Udostępnij
Skomentuj

Lenovo Legion Y720 – dane techniczne, recenzja, czy warto?

Seria Legion składa się z laptopów gamingowych. Czy modele Y720 pozwolą na obsługę najnowszych gier?

Dostępnych na rynku konfiguracji sprzętowych nie jest dużo, jednak w przypadku urządzeń dla graczy jest ro zrozumiałe. Jak podkreśla producent, urządzenia mają zapewnić utrzymanie wysokiego poziomu klatek na sekundę we wszystkich nowych grach AAA. Przed dokonaniem zakupu, warto upewnić się, czy te zapewnienia rzeczywiście są prawdziwe.

Lenovo Legion Y720 – dane techniczne

Lenovo Legion Y720 – dostępne konfiguracje

Jak już wspominaliśmy, laptopy z omawianej serii nie występują w zbyt wielu konfiguracjach, co jednak nie oznacza, że dostępne urządzenia nie są warte zainteresowania. Ciekawie prezentują się zwłaszcza wykorzystywane procesory.

Najmocniejsze modele korzystają z możliwości układu Intel Core i7-7700HQ. Jest to bardzo popularny procesor gamingowy, który jest często montowany w laptopach ze średniej półki jakościowej i cenowej. Ten czterordzeniowy i ośmiowątkowy układ wyróżnia się częstotliwością taktowania na poziomie od 2800 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 3800 MHz. Do tego wszystkiego należy dodać 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu i współczynnik TDP na poziomie 45 W.

Pod względem mocy obliczeniowej, proces spełnia wymagania wszystkich najnowszych gier komputerowych. Powinien poradzić sobie z obsługą zarówno produkcji typu indie, jak i AAA, które zazwyczaj wyróżniają się najwyższymi wymaganiami sprzętowymi. Wszystko to potwierdzają zresztą wyniki testów wydajnościowych. W programie Cinebench R15, układ ten uzyskał średnio 159 punktów w trybie jednowątkowym i 734 punktów w trybie wielowątkowym. Jak na średnią półkę, są to bardzo przyzwoite rezultaty.

W nieco tańszych laptopach montowany jest natomiast czterordzeniowy i czterowątkowy układ Intel Core i5-7300HQ, którego taktowanie mieści się w przedziale od 2500 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 3500 MHz, a pojemność pamięci podręcznej trzeciego poziomu wynosi 6 MB. Ze względu na mniejszą ilość wątków, sprawdza się on nieco gorzej podczas obsługi szczególnie wymagających gier, jednak z wieloma z nich powinien sobie poradzić. W programie Cinebench R15 uzyskał on kolejno 142 punkty w trybie jednowątkowym i 513 punktów w trybie wielowątkowym.

Zobacz Lenovo Legion Y720

W przypadku karty graficznej nie możemy wybierać konkretnego modelu, jednak jednostka montowana w laptopach Lenovo Legion Y720 jest na tyle mocna, że nie jest to w ogóle potrzebne. Mowa o karcie Nvidia GeForce GTX 1060, która dysponuje aż 6 GB pamięci GDDR5. Dodając do tego wysoką częstotliwość taktowania rdzenia, otrzymujemy urządzenie pozwalające na obsługę wszystkich najnowszych gier. Co więcej, większość z nich będziemy mogli uruchomić na wysokich detalach graficznych, bez obaw o klatkowanie czy też spowolnienie działania.

Spełnienie wymaga sprzętowych nowych produkcji zależne jest również od ilości pamięci RAM, dlatego również na ten parametr warto zwrócić uwagę. Oferowane na rynku urządzenia przeważnie występują wraz z kośćmi o pojemności 8 GB lub 16 GB, jednak nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby rozszerzyć tę wartość do maksymalnego poziomu 32 GB.

Na koniec pozostaje nam już tylko dobrać dysk twardy. W tym przypadku najczęściej możemy wybrać między dwoma rozwiązaniami. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z urządzeniami wyposażonymi w dyski talerzowe (HDD) – ich największym atutem jest oczywiście spora pojemność, która może wynieść nawet 2 TB. Jeśli jednak zależy nam na przyspieszeniu systemu i zainstalowanych programów ora gier, warto celować w droższe laptopy, w których znajdują się dyski półprzewodnikowe (SSD).

Lenovo Legion Y720 – wygląd

Omawiane laptopy występują w wersjach zróżnicowanych także pod względem designu. Mowa tu o modelach wyposażonych w jeden zawias podtrzymujący ekran (jest on ulokowany na środku) i urozmaiconych czerwonymi wstawkami, a także o urządzeniach o bardziej stonowanej stylistyce.

Wszystkie urządzenia wyróżniają się przyzwoitą jakością wykonania. Obudowy są solidne, a wszystkie istotne elementy odpowiednio spasowane. Laptopy są ciężkie (ważą ponad 3 kilogramy), jednak i tak dużo im brakuje do modeli najcięższych. Do atrakcyjnego designu i solidności wykonania należy dodać również przyzwoity zestaw portów i złączy. Cieszy szczególnie wykorzystanie portu USB typu C i złącza DisplayPort.

Lenovo Legion Y720 – matryca

Seria Legion Y720 składa się z laptopów 15-calowych. Montowane matryce przeważnie obsługują rozdzielczość Full HD, jednak na rynku dostępne są również urządzenia z ekranami UHD. Bardzo dobrze sprawdza się zarówno w grach, jak i podczas oglądania nowych filmów.

Co jednak najważniejsze, matryce zostały wykonane w technologii IPS, która zapewnia więcej niż przyzwoitą jakość generowanego obrazu. Pozytywnie należy ocenić przede wszystkim kontrast, luminancję oraz odwzorowanie kolorów. Wszystko to sprawia, że gry wyglądają bardzo dobrze. Nie należy zapominać również o matowej powłoce ekranu, dzięki czemu promienie słoneczne padające na ekran nie powodują drastycznego spadku widoczności generowanych treści.

Lenovo Legion Y720 – klawiatura i touchpad

Jak na porządny gamingowy sprzęt przystało, laptopy zostały wyposażone w podświetlane klawiatury, gwarantujące komfortową rozgrywkę także w nocy. Jeżeli chodzi o pracę klawiatury, nie można się do niej specjalnie przyczepić. Klawisze zostały wykonane z materiałów wysokiej jakości, dzięki czemu wyróżniają się odpowiednim skokiem. Ich praca nie jest również nazbyt głośna.

Zamontowany touchpad spełnia swoją funkcję. Jego rozmiary są standardowe, a ślizg przyjemny. Klawisze natomiast dobrze reagują, dzięki czemu obsługa systemu przy użyciu gładzika nie powinna sprawiać większych problemów.

Lenovo Legion Y720 – wydajność

Oczywiście najważniejsze w przypadku laptopów gamingowych jest to, jaką mocą obliczeniową się one wyróżniają. Jak już wykazaliśmy, montowane procesory powinny bez większych problemów poradzić sobie z obsługą nowych gier (zwłaszcza model i7-7700HQ) i nie będą ograniczać możliwości karty graficznej.

Te natomiast są naprawdę spore. Jednostka Nvidia GeForce GTX 1060 ma do dyspozycji 6 GB pamięci GDDR5. Do tego wszystkiego dochodzi również wysoka częstotliwość taktowania rdzenia. Sprawia to, że nabywcy laptopa Lenovo Legion Y720 nie powinny specjalnie obawiać się wymagań sprzętowych nowych gier. Karta bardzo dobrze prezentuje się również podczas rozmaitych testów wydajnościowych, przeprowadzanych w popularnych programach diagnostycznych. W 3DMark 11 Performance GPU jej średni wynik wynosi 14693 punktów, natomiast w Ice Storm Extreme Graphics zatrzymał się on na poziomie 158427 punktów.

Lenovo Legion Y720 – wady i zalety

Choć omawiane laptopy nie występują na rynku w zbyt wielu konfiguracjach, te, które są dostępne, okażą się w zupełności wystarczające do obsługi najnowszych gier. Jest to zasługa przede wszystkim bardzo wydajnej karty graficznej. Jej obliczeniowa pozwala czerpać czystą przyjemność z każdej produkcji typu AAA.

Warto kilka słów powiedzieć także o matrycach. Producent zdecydował się na wykorzystanie wyświetlaczy IPS, które zapewniają bardzo przyzwoitą jakość generowanego obrazu. Szczególnie interesująco prezentują się urządzenia obsługujące rozdzielczość UHD. Doskonale sprawdzą się one nie tylko w grach, ale również podczas oglądania filmów wysokiej jakości.

Po stronie zalet należy zapisać również solidność wykonania obudów oferowanych laptopów, a także przyzwoity zestaw portów i złączy. Do tego wszystkiego dochodzi porządna klawiatura i dobrze spełniający swoje funkcje touchpad. Największą wadą w tym przypadku będą oczywiście wysokie ceny, zwłaszcza modeli najmocniejszych.

ZALETY

  • Bardzo wydajna karta graficzna
  • Przyzwoite procesory
  • Wysokiej jakości matryce
  • Możliwość zakupu laptopa z ekranem UHD
  • Solidna obudowa i przyzwoity zestaw portów i złączy
  • Podświetlana klawiatura

WADY

  • Wysokie ceny

Lenovo Legion Y720 – podsumowanie, czy warto?

Laptopy z serii Legion Y720 gwarantują obsługę najnowszych gier i chyba to jest najważniejsze. Biorąc pod uwagę wykorzystywane podzespoły, matrycę i ogólną jakość wykonania, są one warte polecenia.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:15
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.