Udostępnij
Skomentuj

Lenovo ThinkPad P53s - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Analizujemy dostępne konfiguracje sprzętowe laptopa ThinkPad P53s. Z jakich podzespołów korzystają?

Sprzęt należy sklasyfikować między kategorią biznesową a mobilnymi stacjami roboczymi. Z jednej strony do dyspozycji otrzymujemy bowiem karty graficzne Nvidia Quadro, z drugiej zaś mamy do czynienia z laptopem opartym na niskonapięciowych procesorach Intela.

Lenovo ThinkPad P53s – dane techniczne oraz cena

Tego typu połączenie ma zapewnić istotną wszechstronność, a także pewnego rodzaju rozwój względem modelu poprzedniego, a mianowicie P52s. Jak to często w przypadku tego typu sprzętów bywa, na rynku dostępnych jest wiele zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych.

Lenovo ThinkPad P53s – dostępne konfiguracje

Ze względu na bogaty wybór podzespołów, warto dokładnie omówić oferowane konfiguracje sprzętowe, a także poznać i porównać ich możliwości. Model P53s jest laptopem dość drogim, dlatego należy poświęcić trochę czasu, aby dokonać właściwego wyboru.

Naszą analizę rozpoczniemy od karty graficznej. Jak już zostało wspomniane, producent zdecydował się na wykorzystanie jednostki z serii Nvidia Quadro – zawiera ona karty przystosowane przede wszystkim do obsługi programów specjalistycznych. To w ich przypadku pokazują pełnię potencjału, dlatego też są nieco słabsze w grach.

Laptop Lenovo ThinkPad P53s korzysta z karty Nvidia Quadro P520 z zaledwie 2 GB pamięci GDDR5. Jest to karta nowa, ponieważ jej premiera miała miejsce dokładnie 24 maja bieżącego roku. Już po specyfikacji widać jednak, że okaże się ona przydatna przede wszystkim do podstawowego zastosowania. Poradzi sobie z programami graficznymi i projektowymi, jednak nie powinniśmy oczekiwać po niej cudów.

Zobacz Lenovo ThinkPad P53s

W specyfikacji laptopa znajdziemy również niskonapięciowe procesory Intela z serii Whiskey Lake-U. Do wyboru mamy 2 modele. Tym mocniejszym jest Intel Core i7-8665U. Ten czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor wyróżnia się bardzo wysokim taktowaniem. W trybie bazowym wynosi ono „zaledwie” 1900 MHz, jednak w trybie turbo może osiągnąć pułap nawet 4800 MHz dla jednego rdzenia. Gwarantuje to bardzo wysoką wydajność, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, iż mamy do czynienia z układem niskonapięciowym,

Uzupełnieniem specyfikacji procesora jest pamięć podręczna L3 o pojemności 8 MB oraz niski współczynnik TDP, wynoszący 15 W. Jest to więc układ wydajny, który powinien poradzić sobie z obsługą większości specjalistycznych programów. Co ważne, nie wymaga on szczególnie rozbudowanego systemu chłodzenia, co także ma spore znaczenie.

Kolejnym procesorem montowanym w laptopie P53s jest Intel Core i7-8565U, także czterordzeniowy i ośmiowątkowy. Wyróżnia się on nieco słabszymi parametrami w porównaniu z poprzednim modelem, jednak różnice nie są duże. Częstotliwość taktowania procesora wynosi od 1800 MHz w trybie bazowym do 4600 MHz w trybie turbo, natomiast pamięć podręczna i współczynnik TDP pozostają bez zmian. Wszystko to sprawia, że także w tym przypadku możemy liczyć na ponadprzeciętną wydajność i stabilną obsługę większości programów przygotowanych dla profesjonalistów.

Specyfikacja Lenovo ThinkPad P53s wskazuje również na wykorzystanie pamięci RAM typu DDR4, której taktowanie wynosi 2400 MHz. Parametry te doskonale wpisują się w zastosowanie laptopa, zwłaszcza że na rynku występują modele wyposażone nawet w 48 GB RAM. Na koniec warto wspomnieć jeszcze o możliwości wyboru różnych kombinacji dysków twardych typu SSD, których pojemności może wynieść nawet w 2 TB, co także należy uznać za atut omawianego sprzętu.

Lenovo ThinkPad P53s – wygląd

Wydajne podzespoły to oczywiście nie wszystko. Taki laptop jak ThinkPad P53s powinien przyciągać także jakością wykonania. Warto podkreślić, że producent zdecydował się na wykorzystanie naprawdę wysokiej klasy materiałów, dzięki którym konstrukcja wyróżnia się wysoką wytrzymałością mechaniczną. Uzyskana sztywność sprawia, że zarówno jednostka centralna, jak i ekran nie wyginają się pod naporem, to samo tyczy się obszaru wokół klawiatury. Wszystko prezentuje się bardzo solidnie, dlatego można przypuszczać, że model P53s okaże się zakupem na lata.

Sam design jest mocno standardowy i nie wyróżnia się niczym na tle pozostałych ThinkPadów. Do czynienia mamy więc z prostą, ciemną bryłą, którą można uznać za minimalistyczną i elegancką. Wszystkie elementy zostały bardzo dobrze spasowane, dlatego też pod względem wyglądu i wykonania laptop spełnia wszystkie najważniejsze kryteria.

Wspomnieć warto także o rozbudowanym zestawie portów. Na uwagę zasługuje przede wszystkim dostęp do czterech portów USB (w tym dwóch typu C). Dzięki temu, praca z wykorzystaniem laptopa okaże się naprawdę komfortowa. Pomimo faktu, iż jest to laptop 15-calowy, nie jest specjalnie ciężki. Waga na poziomie 1,76 kg sprawia, że jego przenoszenie będzie proste.

Lenovo ThinkPad P53s – matryca

Dostępne na rynku konfiguracje sprzętowe są zróżnicowane nie tylko pod względem zamontowanych podzespołów, ale również wykorzystywanych matryc. W tym przypadku wymienić możemy 3 wersje. Najkorzystniej prezentują się modele z 15-calową matrycą IPS, która obsługuje technologię HDR. Zapewnia ona jeszcze żywsze barwy, co sprawdzi się zarówno w rozmaitych programach, jak i w filmach czy też w grach.

Zakupić można również laptopa z matrycą Full HD IPS, a także z ekranem dotykowym. W każdym przypadku liczyć możemy na więcej niż przyzwoitą jakość obrazu. Na plus należy zaliczyć zarówno luminancję, jak i wysoki kontrast, odwzorowanie kolorów oraz szerokie kąty widzenia. Wszystko to sprawia, że laptop bardzo dobrze sprawdzi się podczas obsługi programów graficznych. Do tego wszystkiego dochodzi również skuteczna ochrona przed refleksami świetlnymi, które powstają wówczas, gdy na ekran pada ostre światło.

Lenovo ThinkPad P53s – klawiatura i touchpad

Poza dostępnymi podzespołami i matrycami, uwagę warto zwrócić także na zamontowany osprzęt, którego jakość wykonania należy ocenić bardzo wysoko. Mowa tu przede wszystkim o klawiaturze – wykorzystanie dobrej klasy materiałów sprawiło, że klawisze wyróżniają się wyraźnym, bardzo przyjemnym skokiem, dzięki któremu codzienna praca i tworzenie dłuższych tekstów okaże się naprawdę wygodne. Do tego wszystkiego należy dodać również niski hałas generowany podczas pisania. Klawiatura została oczywiście wyposażona w podświetlenie LED.

Jak w większości laptopów Lenovo ThinkPad, także w modelu P53s zamontowany został bardzo przyzwoity touchpad. Jego wielkość, a także wykonanie przekłada się na precyzyjne działanie i odpowiednie właściwości ślizgowe. Większych zastrzeżeń nie można mieć również do pracy przycisków i manipulatora punktowego. Producent nie zapomniał oczywiście o zaimplementowaniu przydatnych dodatków. W Lenovo ThinkPad P53s znalazło się złącze dokowania, czytnik linii papilarnych oraz trackpoint.

Lenovo ThinkPad P53s – wydajność

Zamontowane procesory, pomimo tego, że są niskonapięciowe, gwarantują więcej niż przyzwoitą wydajność, dzięki której możliwa stanie się praca z wykorzystaniem programów profesjonalnych i specjalistycznych. Jak natomiast wygląda sprawa z kartą graficzną Nvidia Quadro P520?

Jak już zostało wspomniane, jest to jednostka nowa, jednak już teraz możemy uznać ją za przyzwoitą. Oczywiście nie jest to jedna z tych kart, które gwarantują ogromną moc obliczeniową, pozwalającą na zdecydowane przyspieszenie renderowanie grafiki czy też realizację wielu innych zadań. Mimo wszystko, w ramach podstawowego użytku profesjonalnego okaże się odpowiednia. Podobnie jak wiele innych kart z serii Nvidia Quadro, model P520 gorzej spisuje się podczas obsługi gier, jednak powinna poradzić sobie z tytułami wiekowymi, a także wyróżniającymi się niskimi wymaganiami sprzętowymi.

Lenovo ThinkPad P53s – wady i zalety

Sporym atutem opisanej wyżej serii jest dostępność wielu konfiguracji sprzętowych, które różnią się między sobą nie tylko pod względem procesorów, ale również matryc i wyposażenia. Wszystko to pozwala dobrać sprzęt odpowiednio dopasowany do indywidualnych preferencji, a także wymagań sprzętowych programów, z którymi zamierzamy pracować.

Po stronie zalet znajdzie się także ogólna wydajność laptopa. Nie jest to maszyna z najwyższej półki, jednak zamontowane podzespoły naprawdę dają radę. Na pochwałę zasługuje przede wszystkim dobór procesorów, które łączą przyzwoitą wydajność z niskim poborem energii. Jakie jeszcze zalety warto wymienić? Przede wszystkim wysoką jakość wykonania obudowy, która wyróżnia się odpowiednią sztywnością i wytrzymałością mechaniczną, rozbudowany zestaw portów, a także możliwość wyboru między trzema matrycami.

Jeżeli chodzi natomiast o wady, wspomnieć trzeba przede wszystkim o wysokich cenach laptopów. Szkoda jednak, że producent nie zdecydował się na zamontowanie nieco mocniejszej karty graficznej, zwłaszcza biorąc pod uwagę koszt zakupu laptopa.

ZALETY

  • Możliwość wyboru wielu konfiguracji
  • Mała waga mimo 15-calowego ekranu
  • Przyzwoite, niskonapięciowe procesory
  • 3 matryce do wyboru
  • Rozbudowany zestaw portów
  • Solidne wykonanie, wysoka wytrzymałość obudowy
  • Wiele dodatków

WADY

  • Wysokie ceny laptopów
  • Dedykowana karta graficzna mogła być ciut wydajniejsza

Lenovo ThinkPad P53s – podsumowanie, czy warto?

Model P53s łączy w sobie zalety mobilnych stacji roboczych i laptopów biznesowych klasy premium. Dzięki temu, mamy do czynienia ze sprzętem wszechstronnym, który poradzi sobie w pracowni, biurze, a także w domu.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:45
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.