zestaw portów i złączy. Znajdziemy tam absolutnie wszystko, co okaże się potrzebne podczas pracy, nauki czy też elektronicznej rozrywki.

Lenovo ThinkPad E595 – matryca

Każda konfiguracja sprzętowa z serii E595 została wyposażona w 15-calowy ekran Full HD, wykonany w technologii IPS. Zapewnia on bardzo przyzwoitą jakość generowanego obrazu – na plus należy zaliczyć przede wszystkim wysoki kontrast, szerokie kąty widzenia oraz odpowiednie odwzorowanie kolorów. Wszystko to sprawia, że laptop sprawdzi się nie tylko w ramach pracy administracyjno-biurowej, ale również podczas obsługi programów do obróbki grafiki i materiałów filmowych.

Nie zabrakło oczywiście także ochrony antyodblaskowej. Matowa powłoka matrycy bardzo dobrze radzi sobie z promieniami słonecznymi padającymi na powierzchnię ekranu, redukując refleksy świetlne. Dzięki temu, widoczność zostaje utrzymana na zadowalającym poziomie, nawet podczas pracy na zewnątrz czy też przy odsłoniętym oknie.

Lenovo ThinkPad E595 - klawiatura i touchpad

Jak na laptopa z serii ThinkPad przystało, model został wyposażony w bardzo przyzwoitą klawiaturę wyspową. Klawisze wyróżniają się bardzo dobrym skokiem i odpowiednią reakcją, dzięki czemu tworzenie przy ich użyciu dłuższych tekstów nie powinno być męczące. Także ze względu na niski hałas generowany podczas pisania.

Klawiatura jest oczywiście podświetlana, dlatego laptop umożliwia pracę także po zmroku. Wśród dodatków znalazł się również trackpoint ułatwiający nawigację, a także czytnik linii papilarnych, który znajduje się po prawej stronie, tuż pod klawiaturą. Jeśli chodzi o jakość wykonania touchpada, nie można się do niej przyczepić. Płytka jest duża, a jej właściwości ślizgowe wystarczające. Na plus należy zaliczyć także dobrą reakcję wbudowanych przycisków touchpada.

Lenovo ThinkPad E595 - wydajność

Użyte procesory zapewniają moc obliczeniową przekraczająca standard, do jakiego przyzwyczaiły nas układy niskonapięciowe. Dzięki temu, użytkownicy mogą liczyć na jeszcze więcej – laptopy z pewnością poradzą sobie z wieloma programami biznesowymi, administracyjnymi, programistycznymi czy projektowymi.

Choć jednostki graficzna Radeon Vega nie wypadają źle na tle urządzeń z tej samej kategorii, należy pamiętać, że są to tylko karty zintegrowane, których moc okażę się zbyt niska, by zapewnić zastosowanie specjalistyczne. Dowodem na to są chociażby wyniki testów wydajnościowych. Model RX Vega 10 uzyskał w programie 3DMark 11 Performance GPU średnią na poziomie 3287 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła ona 68769 punktach. Warto jeszcze sprawdzić, czy tego typu specyfikacja Lenovo ThinkPad E595 pozwoli na obsługę ciekawych gier.

Lenovo ThinkPad E595 – wady i zalety

Opisane konfiguracje bardzo dobrze sprawdzają się w ramach pracy biznesowej i profesjonalnej – jest to zasługa przede wszystkim procesorów AMD Ryzen 3000U. Już samo ich wykorzystanie sprawia, że seria jest warta zainteresowania.

Na pochwałę z pewnością zasługuje również możliwość wyboru konkretnego modelu laptopa pod względem ilości pamięci RAM, a także rodzaju oraz pojemności wykorzystanego dysku lub dysków twardych. Do tego dochodzi również bardzo rozbudowany zestaw portów i złączy. Po stronie zalet musi znaleźć się także wysoka jakość wykonania obudowy i osprzętu oraz matryca IPS Full HD, która zapewnia więcej niż przyzwoitą jakość generowanego obrazu.

Co natomiast znajdzie się po stronie wad sprzętu? Niektórzy narzekać mogą na brak dedykowanej karty graficznej. Wykorzystane jednostki zintegrowane zapewniają przyzwoitą wydajność, jednak nadal jest to zbyt mało w przypadku obsługi szczególnie wymagających programów specjalistycznych.

ZALETY

  • Możliwość wyboru procesora, pamięci RAM i dysku twardego
  • Wydajne procesory AMD Ryzen
  • Bardzo dobrze wykonana obudowa
  • Przyzwoitej jakości matryca IPS Full HD
  • Rozbudowany zestaw portów
  • Sporo dodatków
  • Niewielka waga

WADY

  • Brak konfiguracji z dedykowaną kartą graficzną

Lenovo ThinkPad E595 – podsumowanie, czy warto?

Konfiguracje z serii E595 robią użytek z nowych procesorów od AMD. Zapewnią nie tylko wysoką wydajność, ale również odpowiednią efektywność energetyczną, co w przypadku tego typu laptopów również jest istotne. Biorąc pod uwagę specyfikacje i możliwości dostępnych na rynku modeli laptopów, śmiało można stwierdzić, że seria E595 znajdzie wielu zwolenników.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:44
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.