Udostępnij
Skomentuj

Lenovo IdeaPad 510-15IKB - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Piętnastocalowe laptopy z serii 510-15IKB kierowane są do użytkowników domowych.

Producent zdecydował się na wykorzystanie niskonapięciowych podzespołów, które mają zapewnić wysoką kulturę pracy i przyzwoitą wydajność, wystarczającą do obsługi programów biurowych, multimedialnych, sieciowych, a także niektórych gier.

Lenovo IdeaPad 510-15IKB – dane techniczne oraz cena

Co równie ważne, na rynku znajduje się wiele konfiguracji sprzętowych, które korzystają z różnych procesorów, kart graficznych i dysków twardych. Dobór tego najlepszego sprzętu wymaga więc dokładnego przeanalizowania ich możliwości.

Specyfikacja techniczna najmocniejszej konfiguracji

  • Procesor – Intel Core i7-7500U
  • Układ graficzny – Nvidia GeForce 940MX + jednostka zintegrowana
  • Pamięć – DDR4-2133, 12 GB (maksymalnie 12 GB)
  • Matryca – IPS, 15,6 cali Full HD (1920x1080)
  • Nośnik danych – do 1 TB HDD, do 480 GB SSD
  • Porty - 2xUSB 3.0, 1xUSB 2.0, 1xHDMI, 1xVGA, gniazdo audio combo, RJ-45, czytnik kart pamięci
  • Łączność – karta sieciowa 10/100/1000 Mb/s, Bluetooth, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac
  • Gabaryty - wysokość: 2,29 cm, szerokość: 37,9 cm, głębokość: 26 cm, waga: 2,2 kg
  • Multimedia - touchpad, klawiatura wyspowa, zintegrowana karta dźwiękowa, głośniki stereo HD Audio, wbudowany mikrofon, kamera 720p, podświetlenie klawiatury, napęd DVD-Super Multi DL
  • Bateria - litowo-jonowa, 39 Wh
  • Zastosowanie – laptop do domu, multimedialne
  • Cena – od 2270 złotych do 3200 złotych

Lenovo IdeaPad 510-15IKB – dostępne konfiguracje

Zróżnicowanie cenowe związane jest przede wszystkim z wykorzystywanymi procesorami. Na rynku dostępne są bowiem konfiguracje zawierające 3 różne modele. Najmocniejszym z nich jest Intel Core i7-7500U – jeden z najpopularniejszych układów niskonapięciowych. Dysponuje dwoma fizycznymi rdzeniami, obsługującymi do czterech wątków. Wyróżnia się taktowaniem bazowym na poziomie 2700 MHz, które jednak może wzrosnąć do poziomu 3500 MHz. Uzupełnieniem specyfikacji 4 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu.

Wszystko to gwarantuje więcej niż przyzwoitą wydajność, pozwalająca na obsługę wielu zróżnicowanych programów. Podobnie ma się sprawa z nieco słabszym układem Intel Core i5-7200U, również dwurdzeniowym i czterowątkowym. Dysponuje on niższym taktowaniem (2500-3100 MHz) i zaledwie 3 MB pamięci trzeciego poziomu. Różnice wydajności wynoszą kilkanaście procent.

Najsłabszym procesorem wykorzystywanym w laptopach IdeaPad 510-15IKB jest natomiast model Intel Core i3-7100U. Ten dwurdzeniowy i czterowątkowy układ wyróżnia się taktowaniem na poziomie 2400 MHz, co przekłada się na nieco niższą wydajność. Nie oznacza to jednak, że poradzi sobie w ramach omawianego zastosowania.

Kolejnym istotny wybór dotyczy karty graficznej. Na rynku dostępnych jest wiele konfiguracji z jednostką dedykowaną. Wybór padł na model Nvidia GeForce 940MX w wersji z 4GB pamięci GDDR3. Dzięki temu, laptopy Lenovo IdeaPad 510-15IKB pozwolą na obsługę wielu gier, nie tylko tych wiekowych. Wśród tych najciekawszych wymienić należy między innymi serię Pillars of Eternity.

Do tego wszystkiego warto dodać odpowiednią ilość pamięci RAM – w dostępnych wersjach laptopów znaleźć się może od 4 do 12 GB. Producent zdecydował się na wykorzystanie kości typu DDR4, co jest kolejną dobrą informacją. Podobnie jak możliwość wyboru dysku twardego. Modele Lenovo IdeaPad 510-15IKB obsługują zarówno dyski HDD, jak i SSD.

Lenovo IdeaPad 510-15IKB – wygląd

Laptopy z omawianej serii wyglądają bardzo dobrze. Najczęściej spotkać można je w szarej kolorystyce, która doskonale podkreśla ich multimedialny charakter. Na plus należy zapisać również nowoczesny wygląd klawiatury.

lenovo ideapad 510-15ikb

Obudowa z tworzywa sztucznego została wzmocniona aluminium, dzięki czemu jej sztywność i wytrzymałość mechaniczna stoją na wysokim poziomie. Jednostka zasadnicza nie ugina się pod naporem, nie słychać również charakterystycznych skrzypnięć, które są typowe dla tańszych konstrukcji. Pod tym względem modele IdeaPad 510-15IKB należy ocenić bardzo wysoko. Przyczepić nie można się również do pracy zawiasów – zapewniają odpowiednią stabilizację ekranu, który możemy odchylić o 180 stopni.

Lenovo IdeaPad 510-15IKB – wydajność

Chcąc postawić na maksymalizację uzyskiwanych osiągów, należy celować w modele wyposażone w procesor Intel Core i7-7500U. Jego przyzwoitą wydajność potwierdzają wyniki osiągane w rozmaitych testach diagnostycznych.

W programie Cinebench R15 otrzymuje on średnio 144 punkty w trybie jednowątkowym i 340 punktów w trybie wielowątkowym. Dobrze sprawdza się także karta graficzna Nvidia GeForce 940MX. Poza wspomnianą już serią Pillars of Eternity, jest w stanie poradzić sobie z obsługą takich gier jak FIFA 18, Fortnite oraz Team Fortress 2.

Lenovo IdeaPad 510-15IKB – matryca

Wszystkie laptopy z omawianej serii zostały wyposażone w 15-calowe matryce Full HD, wykonane w technologii IPS. Zapewniają one zadowalająca luminancję i odpowiednie odwzorowanie kolorów. Słowem, jakość generowanego obrazu stoi na zadowalającym poziomie.

Na plus należy zapisać również obecność matowej powłoki. Dzięki niej, promienie słoneczne padające bezpośrednio na ekran nie powinny całkowicie obniżać widoczności. Oczywiście komfort korzystania z laptopa będzie mniejszy niż w przypadku pracy w zacienionym pomieszczeniu, jednak nadal będzie ona możliwa.

Lenovo IdeaPad 510-15IKB – klawiatura i touchpad

Jak już wspominaliśmy, klawiatura wygląda bardzo dobrze. To samo tyczy się zresztą jej funkcjonowania – wyspowy układ klawiszy jest obecnie normą, jednak nie można odmówić mu tego, że pozytywnie wpływa na komfort pisania długich tekstów. Skok klawiszy jest przyjemny, natomiast materiał, z którego zostały wykonane sprawia, że klawiatura jest stosunkowo cicha. Touchad działa bez zarzutów – jego powierzchnia zapewnia płynny ślizg i precyzyjne działanie.

Lenovo IdeaPad 510-15IKB – wady i zalety

Nie da się ukryć, że seria IdeaPad 510-15IKB wygrywa przede wszystkim uniwersalnością. Zastosowane procesory, dedykowana karta graficzna i szybka pamięć DDR4 sprawiają, że laptopy doskonale sprawdzą się w wielu sytuacjach – w pracy, podczas obsługi programów graficznych, oglądania filmów, surfowania po sieci czy też obsługi gier komputerowych. Producentowi udało się również zachować niski poziom poboru energii.

To jednak nie wszystkie zalety serii. Urządzenia wyróżniają się także ładną, wytrzymałą obudową, która poradzi sobie zarówno w ramach użytku stacjonarnego, jak i w podróży. Do tego wszystkiego należy dodać przyzwoitą matrycę i solidnie wykonany osprzęt. Po stronie wad zapisać można natomiast dużą podatność na zabrudzenia. Widoczne są przede wszystkim tłuste plamy i odciski palców. Szkoda również, że producent zdecydował się na zastosowanie dość ubogiego zestawu złączy, a laptop jest w stanie obsłużyć wyłącznie 12 GB pamięci RAM.

Lenovo IdeaPad 510-15IKB – podsumowanie, czy warto kupić?

Omówioną wyżej serię można polecić nie tylko osobom szukającym sprawnego sprzętu domowego, ale również pracownikom biur czy też miłośnikom gier (choć oczywiście nie będą oni w stanie uruchomić najbardziej rozbudowanych tytułów AAA). Na uwagę zasługuje zarówno przyzwoita wydajność podzespołów, jak i wysoka jakość wykonania laptopów.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:07
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.