Udostępnij
Skomentuj

Jaki ekspres do kawy kupić? Jaki najlepszy wybrać?

Jaki ekspres do kawy będzie dla Ciebie najlepszy? Ciśnieniowy, przelewowy, a może na kapsułki?

Dla wielu osób kawa o poranku to niezbędne minimum, aby dzień stał się lepszy. Jednak kawa kawie nierówna. Niektórzy wolą zwykłą czarną, z dodatkiem mleka lub bardziej wyszukane jak latte macchiato. Napój ten można nie tylko przygotować na wiele sposobów, ale również za pomocą różnych urządzeń. Stąd też często pojawia się pytanie: jaki kupić ekspres do kawy? Z naszego poradnika dowiesz się, jakie opcje możesz wybrać.

Polecane ekspresy do kawy

Jaki ekspres do kawy kupić?

Rynek oferuje wiele rodzajów i modeli sprzętów, które ułatwią przygotowanie, ale również pomogą wzbogacić smak kawy. Jeśli zastanawiasz się jaki ekspres do kawy wybrać, powinieneś zastanowić się nad kilkoma aspektami:

 • Jak dużo wolnej przestrzeni posiadasz w pomieszczeniu docelowego umiejscowienia ekspresu;
 • Jaką kawę najbardziej lubisz i jaką najczęściej będziesz pił;
 • Dla ilu osób jednocześnie będziesz chciał przyrządzić napój;
 • Jaki budżet jesteś w stanie przeznaczyć.

Jeśli już znasz odpowiedzi na powyższe pytania, należy zapoznać się z rodzajami dostępnych ekspresów do kawy.

Rodzaje ekspresów do kawy

Są najtańszą opcją do wyboru. Jednak kryją się za tym pewne ograniczenia. Jest to rodzaj, który trafi w gusta fanów zwykłej czarnej kawy. Na rynku można znaleźć modele posiadające wbudowany młynek do kawy. Jednak nie mają żadnych innych dodatkowych funkcji wyróżniających pozostałe ekspresy do kawy.

Przelewowy jest bardzo prosty w obsłudze. Wystarczy, że wsypiesz kawę mieloną (w przypadku urządzeń z młynkiem mogą być ziarna), wsadzisz specjalny filtr i zalejesz wodą. Świeża kawa przelewa się do filiżanki lub dzbanka. I w ten oto prosty sposób możesz cieszyć się gorącym napojem. Ogromną zaletą tego typu urządzeń jest możliwość zaparzenia kawy dla wielu osób jednocześnie. Warto jednak podkreślić, że dla prawdziwych smakoszy, napój nie będzie tak aromatyczny, jak w przypadku kaw z ekspresu ciśnieniowego.

Za pomocą tego urządzenia jesteś w stanie przyrządzić już więcej rodzajów kaw. Oprócz zwykłej czarnej producenci oferują także espresso, americano, a modele umożliwiające spienianie mleka — cappuccino, latte i inne wymyślne rodzaje kaw. Ekspres do kawy ciśnieniowy to sprzęt, który, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje wysokie ciśnienie. Są one najbardziej funkcjonalne. Posiadają zbiornik na wodę, kawę, często także spieniacz do mleka.

Ekspres ciśnieniowy występuje w dwóch rodzajach: jako ekspres automatyczny oraz ekspres kolbowy. Pierwsze z nich są bardziej zaawansowane. Wiele modeli oferuje możliwość automatycznego wyboru rodzaju napoju. Często posiadają wbudowany spieniacz do mleka oraz młynek. Jest to duża gratka dla osób lubiących smak świeżo zmielonej kawy.

Kolbowy natomiast jest bardzo prosty w użyciu. Wystarczy tylko wsypać zmieloną kawę do sitka w kolbie i włożyć z powrotem do urządzenia. Takie rozwiązanie jednak pozwala zazwyczaj na zaparzenie tylko jednej filiżanki. Tego typu ekspresy do kawy nie posiadają wbudowanych młynków.

Jesteś zdecydowany na ekspres ciśnieniowy? Jaki wybrać w takim razie? Ekspres automatyczny jest zdecydowanie najwygodniejszą opcją, a przy tym urządzeniem, które jest w stanie przygotować najbardziej aromatyczną kawę. Jeden przycisk i napój gotowy. Jest to szczególnie zbawienne przy dużej ilości gości. Model kolbowy sprawdzi się natomiast u osób z ograniczonym budżetem i małą przestrzenią w kuchni.

To najmłodszy rodzaj dostępnych ekspresów. To bardzo kompaktowe i wygodne urządzenie. Aby napić się ulubionego napoju, wystarczy tylko włożyć kapsułkę do odpowiedniego pojemnika, a resztę wykona za Ciebie maszyna. Ekspres do kawy na kapsułki nie zajmuje dużo miejsca, co czyni go idealnym wyborem dla osób nieposiadających dużych kuchni. Jeśli interesuje Cię taki sprzęt, warto sprawdzić np. ekspres Krups. Jeśli zdecydowałeś, że ekspres do kawy, jaki wybrać musisz, to właśnie model na kapsułki, to zwróć szczególną uwagę na skład kapsułek. Producenci często dodają do nich sztuczne aromaty, cukier i inne dodatki, co nie każdemu może odpowiadać.

Na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę wybierając ekspres do kawy?

Wybór sprzętu wiąże się również z koniecznością poznania najważniejszych parametrów, które są przydatne, aby określić, czy sprzęt spełni Twoje wymagania.

 • Ciśnienie — większe ciśnienie to mniejszy kontakt kawy z wodą, co przekłada się na lepszy i wyraźniejszy smak napoju;
 • Moc urządzenia — wpływa przede wszystkim na szybkość wykonanej kawy. Im większą moc wybierzesz, tym szybciej Twój napój będzie gotowy do spożycia;
 • Pojemność — jeśli kupujesz ekspres do biura, warto zwrócić uwagę na to, jak dużo napoju jesteś w stanie zrobić za jednym razem. W takiej sytuacji na pewno najlepiej poradzi sobie ekspres przelewowy, który umożliwia zrobienie nawet całego dzbanka kawy;
 • Funkcje dodatkowe — można wyróżnić ekspres z młynkiem, co umożliwia parzenie kawy ziarnistej, znajdziesz również takie wyposażone w spieniacz do mleka. Jest to ogromna zaleta dla fanów cappuccino.

Wracając do podstawowego pytania: jaki ekspres do kawy wybrać? Ciśnieniowy, przelewowy czy może kapsułkowy? Naturalnie nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji związanych ze smakiem oraz procesem przygotowania napoju. Wskazaliśmy już podstawowe różnice, ale żeby jeszcze bardziej ułatwić decyzję, dalej znajdziesz kolejne konkretne informacje.

Jakie kawy można przygotować w ekspresie?

Każdy z nas ma swój ulubiony typ kawy, którą pije. Jednak nie każdą jesteś w stanie przygotować we wszystkich rodzajach ekspresu. Rodzaje kawy można podzielić na te w ziarnach, mielone oraz kawy w kapsułkach bądź saszetkach. Kawa do ekspresu w ziarnach idealnie nadaje się do ekspresów ciśnieniowych, które posiadają wbudowany młynek. Jednak nawet w ekspresach przelewowych nie musisz rezygnować z pełni smaku. Wystarczy, że dokupisz elektryczny młynek do kawy, który zmieli kawę. Kupując ekspres na kapsułki musisz się liczyć się z tym, że Twój wybór kawy ogranicza się do tego, co oferuje producent.

Jeśli na co dzień pijesz czarną kawę, to w zasadzie każde urządzenie może Ci służyć równie dobrze. Jednak jaki ekspres do kawy wybrać w sytuacji, gdy najbardziej lubisz napój z delikatną i puszystą pianką mleka? W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie ekspres ze spieniaczem, który jest jedną z dodatkowych funkcji.

Dodatkowe funkcje, jakie ekspres do kawy może posiadać

Bardziej zaawansowane modele, jak np. ekspres DeLonghi, posiadają szeroką gamę dodatkowych funkcji, które mogą wzbogacić smak, ułatwić czyszczenie oraz codzienne użytkowanie urządzenia.

 • Spienianie i podgrzewanie mleka — funkcja przydatna zwłaszcza dla miłośników białej kawy. Specjalna dysza zamontowana w pojemniku na mleko zapewni ciepłą, gęstą pianę;
 • Automatyczne czyszczenie — zazwyczaj to sam system ekspresu poinformuje Cię, kiedy należy wykonać tę czynność. Jednak nie zwalnia Cię to z obowiązku codziennego dbania o czystość sprzętu;
 • Regulacja emisji pary — umożliwia ustawienie poziomu spienienia mleka zgodnie z Twoimi preferencjami;
 • Blokada kapania — ważna funkcja, aby zachować porządek po przyrządzeniu kawy. Po wykonaniu kawy dysza zablokuje możliwość dalszego kapania napoju.

Parametry techniczne, jakie dobry ekspres do kawy powinien mieć

Oczywiście dodatkowe funkcje są dużym udogodnieniem w procesie przygotowywania kawy. Jednakże najistotniejsze są parametry techniczne, o których wspomniane zostało już nieco wcześniej. Ich szczegółowe omówienie pomoże Ci podjąć ostateczną decyzję, jaki ekspres do kawy wybrać.

Jaka moc ekspresu jest najlepsza?

Jak już zostało zaznaczone — im większa moc urządzenia, tym szybciej będzie w stanie zaparzyć kawę. Zazwyczaj wynosi ona 1000 W. Lepsze modele jak np. ekspres Philips, posiadają nawet 1850 W i więcej. Zatem w kwestii mocy urządzenia, jaki ekspres do kawy będzie odpowiedni? W domowych warunkach niższa wartość powinna w zupełności wystarczyć. Jednak jeśli ekspres do kawy służy jako urządzenie, z którego korzysta wiele osób, np. w biurze, wtedy lepiej zastanowić się nad ekspresem o wyższej mocy.

Jakie ciśnienie w ekspresie?

Większe ciśnienie oznacza, że Twoja kawa będzie bardziej aromatyczna, a co za tym idzie, lepsza w smaku. Można wyróżnić dwa typy urządzeń: niskociśnieniowe i wysokociśnieniowe. Pierwsze z nich charakteryzują się ciśnieniem do 9 bar. Są nimi m.in. kawiarki, czyli najprostsze urządzenia do parzenia kawy. W dzisiejszych czasach stosuje się raczej wersje elektryczne, jednak nadal można dostać takie, które podgrzewa się jak zwykły czajnik, czyli na kuchence gazowej, elektrycznej lub na indukcji.

Ekspresy wysokociśnieniowe działają nawet do 18 barów. Wysokie ciśnienie pozwala na przepuszczenie wody przez ziarna kawy w krótszym czasie, co daje jeszcze lepszy aromat. Należy jednak pamiętać, że nie każdy ekspres jest w stanie cały czas pracować na najwyższej wartości. Często wartość dobierana jest do kawy, którą przygotowujesz. Taką opcję umożliwia ekspres Siemens.

Jaki młynek w ekspresie?

Decydując się na ekspres ciśnieniowy lub przelewowy warto pomyśleć o rodzaju młynka, który posiada. Niestety nie zawsze jest on wbudowany. Dlatego przed zakupem zwróć uwagę, czy dany model go posiada, jeśli tak, to jaki rodzaj — warto pamiętać, że może to wpłynąć na aromat napoju.

 • Młynek udarowy

We wnętrzu młynka zamocowane są dwa młoteczki, które po włączeniu zaczynają się kręcić. Wbudowane ostrza przecinają ziarna na kawałki. Im dłużej będziemy mielić kawę, tym bardziej zmielona będzie. Ich zaletą jest duża wytrzymałość oraz możliwość mielenia nie tylko kawy. Jednak są one bardzo głośne, a fakt, że się mocno nagrzewają, sprawia, że smak kawy traci na wartości.

 • Młynek żarnowy

Działa na podobnej zasadzie jak żarna, które mielą zboże. Rozdrabniają one delikatnie ziarno poprzez zgniatanie. Młynek żarnowy nie wytwarza dodatkowego ciepła, dzięki czemu kawa zachowuje swój oryginalny aromat i smak. Dodatkowo możesz automatycznie regulować stopień zmielenia. Takiego typu rozwiązanie posiada m.in. ekspres Saeco.

System spieniania mleka

Dobry ekspres do kawy posiada możliwość spieniania mleka. Wyróżniamy ekspres z manualną dyszą oraz ekspres z automatycznym systemem spieniania. Pierwsze z nich pozwala na większą kontrolę. Jednak nie jest ono w pełni automatyczne, dlatego czas przygotowania kawy jest nieco dłuższy. Należy wlać mleko do osobnego naczynia, włożyć do niego dyszę, która podgrzewa i napowietrza mleko, tworząc piankę.

Szybszym sposobem jest oczywiście automatyczne spienianie. Wystarczy, że wlejesz mleko do specjalnego pojemnika, który znajduje się w ekspresie lub podłożysz bezpośrednio karton lub butelkę, aby urządzenie samo je zaciągnęło. Później możesz się cieszyć pyszną pianką, która wleje się do filiżanki.

Czyszczenie ekspresu do kawy

Jak w przypadku każdego urządzenia AGD, z którego korzystasz, należy zadbać o czystość także ekspresu do kawy. Jest to bardzo ważne dla higieny, ale również ze względu na smak kawy. Pozostawione resztki, osad i kamień może nieco zmienić jej smak. Dlatego ważne jest, aby regularnie dbać o czystość urządzenia.

Trudno byłoby czyścić wnętrze ekspresu codziennie. Jednakże zwróć uwagę na to, w jakim stanie jest przede wszystkim tacka, a także czy pojemnik na fusy jest opróżniony. Niektóre modele posiadają funkcje autoczyszczenia. Jest to bardzo przydatne udogodnienie. Sam ekspres poinformuje nas o tym, kiedy jest konieczność wyczyszczenia. Jednak dotyczy to oczywiście tylko elementów, które znajdują się wewnątrz. Jeśli natomiast Twój ekspres nie posiada takiej funkcji, najlepiej wykonywać je po 2000 przyrządzonych kaw.

Przy czyszczeniu należy zwrócić uwagę, aby nie uszkodzić żadnego elementu. Warto jest również stosować odpowiednie środki czystości. Można znaleźć specjalne płyny do czyszczenia zarówno płyty grzewczej, jak i dyszy do spieniania mleka. Istnieją również specjalne tabletki ułatwiające pozbycie się brudu i kamienia.

Mamy nadzieję, że wszystkie powyższe porady rozwiązały dylematy związane z tym, na jaki ekspres do kawy warto się zdecydować. Jak widać, opcji jest wiele – zatem z pewnością każdy znajdzie urządzenie, które całkowicie spełni oczekiwania.

Udostępnij
5,0
14 ocen
12 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (10)

Bardzo fajny poradnik! sporo pomógł.
Poradnik bardzo pomógł. Udzielił wielu odpowiedzi. Rozwiał wątpliwości. Ułatwił mi wybór 1 z 3 , które miałam na oku.
może czepiam się szczegółów ale nie każdy ekspres ciśnieniowy posiada podwójny dozownik kawy, nie wspominając już o dyszy do spieniania mleka: dużo modeli jest wyposażonych w pojemniki na mleko, rurki albo nie mają możliwości spieniania w żaden sposób. po tym fragmencie przestałam czytać
Przez kilka lat używałam ekspresu De Longhi ECAM, model bez wyświetlacza ani autamtycznego cappuccino,
niestety kilka razy pod rząd się zepsuł, dlatego postanowiłam kupić nowy ekspres,tym razem wybrałam VCM A9, głównie ze względu na bezawaryjność (poleciła mi koleżanka)
oraz że możemy robić na nim dwie kawy latte za jednym razem. Narazie użytkuję piąty miesiąc, co do samego ekspresu nie mam uwag, jednak kabel od zasilania jest zbyt krótki, również mogłaby być większa tacka na grzanie filiżanek. Pozdrawiam wszytkich miłośników kawy, przed zakupem ekspresu warto się kilka razy zastanowić!
Świetny poradnik. Polecam ekspresy saeco One parzą mocną kawę i nie psują się. W firmie jest kilka ekspresów i schodzi trochę kawy. mamy też duzy bonomat - po miesiącu wymieniali wyświetlacz i dwa male vcm - fajne i też dobra kawa. Pozdrawiam...
Nie ma tu ekspresu jura.to mercedes ekspresow, takie stwierdzenie uslyszalem od eksperta ekspresow do kawy.W tym artykule nie wspomniano o tej szwajcarskiej firmie.
Kocham kawę z ekspresu!! Jestem kawoholiczką i nie wyobrażam sobie dnia bez kawy. Jeszcze kilka miesięcy temu kupowałam parzoną, czy rozpuszczalną, ale zauważyłam, że ich smak się zmienił na gorsze. Chyba idą na ilość, nie jakość. Wtedy postanowiłam kupić mój pierwszy ekspres do kawy. Nie powiem, żeby decyzja zakupu była łatwa, bo raz, jest to spory wydatek, dwa, na internecie i w sklepach jest ich tyle, że nie wiadomo, jaki wybrać...Wybrałam ekspres domowy jura, którego zresztą tutaj nie ma (choć być powinien) i naprawdę jestem zadowolona. Jest ich sporo na stronie sklepu decofire.pl . Różne ceny, różne modele i ekspresy o wielu możliwościach :)
Ze swojej strony polecam ekspres Evidence EA8908 marki Krups. Kawa wychodzi przepyszna, a sam ekspres jest wygodny i prosty w obsłudze. Świetna sprawa że można nim jednocześnie robić 2 kawy na raz. Jest sporo różnych programów, więc każdy „kawoholik” znajdzie coś dla siebie. :)
Magnifica jest fajntastyczna, ten ekspres od DeLonghi jest moim codziennym zbawieniem, gdy potrzebuję rano kawy <3
Długo zastanawiałam się, jaki ekspres wybrać i w końcu wybrałam DeLonghi Dinamica. Jestem bardzo zadowolona z niego. :) Właściwie biorąc pod uwagę fakt, że praktycznie po zakupie przestałam pijać kawę w kawiarniach, to możemy uznać, że to nie był wydatek, tylko inwestycja. :P
Nie wiem jak można polecać ekspresy na kapsułki. Ten szit nie ma nic wspólnego z kawą...
W zupełności się z Tobą zgadzam. Piłem kiedyś cappucino z kapsułki, a teraz piję cappuccino z mojego ekspresu DeLonghi 22.360b
i mogę śmiało stwierdzić, że nijak się kapsułki nie umywają. Ekspres ciśnieniowy, to jednak jest to!
Specjalista Morele | 20:21
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.