Udostępnij
Skomentuj

Lenovo ThinkPad L490 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Sprawdzamy możliwości uniwersalnego laptopa biznesowego od Lenovo. Co potrafi model L490?

Do czynienia mamy z 14-calowym urządzeniem, które kierowane jest do profesjonalistów, a także firm. Sprzęt ma zapewnić ultramobilnych charakter, a także uniwersalne zastosowanie. Na rynku występuje on oczywiście w wielu konfiguracjach sprzętowych.

Lenovo ThinkPad L490 – dane techniczne oraz cena

Są one zróżnicowane przede wszystkim pod względem montowanych procesorów i kart graficznych. Szeroki wybór dotyczy również matryc i zaimplementowanych dodatków. Wszystko to sprawia, że różnica w cenie między modelem najtańszym a najdroższym jest spora.

Lenovo ThinkPad L490 – dostępne konfiguracje

Na rynku dostępnych jest naprawdę sporo konfiguracji sprzętowych, dzięki czemu dobór tego właściwego, najlepszego modelu jest jak najbardziej możliwy – łatwo bowiem dostosować kupowany laptop do aktualnych potrzeb, związanych chociażby z dedykowaną kartą graficzną, szybszym procesorem czy też pojemniejszym dyskiem twardym.

Jednak po kolei. Omawianie oferowanych laptopów warto rozpocząć od procesorów. Producent zdecydował się na montaż układów z serii Intel Whiskey Lake-U. Są to więc procesory niskonapięciowe, które jednak wyróżniają się zwiększoną ilością rdzeni i wątków względem swoich poprzedników. Dzięki temu zapewniają znacznie wyższą wydajność, zwłaszcza w trybie wielowątkowym.

Osoby zainteresowane najwyższą możliwą wydajnością powinny celować w konfiguracje wyposażone w układ Intel Core i7-8665U. Ten czterordzeniowy i ośmiowątkowy układ CPU został przystosowany do obsługi bardziej wymagających narzędzi specjalistycznych, wykorzystywanych chociażby do obróbki grafiki oraz materiałów wideo. Wyróżnia się częstotliwością taktowania na poziomie 1900 MHz i nawet 4800 MHz w trybie turbo. Do tego dochodzi jeszcze 8 MB pamięci podręcznej. Co ważne, współczynnik TDP pozostaje na niskim poziomie i wynosi zaledwie 15 W.

Zobacz Lenovo ThinkPad L490

Wszystko to sprawia, że mamy do czynienia z jednym z najwydajniejszych niskonapięciowych procesorów Intela ósmej generacji. Potwierdzeniem tego są zresztą wyniki testów diagnostycznych przeprowadzonych w programie Cinebench R15. Średnia w trybie jednowątkowym wynosi ponad 180 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym oscyluje wokół granicy 600 punktów. Wszystko to sprawia, że możemy liczyć naprawdę na wiele.

To oczywiście nie wszystko, ponieważ do wyboru mamy jeszcze dwa procesory. Specyfikacja Lenovo ThinkPad L490 może zawierać również układ Intel Core i7-8565U, także czterordzeniowy i ośmiowątkowy. W jego przypadku możemy mówić o częstotliwości taktowania na poziomie 1800 MHz w trybie bazowym i 4600 MHz w trybie turbo. Parametry pamięci podręcznej i współczynnika TDP pozostają bez zmian.

Jest to więc procesor słabszy, jednak niewiele. Nadal możemy liczyć na stabilną obsługę nie tylko podstawowych programów biznesowych, ale również wielu bardziej zaawansowanych narzędzi. Jeśli chodzi o wyniki testów Cinebench R15, w trybie jednowątkowym układ uzyskał średnią na poziomie 178 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym wyniosła ona 581 punktów.

Ostatnim z procesorów montowanych w Lenovo ThinkPad L490 jest czterordzeniowy i ośmiowątkowy model Intel Core i5-8265U. Jego częstotliwość taktowania mieści się w przedziale od 1600 MHz do 3900 MHz, natomiast ilość pamięci podręcznej trzeciego poziomu wynosi 15 W. Do czynienia mamy z procesem najsłabszym z wymienionych (wyniki w Cinebench R15: 171 i 541 punktów). Jego specyfikacja okaże się jednak w zupełności wystarczająca do obsługi wspomnianych wcześniej programów.

Zdecydowana większość oferowanych na rynku konfiguracji sprzętowych korzysta wyłącznie ze zintegrowanych jednostek GPU. Jeśli jednak bardzo zależy Wam na modelu z kartą dedykowaną, powinniście rozglądnąć się za laptopami wyposażonymi w kartę AMD Radeon 535 z 2 GB pamięci typu GDDR5. Nie jest to karta specjalnie wydajna, jednak z pewnością będzie stanowiła jakąś pomoc podczas obsługi bardziej wymagających programów.

Recenzja Lenovo ThinkPad L490 wskazać musi również na wykorzystywaną pamięć RAM. Producent zdecydował się na montaż kości typu DDR4. Co ważne, w laptopie zamontowane może zostać aż 64 GB pamięci RAM. Do tego należy jeszcze dodać dysk twardy. Możemy zdecydować się na pojedynczy model HDD lub dołożyć do niego dysk SSD M.2, który zdecydowanie przyspieszy działanie systemy operacyjnego.

Lenovo ThinkPad L490 – wygląd

Wystarczy szybki rzut oka na omawianego laptopa, by odkryć, że mamy do czynienia z kolejnym reprezentantem rodziny Lenovo ThinkPad. Wyróżnia się on bowiem charakterystyczną, nieco „klockowatą” konstrukcją, która jednak sprawia wrażenie bardzo solidnej. Tak też jest w rzeczywistości. Obudowa została wykonana ze wzmacnianych materiałów, dzięki którym cała konstrukcja jest odpowiednio sztywna i wytrzymała.

Wszystko to sprzyja pracy zarówno przy biurku, jak i w podróży – wpływ na to mają również kompaktowe wymiary laptopa, a także jego niewielka waga. Dzięki temu jest bardzo poręczny i po prostu wygodny. Dodając do tego wspomnianą wytrzymałość mechaniczną, otrzymujemy sprzęt wysokiej klasy.

Uwagę warto zwrócić także na zestaw portów i złączy. Zamontowane zostały wszystkie elementy niezbędne podczas pracy, co w przypadku laptopów 14-calowych nie jest normą. Na pochwałę zasługuje również jakość wykonania zawiasów. Działają one bardzo płynnie, zapewniają również stabilne utrzymanie ekranu w każdej pozycji.

Lenovo ThinkPad L490 – matryca

Jak już zostało wspomniane, omawiany laptop jest 14-calowy, co zapewnia wygodną pracę mobilną. Warto jednak podkreślić, że jest on sprzedawany z trzema różnymi matrycami. Modele najtańsze korzystają z matrycy TN HD, która zapewnia przeciętne odwzorowanie kolorów i dość niski kontrast. Jakość obrazu może okazać się więc niezadowalająca, zwłaszcza dla osób znających się na temacie.

W takim przypadku lepszym wyborem okażą się laptopy z matrycami IPS Full HD – zdecydować możemy się także na urządzenie z ekranem dotykowym. Jakość obrazu przy wykorzystaniu tego typu matryc jest znacznie wyższa. Poprawa widoczna jest zwłaszcza w przypadku odwzorowania kolorów. Co istotne, wszystkie matryce zostały wyposażone w matowe powłoki, które dobrze radzą sobie z redukowaniem refleksów świetlnych podczas pracy przy zwiększonym nasłonecznieniu.

Lenovo ThinkPad L490 – klawiatura i touchpad

Podobnie jak większość nowych laptopów Lenovo ThinkPad, model L490 został wyposażony w wysokiej jakości klawiaturę, która korzysta z podświetlenia. Klawisze zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów, dlatego też wyróżniają się bardzo wyraźnym, przyjemnym skokiem i dobrą reakcją. Ma to ogromny wpływ na komfort pisania. Warto podkreślić również to, że ich praca nie jest specjalnie głośna. Nie generują one nadmiernego hałasu, toteż nie powinny przeszkadzać osobom znajdującym się w naszym otoczeniu.

Na pochwałę zasługuje również jakość wykonania touchpada. Płytka nie jest duża, jednak jej obsługa okaże się bardzo wygodna. Wszystko za sprawą odpowiednich właściwości ślizgowych i dobrej reakcji. Mały plusik należy postawić także przy zintegrowanych przyciskach, które po prostu spełniają swoje funkcje.

Kolejną dobrą informacją dla osób zainteresowanych zakupem laptopa Lenovo ThinkPad L490 jest dostęp do przydatnych dodatków. Jakich dokładnie? Poza wspominanym już podświetleniem klawiatury, wymienić należy czytnik linii papilarnych, trackpoint oraz gniazdo stacji dokującej.

Lenovo ThinkPad L490 – wydajność

Wszystkie procesory montowane w oferowanych na rynku konfiguracjach zapewniają dobrą lub bardzo dobrą wydajność i niski pobór energii. Dzięki temu możemy mieć pewność, że obsługa programów biznesowych, programistycznych, administracyjnych czy multimedialnych będzie przebiegała w sposób prawidłowy.

Wszyscy zainteresowani najwyższą możliwością wydajnością powinni celować w konfiguracje wyposażone w dedykowaną kartę graficzną AMD Radeon 535. Oczywiście nie jest to karta, która zdecydowanie rozszerzy możliwości laptopa, jednak z pewnością okaże się pewną pomocą, a także podzespołem, który pozwoli na uruchomienie niektórych gier. Jakich dokładnie? Wymienić można między innymi Diablo III, FIFĘ 19, Team Fortress 2, Rocket League, Civilization VI, Overwatch czy też Pillars of Eternity. Kilka ciekawych tytułów z pewnością na liście się znajdzie.

Lenovo ThinkPad L490 – wady i zalety

Największym atutem omawianej serii jest bez wątpienia ogromna swoboda wyboru dostępnych na rynku konfiguracji. Są one zróżnicowane pod wieloma względami – mowa tu nie tylko o podzespołach, ale i wyposażeniu. Wszystko to sprawia, że każdy jest w stanie znaleźć laptopa spełniającego wszystkiego najważniejsze kryteria.

To oczywiście nie koniec zalet. Na pochwałę zasługuje również wysoka jakość wykonania obudowy. Użyte materiały sprawiają, że jest ona bardzo wytrzymała pod względem mechanicznym, ale również odporna na wpływ rozmaitych czynników zewnętrznych. Po stronie zalet znajdzie się także solidny osprzęt, rozbudowany zestaw portów oraz możliwość zakupu laptopa z matrycą IPS Full HD, także w wersji dotykowej.

Przyczepić można się natomiast do wydajności dedykowanej karty graficznej. Szkoda, że producent nie zdecydował się jednak na coś lepszego. Dla wielu osób wadą będą również wysokie ceny poszczególnych konfiguracji, zwłaszcza tych najlepszych.

ZALETY

  • Bogaty wybór konfiguracji sprzętowych
  • Kompaktowe wymiary i niewielka waga
  • Bardzo dobrze wykonana obudowa
  • Dostępny model z matryca IPS Full HD
  • Wiele przydatnych dodatków
  • Rozbudowany zestaw portów
  • Wydajne procesory niskonapięciowe

WADY

  • Dedykowana karta graficzna mogła być wydajniejsza
  • Wysokie ceny

Lenovo ThinkPad L490 – podsumowanie, czy warto?

Seria L490 składa się z wielu zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych, które jednak zostały dostosowane zarówno do pracy stacjonarnej, jak i mobilnej. Zastosowane podzespoły zapewniają stabilną obsługę większości programów biznesowych i multimedialnych. Wszystko to sprawia, że jest ona warta zainteresowania.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:20
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.