Udostępnij
Skomentuj

Lenovo ThinkPad T590 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Prezentujemy biznesowe laptopy z nowej generacji urządzeń od Lenovo. Jakie nowości przynoszą?

Wbrew pozorom, jest ich sporo. Wspomnieć należy przede wszystkim o wykorzystaniu procesorów z serii Intel Whiskey Lake, a także o zmianach związanych z zamontowanymi dyskami twardymi i pamięcią RAM. Modele Lenovo T590 kierowane są do małych i średnich firm, a także freelancerów. Niektóre konfiguracje mają również szansę spełnić wymagania specjalistów.

Polecane laptopy

Lenovo ThinkPad T590 – dane techniczne oraz cena

Producent przygotował wiele wersji swojego sprzętu, dlatego jest w czym wybierać. Oczywiście przed dokonaniem ostatecznego zakupu, warto dokładnie przeanalizować możliwości oferowanych laptopów.

Lenovo ThinkPad T590 – dostępne konfiguracje

Rozpocząć warto od zmian w porównaniu z poprzednią generacją sprzętu, a więc konfiguracjami Lenovo T580. Wspomnieć należy między innymi o tym, że producent zdecydował się na wykorzystanie wyłącznie dysków twardych typu M.2 z interfejsem PCIe. Zwiększają one ceny poszczególnych modeli, jednak w zamian gwarantują znaczne przyspieszenie ładowania i działania systemu w porównaniu ze standardowymi dyskami 2,5”. Znaczne przyspieszenie pracy widoczne jest także podczas zapisu i odczytu danych, a także obsługi wielu programów specjalistycznych. Warto nadmienić, że maksymalna pojemność dysku w przypadku omawianej serii wynosi 1 TB.

Kolejną zmianą jest ograniczenie się do wyłącznie jednej kości pamięci RAM. Nie oznacza to jednak, że nasze laptopy będą pod tym względem ograniczone. RAM o pojemności 8 GB lub 16 GB jest bowiem wlutowany w płytę główną. Dołożyć możemy więc tylko jedną dodatkową kość, jednak maksymalna pojemność pamięć wynieś może nawet 48 GB. Co równie ważne, do czynienia mamy z pamięcią typu DDR4, która wyróżnia się wysoką częstotliwością taktowania (wynosi 2400 MHz).

Kolejne zmiany to: zmiana standardowego czytnika kart, na czytnik kart pamięci micro SD, wykorzystanie zintegrowanego akumulatora, który ma pozwolić na kilkunastogodzinną pracę bez konieczności ładowania, a także wyposażenie niektórych konfiguracji w ekran. Wszystko to tworzy niezwykle nowoczesny sprzęt, który powinien zainteresować wielu klientów biznesowych.

Zwłaszcza że nie poruszyliśmy jeszcze najważniejszych zmian, związanych z montowanymi procesorami i kartami graficznymi. W pierwszym przypadku do wyboru mamy dwa układy z serii Intel Whiskey Lake. Modele mocniejszym jest Intel i7-8565U. Jest to czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor, który wyróżnia się niskim poborem energii (jego współczynnik TDP wynosi 15 W). Wyróżnia się częstotliwością taktowania na poziomie 1800 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 4600 MHz w trybie turbo. Do tego dochodzi jeszcze 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu.

Wszystko to przekłada się na bardzo przyzwoitą wydajność, która pozwoli na stabilną obsługę podstawowych programów biznesowych i nie tylko. Procesor powinien poradzić sobie także z bardziej wymagającymi narzędziami graficznymi czy też projektowymi. Potwierdzają to testy wydajnościowe, które zostały przeprowadzone na platformie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym układ uzyskał średnią na poziomie 173 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym wyniosła ona punktów 584.

Drugim wyborem jest model z serii i5, którego znaleźć można w tańszych modelach Lenovo T590. Specyfikacja wskazuje na czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor Intel Core i5-8265U. W jego przypadku częstotliwość taktowania wynosi od 1600 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 3900 MHz w trybie turbo. Uzupełnieniem danych technicznych jest pamięć podręczna trzeciego poziomu wynosząca 6 MB oraz współczynnik TDP 15 W. Parametry są więc nieco niższe, co oczywiście ma wpływ na słabszą wydajność w porównaniu z modelem i7. Różnice nie są jednak duże i dotyczą od kilku do kilkunastu procent. Układ ten również pozwoli nam więc na bezproblemową wielu programów biznesowych i profesjonalnych.

Ostatnim elementem wartym omówienia jest karta graficzna. Najtańsze konfiguracje Lenovo T590 korzystają wyłącznie z jednostki zintegrowanej, jednak znaleźć można również modele z kartą dedykowaną. Wybór padł na jednostkę Nvidia GeForce MX250 z 2 GB pamięci własnej. Jest to wydajniejsza wersja bardzo popularnej karty MX150. Tym razem otrzymaliśmy większe taktowanie i szersze możliwości – karta poradzi sobie bowiem z obsługą wielu programów graficznych i projektowych, a nawet z niektórymi nowymi grami.

Lenovo ThinkPad T590 – wygląd

Choć do czynienia mamy z laptopami 15-calowymi, są one stosunkowo lekkie (ważą 1,75 kg), dzięki czemu okażą się niezwykle przydatne zarówno przy biurku, jak i w podróży. Zwłaszcza że producent zadbał o wysoką jakość wykonania obudowy. Wykorzystane materiały gwarantują zadowalającą sztywność konstrukcji i dobrą wytrzymałość mechaniczną. Dzięki temu podczas przenoszenia sprzętu nie musimy obawiać się jego uszkodzenia.

Pozytywnie należy ocenić również wykonanie zawiasów. Pracują one bardzo płynnie, podczas odchylania ekranu nie usłyszymy charakterystycznych skrzypnięć, które często pojawiają się w tanich laptopach. Co równie ważne, zawiasy zawsze utrzymują ekran w stabilnej pozycji, bez zbędnego dygotania.

Zestaw zamontowanych portów jest rozbudowany. Znajdziemy w nim aż dwa porty USB typu C i tyle samo w standardzie 3.1. Warto nadmienić, że w niektórych modelach pojawił się również interfejs Smartcard oraz wejście na kartę micro SIM.

Lenovo ThinkPad T590 – matryca

Warto nadmienić, że pod tym względem seria jest bardzo rozbudowana. Laptopy zakupić można bowiem z matrycami Full HD lub UHD 4K. W pierwszym przypadku liczyć możemy również na obsługę dotyku, co okażę się bardzo przydatne podczas pracy mobilnej.

To jednak nie wszystko, czym wyróżnia się Lenovo T590. Recenzja wskazuje, że mamy do czynienia z matrycami IPS, które zapewniają więcej niż przyzwoitą jakość generowanego obrazu. Wrażenie robi przede wszystkim odwzorowanie kolorów, a także podświetlenie matrycy. Co ważne, w najdroższych laptopach często montowane są ekrany obsługujące technologię Dolby Vision HDR. Każda matryca została wyposażona w matową powłokę, dzięki czemu dobrze radzą sobie z promieniami słonecznymi, które nie powinny powodować drastycznych spadków widoczności generowanych treści.

Lenovo ThinkPad T590 – klawiatura i touchpad

Wykonanie wyspowej klawiatury zamontowanej w omawianych laptopach należy ocenić wysoko. Wykorzystane materiały i przełączniki sprawiają, że klawisze wyróżniają się bardzo przyjemnym skokiem i stosunkowo cichym działaniem, co oczywiście wpływa na komfort codziennej pracy.

Jak to często w przypadku sprzętów tej klasy bywa, klawiatura jest podświetlana. Pozwala to na wygodną pracę także przy braku oświetlenia zewnętrznego. Producent zdecydował się na montaż trackpointu, który ułatwia sterowanie kursorem. Podobnie jak touchpad, który wyróżnia się bardzo przyzwoitymi właściwościami ślizgowymi i precyzyjnym działaniem. Na liście dodatków znalazł się czytnik linii papilarnych, który znajduje się po prawej stronie od touchpada, bezpośrednio pod klawiaturą.

Lenovo ThinkPad T590 – wydajność

Jak pokazały wyniki testów wydajnościowych, niskonapięciowe procesory montowane w laptopach Lenovo T590 potrafią całkiem sporo. Bez większych trudności obsłużą nie tylko programy biznesowe, ale również graficznej i projektowe.

Jak to jednak wygląda w przypadku karty graficznej? Producent zdecydował się na wykorzystanie jednostki niezwykle uniwersalnej. 2 GB pamięci typu nie jest wartością powalającą, jednak powinna okazać się wystarczająca w ramach zastosowania biznesowego. Tyczy się to także częstotliwości taktowania pamięci i rdzenia. Oczywiście warto jeszcze rzucić okiem na wyniki testów. W programie 3DMark 11 Performance GPU, karta uzyskała średnią na poziomie 4655 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Unlimited Graphics wyniosła ona 169001 punktów. Są to bardzo przyzwoite rezultaty, a sama karta pozwoli na obsługę nie tylko wielu programów, ale i gier. Choć oczywiście nie będą to najnowsze produkcje z segmentu AAA.

Lenovo ThinkPad T590 – wady i zalety

Laptopy z omawianej serii mają wiele zalet. Wspomnieć należy przede wszystkim o wszelkich nowościach, o których była mowa na początku opisu. Wyszły one na dobre – zarówno jeśli chodzi o dyski twarde, jak i pamięć RAM czy też akumulator. Dobrze należy ocenić również główne podzespoły, czyli nowe procesory Intela i kartę graficzną od Nvidii. Są to urządzenia niskonapięciowe, które jednak pozwalają na wiele.

Po stronie zalet znajdzie się również wysokiej jakości obudowa, która wyróżnia się odpowiednią wytrzymałością mechaniczną, dobrze wykonany osprzęt (a zwłaszcza podświetlana klawiatura), szeroki zestaw portów, a także zadowalające matryce – sporym atutem jest możliwość ich wyboru. Jeśli chodzi natomiast o wady, podkreślić należy przede wszystkim dość wysokie ceny poszczególnych konfiguracji.

ZALETY

  • Wiele dobrych zmian względem poprzedniej generacji
  • Przyzwoite podzespoły
  • Wysokiej jakości obudowa
  • Możliwość wyboru różnych matryc
  • Dobrze wykonany osprzęt
  • Dodatki, na przykład w postaci podświetlenia klawiatury i czytnika linii papilarnych

WADY

  • Wysokie ceny dostępnych konfiguracji

Lenovo ThinkPad T590 – podsumowanie, czy warto?

Do czynienia mamy z czymś więcej niż tylko ze standardowymi laptopami biznesowymi, które mają spełniać podstawowe funkcje. Modele Lenovo T590, dzięki nowoczesnym podzespołom, gwarantują wydajną i wygodną pracę w wielu odsłonach.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:42
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.