https://www.morele.net/wiadomosc/laptop-do-gier-jak-wybrac-jaki-najlepszy-polecane-modele/392/ 2019-03-07 06:57:14.000000

Laptop do gier - jak wybrać? Jaki najlepszy? Polecane modele

Wskazujemy parametry, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu wydajnego laptopa gamingowego.

Laptop do gier - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Idealny laptop dla gracza, czyli jaki? Ofert w sklepach jest tak wiele, że gracz może dostać zawrotu głowy, zanim wybierze dla siebie coś odpowiedniego. Związane jest to przede wszystkim ze zróżnicowaniem sprzętowym. Wpływ na wydajność urządzenia ma zamontowany procesor, karta graficzna, pamięć RAM i dysk twardy. Do tego dochodzi wyświetlacz, zestawy złączy, a także jakość wykonania klawiatury i touchpada.

Elementów, na które należy zwrócić uwagę jest tak dużo, że wybór tego najlepszego laptopa nie może przebiegać w sposób bezwiedny. W jaki jednak sposób zawyrokować, która konfiguracja okaże się najodpowiedniejsza? Z pomocą przychodzi nasz poradnik zakupowy.

Polecane laptopy do gier

Laptop do gier czy komputer stacjonarny – co wybrać?

Osoby poszukujące sprzętu gamingowego stają przed dylematem: czy lepiej kupić mobilny laptop, czy też komputer PC? Co jest lepsze i kiedy decydować się na dane rozwiązanie? Zarówno jedna, jak i druga opcja ma swoje wady i zalety.

Laptop dla gracza to bardzo dobre, kompaktowe rozwiązanie. Jednakże nie należy do tanich konstrukcji, a jego wydajność może być niższa niż komputera stacjonarnego. Nie oznacza to jednak, że nie warto się nim zainteresować. Poniżej zebraliśmy podstawowe wady i zalety laptopów dla graczy.

Wady i zalety laptopów dla graczy

ZALETY

 • laptop jest mobilny, dzięki czemu bez problemu możemy go przenosić z miejsca na miejsce
 • energooszczędność
 • zajmuje mało miejsca
 • może być wykorzystywany podczas podróży

WADY

 • ograniczona możliwość modernizacji urządzenia
 • wyższa cena w porównaniu z komputerami osobistymi o podobnej wydajności (pamiętać trzeba jednak, że w przypadku „blaszaków” musimy dokupić również monitor, klawiaturę i myszkę)
Największym problemem w przypadku laptopów jest to, że upgrade sprzętu w ich przypadku jest mocno ograniczony. Zazwyczaj ogranicza się on do wymiany pamięci RAM i dysku twardego. Wszystko to sprawia, że kupując laptopa musimy pomyśleć nie tylko o aktualnych potrzebach, ale również o tym, jakie będą wymagania gier w kilku najbliższych latach.

Nie oznacza to jednak, ze zakup laptopa gamingowego okaże się nieopłacalny. Wręcz przeciwnie – na rynku dostępnych jest wiele konfiguracji, które gwarantują bardzo wysoką wydajność, wystarczającą do obsługi obecnych gier, a także tych, których premiera będzie miała miejsca za rok, dwa czy trzy lata.

Laptop dla gracza – na co zwrócić uwagę?

Oczywiście wszystko zależy od tego, na jaką maszynę się zdecydujemy. Naszej analizie musza zostać poddane wszystkie najważniejsze podzespoły. Powinniśmy przyrównać je również do wymagań sprzętowych gier, które zamierzamy zakupić.

 • Karta graficzna. Podobnie jak w przypadku komputerów stacjonarnych, także w laptopach jednostka GPU pełni absolutnie najważniejsza rolę. To od niej bowiem zależy, czy zainstalowane przez nas gry będą działały w sposób płynny. Oczywiście należy pamiętać, że wiele zależy do wymagań sprzętowych konkretnej produkcji, a także od tego, na jakich detalach graficznych będziemy chcieli ją uruchomić. Wszystko to sprawia, że uwagę należy zwrócić na parametry karty. Najistotniejsza będzie pamięć – mowa zarówno o jej typie, jak i ilości. Obecnie nowe jednostki GPU korzystają z pamięci typu GDDR5. Wartość 4 GB w wielu produkcjach okaże się wystarczająca, choć oczywiście im więcej pamięci, tym lepiej. Spore znaczenie ma również częstotliwość taktowania – pamięci (wartości od 7000 MHz należy uznać za przyzwoite) oraz rdzenia (w kartach ze średniej i wysokiej półki przeważnie oscyluje wokół 1500-1600 MHz w trybie bazowym). Na koniec warto polecić kilka jednostek. Jeżeli szukamy laptopów do 3000 złotych, powinniśmy decydować się na modele z kartami na poziomie Nvidia GeForce GTX 960M oraz Radeon RX 560X. Dysponując wyższą kwotą, powinniśmy zainteresować się kartami z serii GeForce GTX 10 oraz AMD RX Vega. 
 • ProcesorNawet najlepsza jednostka GPU nie będzie w stanie pokazać pełni swojej możliwości, jeśli w laptopie zostanie zamontowany słaby procesor. W takiej sytuacji dochodzi do zjawiska „wąskiego gardła”, które polega na tym, że mało wydajny układ CPU ogranicza możliwości karty graficznej. Wszystko to sprawia, że powinniśmy decydować się na modele co najmniej przyzwoite. W przypadku laptopów gamingowych, procesor powinien dysponować co najmniej czterema fizycznymi rdzeniami, choć największa swobodę zagwarantują nam układy sześcio i ośmiordzeniowe. Uwagę należy wrócić także na częstotliwość taktowania, która podawana jest dla trybu bazowego i turbo, uruchamianego w przypadku zwiększonego zapotrzebowania na moc obliczeniową. Wartości na poziomie 3500-4000 MHz można uznać za przyzwoite. Dobrym wyborem okażą się procesory Intela oznaczone symbolami HQ lub K (odblokowany mnożnik). Polecić można między innymi modele Intel Core i5-7300HQ, i7-7700HQ oraz i7-8700K. Jeżeli chodzi natomiast o ofertę AMD, sporym uznaniem cieszą się układy z serii Ryzen.
 • Pamięć RAM. Biorąc pod uwagę wymagania sprzętowe nowych gier, nigdy nie będzie jej zbyt dużo. Obecnie 8 GB RAM powinno wystarczy, by sprostać minimalnym wymaganiom większości produkcji, jednak obsługa ich na detalach średnich i wysokich wymaga najczęściej zainstalowania kości 12 lub 16 GB. Uwagę warto zwrócić także na typ pamięci – obecnie najlepszym wyborem okażą się modele DDR4, najlepiej o wysokim taktowaniu (od 2133 MHz wzwyż). 
 • Dysk twardy. Przez wielu graczy jest on bagatelizowany, jednak w rzeczywistości ma on ogromne znaczenie. Decydując się na zakup laptopa gamingowego, musimy zastanowić się, czy zależy nam przede wszystkim na magazynowaniu sporych plików czy też realnym przyspieszeniu działania systemu oraz gier. W pierwszym przypadku warto postawić na tańsze dyski HDD, natomiast w drugim na dyski SSD, które są znacznie szybsze, ale również dużo droższe. Istnieje również rozwiązanie pośrednie, które polega na zakupie laptopa z dwoma dyskami – HDD o pojemności np. 1 TB oraz SSD 128 lub 256 GB. Pierwszy dysk posłuży nam do magazynowania plików, a na drugim zainstalujemy system operacyjny, co znacznie przyspieszy jego działanie.
 • Matryca. W tym przypadku powinniśmy skupić się na trzech kwestiach. Pierwsza związana jest z typem matrycy. Modele IPS są droższe, jednak zagwarantują nam lepszą jakość generowanych kolorów. Druga dotyczy natomiast rozdzielczości – warto decydować się na matryce Full HD. Trzecia z kolei związana jest z przekątną ekranu, której dobór jest sprawą indywidualną. Standardowe laptopy 15-calowe okażą się dobrym rozwiązaniem, gdy chcemy z nich korzystać nie tylko w jednym miejscu. Jeśli natomiast laptop będzie urządzenie quasistacjonarnym, warto rozważyć zakup modelu o przekątnej 17 cali. Większy ekran to bowiem wyższy komfort grania. 
 • Zestaw złączy. w wielu laptopach gamingowych producenci decydują się na zamontowanie wielu portów USB, a także złącza HDMI, gniazda audio i czytnika kart pamięci. Dobór konkretnych rozwiązań zależy od naszych indywidualnych preferencji.
 • Głośniki. wbudowany zestaw musi generować dźwięk dobrej jakości. Oczywiście zawsze można podłączyć do laptopa zestaw zewnętrznych głośników, ale nie wszędzie i nie zawsze je ze sobą zabierzemy.
 • Dodatki. Spośród rozwiązań stosowanych przed procentów sprzętu wymienić można między innymi podświetlaną klawiaturę, czytnik linii papilarnych, a także technologię odprowadzania płynów z klawiatury.

Co to jest SLI lub Crossfire?

W konfiguracji laptopów gamingowych z najwyższej półki można spotkać się z określeniem SLI lub Crossfire. W ten sposób określa się technologię pozwalająca na połączenie dwóch takich samych kart graficznych. SLI dotyczy jednostek nVidii, a Crossfire od AMD.

Dwie karty graficzne to wzrost wydajności, ale również dużo wyższa cena notebooka. Jednakże dla gracza będzie to doskonałe rozwiązanie, które w pełni zrekompensuje wyższy wydatek.

Laptopy dla graczy - jakie ceny?

Skoro wiemy już, na jakie elementy należy zwracać uwagę podczas zakupu sprzętu gamingowego, możemy przedstawić kilka propozycji w wybranych przedziałach cenowych.

 • Laptop do gier do 2000 zł. Liczyć możemy wyłącznie na stosunkowo proste konfiguracje multimedialne, które nie poradzą sobie z najnowszymi grami typu AAA. Ich Karty graficzne są niewiele mocniejsze od zintegrowanych układów (często spotykane modele to GeForce 920M), dlatego pozwolą wyłącznie na uruchomienie mało wymagających gier pod względem sprżętowym. Pozostałe parametry laptopów z tej półki cenowej przedstawiają się następująco: 4 GB pamięci RAM, procesor niskonapięciowy (przeważnie Intel Core i3), a także dysk twardy 500 GB. 
 • Laptop do gier do 2500 zł. W tej kategorii cenowej nadal przeważają notebooki typowo multimedialne, jedna są to już wydajniejsze i solidniej wykonane jednostki. Na wyposażenie laptopa składają się zazwyczaj: 15,6-calowe matryce o rozdzielczości HD, do 8 GB pamięci RAM, procesory niskonapięciowe Intela szóstej, siódmej i ósmej generacji (na najwięcej pozwoli model i5-8250U), dysk twardy HDD 1 TB lub 128 GB SSD oraz karta graficzna na poziomie Nvidia GeForce 940M/940MX i AMD Radeon R9 M375
 • Laptop do gier do 3000 zł. W tym przedziale cenowym pojawiają się już komputery przygotowane z myślą o prawdziwych graczach. Niektóre modele charakteryzują się nietypowym designem. Mają więcej pamięci RAM, pojemniejsze dyski twarde HDD lub wyposażone są w modele SSD. Mają też mocniejsze karty graficzne oraz procesory.
 • Laptop do gier do 4000zł. Kupując laptopa w tej cenie, można liczyć na wysoką wydajność, kartę graficzną GTX 1050 lub 1060, najnowsze procesory cztero, sześcio i ośmiordzeniowe Za tę kwotę otrzymamy również konfiguracje z dwoma dyskami twardymi, a także posiadające od 4 do nawet 32 GB pamięci RAM. Wszystko to pozwoli na stabilną obsługę najnowszych gier.
 • Laptop do gier do 5000zł. W tym przedziale cenowym laptopy mają najczęściej matrycę Full HD oraz napęd Blu-Ray. Można liczyć także na dobrej klasy głośniki czy dodatkowy dysk SSD o dużej pojemności. W kwocie do 5 tysięcy znajdziemy zarówno duże laptopy z 17-calowym wyświetlaczem, jak i mniejsze 15-calowe. Ta półka cenowa pozwala nam na korzystanie z kart graficznych i procesorów z wysokiej półki, a także z najszybszej pamięci RAM.

Przy zakupie laptopa do gier warto również zainteresować się dodatkami takimi jak:

 • Podkładka chłodząca – wydajne laptopy bardzo często nagrzewają się do wysokich temperatur. Wentylatory podkładki chłodzącej obniżą temperaturę obudowy, a jednocześnie samych podzespołów i zwiększą komfort korzystania oraz bezpieczeństwo.
 • Myszka dla gracza– element niezbędny w grach typu FPS czy nawet RTS. Dobra mysz gamingowa to szybszy czas reakcji, wyższa precyzja i ergonomiczny chwyt.
 • Mouse bongee– gadżet pozwalający zapanować nad kablem myszy komputerowej. Mouse bongee uniemożliwia skręcanie się kabla i jego zaczepianie, przez co zwiększa komfort obsługi.

Jak widać, zakup odpowiedniego laptopa do gier wymaga od nas zwrócenia uwagi na wiele istotnych elementów. Ich dokładna analiza pozwoli jednak znaleźć sprzęt, który pozwoli uruchomić interesujące nas gry.

Polecane artykuły
 

Laptop do gier - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Idealny laptop dla gracza, czyli jaki? Ofert w sklepach jest tak wiele, że gracz może dostać zawrotu głowy, zanim wybierze dla siebie coś odpowiedniego. Związane jest to przede wszystkim ze zróżnicowaniem sprzętowym. Wpływ na wydajność urządzenia ma zamontowany procesor, karta graficzna, pamięć RAM i dysk twardy. Do tego dochodzi wyświetlacz, zestawy złączy, a także jakość wykonania klawiatury i touchpada.

Elementów, na które należy zwrócić uwagę jest tak dużo, że wybór tego najlepszego laptopa nie może przebiegać w sposób bezwiedny. W jaki jednak sposób zawyrokować, która konfiguracja okaże się najodpowiedniejsza? Z pomocą przychodzi nasz poradnik zakupowy.

Polecane laptopy do gier

Laptop do gier czy komputer stacjonarny – co wybrać?

Osoby poszukujące sprzętu gamingowego stają przed dylematem: czy lepiej kupić mobilny laptop, czy też komputer PC? Co jest lepsze i kiedy decydować się na dane rozwiązanie? Zarówno jedna, jak i druga opcja ma swoje wady i zalety.

Laptop dla gracza to bardzo dobre, kompaktowe rozwiązanie. Jednakże nie należy do tanich konstrukcji, a jego wydajność może być niższa niż komputera stacjonarnego. Nie oznacza to jednak, że nie warto się nim zainteresować. Poniżej zebraliśmy podstawowe wady i zalety laptopów dla graczy.

Wady i zalety laptopów dla graczy

ZALETY

 • laptop jest mobilny, dzięki czemu bez problemu możemy go przenosić z miejsca na miejsce
 • energooszczędność
 • zajmuje mało miejsca
 • może być wykorzystywany podczas podróży

WADY

 • ograniczona możliwość modernizacji urządzenia
 • wyższa cena w porównaniu z komputerami osobistymi o podobnej wydajności (pamiętać trzeba jednak, że w przypadku „blaszaków” musimy dokupić również monitor, klawiaturę i myszkę)
Największym problemem w przypadku laptopów jest to, że upgrade sprzętu w ich przypadku jest mocno ograniczony. Zazwyczaj ogranicza się on do wymiany pamięci RAM i dysku twardego. Wszystko to sprawia, że kupując laptopa musimy pomyśleć nie tylko o aktualnych potrzebach, ale również o tym, jakie będą wymagania gier w kilku najbliższych latach.

Nie oznacza to jednak, ze zakup laptopa gamingowego okaże się nieopłacalny. Wręcz przeciwnie – na rynku dostępnych jest wiele konfiguracji, które gwarantują bardzo wysoką wydajność, wystarczającą do obsługi obecnych gier, a także tych, których premiera będzie miała miejsca za rok, dwa czy trzy lata.

Laptop dla gracza – na co zwrócić uwagę?

Oczywiście wszystko zależy od tego, na jaką maszynę się zdecydujemy. Naszej analizie musza zostać poddane wszystkie najważniejsze podzespoły. Powinniśmy przyrównać je również do wymagań sprzętowych gier, które zamierzamy zakupić.

 • Karta graficzna. Podobnie jak w przypadku komputerów stacjonarnych, także w laptopach jednostka GPU pełni absolutnie najważniejsza rolę. To od niej bowiem zależy, czy zainstalowane przez nas gry będą działały w sposób płynny. Oczywiście należy pamiętać, że wiele zależy do wymagań sprzętowych konkretnej produkcji, a także od tego, na jakich detalach graficznych będziemy chcieli ją uruchomić. Wszystko to sprawia, że uwagę należy zwrócić na parametry karty. Najistotniejsza będzie pamięć – mowa zarówno o jej typie, jak i ilości. Obecnie nowe jednostki GPU korzystają z pamięci typu GDDR5. Wartość 4 GB w wielu produkcjach okaże się wystarczająca, choć oczywiście im więcej pamięci, tym lepiej. Spore znaczenie ma również częstotliwość taktowania – pamięci (wartości od 7000 MHz należy uznać za przyzwoite) oraz rdzenia (w kartach ze średniej i wysokiej półki przeważnie oscyluje wokół 1500-1600 MHz w trybie bazowym). Na koniec warto polecić kilka jednostek. Jeżeli szukamy laptopów do 3000 złotych, powinniśmy decydować się na modele z kartami na poziomie Nvidia GeForce GTX 960M oraz Radeon RX 560X. Dysponując wyższą kwotą, powinniśmy zainteresować się kartami z serii GeForce GTX 10 oraz AMD RX Vega. 
 • ProcesorNawet najlepsza jednostka GPU nie będzie w stanie pokazać pełni swojej możliwości, jeśli w laptopie zostanie zamontowany słaby procesor. W takiej sytuacji dochodzi do zjawiska „wąskiego gardła”, które polega na tym, że mało wydajny układ CPU ogranicza możliwości karty graficznej. Wszystko to sprawia, że powinniśmy decydować się na modele co najmniej przyzwoite. W przypadku laptopów gamingowych, procesor powinien dysponować co najmniej czterema fizycznymi rdzeniami, choć największa swobodę zagwarantują nam układy sześcio i ośmiordzeniowe. Uwagę należy wrócić także na częstotliwość taktowania, która podawana jest dla trybu bazowego i turbo, uruchamianego w przypadku zwiększonego zapotrzebowania na moc obliczeniową. Wartości na poziomie 3500-4000 MHz można uznać za przyzwoite. Dobrym wyborem okażą się procesory Intela oznaczone symbolami HQ lub K (odblokowany mnożnik). Polecić można między innymi modele Intel Core i5-7300HQ, i7-7700HQ oraz i7-8700K. Jeżeli chodzi natomiast o ofertę AMD, sporym uznaniem cieszą się układy z serii Ryzen.
 • Pamięć RAM. Biorąc pod uwagę wymagania sprzętowe nowych gier, nigdy nie będzie jej zbyt dużo. Obecnie 8 GB RAM powinno wystarczy, by sprostać minimalnym wymaganiom większości produkcji, jednak obsługa ich na detalach średnich i wysokich wymaga najczęściej zainstalowania kości 12 lub 16 GB. Uwagę warto zwrócić także na typ pamięci – obecnie najlepszym wyborem okażą się modele DDR4, najlepiej o wysokim taktowaniu (od 2133 MHz wzwyż). 
 • Dysk twardy. Przez wielu graczy jest on bagatelizowany, jednak w rzeczywistości ma on ogromne znaczenie. Decydując się na zakup laptopa gamingowego, musimy zastanowić się, czy zależy nam przede wszystkim na magazynowaniu sporych plików czy też realnym przyspieszeniu działania systemu oraz gier. W pierwszym przypadku warto postawić na tańsze dyski HDD, natomiast w drugim na dyski SSD, które są znacznie szybsze, ale również dużo droższe. Istnieje również rozwiązanie pośrednie, które polega na zakupie laptopa z dwoma dyskami – HDD o pojemności np. 1 TB oraz SSD 128 lub 256 GB. Pierwszy dysk posłuży nam do magazynowania plików, a na drugim zainstalujemy system operacyjny, co znacznie przyspieszy jego działanie.
 • Matryca. W tym przypadku powinniśmy skupić się na trzech kwestiach. Pierwsza związana jest z typem matrycy. Modele IPS są droższe, jednak zagwarantują nam lepszą jakość generowanych kolorów. Druga dotyczy natomiast rozdzielczości – warto decydować się na matryce Full HD. Trzecia z kolei związana jest z przekątną ekranu, której dobór jest sprawą indywidualną. Standardowe laptopy 15-calowe okażą się dobrym rozwiązaniem, gdy chcemy z nich korzystać nie tylko w jednym miejscu. Jeśli natomiast laptop będzie urządzenie quasistacjonarnym, warto rozważyć zakup modelu o przekątnej 17 cali. Większy ekran to bowiem wyższy komfort grania. 
 • Zestaw złączy. w wielu laptopach gamingowych producenci decydują się na zamontowanie wielu portów USB, a także złącza HDMI, gniazda audio i czytnika kart pamięci. Dobór konkretnych rozwiązań zależy od naszych indywidualnych preferencji.
 • Głośniki. wbudowany zestaw musi generować dźwięk dobrej jakości. Oczywiście zawsze można podłączyć do laptopa zestaw zewnętrznych głośników, ale nie wszędzie i nie zawsze je ze sobą zabierzemy.
 • Dodatki. Spośród rozwiązań stosowanych przed procentów sprzętu wymienić można między innymi podświetlaną klawiaturę, czytnik linii papilarnych, a także technologię odprowadzania płynów z klawiatury.

Co to jest SLI lub Crossfire?

W konfiguracji laptopów gamingowych z najwyższej półki można spotkać się z określeniem SLI lub Crossfire. W ten sposób określa się technologię pozwalająca na połączenie dwóch takich samych kart graficznych. SLI dotyczy jednostek nVidii, a Crossfire od AMD.

Dwie karty graficzne to wzrost wydajności, ale również dużo wyższa cena notebooka. Jednakże dla gracza będzie to doskonałe rozwiązanie, które w pełni zrekompensuje wyższy wydatek.

Laptopy dla graczy - jakie ceny?

Skoro wiemy już, na jakie elementy należy zwracać uwagę podczas zakupu sprzętu gamingowego, możemy przedstawić kilka propozycji w wybranych przedziałach cenowych.

 • Laptop do gier do 2000 zł. Liczyć możemy wyłącznie na stosunkowo proste konfiguracje multimedialne, które nie poradzą sobie z najnowszymi grami typu AAA. Ich Karty graficzne są niewiele mocniejsze od zintegrowanych układów (często spotykane modele to GeForce 920M), dlatego pozwolą wyłącznie na uruchomienie mało wymagających gier pod względem sprżętowym. Pozostałe parametry laptopów z tej półki cenowej przedstawiają się następująco: 4 GB pamięci RAM, procesor niskonapięciowy (przeważnie Intel Core i3), a także dysk twardy 500 GB. 
 • Laptop do gier do 2500 zł. W tej kategorii cenowej nadal przeważają notebooki typowo multimedialne, jedna są to już wydajniejsze i solidniej wykonane jednostki. Na wyposażenie laptopa składają się zazwyczaj: 15,6-calowe matryce o rozdzielczości HD, do 8 GB pamięci RAM, procesory niskonapięciowe Intela szóstej, siódmej i ósmej generacji (na najwięcej pozwoli model i5-8250U), dysk twardy HDD 1 TB lub 128 GB SSD oraz karta graficzna na poziomie Nvidia GeForce 940M/940MX i AMD Radeon R9 M375
 • Laptop do gier do 3000 zł. W tym przedziale cenowym pojawiają się już komputery przygotowane z myślą o prawdziwych graczach. Niektóre modele charakteryzują się nietypowym designem. Mają więcej pamięci RAM, pojemniejsze dyski twarde HDD lub wyposażone są w modele SSD. Mają też mocniejsze karty graficzne oraz procesory.
 • Laptop do gier do 4000zł. Kupując laptopa w tej cenie, można liczyć na wysoką wydajność, kartę graficzną GTX 1050 lub 1060, najnowsze procesory cztero, sześcio i ośmiordzeniowe Za tę kwotę otrzymamy również konfiguracje z dwoma dyskami twardymi, a także posiadające od 4 do nawet 32 GB pamięci RAM. Wszystko to pozwoli na stabilną obsługę najnowszych gier.
 • Laptop do gier do 5000zł. W tym przedziale cenowym laptopy mają najczęściej matrycę Full HD oraz napęd Blu-Ray. Można liczyć także na dobrej klasy głośniki czy dodatkowy dysk SSD o dużej pojemności. W kwocie do 5 tysięcy znajdziemy zarówno duże laptopy z 17-calowym wyświetlaczem, jak i mniejsze 15-calowe. Ta półka cenowa pozwala nam na korzystanie z kart graficznych i procesorów z wysokiej półki, a także z najszybszej pamięci RAM.

Przy zakupie laptopa do gier warto również zainteresować się dodatkami takimi jak:

 • Podkładka chłodząca – wydajne laptopy bardzo często nagrzewają się do wysokich temperatur. Wentylatory podkładki chłodzącej obniżą temperaturę obudowy, a jednocześnie samych podzespołów i zwiększą komfort korzystania oraz bezpieczeństwo.
 • Myszka dla gracza– element niezbędny w grach typu FPS czy nawet RTS. Dobra mysz gamingowa to szybszy czas reakcji, wyższa precyzja i ergonomiczny chwyt.
 • Mouse bongee– gadżet pozwalający zapanować nad kablem myszy komputerowej. Mouse bongee uniemożliwia skręcanie się kabla i jego zaczepianie, przez co zwiększa komfort obsługi.

Jak widać, zakup odpowiedniego laptopa do gier wymaga od nas zwrócenia uwagi na wiele istotnych elementów. Ich dokładna analiza pozwoli jednak znaleźć sprzęt, który pozwoli uruchomić interesujące nas gry.

Polecane artykuły
 
Kategoria: Poradniki
Data: 06.07.2018
Social
4,5
9 ocen
17 komentarzy
Moja ocena
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Tomash
Nie, no kochani, bez przesady - do grania polecacie laptopy z ekranem 13 cali? Hewlett-Packard EliteBook 720 G1 (J8Q80EA)? A na początku artykułu piszecie o tym, by matryca była jak największa, 17 cali (i słusznie). Gdzie sie podział rozsądek w tym wszystkim?
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2015-10-30
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
la bomba
W tych calach chodzi tylko o komfort użytkowania, czy jest jakiś konkretniejszy powód dla którego miałbym wybrać 17" zamiast np. 15,6"?
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2016-02-03
Mops
Komputery stacjonarne do gier mają z reguły monitory dość spore ( 21 , 24 cale czy większe). To jeśli zdecyduje się na laptopa w cenie 4 tyś. Minimum powinien być 17 calowy. Ekran to najważniejsza część w grze. Oglądamy owoc programatorów.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2016-04-18
REkinus
Programator to ty masz w pralce :)
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-02-11
YoYo
Zależy od strategii.

Do grania może być laptop i 10", jeżeli ktoś upchnie i schłodzi odpowiednio mocne podzespoły - wystarczy zapiąć monitor 24"..27" i rozmiar lapka zupełnie się nie liczy.

Sumaryczny koszt zestawu wypasionego laptopa z marną matrycą + dobry monitor będzie porównywalna z kosztem wypasionego lapka z wypasioną matrycą.

Mam miejsce na biurku, więc wolę opcję 1 (monitor LG z tunerem ~1000zł).
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-03-22
emis
Mi się właśnie marzy taki mały 10' calowy ziutek, na którym mogłabym pograć.. Jak bede potrzebować, to sobie przypne projektor i rzuce na ściane, ale chce mieć wszystko w jednym miejscu. Jakaś porada? Niechaj będzie drogi.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-04-28
mysliciel
Generalnie laptop gamingowy przede wszystkim ma opcje łatwiejszego przeniesienia sprzętu, gdy czasem jest taka potrzeba np. jakiś wyjazd, urlop, wypoczynek. W głównym miejscu używania komputera gracz dokupi monitor, klawę, głośniki. Podstawą jest to co wewnątrz kompa i tu okazuje się często, że laptop cenowo jest korzystniejszy w wysokiej półce niż stacjonarny sprzęt. W domu laptop warto umieścić na tzw. stand didżeja, to dwie stalowe nóżki, które podnoszą go dla lepszego chłodzenia, a to jest tańsze niż podkładki chłodzące. Warto jeszcze dokupić sobie dobry oczyszczacz powietrza do zbierania kurzu z powietrza w takim pokoju. Dobry sprzęt to spory wydatek, ale warto, bo na kilka lat jest święty spokój...
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-06-18
bobo
Ja tam mam i tak kupiony monitor lenovo y27f do laptopa, więc rozmiar matrycy nie jest aż tak ważny. No i umówmy się - zwykle warto dokupić taki jakiś wypaśny monitor, bo laptopowe matryce, to laptopowe matryce jednak
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-12-06
kosek
Zewnetrzny ekran full hd podpiety przez dhmi kolego
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2018-07-27
mjot
Mam nadzieję, że "overlocking" to tylko literówka w tablece minusów i plusów laptopów i stacjonarnych... chyba, że ktoś słyszał o overlocku do komputerów - niech da znać!
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2016-08-31
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
RaV
"Powyżej 5000 zł laptopy dla graczy oferują nawet takie rozwiązania jak:
Desktopowe procesory z odblokowanym mnożnikiem, co pozwala na overclocking (i5-6600K, i7-6700K)"

-Ja w laptopach za np. 7 tys. dalej widze modele "hq". nie natknalem sie na ani jeden z tych co wymieniliscie :/
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-06-25
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
maro
Ja kupiłem lenovo legiona y520. Bardzo porządny sprzęt
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-10-28
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Mądrość ludowa
Im większy ekran, tym większy komputer, co za tym idzie - więcej miejsca dla części wewnętrznych komputera więc mniej się taki lapek grzeje (fakt, wagi też troche przybywa lecz i tak to strategiczny wybór)
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-12-29
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Jakub
Omen jest bardzo porządne bo w ogóle nie wnika w problemy a laptop biurowy lenovo ideapad 100 jest więcej lagu a omen nie na polecam omen tylko wy nie polecacie lenovo bo lenovo to hańba
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2019-03-22
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
NuncanHidao
Czy na laptopach można wygodnie sobie pograc? Mialem przyjemność dostać ostatnio Hyperbooka i wszysto ładnie hula i to na calkiem sporym ekranie. Dobra opcja dla gamerów.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2019-04-23
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.