Ekspert Morele | 15:18
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Hula hop - jak wybrać? Z wypustkami? Które najlepsze?

Hula hop to świetny przyrząd treningowy, po który warto sięgnąć. Jego zaletą jest fakt, że wysmukla talię.

Co to jest hula hop i po co się go używa?

Hula hop to obręcz do ćwiczeń, którą można wykorzystywać podczas treningów aerobowych i gimnastycznych. Obręcz tę można użytkować do ćwiczenia talii, bioder, brzucha, ale także rąk i nóg. W sprzedaży można znaleźć modele podstawowe, jak również obręcze z wypustkami, masującymi głowicami oraz obciążeniem.

Hula-hop używa się do ogólnorozwojowych treningów. Jakie są zalety użytkowania hula hop? Regularnie użytkowanie tego rodzaju akcesoriów wpływa korzystnie na:

 • ogólną sprawność ruchową,
 • smukłą sylwetkę,
 • smukłą talię, biodra i uda,
 • wyczucie rytmu.

Jakie są rodzaje hula hop? Czym się różnią poszczególne modele?

Hula-hop może kojarzyć się z lekką, prostą obręczą o dość wyrazistym kształcie – taki model będzie bardzo dobry na początek oraz dla dzieci, ale to nie jedyne rozwiązanie. Najpopularniejsze rodzaje hula hop przedstawiamy poniżej.

 • Hula-Hop klasyczne – nie jest składane, ale jest lekkie i niedrogie. Hula-hop tego typu jest polecane dzieciom oraz osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z treningami gimnastycznymi.

ZALETY

 • Niska cena.
 • Dostępne w sklepach sportowych i zwykłych
 • Dobre dla dzieci i dla początkujących
 • Jest lekkie, łatwo nim operować

WADY

 • Nie daje tak dobrych efektów gimnastycznych, jak hula hop z obciążeniem
 • Zajmuje miejsce, bo nie jest składane
 • Trudniej je transportować
 • Hula-Hop składane z masażerem – obręcz można złożyć, co ułatwia jej transport, ale także przechowywanie. Od wewnętrznej strony, obręcz jest profilowana (falowana), co sprawia, że podczas ćwiczeń ciało jest masowane. Obręcze tego typu są zazwyczaj cięższe i droższe od najprostszych modeli.

ZALETY

 • Można je złożyć, nie zajmuje miejsca
 • Podczas treningu ciało jest masowane
 • Daje lepsze efekty
 • Jest cięższe, wymaga więcej wysiłku, a to przekłada się na wyższą skuteczność ćwiczeń

WADY

 • Jest droższe od zwykłego hula hop
 • Jest cięższe - nie dla dzieci
 • Trudniej nim operować
 • Hula-Hop składane z wypustkami – jest nie tylko składane, ale posiada również wypustki od wewnętrznej strony. Zazwyczaj waży więcej od modeli bez wypustek więc nadaje się dla bardziej zaawansowanych osób.

ZALETY

 • Podczas treningu mocno masuje ciało
 • Ćwiczenia z nim są najbardziej efektywne
 • To profesjonalne rozwiązanie
 • Dobrze wpływa na smukłość sylwetki

WADY

 • Jest droższe od pozostałych modeli
 • Jest cięższe
 • Trudniej się nim posługiwać

Hula hop z wypustkami – czy jest bezpieczne?

Profilowanie, a także niewielkie kulki (wypustki) na tego typu obręczy sprawia, że intensywność treningu się zwiększa, co pozwala poprawić wyniki i osiągnąć zamierzony efekt szybciej, niż w przypadku podobnych technologii.

Powstaje jednak pytanie, czy taka budowa urządzenia nie jest czasem groźna dla mięśni i narządów wewnętrznych. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że na początku użytkowania obręczy na naszym ciele mogą pojawić się niewielkie siniaki. Z tego tez względu, hula hop z wypustkami nie powinien być użytkowany przez dzieci. Tego typu dolegliwości znikają jednak bardzo szybko. Mięśnie zostają wzmocnione, dzięki czemu stają się odporne na obciążenie generowane przez wypustki.

Jak dobrać rozmiar hula hop?

Kwestia ta związana jest przede wszystkim z dobraniem rozmiaru przyrządu – dzięki temu będziemy mogli dostosować go do indywidualnych potrzeb, dostępnego miejsca oraz do własnej anatomii.

 • Im większe, tym więcej miejsca potrzebujemy na ćwiczenia. Jeśli zamierzamy ćwiczyć w domu, warto upewnić się, czy mamy na to odpowiednią przestrzeń.
 • Osoby wyższe i o szerszej talii powinny sięgnąć po większe obręcze (najczęściej dobiera się rozmiar koła tak, by postawione pionowo sięgały od ziemi do górnej krawędzi bioder).
 • Im większa obręcz, tym łatwiej się nią kręci, ale ćwiczenia są nieco mniej efektywne.

Lekkie czy ciężkie hulahop?

Waga obręczy również jest ważna – musimy zastanowić się, czy posłuży nam ono do zabawy, ćwiczeń standardowych czy może do intensywnego treningu, pozwalającego na znacznie wzmocnienie poszczególnych mięśni.

Lekkie obręcze są zalecane przede wszystkim dla dzieci. Osoby myślące o trenowaniu z pomocą hula hop i o wysmuklaniu talii, powinny sięgnąć po cięższe, profesjonalne obręcze. Kręci się nimi trudniej, ale można osiągnąć lepsze rezultaty.

Polecane Hula-Hop

Jakie hula hop na początek? Jakie dla zaawansowanych?

Hula hop dla początkujących to może być najzwyklejsza, jednoczęściowa obręcz. Taki model jest dobry na sam początek, by przekonać się, czy treningi tego typu nam w ogóle odpowiadają.

Hula hop dla zaawansowanych powinno być cięższe, mniejsze, może być składane. Najlepiej sięgnąć wówczas po obręcz z wypustkami, która waży przynajmniej jeden lub dwa kilogramy.

Jak używać hula-hop?

Hula hop można używać w wielu ćwiczeniach – podstawowe zastosowanie to tak zwany „taniec hula”, czyli kręcenie biodrami w sposób, który umożliwia utrzymanie koła w powietrzu przez dłuższy czas. W miarę czynienia postępów, można dodawać kolejne partie ciała do ćwiczeń i kręcić kołem także na wysokości klatki piersiowej, bioder czy ud. Koło może posłużyć również do ćwiczeń fitness i aerobowych.

Jak kręcić hula hop?

Choć po pierwszym użyciu może wydawać się, że dłuższe utrzymanie przyrządu w ruchu jest zadaniem niewykonalnym, po pewnym czasie okaże się ono bardzo proste. Na samym początku warto unieść obręcz mniej więcej na wysokości talii i od razu zacząć ruszać biodrami – do tyłu i do przodu.

W kolejnym kroku możemy wprawić w ruch nasz nowy produkt treningowy, robimy to oczywiście rękoma. Co ważne, nie przestajemy ruszać biodrami. Niezwykle ważne jest to, aby nadążyć za ruchem obręcz. Jeśli zaczynam nam spadać, możemy ugiąć kolana i w ten sposób próbować umieścić ją z powrotem na miejsce. Oczywiście na początku może się okazać, że koło hula hop szybko będzie spadać na ziemie. Nie wolno się jednak zrażać – regularny trening potrafi czynić cuda.

Jak hula hop działa na brzuch?

Wiele mówi się o tym, że regularny trening z obręczą pozwala wzmocnić kręgosłup, biodra mięśnie nóg czy ramion. Dzięki temu urządzeniu możemy również odchudzić brzuch. To jednak nie wszystko, ponieważ hula hop sprawia, że staje się on nie tylko płaski, ale i twardszy, co oczywiście przekłada się na jego wzmocnienie.

Po pewnym czasie możemy liczyć na smukła sylwetkę i podkreślenie mięśni brzucha, dlatego warto zastanowić się najpierw nad zakupem sprzętu, a potem nad jego regularnym używaniem.

Jak ćwiczyć z hula hop?

Przede wszystkim regularnie. Wystarczy 20 minut dziennie, by spokojnie dążyć do wyznaczonego celu. Oczywiście istnieją sposoby, by codzienny trening jakość urozmaicić, a także wzmocnić konkretne partie ciała.

Standardowe ćwiczenia na talię polegają na obracaniu obręczy na wysokości pasa przy napiętych mięśniach brzucha. Po pewnym czasie, gdy operowanie kołem przestanie być dla nas problemem, możemy wprawiać je w ruch w górę i w dół, by wędrowało od bioder aż po pachy.

Hula Hop pozwala również ujędrnić uda i pośladki. Podczas obracania obręczy możemy unosić jedną z nóg i kierować ją do boku – w ten sposób rozciągamy mięśnie ud. Następne należy powtórzyć to dla drugiej nogi. Poza kręceniem, hula hop może posłużyć również do poprawy dekoltu – trzeba stanąć w rozkroku, ugiąć kolana i wciągnąć brzuch. Następnie wyciągamy ręce na wysokości klatki piersiowej i chwytamy obręcz, by mocno ją ścisnąć – w tej pozycji należy wytrzymać 10 sekund. Ćwiczenie powtarzamy kilka-kilkanaście razy.

Możliwości wykorzystania koła hula hop jest bardzo dużo. W każdym przypadku istotne jest jednak odpowiednie dobranie przyrządu do indywidualnych preferencji i predyspozycji. Warto zwrócić uwagę także na jakość wykonania. W sklepie dostępne są między innymi produkty takich firm jak Body Sculpture, Hop-Sport oraz Sapphire.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)