Lenovo IdeaPad L340-15IRH – recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
Sprawdzamy możliwości niskobudżetowego laptopa gamingowego z serii IdeaPad L340.

Urządzenia do gier w rozsądnych cenach nie zawsze gwarantują wydajność, która pozwoliłaby nam cieszyć się z wysokiego poziomu klatek na sekundę w każdej nowej produkcji. Czasem jednak zdarzają się prawdziwe perełki, które za stosunkowo niewielkie pieniądze pozwalają na wkroczenie do prawdziwego świata gamingu. Takim sprzętem, przynajmniej w teorii, ma być model IdeaPad L340. Czy tak też jest w rzeczywistości?

Polecane laptopy Lenovo

Lenovo IdeaPad L340-15IRH – dane techniczne oraz cena

Oczywiście wiele zależy od wybranej konfiguracji sprzętowej. Producent przygotował kilka wersji do wyboru – laptopy korzystają między innymi z procesorów Intela dziewiątej generacji. Wszystko to sprawia, że warto przyjrzeć się im bliżej i sprawdzić, jak radzą sobie z obsługą nowych gier z segmentu AAA.

Lenovo IdeaPad L340-15IRH – dostępne konfiguracje

Modele dostępne na rynku nie są nadmiernie zróżnicowane pod względem sprzętowym. Wynika to między innymi z chęci utrzymania cen urządzeń na względnie niskim poziomie. Oczywiście nie oznacza to, że nie ma z czego wybierać.

Uwagę warto zwrócić przede wszystkim na montowane procesory z serii Intel Coffee Lake. Co ważne, są to układy najnowszej, dziewiątej generacji. Możemy więc liczyć na wysoką wydajność i dobre dostosowanie do wymagań najnowszych gier. Warto podkreślić, że na rynku znajdziemy konfiguracje z dwoma różnymi układami.

W wersjach droższych znajdziemy procesor Intel Core i7-9750H, który dysponuje aż sześcioma fizycznymi rdzeniami i dwunastoma wątkami. Jego bazowa częstotliwość wynosi 2600 MHz, natomiast w trybie turbo dochodzi ona do poziomu 4500 MHz. Całość uzupełnia 9 MB pamięci podręcznej, a także współczynnik TDP wynoszący 45 W. Do czynienia mamy więc z bardzo wydajnym procesorem, doskonale sprawdzającym się podczas obsługi nie tylko gier, ale również rozbudowanych narzędzi projektowych i graficznych. Rezultaty osiągane przez układ w testach diagnostycznych naprawdę robią wrażenie. Na platformie Cinebench R15, uzyskał on średnią na poziomie 183 punktów w trybie jednowątkowym i 1177 punktów w trybie wielowątkowym. Jest to jeden z najlepszych procesorów montowanych w gamingowych laptopach z tego przedziału cenowego.

Jeśli jednak chcecie wydać nieco mniej, powinniście celować w konfiguracje Lenovo IdeaPad L340-15 wyposażone w układ Intel Core i5-9300H. Tym razem mamy do czynienia z procesorem czterordzeniowym i ośmiowątkowym. Jego taktowanie mieści się w przedziale od 2400 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 4100 MHz dla jednego rdzenia w trybie turbo. Do tego dochodzi jeszcze 8 MB pamięci podręcznej. Ze względu na słabsze parametry techniczne, możliwości procesora są mniejsze. Oczywiście nie oznacza to, że nie nadaje się on do obsługi gier. Wyniki w Cinebench R15 na poziomie 171 punktów w trybie jednowątkowym i 757 punktów w trybie wielowątkowym wskazują, że mamy do czynienia z niezwykle solidnym sprzętem, który powinien poradzić sobie z każdą grą z segmentu AAA, a także wieloma programami profesjonalnymi.

Do wspomnianych wyżej procesorów dobierana jest karta graficzna Nvidia GeForce GTX 1650. Jest to jednostka nowa, ponieważ jej premiera miała miejsce pod koniec kwietnia tego roku. Warto podkreślić, że została ona przygotowana na architekturze Nvidia Turing, dlatego wyróżnia się nie tylko lepszą wydajność w porównaniu z jej odpowiednikiem z poprzedniej generacji, ale również wysoką efektywnością energetyczną. Dodając do tego 4 GB pamięci GDDR5, otrzymujemy specyfikację, która pozwoli na uruchomienie każdej nowej gry. Wiele tytułów będziemy mogli ogrywać na wysokich detalach graficznych, a przecież to jest w tym wszystkim najważniejsze.

Lenovo IdeaPad L340 GTX 1650 korzysta również z możliwości szybkiej pamięci RAM typu DDR4, której taktowanie wynosi 2400 MHz. Co ważne, na rynku oferowane są modele wyposażone w 8 GB lub 16 GB RAM – niestety, większa rozbudowa pod tym względem nie została zaplanowana. Sprzęt bardzo ciekawie prezentuje się pod względem dysków twardych montowanych pod obudową. Na rynku znajdziemy bowiem modele wyposażone w dyski talerzowe (HDD), które są tanie i zapewniają sporą pojemność (nawet 2 TB), a także laptopy z dyskami SSD M.2 PCIe – podnoszą one cenę sprzętu, ale w zamian tego gwarantuje zdecydowanie przyspieszenie działania systemu operacyjnego. Warto więc rozważyć ich wybór, także w kontekście obsługi gier.

Lenovo IdeaPad L340-15IRH – wygląd

Choć w przypadku laptopów gamingowych z tej półki cenowej czasem możemy liczyć na wysoką wydajność, musimy zdawać sobie sprawę także z poczynionych oszczędności, które najczęściej widać w jakości wykonania obudowy. Niestety, nie można mieć wszystkiego, dlatego w sytuacji,  gdy na sprzęt do gier chcemy wydać mniej, nie będziemy w stanie znaleźć urządzenia z obudową wzmacnianą metalem czy też aluminium.

Jak to wygląda w przypadku Lenovo IdeaPad L340 gaming? Konstrukcja została wykonana w całości z tworzyw sztucznych, dlatego jej sztywność nie jest najwyższa. Jest to widoczne zwłaszcza na klapie ekranu, którą możemy dość łatwo wygiąć. Kolejnym problemem okażą się zawiasy – działają one w miarę płynnie, jednak czasem mają problemy z utrzymaniem ekranu w stabilnej pozycji, przez co może dochodzi d jego chybotania, zwłaszcza gdy nie ustawimy go w sposób odpowiedni.

Jeśli natomiast chodzi o prezencję laptopa, możemy mówić o bardzo przyzwoitym, eleganckim projekcie, który powinien zadowolić wiele osób. Nie mamy tu co prawda do czynienia z typową gamingową stylizacją, jednak prosta, ciemna bryła przełamana niebieskim logiem producenta i podświetleniem klawiszy robi całkiem dobre wrażenie.

Mały plusik możemy postawić także przy zestawie portów i złączy, choć z pewnością niektórzy mogą narzekać na brak czytnika kart pamięci czy też napędu optycznego. Znalazło się natomiast miejsce dla portu USB typu C, co w laptopach w tej cenie nie jest normą.

Lenovo IdeaPad L340-15IRH – matryca

Jak już zostało wspomniane, laptop wykorzystuje matrycę 15-calową. Obsługuje ona rozdzielczość Full HD, a wykonana została w technologii TN. Przekłada się to na przeciętną jakość generowanego obrazu, choć z drugiej strony, nie ma tragedii. Maksymalna jasność ekranu wynosi około 230 nitów, do tego dochodzi przyzwoite pokrycie i odwzorowanie kolorów – średni błąd DeltaE2000 wynosi 4 punkty (3 punkty to standard). Przyczepić można się natomiast do nieco niskiego kontrastu.

Podsumowując, zamontowana matryca nie zapewni super jakości kolorów czy też podświetlenia, jednak gwarantowane parametry powinny okazać się wystarczające w grach. Nie mamy jednak co liczyć na sprawną pracę w programach do obróbki graficznych, zwłaszcza tych profesjonalnych. Co ważne, panel został wyposażony w matową powłokę, która całkiem dobrze sprawdza się w warunkach zwiększonego nasłonecznienia. Gra przy odsłoniętym oknie nie powinna wiązać się ze znaczący spadkiem widoczności.

Lenovo IdeaPad L340-15IRH – klawiatura i touchpad

Jak wskazują liczne testy, a także opinie użytkowników, klawiatura przypomina konstrukcję przygotowaną bardziej do pisania aniżeli grania. Mimo wszystko, klawisze wyróżniają się wyraźnym skokiem i dobrą reakcją, dzięki czemu w grach sprawdzają się poprawnie. Na komfort grania wpływ ma także ich wielkość, a także stosunkowo ciche działanie. Oczywiście nie możemy zapominać również o podświetleniu, które dla wielu graczy jest wręcz obowiązkowe.

Przyczepić można się do jakości wykonania touchpada. Płytka jest dość kiepska – wynika to przede wszystkim z przeciętnych właściwości ślizgowych i ze zbyt wrażliwego dotyku. Wszystko to sprawia, że dłuższa praca na touchpadzie nie będzie zbyt wygodna. Warto więc zawsze mieć przy sobie myszkę.

Lenovo IdeaPad L340-15IRH – wydajność

Wykorzystane procesory Intela dziewiątej generacji zapewniają więcej niż przyzwoitą wydajność. Mowa tu przede wszystkim o modelu Intel Core i7, który doskonale sprawdza się w trybie wielowątkowym. Gwarantuje on stabilną obsługę wszystkich nowych gier, gracze nie muszą się obawiać, że będzie on w pewien sposób ograniczał możliwości karty graficznej. Nic z tych rzeczy.

Jednostka Nvidia GeForce GTX 1650 nie należy do absolutnego topu, jednak z pewnością należy podkreślić, że jest to bardzo solidna karta graficzna ze średniej półki cenowej. Jej parametry pozwalają mieć nadzieję na utrzymanie w nowych grach wysokiego, stabilnego poziomu klatek na sekundę. Wskazują na to testy diagnostyczne. W programie 3DMark 11 Performance GPU karta uzyskała średnią na poziomie 13215 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła 77920 punktów.

Recenzja Lenovo IdeaPad L340 musiała objąć także obsługę gier. Jak wskazują testy, omawiana karta graficzna pozwoli na uruchomienie wszystkich nowych produkcji z segmentu triple A.

Lenovo IdeaPad L340-15IRH – wady i zalety

Najważniejszym atutem laptopa dla wielu graczy będzie jego atrakcyjna cena – laptop z takimi podzespołami za mniej niż 4 tysiące złotych nie zdarza się często, dlatego warto mieć to na uwadze. Co najważniejsze, oferowane na rynku konfiguracje pozwolą na uruchomienie wszystkich nowych gier, także tych najbardziej wymagających pod względem sprzętowym.

Po stronie zalet zapisać można także całkiem elegancki design sprzętu, poprawnie wykonaną klawiaturę z podświetleniem, a także przyzwoity zestaw portów. Do tego wszystkiego dodać możemy również dobrze działający system chłodzenia.

Wady wynikają głównie z ograniczeń tego taniego sprzętu. Dotyczą one przede wszystkim obudowy wykonanej z tworzyw sztucznych, która wyróżnia się przeciętną sztywnością. Użytkownicy narzekają także na przeciętną matrycę, a także na słabej jakości touchpad. Laptop nie dysponuje również czytnikiem kart pamięci.

ZALETY

  • Atrakcyjne ceny oferowanych konfiguracji
  • Przyzwoita wydajność w grach
  • Atrakcyjny design
  • Poprawna klawiatura z podświetleniem
  • Przyzwoity zestaw portów
  • Możliwość zakupu modelu z dyskiem twardym SSD
  • Dobrze działające chłodzenie

WADY

  • Obudowa z tworzyw sztucznych
  • Przeciętna matryca
  • Słabej jakości touchpad
  • Brak czytnika kart pamięci

Lenovo IdeaPad L340-15IRH – podsumowanie, czy warto?

Choć laptop ma swoje ograniczenia (wynikające głównie z niskiej ceny), z pewnością jest wart zainteresowania. Głównie ze względu na przyzwoitą wydajność, która pozwala na uruchomienie nowych gier z segmentu AAA.

Udostępnij
2,8
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:17
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.