Udostępnij
Skomentuj

Kółka gimnastyczne – jak używać? Jak wybrać?

Kółka gimnastyczne to jedne z najbardziej tradycyjnych akcesoriów tego typu.

Można znaleźć je na szkolnych boiskach, w klubach fitness, a także kupić do własnej, domowej siłowni. Jakie ćwiczenia można na nich wykonać? Jak wybrać takie koła i czy warto po nie sięgnąć?

Kółka gimnastyczne – zalety stosowania

Kółka gimnastyczne to sztywne obręcze, które są zawieszone na linach lub taśmach i na których można wykonywać zarówno proste, jak i dość skomplikowane ćwiczenia i akrobacje. Kółka gimnastyczne najlepiej wypróbować na pobliskiej siłowni lub w klubie fitness. Szybko można przekonać się, czy jest to odpowiadający nam sprzęt i podjąć decyzję o ewentualnym zakupie na własność.

Ćwiczenia z kółkami gimnastycznymi mają wiele zalet:

 • To narzędzie, które pomaga wzmocnić mięśnie i pracować nad siłą. Wiele ćwiczeń angażuje różne partie ciała, a część z nich wzmacnia niemal całą sylwetkę.
 • To doskonałe akcesoria do ćwiczeń, które aktywizują mięśnie głębokie.
 • Ćwiczenia z kółkami gimnastycznymi doskonale wyrabiają poczucie równowagi.
 • Ćwiczenia z kółkami bardzo dobrze wzmacniają mięśnie brzucha oraz wysmuklają sylwetkę.
 • Ćwiczenia na kółkach gimnastycznych pozwalają wzmacniać mięśnie oraz stawy i uczyć się kontroli nad całym ciałem.

Trenowanie z kółkami gimnastycznymi jest bardzo popularne wśród osób uprawiających crossfit oraz street workout, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać w nich także na innych zajęciach fitness, a nawet we własnym domu, o ile posiadamy na to miejsce.

Jak trenować z kółkami gimnastycznymi? Przykładowe ćwiczenia

Odpowiednio zaplanowane i starannie wykonane ćwiczenia z kółkami gimnastycznymi dają naprawdę dobre efekty. Ćwicząc przy pomocy tych przyrządów można budować sylwetkę, wzmacniać ręce i ramiona, klatkę piersiową, brzuch, nogi i całe ciało. Treningi te mogą mieć różnorodny przebieg, bo ćwiczeń, które można wykonać na kółkach jest wiele.

Najbardziej bazowym i oczywistym ćwiczeniem z kółkami gimnastycznymi jest podciąganie się na nich, co pozwala wzmocnić mięśnie rąk, ramion i klatki piersiowej, ale to nie wszystko, co można wykonać przy pomocy kółek gimnastycznych. Oto kilka przykładowych ćwiczeń, jakie warto wypróbować:

 • Podciąganie górnej części tułowia – by wykonać to ćwiczenie, należy złapać rękami obręcze i ułożyć się w pozycji horyzontalnej (plecami do podłogi) z mocno wyprostowanymi nogami. Ciężar ciała powinien rozkładać się na pięty oraz na ręce. Ćwiczenie polega na podciąganiu w górę górnej części tułowia i powrót do pozycji wyjściowej (stopy cały czas powinny znajdować się na podłodze, oparte o nią wyłącznie piętami).
 • Powietrzne pompki na stojąco – to ćwiczenie odrobinę przypomina pompki, ale wykonuje się je na stojąco przy pomocy kółek gimnastycznych. Pozycja wyjściowa to złapanie obręczy i odchylenie ich do przodu oraz ułożenie stóp na podłodze tak, by opierały się na palcach. Ćwiczenie polega na uginaniu łokci i przenoszeniu tułowia do przodu, by klatka piersiowa znajdowała się w równej linii z dłońmi wspartymi na obręczach (stopy cały czas pozostają na podłodze).
 • Podciąganie nóg do góry – to proste ćwiczenie pod względem wizualnym, ale wymagające sporo siły. Pozycja wyjściowa to usytuowanie się pomiędzy kółkami i złapanie ich. Ćwiczenie polega na mocnym przytrzymywaniu się obręczy i unoszeniu wyprostowanych nóg z podłogi, by tworzyły z tułowiem kąt prosty.

To tylko kilka z wielu ćwiczeń, które można wykonywać przy pomocy kółek gimnastycznych. Obręcze tego typu powinny być zawieszone na taśmach lub linkach, które umożliwią regulację ich wysokości od podłogi. Niektóre ćwiczenia wykonuje się w zwisie nad podłogą, inne przy podpieraniu się stopami, a każdy użytkownik jest przecież innego wzrostu.

Jeśli myślimy o zawieszeniu kółek fitness w domowej siłowni, warto rozważyć zastosowanie pod tym stanowiskiem amortyzującej maty lub specjalnej podłogi fitness. Jeśli na obręczach zamierzają ćwiczyć dzieci lub osoby bardzo początkujące, można nawet rozłożyć pod spodem ochronny materac, by zamortyzować ewentualny upadek.

Jak wybrać kółka gimnastyczne?

Zakup kółek gimnastycznych to przeciętny wydatek, który nie zrujnuje budżetu, ale i tak nie warto kupować pierwszych kółek z brzegu. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:

 • Materiał wykonania kółek – koła gimnastyczne mogą być wykonane z tworzywa sztucznego, a nawet z drewna. Ważne, by ich powierzchnia była gładka, starannie wykończona.
 • Średnica – kółka gimnastyczne mogą mieć zróżnicowaną średnicę (im większa dłoń, tym większe kółka warto wybrać).
 • Na czym są zawieszane – kółka gimnastyczne można kupić samodzielnie, jak również w zestawie z elementami montażowymi (linkami czy taśmami). Bardzo wygodną opcją są kółka zawieszane na taśmach z podziałką.
 • Cena – najprostsze modele kółek gimnastycznych to koszt kilkudziesięciu złotych, ale są też droższe opcje z nieco wyższej półki jakościowej.
 • Opinie o produkcie – to przydatne wskazówki, z których warto skorzystać. W sieci nie brak ocen i recenzji na temat różnorodnych produktów.
 • Maksymalne obciążenie – warto sprawdzić, jak ciężka osoba będzie mogła bezpiecznie korzystać z wybranego modelu kółek, ale należy pamiętać o tym, że na solidność tych akcesoriów wpływa również sposób montażu (zastosowane wkręty, haczyki i tym podobne rozwiązania).

Kółka gimnastyczne to standardowy element wyposażenia wielu klubów fitness, a jednak nie każdy wie, jak na nich ćwiczyć. Warto spróbować wykonać na nich kilka podstawowych ćwiczeń, by przekonać się, jak skuteczne są to akcesoria.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:45
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.