Udostępnij
Skomentuj

Lenovo ThinkPad P52S - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Czy mobilne stacje robocze Lenovo ThinkPad P52s to urządzenia godne uwagi? Jakie są ich parametry?

Zaawansowani i najbardziej wymagający użytkownicy bardzo często decydują się na zakup laptopa z wyższej półki albo na wybór urządzenia określanego mianem mobilnej stacji roboczej. Seria laptopów Lenovo ThinkPad P52s to właśnie sprzęty dedykowane do użytku profesjonalnego, do firm, pracy, projektowania i wielu innych zastosowań. Jak wygląda wydajność tych urządzeń? Jakie są ich parametry?

Polecane laptopy

Lenovo ThinkPad P52S – dane techniczne

Seria Lenovo ThinkPad P52s obejmuje różne modele urządzeń, które różnią się pomiędzy sobą pod względem parametrów. Ogólna specyfikacja Lenovo ThinkPad P52s prezentuje się następująco:

 • Procesor– w urządzeniach z tej serii znajdziemy przeważnie procesory Intel Core i7-8550U lub i7-8650U.
 • Układ graficzny–  we wszystkich laptopach z tej serii znajdziemy zarówno zintegrowaną grafikę Intel UHD Graphics 620, jak również dedykowaną kartę NVIDIA Quadro P500.
 • PamięćRAM – jej pojemność to, najczęściej, 16 lub 32 GB, a maksymalna pojemność pamięci RAM to właśnie 32 GB.
 • Matryca– urządzenia z tej serii posiadają ekran w rozmiarze 15,6 cali. Matryca zależy od konfiguracji – w topowej będzie to IPS 4K o jasności 300 nitów, ale są też konfiguracje z matrycą dotykową lub standardową IPS o rozdzielczości Full HD i jasności 250 nitów.
 • Nośnik danych– zależy od konfiguracji. W topowym wariancie może to być nawet 1 TB SSD M.2 PCIe.
 • Porty– wyjście HDMI, wyjście słuchawkowe, wejście mikrofonowe, 2 x USB 3.0, 1 x USB typu C, czytnik kart pamięci, RJ-45, złącze dokowania.
 • Multimedia– kamera 720p, Dolby Audio Premium, wbudowane 2 mikrofony.
 • Bateria– podwójny akumulator litowo-jonowy. Szacunkowy czas pracy na baterii – 26 godzin.
 • Zabezpieczenia i technologie – czytnik linii papilarnych, Kensington Lock, zabezpieczenia hasłami, Intel OS Guard, moduł TPM.
 • Zastosowanie– biznesowy, mobilna stacja robocza.

Lenovo ThinkPad P52S – dostępne konfiguracje

Seria laptopów Lenovo ThinkPad P52s obejmuje kilka różnorodnych urządzeń, które są wyposażone w odmienne podzespoły, a także mogą różnić się w zakresie zastosowanej matrycy. By lepiej zorientować się w tym, co oferują sprzęty z tej serii, warto przyjrzeć się bliżej dwóm z dostępnych konfiguracji:

 • Laptop Lenovo ThinkPad P52s (20LB000BPB) – to jedna z najtańszych wersji laptopa z tej serii. Cena Lenovo ThinkPad P52s w tej konfiguracji to około 8700 zł. Urządzenie zostało wyposażone w procesor Intel Core i7-8550U, który dysponuje 4 rdzeniami i 8 wątkami. Znajdziemy tu również dedykowaną kartę graficzną NVIDIA Quadro P500 z 2 GB pamięci VRAM. Uzupełnieniem konfiguracji jest także 16 GB pamięci RAM DDR4 oraz dysk SSD M.2 PCIe o pojemności 512 GB. Matryca to matowy panel IPS o rozdzielczości Full HD. Urządzenie wyposażono także w system operacyjny Windows 10 Pro PL.
 • Laptop Lenovo ThinkPad P52s (20LB000KGE) – jedna z najdroższych konfiguracji z tej serii. Laptop ten dysponuje procesorem Intel Core i7-8650U (jednostka o 4 rdzeniach i 8 wątkach), a także dedykowaną grafiką NVIDIA Quadro P500. Uzupełnieniem konfiguracji jest dysk SSD M.2 PCIe o pojemności 512 GB oraz pamięć RAM DDR4 o pojemności 32 GB. W urządzeniu zastosowano także system operacyjny Windows 10 Pro PL. Matryca to matowy panel IPS o rozdzielczości 4K.

Jak widać, poszczególne konfiguracje z tej serii mogą różnić się pomiędzy sobą zarówno pojemnością pamięci RAM, jak również modelem procesora lub matrycą. Niezmiennymi parametrami są natomiast: karta graficzna, maksymalna pojemność pamięci RAM, rozmiar urządzenia, obudowa, obsługiwane technologie i zabezpieczenia.

Lenovo ThinkPad P52S – wygląd

Seria mobilnych stacji roboczych Lenovo ThinkPad P52s obejmuje szereg urządzeń o identycznej estetyce, która nie odbiega od standardu laptopów biznesowych z tej półki cenowej. Urządzenia te są eleganckie i stylowe, a także dość lekkie oraz smukłe. Całkowita waga laptopa Lenovo ThinkPad P52s wynosi niespełna 2 kg, a po zamknięciu pokrywy wysokość urządzenia wynosi 2.02 cm.

Obudowa została utrzymana w klasycznej i praktycznej czerni, a wykonano ją z tworzywa sztucznego, które zostało wzmocnione włóknem węglowym. Konstrukcja jest wzmacniana, dlatego laptopy z tej serii są naprawdę solidne i odporne na przypadkowe szturchnięcia.

Wszelkie porty oraz złącza rozmieszczono wyłącznie po bokach urządzenia, co jest wygodne w użytkowaniu. Także otwory wentylacyjne nie znajdują się na tylnej krawędzi, ale z lewego boku obudowy i pod spodem.

Lenovo ThinkPad P52S – matryca

Laptopy z serii Lenovo ThinkPad P52s to urządzenia dedykowane do profesjonalnych zastosowań, jak projektowanie i praca w zaawansowanych programach. Na komfort użytkowania w tych dziedzinach wpływa nie tylko wydajna konfiguracja, ale też zastosowana matryca.

W urządzeniu znajdziemy:

 • Matrycę IPS o rozdzielczości Full HD – to matowy panel o podświetleniu 250 nitów.
 • Matrycę IPS o rozdzielczości 4K – to matowy panel o podświetleniu 300 nitów.

Matryce IPS, bez względu na rozdzielczość, charakteryzują się dobrym odwzorowaniem kolorów oraz szerokimi kątami widzenia, dzięki czemu zapewniają komfortowe warunki do pracy. Rozmiar 15,6 cali to wystarczająco duży ekran do pracy, ale bez straty na mobilności urządzenia.

Lenovo ThinkPad P52S – klawiatura i touchpad

Recenzja Lenovo ThinkPad P52s nie byłaby kompletna bez kilku słów na temat obsługi urządzenia. Laptopy z tej serii wyposażono w standardowe klawiatury wyspowe o konstrukcji membranowej. Przyciski są dość płaskie i mają niski skok, a co za tym idzie, są wygodne podczas pisania i stosunkowo ciche. Klawiatura posiada białe podświetlenie, które ułatwia pracę po zmroku, ale nie oślepia i nie wpływa na klasyczny design urządzenia. Warto dodać, że klawiatura posiada część numeryczną.

Laptopy z serii Lenovo ThinkPad P52s wyposażono również w trackpoint oraz w touchpad z obsługą gestów. Taka mnogość rozwiązań przydaje się szczególnie w użytku mobilnym, gdy nie chcemy zabierać ze sobą myszki. Zarówno trackpoint, jak i touchpad działają bez zarzutu – są płynne i precyzyjne, wygodnie umieszczone i estetyczne.

Lenovo ThinkPad P52S – wydajność

Test Lenovo ThinkPad P52s wymaga zweryfikowania urządzeń z tej serii. Za wydajność, w przeważającej mierze odpowiada procesor, dlatego pod względem wydajności zweryfikowano właśnie procesory, które trafiają do laptopów z serii Lenovo ThinkPad P52s. Układy sprawdzono w popularnych testach:

 • Procesor Intel Core i7-8550U – to niskonapięciowy procesor ósmej generacji, który posiada 4 rdzenie oraz 8 wątków. Pamięć podręczna tej jednostki to 8 MB. Procesor i7-8550U ma taktowanie bazowe na poziomie 1.8 GHz, a w trybie turbo 4.0 GHz. Jest to jednostka energooszczędna, ale wydajna i sprawdzająca się w profesjonalnych zastosowaniach. Oto jej wyniki w testach:

- W teście Cinebench R15 dla wszystkich rdzeni – 553 punkty.

- W teście 3D Mark 06 CPU – 5845 punktów.

- W teście 3D Mark Fire Strike dla rozdzielczości Full HD – 8666 punktów.

 • Procesor Intel Core i7-8650U – jest to jednostka o wyższym poziomie taktowania niż i7-8550U, co przekłada się na wydajność w niektórych zastosowaniach. Procesor i7-8650U to ósma generacja procesorów Intel Core. Jednostka dysponuje 4 rdzeniami i 8 wątkami. Jej pamięć podręczna L3 ma pojemność 8 MB. Taktowanie bazowe to 1.9 GHz, a w trybie turbo przyspiesza do 4.2 GHz. Oto efekty, jakie procesor i7-8650U osiąga w popularnych testach:

- W teście Cinebench R15 dla wszystkich rdzeni – 618 punktów.

- W teście 3D Mark 06 CPU – 7111 punktów.

- W teście 3D Mark Fire Strike dla rozdzielczości Full HD – 9263 punkty.

Jak widać, Lenovo ThinkPad P52s i7 to wydajny laptop do zastosowań biznesowych oraz profesjonalnych. Wyższą wydajnością charakteryzuje się procesor i7-8650U.

LENOVO THINKPAD P52S VS T580

Osoby, które są zainteresowane zakupem wydajnego laptopa biznesowego często zastanawiają się pomiędzy modelami ThinkPad P52s oraz T580. Który będzie lepszy?

LENOVO THINKPAD P52S VS T580

Zarówno seria Lenovo ThinkPad T580, jak i P52s to rozwiązania godne uwagi. Lenovo ThinkPad T580 to nowsza seria, która bazowała na pozytywnych doświadczeniach z serią Lenovo ThinkPad P52S – data wydania urządzeń z tej serii to początek 2018 roku.

Jeśli szukamy sprzętu do profesjonalnych zastosowań, to warto skłonić się ku modelom Lenovo ThinkPad P52S, a do użytku biznesowego można wybrać T580 lub jeszcze inną serię.

Lenovo ThinkPad P52S – zalety i wady

Laptopy biznesowe, a w szczególności mobilne stacje robocze to urządzenia oferujące wiele zalet, ale mające także swoje mankamenty. Oto kluczowe atuty i minusy urządzeń z tej serii.

ZALETY

 • Kilka różnych konfiguracji do wyboru – można dopasować urządzenie do własnych potrzeb.
 • Przystosowanie do dokowania (stacja dokująca Lenovo ThinkPad P52s jest sprzedawana oddzielnie).
 • Wysoka rozdzielczość (w topowych konfiguracjach 4K).
 • Profesjonalna karta graficzna.
 • Bardzo solidny, podwójny akumulator.
 • Wzmacniana konstrukcja.
 • Liczne zabezpieczenia.
 • Podświetlana klawiatura.
 • Trackpoint.

WADY

 • Stosunkowo wysoka cena zakupu.
 • Konfiguracje są wydajne, ale raczej tylko do pracy (nie do gier).

Lenovo ThinkPad P52S – czy warto kupić?

Urządzenia z serii Lenovo ThinkPad P52s budzą spore zainteresowanie wśród firm, użytkowników biznesowych, projektantów oraz tych, którzy szukają wydajnego, mobilnego urządzenia o solidnej konstrukcji.

To, czy warto będzie wybrać akurat laptopa z tej serii, zależy tylko i wyłącznie od oczekiwań użytkownika. Urządzenia z tej serii zaprojektowano z myślą o pracy stacjonarnej i mobilnej, a nie o grach, dlatego nie każdy będzie zadowolony z parametrów, jakie oferują te laptopy.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:02
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.