Lenovo IdeaPad S540-14 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
W ofercie Lenovo pojawił się nowy ultrabook, wykorzystujący procesory Intela i AMD. Który model wybrać?

IdeaPad S540-14, bo o nim mowa, to sprzęt kierowany przede wszystkim do użytkowników biznesowych, a także wszystkich osób poszukujących nowoczesnego urządzenia o ultramobilnym charakterze. Obsługę nowoczesnych programów mają zapewnić niskonapięciowe procesory, szybka pamięć RAM i dedykowana karta graficzna.

Lenovo IdeaPad S540-14 – dane techniczne oraz cena

Oczywiście wiele zależy od wybranej konfiguracji sprzętowej. Uwagę warto zwrócić między innymi na procesory, ponieważ na rynku oferowane są wersje z układami Intela i AMD. Do tego dochodzą pozostałe elementy, a także jakość wykonania obudowy i matrycy.

Lenovo IdeaPad S540-14 – dostępne konfiguracje

Tak dużą swobodę wyboru podzespołów należy oczywiście zapisać po stronie zalet omawianej serii. Dzięki temu, nie powinniśmy mieć żadnych problem z doborem sprzętu do konkretnego zastosowania. Niezależnie od tego, czy bardziej zależy nam na sprzęcie typowo biurowym czy może poszukujemy urządzenia, które przede wszystkim sprawdzi się w podróży.

Najważniejszy wybór dotyczyć będzie oczywiście procesorów. Jak już zostało wspomniane, producent postawił na układy Intela i AMD. W pierwszym przypadku do naszej dyspozycji zostały oddane układy ósmej generacji. Największą wydajnością wyróżnia się model Intel Core i7-8565U, który pracuje z wykorzystaniem czterech fizycznych rdzeni, a także ośmiu wątków logicznych. Uwagę warto zwrócić na jego częstotliwość taktowania, która w trybie bazowym wynosi tylko 1800 MHz, jednak w trybie turbo może zostać podbita do poziomu aż 4600 MHz. Zapewnia to dobre dopasowanie się do wymagań sprzętowych stawianych przez nowe programy.

Zobacz Lenovo IdeaPad S540-14

Uzupełnieniem specyfikacji procesora jest 8 MB pamięci podręcznej, a także współczynnik TDP wynoszący 15 W. Jest to jeden z lepszych niskonapięciowych układów Intela ósmej generacji, dlatego też możemy liczyć na więcej niż przyzwoitą moc obliczeniową, którą oczywiście potwierdzają rozmaite testy diagnostyczne. Pod uwagę warto wziąć zwłaszcza te przeprowadzone w programie Cinebench R15. Omawiany układ uzyskał w nich średni wynik wynoszący 178 punktów w trybie jednowątkowym i 564 punktów w trybie wielowątkowym.

Drugim procesorem od Intela montowanym w laptopach Lenovo IdeaPad S540-14 jest i5-8265U, także czterordzeniowy i ośmiowątkowy. Wyróżnia się nieco niższą częstotliwością taktowania od modelu i7. W trybie bazowym wynosi 1600 MHz, natomiast w trybie turbo dobija do maksymalnego poziomu 3900 MHz. Do tego dochodzi jeszcze 6 MB pamięci podręcznej. Współczynnik TDP wynosi 15 W. Biorąc pod uwagę różnice w częstotliwości taktowania, musimy przygotować się na niższą wydajność procesora i5 względem modelu i7. Co jednak istotne, nie mam tu do czynienia z przepaścią. Wręcz przeciwnie – są to dwa układy, które poradzą sobie z obsługą podobnych programów. W testach Cinebench R15 procesor i5-8265U uzyskał kolejno 171 i 549 punktów.

Na rynku znajdziemy również konfiguracje Lenovo IdeaPad S540-14 API, które korzystają z procesorów od AMD. Najczęściej znaleźć można modele wyposażone w układ AMD Ryzen 7 3700U. Jest to czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor, którego częstotliwość taktowania wynosi od 2300 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 4000 MHz w trybie turbo. Dysponuje również 4 MB pamięci podręcznej i współczynnikiem TDP na poziomie 15 W. Biorąc pod uwagę wyniki testów Cinebench R15, należy podkreślić, że układ ten doskonale radzi sobie w trybie wielowątkowym (średnia na poziomie 673 punktów) i nieco gorzej w trybie jednowątkowym (140 punktów).

Specyfikacja Lenovo IdeaPad S540-14 z układami Intel Core okaże się lepszym wyborem z tego względu, iż może ona zawierać dedykowaną kartę graficzną. Producent postawił na jednostkę Nvidia GeForce MX250 z 2 GB pamięci GDDR5. Nie jest to może jednostka z najwyższej półki, jednak nie można odmówić jej wszechstronności, dzięki której laptopa możemy wykorzystać także do prostej obróbki graficznej, montowania materiałów wideo czy też do uruchomienia wielu ciekawych gier.

Do procesora i karty graficznej możemy dobrać szybką pamięć RAM typu DDR4. Na rynku znajdziemy przeważnie modele wyposażone w 8 GB pamięci, jednak producent wskazuje na możliwość zwiększenia tej wartości do 12 GB. Na koniec zostaje nam już tylko dysk twardy. Montowane są bardzo szybkie urządzenia typu SSD M.2 PCIe, które pozwolą cieszyć się z błyskawicznie działającego systemu operacyjnego.

Lenovo IdeaPad S540-14 – wygląd

Jak na nowoczesnego ultrabooka przystało, mamy do czynienia z urządzeniem lekkim i kompaktowym. Dzięki smukłej obudowie, IdeaPad S540-14 okaże się bardzo wygodny w ramach użytku mobilnego. Nie powinniście mieć problemów podczas wykorzystania go w autobusie, samochodzie czy też w pociągu. Powinien więc zadowolić osoby, które często pracują w podróży.

Co jednak najważniejsze, obudowa laptopa została prawie w całości wykonana z aluminium (plastikowy jest tylko przód klapy ekranu), co oczywiście przekłada się na jej wysoką wytrzymałość mechaniczną. Żeby wygiąć konstrukcję, potrzebne jest użycie dużej siły, dlatego możecie być spokojni o jej odporność na wpływ czynników zewnętrznych. Wszystkie elementy zostały spasowane prawidłowo, dlatego laptop prezentuje się bardzo solidnie. Do tego dochodzi nowoczesny, elegancki design, który powinien zadowolić większość użytkowników.

Jedynym problemem obudowy jest zwiększona podatność na zabrudzenia, zwłaszcza odciski palców. Zamontowany zestaw portów i złączy jest dość podstawowy. Znajdziemy tu wszystkie najpotrzebniejsze elementy, jednak bez szaleństw.

Lenovo IdeaPad S540-14 – matryca

Przekątna ekranu wynosząca 14 cali z jednej strony podkreśla ultramobilny charakter laptopa, a z drugiej zapewnia całkiem wygodną przestrzeń roboczą, pozwalającą na pracę na wielu otwartych oknach. Zwłaszcza że każdy model omawianego laptopa obsługuje rozdzielczość Full HD.

Kolejną dobrą informacją jest to, że matryce zostały wykonane w technologii IPS, co przełożyło się na wysoki kontrast i szerokie kąty widzenia. Warto w tym miejscu jednak zaznaczyć, że w niektórych panelach występują problemy z równomiernym podświetleniem. Również maksymalna jasność nie zawsze jest taka sama. Biorąc pod uwagę pozostałe parametry, matryca wypada dość przeciętnie. Średni błąd DeltaE2000 wynosi 5,3 pkt, do tego dochodzi także niezbyt duże pokrycie palety braw AdobeRGB. Całkiem dobrze sprawdza się natomiast matowa powłoka, która skutecznie chroni przez powstawaniem refleksów świetlnych.

Lenovo IdeaPad S540-14 – klawiatura i touchpad

Każdy model laptopa został wyposażony w podświetlaną klawiaturę typu chiclet, która prezentuje się w sposób typowy dla Lenovo. Na uwagę zasługują całkiem duże klawisze (poza strzałkami), które wyróżniają się wyraźnym skokiem i sprężystą reakcją. Sposób ich wykonania przełożył się także na dość cichą pracę, co także można uznać za zaletę urządzenia. Pod tym względem, sprzęt powinien spełnić wymagania stawiane przez użytkowników biznesowych.

Touchpad także spisuje się bez większych zarzutów. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż jest on dość sporych rozmiarów. Zwłaszcza jak na laptopa 14-calowego. Pozytywnie należy ocenić także jego właściwości ślizgowe. Wszystko to sprawia, że jego obsługa okaże się bardzo wygodna. Poza podświetleniem klawiatury, producent zdecydował się na wykorzystanie takich dodatków jak czytnik linii papilarnych (jest on opcjonalny), a także osłona ekranu chroniąca prywatność.

Lenovo IdeaPad S540-14 – wydajność

Zarówno konfiguracje Lenovo IdeaPad S540-14 i7-8565U, jak i modele wyposażone w procesor i5 lub Ryzen 7 zagwarantują więcej niż przyzwoitą wydajność, którą możemy wykorzystać do obsługi rozmaitych programów biznesowych i multimedialnych. Wszystko to potwierdzają testy diagnostyczne, przeprowadzone na platformie Cinebench R15.

Jeśli jednak chcecie dodatkowo rozszerzyć możliwości laptopa, celujcie w wersje wyposażone w dedykowaną kartę graficzną Nvidia GeForce MX250. Ta wszechstronna jednostka zapewni dodatkową moc obliczeniową we wspomnianych wcześniej programach. Jeśli chodzi o testy diagnostyczne, w programie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała ona średnią na poziomie 4633 punktów. Na platformie 3DMak Ice Storm Extreme wyniosła natomiast 78252. Test Lenovo IdeaPad S540-14 związany był również ze sprawdzeniem, jak karta radzi sobie z obsługą gier. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów tytułów, z obsługą których nie powinna mieć problemów.

Lenovo IdeaPad S540-14 – wady i zalety

Do czynienia mamy z kolejnym nowoczesnym ultrabookiem od Lenovo, który powinien zadowolić większość osób często pracujących w podróży. Wynika to z wysokiej jakości wykonania obudowy, ale również z doboru podzespołów. Na pochwałę zasługuje możliwości wyboru jednej z wielu oferowanych na rynku konfiguracji sprzętowych. Gwarantuje to sporą swobodę wyboru.

Po stronie zalet laptopa zapisać możemy także dobrze wykonany osprzęt, dodatki w postaci podświetlenia klawiatury i czytnika linii papilarnych, atrakcyjny design, a także długą pracę na baterii. Jeśli chodzi natomiast o wady, wspomnieć należy o matrycach, które bywają nierówne. Co więcej, istnieją spore różnice między panelami montowanymi w laptopach z procesorami Intela a tymi korzystającymi z układów AMD. Problemem może okazać się także znacznie gorsza wydajność procesorów Intel Core podczas pracy na baterii.

ZALETY

  • Lekki, smukły sprzęt
  • Przyzwoite procesory Intel Core
  • Szybkie dyski twarde SSD M.2 PCIe
  • Aluminiowa, wytrzymała obudowa
  • Dobre spasowanie wszystkich elementów
  • Swoboda wyboru konfiguracji sprzętowych
  • Dodatki biznesowe
  • Długi czas pracy na baterii
  • Atrakcyjny design

WADY

  • Matryca miewają problemy z podświetleniem, ich parametry są przeciętne
  • Laptopy z procesorami Intela mają inne panele od modeli API
  • Układy Intel Core „dławią się” podczas pracy na baterii

Lenovo IdeaPad S540-14 – podsumowanie, czy warto?

Choć przedstawiony wyżej laptop nie jest bez wad, okaże się on ciekawym wyborem. Zwłaszcza wówczas, gdy planujemy często pracować w podróży. Pod tym względem ultrabook S540-14 spisuje się całkiem nieźle.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:25
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.