Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Skakanie na skakance – co daje? Jakie efekty?

Czy skakanka może być przyrządem treningowym? Oczywiście, że tak! Sprawdź jak efektywnie ćwiczyć na skakance.

Skakanka to wbrew pozorom nie tylko gadżet dla dzieci, ale i również doskonale przyrząd treningowy. Często jest pomijana i niedoceniana, ale skakanie na skakance angażuje wiele partii mięśni i jest bardzo efektywnym treningiem. Różne warianty oraz atrakcyjna forma sprawiają, że jest to też doskonale rozwiązanie, dla osób, które chcą urozmaicić swój trening. Jakie efekty daje skakanka? Jak ćwiczyć? Czy potrzebujemy do tego specjalnego miejsca i sprzętu? Odpowiedzi i praktyczne porady poniżej.

Popularne skakanki

Jak skakać na skakance?

Choć wszyscy z pewnością widzieli, jak dzieci skaczą na skakance i sami robili to w młodości, to taki styl nie jest jedyny. Dzięki takiemu podstawowym i najprostszym ćwiczeniu oswoimy się przyrządem treningowym, zauważymy pierwsze efekty i będziemy mogli zdecydować czy chcemy spróbować bardziej złożonych kombinacji. Najprostsza wersja skakania to podskakiwanie ze złączonymi nogami nad skakanką. Nieco trudniejsza wersja to podskakiwanie truchtem w stylu lajkonika. Następnym stylem jest skakanie, robiąc pajacyki — rozszerzając nogi po przeskoczeniu skakanki. Aby zaangażować też więcej partii mięśni, możemy skakać z boku na bok. Skakanie przez skakankę możemy też urozmaicić naprzemiennymi wypadami nóg w przód i tył.

Co daje skakanka?

Skakanie na skakance to bardzo efektywne ćwiczenie. Wpływa ono na wiele partii i aspektów naszego ciała oraz pozwala poprawić pewne elementy. Pierwszą grupą, na którą wpływ ma to ćwiczenie — to mięśnie. Zmuszane do intensywnego treningu pracują one bardzo ciężko. Dzięki temu możemy je rozwijać oraz rzeźbić. Same nogi oraz ramiona są bardziej wymodelowane i smuklejsze a skóra na nich jędrniejsza. Do ogólnych plusów tego ćwiczenia można zaliczyć także poprawienie ogólnej wydolności organizmu i poprawienie formy. Skakanie na skakance poprawia także ogólną koordynację ruchową oraz refleks i utrzymywanie równowagi. Jednym z najważniejszych plusów jest dbanie spalanie kalorii. Intensywne ćwiczenia w czasie 30 minut mogą pomóc pozbyć się nam od 300 do 400 kalorii. Jest to bardzo dobry wynik. Skakanie na skakance przyspiesza również tętno, co przy porannych ćwiczeniach pozwala nam się pobudzić oraz poprawić pracę układu krążenia i jest dobre dla serca. Często zadawanym pytaniem jest też to czy na skakance można zrzucić brzuch? Choć nie jest to typowe ćwiczenie angażujące brzuch, to również można się go pozbyć, regularnie ćwicząc i spalając kalorie.

Skakanie na skakance efekty

Jak po każdych innych treningach tak i w tym przypadku oczekujemy konkretnych rezultatów, gdyż widzenie bez nich nie miałoby większego sensu. Pierwsze efekty można zauważyć już po kilku treningach i dotyczą one naszej wydolności oraz kondycji. Intensywne ćwiczenia bardzo dobrze wpływają na nasz organizm, a największe efekty zauważyć można po ok. miesiącu regularnych treningów. Bardzo częstym pytaniem, które pada przy okazji takich treningów to te ile skakać na skakance, aby zauważyć skutki? Jest to zależne od rodzaju ćwiczeń i ilości dni, od których ćwiczymy, ale efekty zauważymy z pewnością już w pierwszym miesiącu. Oto krótka lista konkretnych efektów, na które możemy liczyć:

  • Poprawienie jędrności i wymodelowanie ud, łydek, pośladków
  • Przyrost mięśni i wyrzeźbienie ramion
  • Zwiększenie wydajności organizmu i możliwość dłuższego ćwiczenia
  • większa wytrzymałość kondycyjną poza treningami na co dzień

Skakanka trening

Skakanie na skakance jako intensywny i efektywny trening trzeba odpowiednio zaplanować. Na początku powinniśmy rozpocząć ćwiczenia od 5-minutowych dziennych sesji, co kilka dni robiąc odpoczynek i zwiększając łączny czas. Zapobiegnie to kontuzjom i nieprzyjemnym przetrenowaniem. Docelowy czas treningu to 30 min. Podczas samego ćwiczenia możemy robić przerwy, jeśli będziemy tego potrzebować. Jeśli liczymy na trening aerobowy, musi on trwać minimum 30 minut, aby był skuteczny.

Bieganie czy skakanka

Jak każdy inny rodzaj treningu również i skakanie na skakance jest porównywane do biegów i często przy okazji tematu takiego treningu pada pytanie: bieganie, czy skakanka? Jest ono w tym wypadku tym ważniejsze, że oba ćwiczenia są podobne. Skakanie na skakance jest bardziej intensywnym i krótszym ćwiczeniem. Również wpływa na poprawę dolnych partii mięśni, zwiększa wydolność oraz kondycję, a dodatkowo znacznie lepiej trenujemy ramiona i ręce. Skakanka jest bardziej efektywna przy modelowaniu ud, łydek czy pośladków. Bieganie wygrywa z możliwością dłuższego treningu i spalenia większej ilości kalorii oraz większym wpływem na ogólną kondycję. W tym porównaniu ważne są też względy praktyczne. Skakanie na skakance możemy ćwiczyć, nawet pomimo złej pogody na sali treningowej, a oba sporty nie wymagają specjalnego sprzętu i dużych nakładów finansowych. Najlepszą odpowiedzią na ten pojedynek jest porada, aby stosować razem i zamiennie te dwa sposoby ćwiczeń. Urozmaici to codzienne ćwiczenia, plan treningowy będzie miał większe spektrum efektów, a w razie niepogody skakanie na skakance najlepiej zastąpi bieganie.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:40
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.