Udostępnij
Skomentuj

Lenovo 100e - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Firma Lenovo przygotowała budżetowego laptopa, kierowanego głównie do uczniów i studentów.

Poza niską ceną, ma wyróżniać się wytrzymałą konstrukcją, która przetrwa codzienność w szkole lub na uczelni. Producent wskazuje również na pojemną baterię, a także kilka zmian w porównaniu z poprzednią generacją tego sprzętu.

Polecane laptopy

Lenovo 100e – dane techniczne oraz cena

Choć mowa o laptopie z niskiej półki cenowej, na rynku znajdziemy kilka jego konfiguracji sprzętowych, różniących się między sobą przede wszystkim zamontowanym procesorem, a także wykorzystywanym systemem operacyjnym.

Lenovo 100e – dostępne konfiguracje

Laptop kierowany jest do uczniów i studentów poszukujących tanich, mobilnych sprzętów, które będą w stanie uporać się z podstawowymi zadaniami, związanymi między innymi z obsługą pakietu biurowego, przeglądarki internetowej i innych prostych programów. Zastosowane podzespoły wyróżniają się więc raczej przeciętną wydajnością i niskim poborem energii. Warto sprawdzić, czy wszystko to okaże się wystarczające w ramach wspomnianego wcześniej zastosowania.

W pierwszej kolejności warto dokonać wyboru procesora. Lenovo 100e występuje na rynku w wersjach korzystających z dwóch układów Intel Celeron. Tym wydajniejszym jest model Intel Celeron N3450. Ten czterordzeniowy i czterowątkowy procesor wyróżnia się częstotliwością taktowania na poziomie od 1100 MHz, do maksymalnie 2200 MHz dla jednego rdzenia. Korzysta on także z 2 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu, natomiast jego współczynnik TDP wynosi zaledwie 6 W.

Potwierdziło się więc to, o czym mowa była wcześniej. Producent postawił przede wszystkim na znaczne ograniczenie poboru energii, tak aby możliwa stała się długa, mobilna praca na baterii (specyfikacja wskazuje na maksymalnie 10 godzin działania na jednym ładowaniu). Przełożyło się to na przeciętną wydajność procesora, który poradzi sobie wyłącznie z podstawowymi zadaniami. Nie pozwoli na stabilną pracę na wielu oknach czy też kilkunastu kartach przeglądarki. Okaże się sprzętem, na którym stworzymy dokument tekstowy i prezentację, prawdziwymi pocztę elektroniczną czy też przejrzymy zasoby internetowe.

Dość ograniczoną wydajność procesora potwierdzają rozmaite testy diagnostyczne. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na te przeprowadzone w programie Cinebench R15. Intel Celeron N3450 uzyskał w nich średnią na poziomie 44 punktów w trybie jednowątkowymi i 143 punktów w trybie wielowątkowym.

Drugim procesorem montowanym w laptopie Lenovo 100e jest model Intel Celeron N3350. Tym razem mamy do czynienia z układem dwurdzeniowym i dwuwątkowym. Jego taktowanie wynosi od 1100 MHz do 2400 MHz. Do tego dochodzi 2 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu oraz współczynnik TDP wynoszący 6 W. Ze względu na mniejszą ilość wątków i rdzeni, nasze możliwości zostały ograniczone jeszcze bardziej, dlatego też nie powinniśmy liczyć na nic więcej poza obsługą absolutnie podstawowych programów. N3350 jest znacznie słabszy od układów N3450, co pokazują testy w Cinebench R15. Procesor uzyskał w nich kolejno 46 punktów w trybie jednowątkowym i zaledwie 85 punktów w trybie wielowątkowym. Ze względu na małe różnice cenowe między konfiguracjami wyposażonymi w te procesory (przeważnie 150-200 złotych), warto celować w modele lepsze.

Jak można się domyślić, Lenovo 100e nie korzysta z dedykowanej karty graficznej. Posłużyć możemy się wyłącznie jednostką zintegrowaną, którą w każdej konfiguracji będzie Intel HD Graphics 500. Karta, nawet jak na model zintegrowany, wyróżnia się bardzo niską wydajnością, toteż jest w stanie spełniać tylko podstawowe zadania. Omawiany laptop z pewnością nie pozwoli na uruchomienie programów graficznych czy też gier.

Dobrą informacją jest natomiast wykorzystanie szybkiej pamięci RAM typu DDR4, której taktowanie wynosi 2400 MHz. Gwarantuje ona przyzwoitą obsługę systemu operacyjnego i zainstalowanych programów. Na rynku dostępne są laptopy z 2 GB lub 4 GB pamięci. Do tego dochodzi dysk twardy. Producent przygotował konfiguracje z wmontowanym dyskiem eMMC lub SSD – maksymalna pojemność wynosi 128 GB.

Warto nadmienić, że oferowane laptopy różnią się między sobą także pod względem obsługiwanych systemów operacyjnych. Modele podstawowe dysponują preinstalowanym systemem Windows 10 Pro, jednak zakupić można również model Lenovo 100e Chromebook z oprogramowaniem Chrome OS – jest to system stworzony przez Google, przygotowywany przede wszystkim dla urządzeń mobilnych. Bazuje on na jadrze Linux, a jego głównym zadaniem jest uruchamianie aplikacji internetowych. Z tego też względu głównym programem systemu jest specjalna wersja przeglądarki Chrome.

Lenovo 100e – wygląd

Przeglądając specyfikacje oferowanych laptopów, a także wszelkie materiały promocyjne, łatwo można dojść do wniosku, że Lenovo 100e zachęcać ma przede wszystkim jakością wykonania. Jest to bowiem niewielkich wymiarów laptopów, którego obudowa została przygotowana ze wzmacnianych tworzyw sztucznych. Dzięki temu, doskonale znosi wszelkie obciążenia związane z użytkiem mobilnym. Ma być to podręczny laptop, który bez problemu wytrzyma przenoszenie go z torby do torby, a także wykorzystywanie w szkole, na uczelni czy też w rozmaitych środkach komunikacji.

Konstrukcja wyróżnia się bardzo przyzwoitą sztywnością i wytrzymałością mechaniczną. Zarówno jednostka centralna, jak i ekran są na tyle grube, że nie musimy obawiać się ich nadmiernym wyginaniem się pod naporem. Do tego wszystkiego dochodzi również klawiatura odporna na zalanie, która także bardzo dobrze wpisuje się w codzienność szkolną.

Pod tym względem Lenovo 100e sprawdza się więc bardzo dobrze. Wszystkie elementy zostały przygotowane w taki sposób, abyśmy nie musieli obawiać się wykorzystania sprzętu w terenie, a także przenoszenia go w torebce, torbie czy też w plecaku. Co równie ważne, laptop jest kompaktowy (wynika to z zastosowania 11-calowego ekranu), a także lekki (waży zaledwie 1,23 kg). Jeśli chodzi o zestaw portów, znajdziemy w nim podstawowe elementy, a więc 3 porty USB, złącze HDMI, wejście audio i czytnik kart pamięci. Wszystko to powinno okazać się wystarczające.

Lenovo 100e – matryca

Jak już zostało wspomniane, mamy do czynienia z ultramobilnym laptopem 11-calowym, który zmieści się wszędzie. Niewielka przestrzeń robocza sprawia, że jest to sprzęt przede wszystkim do zastosowania „w terenie” – na uczelni, w szkole, w restauracji czy też w autobusie lub pociągu. Każdy model oferowany na rynku został wyposażony w matrycę TN, obsługująca rozdzielczość HD. Gwarantuje ona raczej przeciętną jakość generowanego obrazu. Przyczepić można się przede wszystkim do słabego odwzorowania kolorów i ograniczonego podświetlenia.

Jest to kolejny dowód na to, że Lenovo 100e został przygotowany wyłącznie do podstawowych zadań. Co jednak istotne, matryce dysponują matowymi powłokami, które bardzo dobrze radzą sobie w warunkach znacznego nasłonecznienia. W przypadku obsługi mobilnej, widoczność wyświetlanych treści utrzymuje się na przyzwoitym poziomie.

Lenovo 100e – klawiatura i touchpad

Znaczącym atutem omawianego sprzętu jest odporna na zalanie klawiatura wyspowa. Pod względem jakości wykonania, możemy mówić o mocno standardowym sprzęcie, który jednak sprawdzi się w każdych warunkach. Klawisze wyróżniają się całkiem przyjemnym skokiem i dobrą reakcją, dzięki czemu długotrwała praca na laptopie nie powinna sprawiać większych trudności. Na plus należy zaliczyć także stosunkowo ciche działanie klawiatury.

Jeśli chodzi o touchpad, do czynienia mamy z płytką o podstawowych właściwościach ślizgowych, obsługującą gesty. Ze względu na wymiary touchpada, jego użytkowanie może okazać się na początku mocno niewygodne, jednak z czasem okaże się on bardzo przydatny, zwłaszcza podczas pracy mobilnej. Mały plus możemy postawić także przy przyciskach zintegrowanych z touchpadem – wyróżniają się wyraźnym skokiem.

Lenovo 100e – wydajność

Pod względem dostępnej mocy obliczeniowej, znacznie lepiej wypadają konfiguracje sprzętowe wyposażone w procesor Intel Celeron N3450, który dobrze sprawdza się w ramach podstawowego zastosowania. Sporym ograniczeniem możliwości laptopa Lenovo 100e jest natomiast zintegrowana karta graficzna Intel HD Graphics 500 – zarówno jej niskie taktowanie, jak i fakt korzystania z pamięci współdzielonej sprawiają, że nie zapewni ona nic poza obsługą podstawowych programów.

Potwierdzeniem tego są zresztą wyniki testów diagnostycznych. W programie 3DMark 11 Performance GPU, jednostka uzyskała średnią na poziomie 482 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wynosi ona 15085 punktów. Co równie ważne, karta nie została przystosowana do obsługi gier. Poradzi ona sobie wyłącznie z klasykami, których wymagania sprzętowe są bardzo niskie.

Lenovo 100e – wady i zalety

Największym atutem laptopa Lenovo 100e jest z pewnością jego mobilny charakter. Do czynienia mamy z kompaktowym, lekkim urządzeniem, które bardzo dobrze sprawdza się w szkole i na uczelni. Co jednak najważniejsze, jakość wykonania laptopa sprawia, że nie musimy obawiać się uszkodzenia sprzętu podczas jego przenoszenia i użytkowania w rozmaitych miejscach i warunkach. Wpływ na komfort pracy ma także niski pobór energii zamontowanych podzespołów. Po stronie zalet laptopa znajdzie się także przyzwoity osprzęt oraz zestaw portów. Oczywiście nie można zapominać także o niskich cenach oferowanych konfiguracji.

Specyfikacja Lenovo 100e wskazuje, że mamy do czynienia z mocno ograniczonym sprzętem. Poradzi on sobie wyłącznie z obsługą podstawowych programów. Nie pozwoli na uruchomienie bardziej wymagających narzędzi graficznych czy też gier. Wynika to przede wszystkim z wykorzystania słabej jednostki graficznej. Przyczepić można się również do jakości wykonania matrycy.

ZALETY

  • Mobilny charakter
  • Niski pobór energii
  • Pojemna bateria
  • Wytrzymała obudowa
  • Klawiatura odporna na zalanie
  • Przyzwoity zestaw portów
  • Niskie ceny dostępnych konfiguracji

WADY

  • Niska wydajność
  • Zintegrowana karta graficzna nie pozwoli na wiele
  • Słabej jakości matryca

Lenovo 100e – podsumowanie, czy warto?

Model 100e to lekki i tani laptop edukacyjny, który dobrze sprawdza się podczas obsługi podstawowych programów wykorzystywanych w szkole i na uczelni. Co ważne, jego wykonanie sprawia, że może być przenoszony i wykorzystywany w praktycznie każdych warunkach. Jeśli więc szukacie laptopa do podstawowych zadań, Lenovo 100e może okazać się dobrym wyborem.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:25
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.