Udostępnij
Skomentuj

Lenovo IdeaPad 320-15ISK - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Seria IdeaPad 320-15ISK zawiera urządzenia multimedialne, kierowane głównie do użytkowników domowych.

Laptopy korzystają z procesorów Intela szóstej i siódmej generacji. Wiele z nich dysponuje także dedykowaną kartą graficzną, dlatego posłużyć mogą do obsługi programów biurowych, graficznych, a także niektórych gier.

Lenovo IdeaPad 320-15ISK – dane techniczne oraz cena

Producent zadbał o to, aby seria wyróżniała się uniwersalnym charakterem. Laptopy Lenovo mają dobrze sprawdzają się zarówno w pracy i nauce, jak i w szeroko pojętej rozrywce. Oczywiście wiele zależy od tego, na jaką konfigurację się zdecydujemy.

 • Procesor – Intel Core i5-7200U
 • Układ graficzny – Nvidia GeForce 920MX + jednostka zintegrowana
 • Pamięć – DDR4-2133, 16 GB (maksymalnie 16 GB)
 • Matryca – TN, 15,6 cali Full HD (1920x1080)
 • Nośnik danych – do 3 TB HDD, do 512 GB SSD lub do 1 TB+240 GB SSD
 • Porty - 2xUSB 3.0, 1xUSB typu C, 1xHDMI, gniazdo audio combo, RJ-45, czytnik kart pamięci
 • Łączność – karta sieciowa 10/100/1000 Mb/s, Bluetooth, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac
 • Gabaryty - wysokość: 2,29 cm, szerokość: 37,8 cm, głębokość: 26 cm, waga: 2,2 kg
 • Multimedia - touchpad, klawiatura wyspowa, zintegrowana karta dźwiękowa, głośniki stereo HD Audio, wbudowany mikrofon, kamera 720p, napęd DVD-Super Multi DL
 • Bateria - litowo-jonowa, 30 Wh
 • Zastosowanie – laptop do domu, multimedialne
 • Cena – od 1499 złotych do 3744 złotych

Lenovo IdeaPad 320-15ISK – dostępne konfiguracje

Najważniejszą decyzją, jaką powinniśmy podjąć w przypadku omawianych urządzeń jest to, czy bardziej zależy nam na niższej cenie czy też szerszych możliwościach wykorzystania laptopów. Jeśli interesuje nas opcja druga, powinniśmy celować w konfiguracje dysponujące dedykowaną kartą graficzną.

Wybór padł na jednostkę Nvidia GeForce 920MX z 2 GB pamięci. Nie jest to karta najnowsza (jej premiera miała miejsce w marcu 2015 roku), jednak powinna okazać się wystarczająca w ramach wspomnianego już użytku domowego. Co więcej, jednostka powinna poradzić sobie z obsługą niektórych gier. Warto jednak podkreślić, że w przypadku nowych produkcji, będą to wyłącznie pozycje wyróżniające się dość niskimi wymaganiami sprzętowymi.

Do dedykowanej karty graficznej trzeba dodać procesor. Jeżeli zależy Wam na maksymalizacji osiągów, powinniście celować w konfiguracje posiadające układ Intel Core i5-7200U. Jest to dwurdzeniowy i czterowątkowy procesor, który zapewnia bardzo przyzwoitą wydajność. Dysponuje taktowaniem na poziomie 2500 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 3100 MHz po uruchomieniu trybu turbo. Wszystko to pozwoli na stabilną obsługę wielu programów, nie tylko tych podstawowych.

W tańszych modelach znaleźć można natomiast układ starszej, szóstej generacji. Intel Core i3-6006U dysponuje dwoma fizycznymi rdzeniami obsługującymi do czterech wątków. Jego taktowania wynosi natomiast 2000 MHz. Wszystko to przekłada się na wydajność o kilkanaście-kilkadziesiąt procent niższą.

Po stronie zalet omawianej serii należy z pewnością zapisać wykorzystanie szybkiej, niskonapięciowej pamięci RAM typu DDR4. Jej pojemność może wynieść maksymalnie 16 GB. Całkiem przyzwoicie prezentuje się również zestaw zamontowanych złączy. Sporą uwagę należy zwrócić także na to, jaki dysk bądź dyski twarde znalazły się w interesującym nas urządzeniu.

Na rynku znaleźć można bowiem konfiguracje z dyskami HDD o łącznej pojemności 3 TB, modele z dyskiem SSD, a także łączące oba rozwiązania – takie modele są szczególnie warte zainteresowania, ponieważ zapewniają z jednej strony sporą pojemność, a z drugiej szybsze działanie systemu operacyjnego (warunkiem jest zainstalowanie go na dysku SSD).

Lenovo IdeaPad 320-15ISK – wygląd

Na rynku dominują modele wyróżniające się czarną kolorystyką – prezentują się one bardzo elegancko, dlatego powinny przypaść do gustu większości użytkownikom. Jeśli komuś zależy na bardziej nowoczesnym designie, powinien celować w modele niebiesko-czarne.

lenovo ideapad 320-15isk

Pod względem sposobu przygotowania obudowy, nie można mówić o żadnym zaskoczeniu. Konstrukcje, podobnie jak w większości modeli z tego przedziału cenowego, zostały wykonane z tworzyw sztucznych, co oczywiście przekłada się na ich przeciętną sztywność. Jednostka zasadnicza ugina się pod dość niewielkim naciskiem, w niektórych miejscach można usłyszeć niewielkie skrzypnięcia. Zamontowane zawiasy spisują się bez zarzutów, zapewniają odpowiednią stabilizację ekranu.

Lenovo IdeaPad 320-15ISK – wydajność

Jak nietrudno się domyślić, największa moc obliczeniowa gwarantują konfiguracje wyposażone w procesor Intel Core i5-7200U oraz kartę graficzną Nvidia GeForce 920MX. Ich całkiem przyzwoitą wydajność potwierdzają programy diagnostyczne.

Wspomniany układ CPU na platformie Cinebench R15 uzyskał średnio 128 punktów w trybie jednowątkowym i 327 punktów w trybie wielowątkowym. Dobrze, jak na tę klasę sprzętu, sprawdziła się również jednostka GPU, która w teście 3DMark Ice Storm Extreme Graphics otrzymała 57473 punktów. Z jakimi grami sobie poradzi? Wymienić należy między innymi Team Fortress 2, Diablo III oraz Overwatch.

Lenovo IdeaPad 320-15ISK – matryca

Wbrew pozorom, omawiane laptopy pod względem wykorzystywanych matryc są bardzo zróżnicowane. Te 15-calowe urządzenia występują w wersjach HD oraz Full HD, dysponujących błyszczącą bądź matową powłoką. Oczywiście najlepszym wyborem okażą się modele Full HD z powłoką matową, która zapewnia zadowalającą widoczność podczas pracy przy zwiększonym nasłonecznieniu.

Co ważne, wszystkie laptopy dysponują matrycami TN, które nie sprawdzą się w ramach obsługi zaawansowanych programów graficznych. Nadają się wyłącznie do użytku standardowego.

Lenovo IdeaPad 320-15ISK – klawiatura i touchpad

Osprzęt wykorzystywany w urządzeniach IdeaPad 320-15ISK należy ocenić bardzo przyzwoicie. Wyspowa klawiatura dobrze sprawdza się zarówno w ramach okazjonalnego użytku, jak i podczas pisania długich tekstów. Na plus należy zapisać fakt, iż zamontowane zostały pełnowymiarowe klawisze kierunkowe, co nie jest regułą w tej kategorii cenowej.

Bez zarzutów działania również gładzik. Powierzchnia płytki ułatwia precyzyjną obsługę kursora, natomiast zastosowane przyciski wyróżniają się odpowiednim skokiem.

Lenovo IdeaPad 320-15ISK – wady i zalety

Największym atutem przedstawionej wyżej serii jest bez wątpienia to, że otrzymaliśmy dostęp do zróżnicowanych konfiguracji – wybrać możemy zarówno procesor, jak i kartę graficzną, dysk twardy oraz ilość pamięci RAM. Co ważne, najmocniejsze konfiguracje w ramach użytku domowego spisują się bardzo dobrze, oferując szerokie możliwości. Na plus należy zaliczyć także design sprzętu oraz jakość wykonania osprzętu.

Narzekać można na zastosowanie przeciętnej matrycy, jednak to zauważą wyłącznie osoby, które znają się na rzeczy. Szkoda również, że obudowa nie została dodatkowo wzmocniona.

Lenovo IdeaPad 320-15ISK – podsumowanie, czy warto kupić?

Seria IdeaPad 320-15ISK okażę się dobrym wyborem dla osób, które poszukują taniego sprzętu, który poradzi sobie nie tylko z obsługą pakietu biurowego i przeglądarki internetowej, ale również z nieco bardziej zaawansowanymi programami.

Udostępnij
4,5
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:14
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.