Udostępnij
https://www.morele.net/wiadomosc/laptop-do-gier-jak-wybrac-jaki-najlepszy-polecane-modele/392/ 2020-02-18 06:57:06.000000

Laptop do gier - jak wybrać? Jaki najlepszy? Polecane modele

Wskazujemy parametry, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu wydajnego laptopa gamingowego.

Gamingowe laptopy stanowią poważną część oferty wielu producentów. Co więcej, część firm specjalizuje się w dostarczaniu na rynek właśnie takich sprzętów. Wszystko po to, aby gracze mogli znaleźć dokładnie taki model, jaki chcą.

Oczywiście ma to przełożenie również na niezwykle szeroki katalog produktowy. W sklepie znajdziecie kilka tysięcy różnych laptopów – z takiej oferty czasem trudno wybrać sprzęt, który okaże się odpowiedni do gier. Wynika to również ze zróżnicowania samych produkcji. Innego sprzętu potrzebujemy do obsługi tytułów indie, a innego do gier z kategorii AAA. Z tego też względu postanowiliśmy przygotować kompleksowy poradnik, który przeprowadzi Was przez wszystkie etapy wyboru laptopa idealnego.

Laptop do gier - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Idealny laptop dla gracza, czyli jaki? Ofert w sklepach jest tak wiele, że gracz może dostać zawrotu głowy, zanim wybierze dla siebie coś odpowiedniego. Związane jest to przede wszystkim ze zróżnicowaniem sprzętowym. Wpływ na wydajność urządzenia ma zamontowany procesor, karta graficzna, pamięć RAM i dysk twardy. Do tego dochodzi wyświetlacz, zestawy złączy, a także jakość wykonania klawiatury i touchpada.

Elementów, na które należy zwrócić uwagę, jest tak dużo, że wybór tego najlepszego laptopa nie może przebiegać w sposób bezwiedny. Oczywiście ogromne znaczenie ma także to, jakim dysponujemy budżetem. Kwotą minimalną do zakupu laptopa gamingowego będzie 2500 złotych. W tym przedziale cenowym znajdziemy pierwsze konfiguracje, które poradzą sobie z mniej wymagającymi produkcjami. Im nowsze gry chcemy uruchamiać (zwłaszcza na wysokich detalach graficznych), tym cena laptopa wzrasta.

Polecane laptopy do gier

Laptop do gier czy komputer stacjonarny – co wybrać?

Osoby poszukujące sprzętu gamingowego stają przed dylematem: czy lepiej kupić mobilny laptop, czy też komputer PC? Co jest lepsze i kiedy decydować się na dane rozwiązanie? Zarówno jedna, jak i druga opcja ma swoje wady i zalety.

Laptop dla gracza to bardzo dobre, kompaktowe rozwiązanie. Jednakże nie należy do tanich konstrukcji, a jego wydajność może być niższa niż komputera stacjonarnego. Nie oznacza to jednak, że nie warto się nim zainteresować. Poniżej zebraliśmy podstawowe wady i zalety laptopów dla graczy.

Zalety i wady

Zalety

 • laptop jest mobilny, dzięki czemu bez problemu możemy go przenosić z miejsca na miejsce
 • energooszczędność
 • zajmuje mało miejsca
 • może być wykorzystywany podczas podróży

Wady

 • ograniczona możliwość modernizacji urządzenia
 • wyższa cena w porównaniu z komputerami osobistymi o podobnej wydajności (pamiętać trzeba jednak, że w przypadku „blaszaków” musimy dokupić również monitor, klawiaturę i myszkę)

Największym problemem w przypadku laptopów jest to, że upgrade sprzętu w ich przypadku jest mocno ograniczony. Zazwyczaj dotyczy on wymiany pamięci RAM i dysku twardego. Wszystko to sprawia, że kupując laptopa musimy pomyśleć nie tylko o aktualnych potrzebach, ale również o tym, jakie będą wymagania gier w kilku najbliższych latach.

Nie oznacza to jednak, ze zakup laptopa gamingowego okaże się nieopłacalny. Wręcz przeciwnie – na rynku dostępnych jest wiele konfiguracji, które gwarantują bardzo wysoką wydajność, wystarczającą do obsługi obecnych gier, a także tych, których premiera będzie miała miejsca za rok, dwa czy trzy lata. Pamiętać należy również o tym, że laptop jest sprzętem mobilnym. Możemy więc grać przy biurku, na kanapie, a nawet w podróży. W przypadku dużego „blaszaka” jest to niemożliwe.

Laptop dla gracza – na co zwrócić uwagę?

Oczywiście wszystko zależy od tego, na jaką maszynę się zdecydujemy. Naszej analizie muszą zostać poddane wszystkie najważniejsze podzespoły. Powinniśmy przyrównać je również do wymagań sprzętowych gier, które zamierzamy zakupić.

 • Karta graficzna. Podobnie jak w przypadku komputerów stacjonarnych, także w laptopach jednostka GPU pełni absolutnie najważniejszą funkcję. To od niej bowiem zależy, czy zainstalowane przez nas gry będą działały w sposób płynny.

Oczywiście należy pamiętać, że decydujący wpływ mają wymagania sprzętowych konkretnej produkcji, a także to, na jakich detalach graficznych będziemy chcieli ją uruchomić. Wszystko to sprawia, że uwagę należy zwrócić na parametry karty.

Najistotniejsza będzie pamięć – mowa zarówno o jej typie, jak i ilości. Obecnie najnowsze jednostki GPU korzystają z pamięci typu GDDR6. Są to jednak karty bardzo drogie, czego doskonałym przykładem może być karta NVIDIA GeForce RTX 2060, montowana w laptopach w cenach od 5 tysięcy złotych wzwyż. Jeśli nie chcecie wydawać aż tyle, zwróćcie uwagę na konfiguracje z kartami wyposażonymi w pamięć GDDR5.

laptop do gier

Jeśli zaś chodzi o ilość pamięci, wartość 4 GB w wielu produkcjach okaże się wystarczająca, choć oczywiście im więcej pamięci, tym lepiej. Korzystając z karty z 6 GB lub 8 GB pamięci, możemy być spokojni o obsługę wszystkich najnowszych gier. Spore znaczenie ma również częstotliwość taktowania – pamięci (wartości od 7000-8000 MHz należy uznać za przyzwoite) oraz rdzenia (w kartach ze średniej i wysokiej półki przeważnie oscyluje wokół 1500-1600 MHz w trybie bazowym). Do tego dochodzą również rozmaite technologie zwiększające potencjał sprzętu. Warto prześledzić ich opis oraz wpływ na wydajność karty.

Na koniec warto polecić kilka jednostek. Jeżeli szukamy laptopów do 3000 złotych, powinniśmy decydować się na modele z kartami na poziomie Nvidia GeForce GTX 1050 oraz Radeon RX 560X.

Dysponując wyższą kwotą, powinniśmy zainteresować się kartami GTX 1070, 1080, RTX 20, a także Radeon RX Vega.

 • Procesor. Nawet najlepsza jednostka GPU nie będzie w stanie pokazać pełni swojej możliwości, jeśli w laptopie zostanie zamontowany słaby procesor. W takiej sytuacji dochodzi do zjawiska „wąskiego gardła”, które polega na tym, że mało wydajny układ CPU ogranicza możliwości karty graficznej.

Wszystko to sprawia, że powinniśmy decydować się na modele co najmniej przyzwoite. W przypadku laptopów gamingowych, procesor powinien dysponować przynajmniej czterema fizycznymi rdzeniami, choć największą swobodę zagwarantują nam układy sześcio i ośmiordzeniowe. Uwagę należy wrócić także na częstotliwość taktowania, która podawana jest dla trybu bazowego i turbo, uruchamianego w przypadku zwiększonego zapotrzebowania na moc obliczeniową. Wartości na poziomie 3500-4000 MHz można uznać za przyzwoite. Do tego wszystkiego dodać należy pamięć podręczną trzeciego poziomu (im jej więcej, tym lepiej), a także współczynnik TDP, który pokazuje, ile energii pobiera sprzęt. W przypadku procesorów typowo gamingowych, współczynnik TDP przeważnie 65-95 W.

Dobrym wyborem okażą się procesory Intela oznaczone symbolami HQ lub K (odblokowany mnożnik). Biorąc pod uwagę obecną ofertę, polecić można między innymi modele Intel Core i5-8300H (w przypadku laptopów tańszych), Intel Core i7-9750H oraz i7-9700K.

Jeśli zaś chodzi o ofertę AMD, sporą popularnością cieszą się układy z serii AMD Ryzen. Mowa tu zwłaszcza o modelach Ryzen 7 3750H oraz Ryzen 5 3550H.

 • Pamięć RAM. Biorąc pod uwagę wymagania sprzętowe nowych gier, nigdy nie będzie jej zbyt dużo. Obecnie 8 GB RAM powinno wystarczyć, by sprostać minimalnym wymaganiom większości produkcji, jednak obsługa ich na detalach średnich i wysokich wymaga najczęściej zainstalowania kości 12 lub 16 GB. Uwagę warto zwrócić także na typ pamięci – obecnie najlepszym wyborem okażą się modele DDR4, najlepiej o wysokim taktowaniu. Powinno wynosić co najmniej 2133 MHz, jednak wciąż spadające ceny sprzętu sprawiają, że zakup kości o taktowaniu 2400 MHz lub 2666 MHz nie powinien pociągać za sobą znacząco wyższych wydatków.
 • Dysk twardy.Przez wielu graczy jest on bagatelizowany, jednak w rzeczywistości ma on ogromne znaczenie. Decydując się na zakup laptopa gamingowego, musimy zastanowić się, czy zależy nam przede wszystkim na magazynowaniu sporych plików czy też realnym przyspieszeniu działania systemu oraz gier (chodzi przede wszystkim o ich wczytywanie).

W pierwszym przypadku warto postawić na tańsze dyski HDD, natomiast w drugim na dyski SSD, które są znacznie szybsze, ale również dużo droższe. Istnieje również rozwiązanie pośrednie, które polega na zakupie laptopa z dwoma dyskami – HDD o pojemności np. 1 TB oraz SSD 128 lub 256 GB. Pierwszy dysk posłuży nam do magazynowania plików i instalowania gier, a na drugim zainstalujemy system operacyjny, co znacznie przyspieszy jego działanie.

Warto wiedzieć!

W przypadku dysków SSD należy wziąć pod uwagę dwa podziały. Pierwszy z nich dotyczy dysków SSD o wielkości 1,8” oraz typu M.2 – są to karty rozszerzeń przypominające kości pamięci RAM. Kolejny podział związany jest z obsługiwanym interfejsem. Wyróżniamy więc dyski SSD SATA III (interfejs, z którego korzystają modele HDD), a także PCI-Express. Ostatnie dyski zapewniają znacznie szybsze działanie.

W tym przypadku powinniśmy skupić się na trzech kwestiach. Pierwsza związana jest z typem matrycy. Modele IPS są droższe, jednak zagwarantują nam lepszą jakość generowanych kolorów. W laptopach tańszych montowane są natomiast matryce TN – w ich przypadku pokrycie kolorów oraz kontrast będą niższe. Należy przy tym pamiętać, ze sam typ matrycy nie rozwiązuje całej sprawy. Każda jest bowiem inna i wyróżnia się innymi parametrami. Chcąc mieć pewność co do jakości obrazu, warto przeglądnąć recenzje laptopów, które nas interesują. W tego typu tekstach i filmach kwestie jakości generowanego obrazu są omawiane bardzo szeroko.

Druga sprawia dotyczy rozdzielczości – warto decydować się na matryce Full HD bądź 4K, gdyż zapewnią lepsze doznania płynące z gier.. Trzecia z kolei związana jest z przekątną ekranu, której dobór jest sprawą indywidualną. Standardowe laptopy 15-calowe okażą się dobrym rozwiązaniem, gdy chcemy z nich korzystać nie tylko w jednym miejscu. Jeśli natomiast laptop będzie urządzenie quasistacjonarnym, warto rozważyć zakup modelu o przekątnej 17 cali. Większy ekran to bowiem wyższy komfort grania. Wpływ na to będzie mieć również powłoka ekranu. Powinna być matowa, by promienie słoneczne padające zza okna nie powodowały refleksów obniżających widoczność wyświetlanych treści.

 • Zestaw złączy. W wielu laptopach gamingowych producenci decydują się na zamontowanie sporej liczby portów USB, a także złącza HDMI, gniazda audio i czytnika kart pamięci. Do tego liczyć możemy również na wejścia Mini DislayPort czy też Thunderbolt. Dobór konkretnych rozwiązań zależy od naszych indywidualnych preferencji.
 • Głośniki. Wbudowany zestaw musi generować dźwięk dobrej jakości. Oczywiście możemy podłączyć do laptopa zestaw zewnętrznych głośników, ale nie wszędzie i nie zawsze je ze sobą zabierzemy. Wpływ na jakość głośników często mają obsługiwane technologie. Warto dokładnie prześledzić recenzje oraz testy sprzętu, w których kwestie te często są sprawdzane.
 • Podświetlana klawiatura. Spośród rozwiązań stosowanych przez producentów sprzętu wymienić można między innymi podświetlaną klawiaturę, czytnik linii papilarnych, a także technologię odprowadzania płynów z klawiatury. Do tego dodać możemy również trackpoint, ScreenPad (touchpad w formie ekranu) czy też dwa wyświetlacze. Większość oferowanych laptopów gamingowych dysponuje preinstalowanym systemem operacyjnym (obecnie jest to oczywiście Windows 10, choć zdarzają się również modele z systemem Linux) – zawsze należy jednak to sprawdzić. Coraz rzadziej proponowane są natomiast komputery z wbudowanymi napędami DVD.

Warto pamiętać, że jeden model laptopa gamingowego przeważnie występuje na rynku w kilku, kilkunastu, a czasem nawet kilkudziesięciu konfiguracjach, które różnią się konkretnymi podzespołami i dodatkami. Przed zakupem należy więc dokładnie prześledzić specyfikację techniczną interesującego nas modelu.

Uwaga!

W konfiguracji laptopów gamingowych z najwyższej półki można spotkać się z określeniem SLI lub Crossfire. W ten sposób określa się technologię pozwalająca na połączenie dwóch takich samych kart graficznych. SLI dotyczy jednostek nVidii, a Crossfire od AMD.

Laptopy dla graczy - jakie ceny? Propozycje

Skoro wiemy już, na jakie elementy należy zwracać uwagę podczas zakupu sprzętu gamingowego, możemy przedstawić kilka propozycji w wybranych przedziałach cenowych.

 • Laptop do gier do 2000 zł. Liczyć możemy wyłącznie na stosunkowo proste konfiguracje multimedialne, które nie poradzą sobie z najnowszymi grami typu AAA. Ich Karty graficzne są niewiele mocniejsze od zintegrowanych układów (często spotykane modele to GeForce 940MX, MX110 oraz MX150), dlatego pozwolą wyłącznie na uruchomienie gier mało wymagających pod względem sprzętowym. Pozostałe parametry laptopów z tej półki cenowej przedstawiają się następująco: 4-8 GB pamięci RAM, procesor niskonapięciowy (przeważnie Intel Core i3), a także dysk twardy HDD o pojemności 1 TB lub SSD 256 GB. Jednym z lepszych laptopów w tym przedziale cenowym są Lenovo IdeaPad 320-15IKB oraz Asus VivoBook 15. Wskazane konfiguracje okażą się wystarczające do gier indie oraz klasyków.
 • Laptop do gier do 2500 zł - w tej kategorii cenowej nadal przeważają notebooki typowo multimedialne, jednak są to już wydajniejsze i solidniej wykonane jednostki. Na wyposażenie laptopa składają się zazwyczaj: 15-calowe matryce o rozdzielczości Full HD, do 1 GB pamięci RAM, procesory niskonapięciowe Intel Core i5 (ósma generacja - najwięcej możemy spodziewać się po modelu i5-8265U) bądź AMD Ryzen 5, dysk twardy HDD 1-2 TB lub SSD do 1 TB, a także karta graficzna podobna do tych, które znajdziemy w laptopach do 2 tysięcy złotych.
 • Laptop do gier do 3000 zł- w tym przedziale cenowym pojawiają się już komputery przygotowane z myślą o prawdziwych graczach. Niektóre modele charakteryzują się nietypowym designem. Mają więcej pamięci RAM, pojemniejsze dyski twarde HDD lub wyposażone są w modele SSD. Mają też mocniejsze karty graficzne oraz procesory. Skorzystać możemy między innymi z kart Nvidia GeForce GTX 1050 Ti oraz GTX 1650, które radzą sobie z obsługą wielu gier.
 • Laptop do gier do 4000zł - kupując laptopa w tej cenie, można oczekiwać wysokiej wydajności, zapewnianej karty pokroju GTX 1660 Ti oraz RX 560X, a także najnowszych procesorów cztero, sześcio i ośmiordzeniowych (np. Intel Core i7-8750H). Za tę kwotę otrzymamy również konfiguracje z dwoma dyskami twardymi i posiadające od 4 do nawet 32 GB pamięci RAM. Wszystko to pozwoli na stabilną obsługę najnowszych gier.
 • Laptop do gier do 5000zł - w tym przedziale cenowym laptopy mają najczęściej wysokiej jakości matryce i wiele portów. Można liczyć także na dobrej klasy głośniki czy dodatkowy dysk SSD o dużej pojemności. W kwocie do 5 tysięcy znajdziemy zarówno duże laptopy z 17-calowym wyświetlaczem, jak i mniejsze 15-calowe. Ta półka cenowa pozwala nam na korzystanie z kart graficznych i procesorów z wysokiej półki, a także z najszybszej pamięci RAM. Wszystko to powinno wystarczyć to obsługi każdego nowej gry z segmentu AAA.

Oczywiście na laptopa do gier można wydać 6, 7, a nawet 10 tysięcy złotych. W takich przypadkach będą to inwestycje na lata. Oczywiście zawsze warto się zastanowić, czy tak duży wydatek jest potrzebny. Wiele zależy bowiem od tego, jakimi dokładnie grami się interesujemy.

Przy zakupie laptopa do gier warto również zainteresować się również takimi dodatkami jak:

 • Podstawka chłodząca– wydajne laptopy bardzo często nagrzewają się do wysokich temperatur. Wentylatory podstawki chłodzącej obniżą temperaturę obudowy, a jednocześnie samych podzespołów i zwiększą komfort korzystania oraz bezpieczeństwo.
 • Myszki i klawiatury dla graczy – elementy niezbędny w grach typu FPS czy nawet RTS. Dobra mysz gamingowa to szybszy czas reakcji, wyższa precyzja i ergonomiczny chwyt, natomiast klawiatura gwarantuje często dostęp do specjalnych klawiszy funkcyjnych.
 • Mouse bongee– gadżet pozwalający zapanować nad kablem myszy komputerowej. Mouse bongee uniemożliwia skręcanie się kabla i jego zaczepianie, przez co zwiększa komfort obsługi.
 • Słuchawki dla graczypozwolą lepiej poczuć głębię każdego produkcji, okażą się również przydatne podczas rozgrywki online, w trakcie której będziemy komunikować się z innymi graczami (konieczny będzie zakup słuchawek z mikrofonem).

Jak widać, zakup odpowiedniego laptopa do gier wymaga od nas zwrócenia uwagi na wiele istotnych elementów. Ich dokładna analiza pozwoli jednak znaleźć sprzęt, który pozwoli uruchomić interesujące nas gry. Wiele przydatnych informacji zdobędziemy również analizując rozmaite recenzje i testy sprzętowe. Dzięki nim, jesteśmy w stanie sprawdzić, jak interesujący nas laptop sprawdza się podczas obsługi konkretnych gier.

Polecane artykuły
 
Udostępnij
4,6
11 ocen
15 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (7)

Nie, no kochani, bez przesady - do grania polecacie laptopy z ekranem 13 cali? Hewlett-Packard EliteBook 720 G1 (J8Q80EA)? A na początku artykułu piszecie o tym, by matryca była jak największa, 17 cali (i słusznie). Gdzie sie podział rozsądek w tym wszystkim?
W tych calach chodzi tylko o komfort użytkowania, czy jest jakiś konkretniejszy powód dla którego miałbym wybrać 17" zamiast np. 15,6"?
Komputery stacjonarne do gier mają z reguły monitory dość spore ( 21 , 24 cale czy większe). To jeśli zdecyduje się na laptopa w cenie 4 tyś. Minimum powinien być 17 calowy. Ekran to najważniejsza część w grze. Oglądamy owoc programatorów.
Programator to ty masz w pralce :)
Zależy od strategii.

Do grania może być laptop i 10", jeżeli ktoś upchnie i schłodzi odpowiednio mocne podzespoły - wystarczy zapiąć monitor 24"..27" i rozmiar lapka zupełnie się nie liczy.

Sumaryczny koszt zestawu wypasionego laptopa z marną matrycą + dobry monitor będzie porównywalna z kosztem wypasionego lapka z wypasioną matrycą.

Mam miejsce na biurku, więc wolę opcję 1 (monitor LG z tunerem ~1000zł).
Mi się właśnie marzy taki mały 10' calowy ziutek, na którym mogłabym pograć.. Jak bede potrzebować, to sobie przypne projektor i rzuce na ściane, ale chce mieć wszystko w jednym miejscu. Jakaś porada? Niechaj będzie drogi.
Generalnie laptop gamingowy przede wszystkim ma opcje łatwiejszego przeniesienia sprzętu, gdy czasem jest taka potrzeba np. jakiś wyjazd, urlop, wypoczynek. W głównym miejscu używania komputera gracz dokupi monitor, klawę, głośniki. Podstawą jest to co wewnątrz kompa i tu okazuje się często, że laptop cenowo jest korzystniejszy w wysokiej półce niż stacjonarny sprzęt. W domu laptop warto umieścić na tzw. stand didżeja, to dwie stalowe nóżki, które podnoszą go dla lepszego chłodzenia, a to jest tańsze niż podkładki chłodzące. Warto jeszcze dokupić sobie dobry oczyszczacz powietrza do zbierania kurzu z powietrza w takim pokoju. Dobry sprzęt to spory wydatek, ale warto, bo na kilka lat jest święty spokój...
Ja tam mam i tak kupiony monitor lenovo y27f do laptopa, więc rozmiar matrycy nie jest aż tak ważny. No i umówmy się - zwykle warto dokupić taki jakiś wypaśny monitor, bo laptopowe matryce, to laptopowe matryce jednak
Zewnetrzny ekran full hd podpiety przez dhmi kolego
Mam nadzieję, że "overlocking" to tylko literówka w tablece minusów i plusów laptopów i stacjonarnych... chyba, że ktoś słyszał o overlocku do komputerów - niech da znać!
"Powyżej 5000 zł laptopy dla graczy oferują nawet takie rozwiązania jak:
Desktopowe procesory z odblokowanym mnożnikiem, co pozwala na overclocking (i5-6600K, i7-6700K)"

-Ja w laptopach za np. 7 tys. dalej widze modele "hq". nie natknalem sie na ani jeden z tych co wymieniliscie :/
Ja kupiłem lenovo legiona y520. Bardzo porządny sprzęt
Im większy ekran, tym większy komputer, co za tym idzie - więcej miejsca dla części wewnętrznych komputera więc mniej się taki lapek grzeje (fakt, wagi też troche przybywa lecz i tak to strategiczny wybór)
Omen jest bardzo porządne bo w ogóle nie wnika w problemy a laptop biurowy lenovo ideapad 100 jest więcej lagu a omen nie na polecam omen tylko wy nie polecacie lenovo bo lenovo to hańba
Czy na laptopach można wygodnie sobie pograc? Mialem przyjemność dostać ostatnio Hyperbooka i wszysto ładnie hula i to na calkiem sporym ekranie. Dobra opcja dla gamerów.