Udostępnij
Skomentuj

Lenovo ThinkPad T490 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Recenzujemy jeden z najnowszych laptopów biznesowych od Lenovo. Mowa o modelu T490.

Jak to zwykle bywa w przypadku tego typu sprzętów, występuje on na rynku w wielu konfiguracjach sprzętowych. Potencjalni klienci mogą wybrać nie tylko najważniejsze podzespoły, ale również matrycę oraz konkretne dodatki.

Polecane laptopy Lenovo ThinkPad

Lenovo ThinkPad T490 – dane techniczne oraz cena

Wszystko to sprawia, że przed dokonaniem ostatecznego zakupu, warto sprawdzić, jakie opcje mamy do wyboru i na które z nich nasz stać. Pozwoli nam to również dopasować sprzęt do konkretnego zastosowania.

Lenovo ThinkPad T490 – dostępne konfiguracje

Jak już wspomnieliśmy, na rynku znaleźć można wiele wersji tego laptopa. Przekłada się to między innymi na spore różnice w cenach. Omówienie ich wszystkich warto rozpocząć od procesorów – do wyboru mamy dwa modele z serii Intel Whiskey Lake, niezwykle popularne i często montowane w nowych urządzeniach dla biznesu.

Jeśli zależy Wam na możliwie najwyższej wydajności, powinniście celować w konfiguracje wyposażony w układ Intel Core i7-8565U. Ten czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor wyróżnia się niskim poborem energii, przy utrzymaniu całkiem przyzwoitych parametrów technicznych. Częstotliwość taktowania w jego przypadku mieści się w przedziale od 1800 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 4600 MHz w trybie turbo. Uzupełnieniem specyfikacji będzie 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz współczynnik TDP na poziomie 15 W.

Mamy więc do czynienia z niskonapięciowym układem CPU o całkiem przyzwoitej mocy. Przedstawione parametry wskazują, że okaże się on dobrym wyborem do obsługi nie tylko programów podstawowych, ale również tych nieco bardziej zaawansowanych, pozwalających chociażby na edycję plików graficznych i filmowych. Uwagę warto jeszcze zwrócić na wyniki testów diagnostycznych, które zostały przeprowadzone na platformie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym omawiany układ uzyskał średnią wynoszącą 173 punkty, natomiast w trybie wielowątkowym wyniosła ona 584 punkty. Warto nadmienić, że są to jedne z lepszych rezultatów w tej kategorii sprzętowej.

Drugim procesorem montowanym w laptopach Lenovo T490 jest Intel Core i5-8265U, również dwurdzeniowy i czterowątkowy. W jego przypadku mamy jednak do czynienia z nieco niższym taktowaniem (1600-3900 MHz) oraz mniejszą ilością pamięci podręcznej trzeciego poziomu (6 MB). Przekłada się to na słabszą wydajność, jednak strata układu do modeli i7 nie jest duża (wynosi kilka-kilkanaście procent). Wszystko to sprawia, że one również okaże się wystarczający do obsługi wielu programów biznesowych i nie tylko.

Oczywiście to nie cała specyfikacja Lenovo T490. Warto nadmienić, że na rynku dostępne są nie tylko modele oparte na zintegrowanych kartach graficznych, ale również wyposażone w jednostkę dedykowaną. Wybór padła na model Nvidia GeForce MX250 z 2 GB pamięci typu GDDR5. Jest to karta nowa, ponieważ jej premiera miała miejsce pod koniec lutego 2019 roku. Jej specyfikacja sprawia, że pozwoli na obsługę nie tylko programów biurowych, ale również graficznych i projektowych. Poradzi sobie także z wieloma nowymi grami.

Laptopy Lenovo T490 zostały wyposażone w 2 rodzaje pamięci RAM – jedną wlutowaną (o pojemności 8 lub 16 GB), a drugą zewnętrzną, którą można zamontować w jednym gnieździe SO-DIMM. Ogólna pojemność pamięci RAM typu DDR4 wynieść może nawet 48 GB. Seria gwarantuje nam więc wystarczającą swobodę wyboru.

Na koniec pozostaje jeszcze podkreślić, że wszystkie laptopy tej serii zostały wyposażone w ultra szybkie dyski twarde typu SSD M.2, z interfejsem PCIe. Zapewniają one błyskawiczne ładowanie systemu operacyjnego i znaczne przyspieszenie realizacji wielu procesów. Maksymalna pojemność dysku może wynieść 1 TB.

Lenovo ThinkPad T490 – wygląd

Już na pierwszy rzut oka widać, że mamy do czynienia z laptopami o designie zbliżonym do wielu innych modeli Lenovo ThinkPad. Czarna, dość kanciasta obudowa, nie wyróżnia się specjalnie na tle konkurencji, dlatego powinna przypaść do gustu osobom, dla których najważniejszy jest minimalizm i elegancja.

Co jednak najistotniejsze, konstrukcja ta wyróżnia się wysoką sztywnością, co oczywiście przekłada się na jej wytrzymałość mechaniczną. Jednostka zasadnicza nie wygina się zbyt łatwo pod naporem, to samo można powiedzieć o obudowie ekranu. Wrażenie solidności potęguje również fakt, że wszystkie elementy zostały bardzo dobrze spasowane. Nie uświadczymy więc niepotrzebnych szpar czy też pustych przestrzeni.

Ze względu na fakt, że mamy do czynienia z laptopami 14-calowymi, nie ważą zbyt wiele (choć ostateczna waga jest zależna od wybranej matrycy). Dzięki temu, gwarantują bardzo wygodną pracę w podróży. Na wysoki komfort możemy liczyć w pociągu, autobusie czy też w samochodzie. Pod tym względem seria spełnia swoje zadanie. Wysoko należy ocenić również zestaw zamontowany portów. Znajdziemy tam wszystko to, co jest potrzebne podczas pracy, a nawet więcej – w niektórych modelach pojawiły się bowiem dodatki w postaci Smartcard oraz slotu micro SIM.

Lenovo ThinkPad T490 – matryca

Jak już wspomnieliśmy, omawiane laptopy występują na rynku z kilkoma różnymi matrycami. W każdym przypadku będzie to model 14-calowy, jednak różnią się one od względem technologii wykonania i parametrów. Zdecydować możemy się na matrycę Full HD TN, Full HD IPS, Full HD IPS z obsługą dotyku, a także model z ochroną prywatności oraz obsługujący rozdzielczość WQHD i technologię Dolby Vision.

Oczywiście najlepsze doznania zapewni nam ostatnia z wymienionych matryc. Każda jednak spełnia kryteria typowe dla sprzętów biznesowych. Pod tym względem możemy więc liczyć na pełen komfort pracy. Podobnie ma się sprawa z matowymi powłokami, dzięki którym promienie słoneczne padające na ekran nie powodują drastycznego spadku widoczności.

Lenovo ThinkPad T490 – klawiatura i touchpad

Pomimo tego, że laptopy nie są duże, szybkie pisanie przy użyciu zamontowanych klawiatur jest jak najbardziej możliwe. Wszystko dzięki wielkości klawiszy, a także jakości ich wykonania, która jest naprawdę wysoka. Producent wykorzystał wytrzymałe materiały i nowoczesne przełączniki, co pozwoliło uzyskać przyjemny skok, a także nieco wyciszyć klawiaturę.

Została ona oczywiście wyposażona w podświetlenie, dlatego praca w ciemnościach również będzie wygodna. Na tym jednak lista dodatków się nie kończy – dodać do niej możemy również czytnik linii papilarnych oraz trackpoint. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze touchpad, wyróżniający się zadowalającymi właściwościami ślizgowymi.

Lenovo ThinkPad T490 – wydajność

Laptopy z omawianej serii kierowane są do małych i średnich firm, a także freelancerów. Montowane procesory z serii Intel Whiskey Lake gwarantują więcej niż przyzwoitą wydajność, którą możemy wykorzystać nie tylko podczas obsługi podstawowych programów.

Oczywiście najwięcej możemy spodziewać się po laptopach wyposażonych również w dedykowaną kartę graficzną. Warto jednak sprawdzić, jak radzi sobie ona w różnego rodzaju testach diagnostycznych. W programie 3DMark 11 Performance GPU jej średni wynik wyniósł 4655 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Unlimited Graphics zatrzymał się on na 169001 punktach. Potwierdza to, że karta powinna poradzić sobie z obsługą programów graficznych i projektowych. To samo tyczy się niektórych nowych gier, choć nie będą to najbardziej wymagające produkcje z segmentu AAA.

Lenovo ThinkPad T490 – wady i zalety

Konfiguracje dostępne na rynku dobrze sprawdzają się zarówno przy biurku, jak i w podróży. Zamontowane podzespoły zapewniają stabilną, wydajną obsługę wszystkich podstawowych programów biznesowych, ale nie tylko – poradzą sobie również wieloma narzędziami graficznymi czy też projektowymi.

Po stronie zalet omawianej serii należy zapisać także elegancką, solidną obudowę, dobrze wykonany osprzęt, szeroki zestaw portów, wiele dodatków oraz dostęp do wielu zróżnicowanych wersji sprzętowych. Mowa tutaj zwłaszcza o matrycach, które występują w kilku wersjach. Każda z nich zapewnia jednak generowanie obrazu przyzwoitej jakości.

Jeśli chodzi natomiast o wady, powinniśmy wspomnieć przede wszystkim o wysokich cenach laptopów. Mowa tu przede wszystkim o konfiguracjach z wieloma dodatkami i dyskami twardymi o pojemności 1 TB. Małe firmy z pewnością nie będą mogły sobie na nie pozwolić.

ZALETY

  • Wiele konfiguracji sprzętowych
  • Przyzwoite procesory i dedykowana karta graficzna
  • Ultramobilny charakter sprzętu
  • Solidna obudowa
  • Wysokie jakości osprzęt
  • Rozbudowany zestaw portów
  • Wiele dodatków (np. czytnik linii papilarnych)
  • Szybkie dyski SSD M.2 PCIe
  • Możliwość wyboru spośród kilku matryc

WADY

  • Wysokie ceny laptopów

Lenovo ThinkPad T490 – podsumowanie, czy warto?

Pod względem wydajności i jakości wykonania, laptopy z omawianej serii plasują się wysoko, dlatego też powinny zadowolić nawet najbardziej wymagających użytkowników biznesowych. O ile oczywiście zaakceptują oni ceny sprzętów.

Udostępnij
4,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:05
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.