Lenovo IdeaPad C340 - recenzja, dane techniczne, czy warto?
Spis treści:
- Lenovo IdeaPad C340 – dane techniczne oraz cena
- Lenovo IdeaPad C340 – dostępne konfiguracje
- Lenovo IdeaPad C340 – wygląd
- Lenovo IdeaPad C340 – matryca
- Lenovo IdeaPad C340 – klawiatura i touchpad
- Lenovo IdeaPad C340 – wydajność
- Lenovo IdeaPad C340 – wady i zalety
- Lenovo IdeaPad C340 – podsumowanie, czy warto?
Przygotowanych zostało mnóstwo konfiguracji, różniących się między sobą pod praktycznie każdym względem. Klienci mogą wybierać nie tylko podzespoły, ale również przekątną ekranu. Sprzęt jest bowiem sprzedawany w wersjach 14-calowych i 15-calowych.
Lenovo IdeaPad C340 – dane techniczne oraz cena
Za wydajność laptopa odpowiadają, w zależności od modelu, procesory AMD lub Intela. Co ważne, na rynku pojawiły się także konfiguracje zawierające dedykowane karty graficzne. Wszystko to sprawia, że klienci są w stanie dobrać sprzęt do konkretnych zastosowań, a także wymagań stawianych przez programy i narzędzia, które mają być obsługiwane.
Lenovo IdeaPad C340 – dostępne konfiguracje
Zróżnicowanie sprzętowe i dostęp do wielu modeli laptopa ma być największy atutem serii. Co ważne, w każdym przypadku otrzymujemy do dyspozycji urządzenie 2 w 1, a więc laptopa, którego można używać jak tablet – wystarczy obrócić ekran o 360 stopni.
Jak już zostało wspomniane, specyfikacja Lenovo IdeaPad C340 może wskazywać na procesory Intela lub AMD. W pierwszym przypadku do dyspozycji otrzymujemy układy z serii Intel Whiskey Lake-U, które bardzo dobrze sprawdzają się podczas obsługi programów biznesowych, a także narzędzi multimedialnych. Pod względem wydajności najlepiej wypadają laptopy wyposażone w procesor Intel Core i7-8565U.
Ten czterordzeniowy i ośmiowątkowy układ CPU doskonale sprawdza się w pracy, a także w domu. Wyróżnia się częstotliwością taktowania na poziomie od 1800 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 4600 MHz w trybie turbo. Do tego dodać należy również 8 MB pamięci podręcznej, a także współczynnik TDP wynoszący 15 W. Mamy więc do czynienia ze standardowym procesorem niskonapięciowym, którego wydajność okaże się wystarczająca w biurze, ale również podczas pracy w trybie mobilnym. Jego szerokie możliwości potwierdzają testy diagnostyczne – w programie Cinebench R15 uzyskał on średnią na poziomie 178 dla trybu jednowątkowego i 564 dla wielowątkowego. Wszystko to wystarczy, aby cieszyć się bezproblemową obsługą programów biznesowych, multimedialnych i wielu innych.
Zobacz Lenovo IdeaPad C340
Nie jest to oczywiście jedyny układ Intela montowany w laptopie Lenovo IdeaPad C340. Na rynku znajdziemy również konfiguracje wyposażone w procesor Intel Core i5-8265U, który także dysponuje czterema fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami logicznymi. W jego przypadku do czynienia mamy jednak z nieco niższym taktowaniem w porównaniu z układem i7. W trybie bazowym wynosi 1600 MHz, natomiast w trybie turbo dochodzi do poziomu 3900 MHz. Urządzenie korzysta również z 6 MB pamięci podręcznej. Współczynnik TDP pozostaje bez zmian.
Niższe taktowanie przekłada się na mniejszą wydajność, jednak nadal jest to sprzęt, który poradzi sobie we wspomnianych zastosowaniach. Dobrze sprawdzi się w pracy, a także do użytku multimedialnego. Niezależnie, czy będzie on obsługiwany przy biurku czy też w podróży. Jeśli chodzi o wyniki w programie Cinebench R15, procesor uzyskał kolejno 171 i 549 punktów.
Jeśli planujecie wydać za laptopa mniej niż 2 tysiące złotych, powinniście celować w konfiguracje wyposażone w procesor Intel Core i3-8145U lub Intel Pentium Gold 5405U. Są to układy dwurdzeniowe i czterowątkowe, które sprawdzą się przede wszystkim w ramach obsługi programów podstawowych. Mogą mieć trudności podczas realizacji bardziej skomplikowanych operacji.
To jednak nie koniec. Na rynek wypuszczone zostały także modele laptopa z procesorami od AMD. Warto nadmienić, że są to modele 14-calowe, jeśli więc zależy Wam na sprzęcie większym, powinniście zainteresować się wersjami wyposażonymi w układy Intela. Jeśli chodzi natomiast o ofertę Czerwonych, najlepsze osiągi uzyskuje konfiguracja Lenovo IdeaPad C340 Ryzen 5-3500U. Czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor bardzo dobrze radzi sobie z obsługą szczególnie wymagających programów, wykorzystywanych chociażby do obróbki graficznej.
Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 2100 MHz, jednak w trybie turbo może zostać podbita do poziomu 3700 MHz. Do tego wszystkiego musimy jeszcze dodać 4 MB pamięci podręcznej, a także współczynnik TDP wynoszący 15 W. Procesor dobrze sprawdza się w trybie wielowątkowym. W testach Cinebench R15 uzyskał średnią wynoszącą 654 punkty, co pokazuje, że możemy liczyć na sprawną obsługę najbardziej wymagających narzędzi.
Producent przygotował również konfigurację Lenovo IdeaPad C340 14’ AMD Ryzen 3-3200U. Tym razem mamy do czynienia z układem dwurdzeniowym i czterowątkowym. Jego taktowanie wynosi od 2600 MHz do 3500 MHz. Podobnie jak w przypadku procesorów Intel Core i3, a także Pentium, nadaje się przede wszystkim do realizacji zadań podstawowych.
Pracę procesorów w każdej konfiguracji wspiera pamięć RAM typu DDR4 (taktowanie 2400 MHz). W sklepach znajdziemy modele wyposażone w 4 GB, 8 GB lub 16 GB pamięci. Uwagę warto zwrócić także na pojemność dysków twardych. Producent postawił na szybkie urządzenia typu SSD M.2 PCIe, dzięki którym możemy liczyć na znaczne przyspieszenie działania systemu operacyjnego, a także na skrócenie czasu instalacji wielu programów.
Na koniec warto jeszcze nadmienić, że producent przygotował konfiguracje wyposażone w dedykowaną kartę graficzną. Jest nią jednostka Nvidia GeForce MX230 o bardzo uniwersalnej specyfikacji. Dzięki temu, można ją wykorzystać zarówno w pracy, jak i podczas obsługi programów multimedialnych czy też gier. Więcej o jej możliwościach w dalszej części tekstu.
Lenovo IdeaPad C340 – wygląd
Jak zostało już wspomniane, seria składa się z laptopów z ekranami o przekątnej 14 oraz 15,6 cali. Co istotne, każdy model jest konwertowalny. Ekran możemy więc obracać o 360 stopni, przełączając się między trybem laptopa a tabletu. Obsługiwany jest także tryb podstawki i namiotu. Zawiasy zostały wykonane bardzo dobrze, dzięki czemu ich praca jest płynna. Przełączanie się między poszczególnymi trybami przebiega w sposób bardzo sprawny.
Wszystko to zapewnia dużą wygodę podczas pracy mobilnej, jednak należy mieć na uwadze fakt, że modele 15-calowe są dość ciężkie. Waga wynosząca 2,2 kg sprawia, że operowanie urządzeniem w trybie tabletu na dłuższą metę może okazać się nieco męczące. To samo tyczy się trzymania sprzętu na kolanach.
Pod względem wytrzymałości, urządzenie wypada przyzwoicie. Choć klapę ekranu możemy wygiąć pod naporem, nie jest to problem, który poważnie wpływałby na przydatność i wytrzymałość laptopa. Wszystkie elementy zostały spasowane bardzo dobrze, dlatego całość prezentuje się naprawdę solidnie. Brak tu zbędnych szczelin czy też krzywizn. Pozytywnie należy ocenić także zestaw zamontowanych złączy i portów. Nie jest on specjalnie rozbudowany, jednak znajdziemy w nim wszystko to, co przydaje się podczas pracy.
Lenovo IdeaPad C340 – matryca
Wybór między modelami 14-calowymi a 15-calowymi zależny jest od indywidualnych preferencji. Urządzenia mniejsze lepiej sprawdzą się w trybie mobilnym, jeśli jednak zależy Wam na wygodniejszej przestrzeni roboczej, powinniście celować w laptopy o przekątnej wynoszącej 15,6 cali. Oczywiście wszystkie wersje korzystają z ekranów dotykowych.
Matryce zostały wykonane w technologii IPS, dzięki czemu zapewniają bardzo przyzwoitą jakość generowanego obrazu. Plusy możemy postawić przede wszystkim przy wysokim kontraście, a także szerokich kątach widzenia. Do tego dochodzi także bardzo przyzwoite pokrycie kolorów. Wszystko to sprawia, że laptop C340 pozwoli na wygodną pracę w programach graficznych.
Lenovo IdeaPad C340 – klawiatura i touchpad
Wszystkie dostępne laptopy zostały wyposażone w klawiatury wyspowe, wykonane z dobrej jakości materiałów. Klawisze wyróżniają się wyraźnym skokiem i sprężystą reakcją, dzięki czemu okażą się bardzo wygodne podczas codziennej pracy. Związane jest to także z ich cichym działaniem. To też należy zapisać po stronie atutów serii.
Większych zastrzeżeń nie można mieć również do jakości wykonania touchpada. Płytka zarówno w wersjach 14-calowych, jak i 15-calowych sprawdza się bardzo dobrze. Jest to zasługa odpowiednich właściwości ślizgowych, dzięki którym operowanie kursorem i obsługa gestów wielopunktowych przebiega bardzo sprawnie.
Lenovo IdeaPad C340 – wydajność
Testy diagnostyczne pokazują, że do wydajnej pracy w programach biznesowych najlepiej nadają się konfiguracje Lenovo IdeaPad C340 i5, i7, a także Ryzen 5. Korzystają one z bardzo wydajnych układów, które dobrze sprawdzają się zwłaszcza w trybie wielowątkowym.
Możliwości laptopa rozszerzymy także wybierając modele z dedykowaną kartą graficzną. Nvidia GeForce MX230 to jednostka bardzo wszechstronna – jej moc obliczeniowa okaże się wystarczająca do sprawnej obsługi programów biurowych, graficznych i multimedialnych. Dobrze pokazują to wyniki testów. W programie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała ona średnią na poziomie 3399 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła 75284 punkty. Test Lenovo IdeaPad C340 objął również możliwości najlepszej konfiguracji podczas obsługi gier. Poniżej przedstawiamy kilka tytułów, z obsługą których sprzęt nie powinien mieć większych trudności.
Lenovo IdeaPad C340 – wady i zalety
Omówiony powyżej sprzęt został przygotowany dla bardzo szerokiej grupy odbiorców. Na rynku znajdziemy zarówno modele ultramobilne, jak i lepiej sprawdzające się w trybie stacjonarnym. Do tego dochodzi niezwykle szeroki wybór podzespołów, które sprawdzają się podczas obsługi programów biznesowych, graficznych i multimedialnych. Każdy jest więc w stanie znaleźć sprzęt, który spełni jego wymagania.
Po stronie zalet laptopa należy zapisać także przyzwoitą jakość wykonania obudowy oraz wysokiej jakości matryce IPS. Nie należy zapominać też o biznesowych dodatkach w postaci podświetlenia klawiatury, a także czytniku linii papilarnych. Użytkownicy zwracają uwagę również na dobrze wykonany osprzęt.
Jeśli chodzi natomiast o wady, wspomnieć możemy między innymi o dość krótkiej pracy baterii, a także sporej podatności obudowy na zabrudzenia. Niektórzy klienci narzekają również na słabą widoczność treści podczas pracy przy zwiększonym nasłonecznieniu.
ZALETY
- Wiele konfiguracji do wyboru
- Procesory Intel Core oraz AMD Ryzen
- Dostęp do konfiguracji z dedykowaną kartą graficzną
- Szybka pamięć RAM
- Dyski twarde SSD M.2 PCIe
- Matryce IPS
- Solidny osprzęt
- Dodatki biznesowe
WADY
- Krótka praca na baterii
- Wysoka podatność na zabrudzenia
Lenovo IdeaPad C340 – podsumowanie, czy warto?
Nowy laptop w ofercie Lenovo powinien zainteresować szeroką grupę potencjalnych odbiorców. Mając na uwadze zróżnicowanie dostępnych konfiguracji, a także jakość ich wykonania, warto polecić serię IdeaPad C340.
Komentarze (0)