Udostępnij
Skomentuj

Który ekspres sprawdzi się najlepiej - przelewowy czy ciśnieniowy? Co warto wiedzieć?

Zastanawiasz się, czy dobry ekspres to przelewowy czy ciśnieniowy? Poznaj wszystkie sekrety ekspresów do kawy.

Zarówno ekspresy przelewowe, jak i ekspresy ciśnieniowe mają swoje zalety i swoich zwolenników. Urządzenia te oferują jednak nieco inną funkcjonalność i specyfikę działania. Oba rodzaje ekspresów warto wziąć pod uwagę podczas zakupu, a wybór warto uzależnić od własnych preferencji smakowych i sposobu użytkowania ekspresu.

Polecane ekspresy ciśnieniowe i przelewowe

Który ekspres kupić – ciśnieniowy czy przelewowy?

Masz dylemat czy wybrać niedrogi ekspres przelewowy, czy lepiej zainwestować w ciśnieniowy wynalazek włoskich mistrzów espresso? Najlepszy dla Ciebie będzie ekspres, który spełni Twoje oczekiwania. Wszystko inne jest drugorzędne. Celem powinien być zakup sprzętu, który stanie się dla Ciebie synonimem porannej kawy. Potrzebujesz urządzenia, które zaproponuje Ci dokładnie taki smak i aromat, jaki lubisz.

Największy błąd, który możesz popełnić, to wybór ekspresu robiącego niesmakującą Ci kawę. Możesz wybrać ekspres polecany przez baristów. Niezawodną maszynę, którą wskazuje każdy kawowy ranking. Taką, która przygotuje dwie kawy naraz, pracuje pod ciśnieniem 16 bar i potrafi bezobsługowo spieniać mleko. Mimo to, kilka filiżanek kawy i nie będzie Ci się chciało nawet wcisnąć przycisku start. Wszystko dlatego, że dobra kawa to kwestia gustu i bardzo indywidualna sprawa.

Obiektywnie ekspres ciśnieniowy Krups to zawsze dobra inwestycja. Czytelne wyświetlacze w wersjach automatycznych oraz poręczne kolby w eleganckich egzemplarzach manualnych. Niezależnie od modelu, możesz liczyć na niemiecką precyzję i lata doświadczenia. Ale subiektywnie, przyrządzony w nim napój może się nie umywać do tego, jak smakowała najtańsza kawa mielona ze sprawdzonego ekspresu przelewowego.

Nie oznacza to, że masz kiepski gust albo rankingi się mylą. Prawdą też jest, że jakość ekspresu ma duże znaczenie dla smaku i aromatu kawy, którą pijesz. Cały niesmak, jaki Cię spotkał, wynika z tego, że decyzja czy kupić ekspres przelewowy, czy ciśnieniowy, to przede wszystkim wybór pomiędzy odmiennymi sposobami parzenia.

Jakie są zalety i wady ekspresów ciśnieniowych?

Ciśnieniowe parzenie kawy polega na przeciśnięciu sprężonej wody przez porcję zmielonych ziaren. W ten sposób uzyskujesz napój, który jest kwintesencją smaku kawy. Nic dziwnego, że Włosi, jako pierwsi, zmechanizowali tę technikę. Wysokie ciśnienie jest niezbędne do uzyskania subtelnej café crema o intensywnym aromacie, a do dziś włoski ekspres ciśnieniowy DeLonhgi jest sprzętem godnym zaufania. Parzona w ten sposób kawa jest polecana amatorom espresso i wariacji na jego temat.

Każdy ze znaczących producentów ekspresów ciśnieniowych ma w ofercie ręczny ekspres kolbowy oraz ekspresy automatyczne, które obsłużysz za pomocą przycisków i wyświetlacza. Maszyny ciśnieniowe to także duży wybór funkcji. Wśród nich znajdziesz ekspresy tylko do espresso, a także egzemplarze umożliwiające przygotowanie dziesiątek kawowych napojów. Opcja samoczyszczenia, funkcja cichej pracy oraz wiele innych rozwiązań dotyczących spieniania mleka potrafią być standardem nawet budżetowych linii.

W przypadku ekspresów ciśnieniowych podstawą jest jednak jakość i zaufanie. Urządzenie musi wytrzymywać pracę z dużym ciśnieniem i być bezpieczne dla użytkownika. Nie może być mowy o kiepskiej jakości wykonania. Dlatego niezależnie od tego, jaki model ekspresu chcesz kupić, powinieneś się liczyć z poważniejszą inwestycją finansową. W zamian możesz oczekiwać bardzo dużej trwałości sprzętu i ciekawego designu.

Jakie są wady i zalety ekspresów przelewowych?

Przelewanie polega na filtrowaniu gorącej wody przez zmielone ziarna kawy. W ten sposób otrzymujesz napój o łagodnym aromacie i zróżnicowanej strukturze smaku. Ta technika jest polecana miłośnikom słodkich mieszkanek kaw z nisko przetworzonych ziaren. Niewygodna prawda jest jednak taka, że to ekspres przelewowy pomógł czarnym ziarnom podbić świat. Jako pierwszy pozwolił nam pić kawę bez fusów. Mimo to bywa uważany za gorszą wersję swojego ciśnieniowego kolegi.

Głównie dlatego, że ekspresy przelewowe nie są kosztowne. Oczywiście, ekspres ciśnieniowy Philips to inwestycja w jakość sprzętu, design i dodatkowe funkcje, ale jego przelewowy kuzyn wcale nie oznacza wielkich ograniczeń. Wśród markowego sprzętu przelewowego znajdziesz urządzenia wyposażone w funkcje programowania, modele z dobrej jakości młynkiem do kawy, a także wydajnym podgrzewaniem i designerskim dzbankiem termicznym. Nie znajdziesz w ekspresie przelewowym funkcji spieniania mleka, bo nie służy on do przygotowania pojedynczych porcji café latte i cappuccino. Przy jego pomocy zaparzysz całe dzbanki aromatycznej, czarnej kawy, która nie potrzebuje pianki z mleka.

Jeśli myślisz, że ekspresy przelewowe są dobre jako obiekty muzealne i gadżet dla hipstera, to się mylisz. Przelewowce przeżywają aktualnie swój mały renesans, ponieważ umożliwiają ekologiczny sposób parzenia kawy. Są odpowiednie do przygotowania większości gatunków nisko przetworzonych kaw z upraw fair trade, a współczesne ekspresy przelewowe oszczędzają wodę i energię elektryczną. Co więcej, niezbędne w ich obsłudze filtry do kawy są biodegradowalne, a do ich konserwacji możesz wybrać ekologiczny odkamieniacz do ekspresu. Możesz cieszyć się kawą i dbać przy okazji o środowisko.

Jaka jest różnica w smaku pomiędzy ekspresem ciśnieniowym a przelewowym

Wybór pomiędzy przelewowym a ciśnieniowym sposobem parzenia kawy rozbija się o to, jaki smak i aromat preferujesz. Kolbowy ekspres ciśnieniowy Saeco wyczaruje Ci napój rodem z włoskiej kawiarni, o aromacie mocno palonych ziaren. W ekspresie przelewowym otrzymasz kawę o łagodnym smaku z gęstymi nutami Ameryki Południowej. Kryterium ile może kosztować parzenie kawy albo jaka jest cena jednostkowa urządzenia, jest bez znaczenia.

Prostota obsługi też jest względna. Ekspres przelewowy w domu miłośnika mocno palonych ziaren będzie stał nieużywany. Jeśli wolisz gęsty smak kawy o czekoladowych nutach, to ekspres ciśnieniowy uznasz za kompletnie bezużyteczny. Natomiast wizja doskonale zaparzonej filiżanki, której smak i aromat jest dokładnie taki, jaki lubisz, uczyni wygodnym każdy sposób parzenia, który do niej prowadzi.

Udostępnij
5,0
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:50
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.