Udostępnij
Skomentuj

Kiano Elegance 14.2 Pro - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Analizujemy możliwości taniego laptopa dla małego biznesu. Co potrafi Elegance 14.2 Pro?

Jak podkreśla producent, urządzenie ma zagwarantować wygodną, stabilną pracę w różnych warunkach – przy biurku, w domu i w podróży. Wszystko to mają zapewnić nie tylko kompaktowe wymiary sprzętu, ale również półprzewodnikowy dysk twardy i niskonapięciowe podzespoły. Warto sprawdzić, jaka jest ich wydajność.

Kiano Elegance 14.2 Pro – dane techniczne oraz cena

Kiano Elegance 14.2 Pro – dostępne konfiguracje

Z racji ceny i przeznaczenia sprzętu, nie występuje on w zbyt wielu wersjach konfiguracyjnych. Ma to być laptop niskobudżetowy, który zapewni obsługę podstawowych programów i kilka dodatków. Wszystko to sprawia, że nie powinniśmy spodziewać się możliwości wyboru spomiędzy spore liczby urządzeń.

W sklepach przeważnie oferowane są modele wyposażone w procesor Intel Pentium N4200. Jest to czterordzeniowy i czterowątkowy układ z serii Apollo Lake – jego premiera miała miejsce ponad trzy lata temu, toteż nie będzie to sprzęt, który zapewni nam bardzo wysoką wydajność. Jego częstotliwość taktowania wynosi 1100 MHz w trybie bazowym. Wartość ta może jednak zostać podbita do poziomu 2500 MHz w trybie turbo. Uzupełnieniem specyfikacji jest 2 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu oraz współczynnik TDP wynosi zaledwie 6 W. Jest to procesor zapewniający przede wszystkim niewielki pobór energii.

Zobacz Kiano Elegance 14.2 Pro

Z wydajnością jest znacznie gorzej – układ poradzi sobie z obsługą wyłącznie podstawowych programów, co potwierdzają wyniki testów wydajnościowych. W programie Cinebench R15 Intel Pentium N4200 uzyskał średnią na poziomie 52 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym wyniosła ona 163 punkty.

W laptopach tańszych o 300 złotych znajdziemy natomiast układ Intel Celeron N3350. Ten dwurdzeniowy i dwuwątkowy procesor wyróżnia się taktowaniem wynoszącym od 1100 MHz w trybie bazowym do 2400 MHz w trybie turbo. Pamięć podręczna i współczynnik TDP pozostają bez zmian. Ze względu na mniejszą liczbę rdzeni i wątków, a także niższe taktowanie, również moc obliczeniowa prezentuje się gorzej niż w przypadku modelu Intel Pentium. W programie Cinebench R15 układ uzyskał kolejno 46 i 85 punktów.

Jak można się było spodziewać, w Kiano Elegance 14.2 Pro nie uświadczymy dedykowanej karty graficznej, dlatego musimy ograniczyć się do jednostek zintegrowanych – w przypadku procesora Pentium będzie to Intel HD Graphics 505, a w Celeronie Intel HD Graphics 500. Obie karty wyróżniają się raczej skromną wydajnością. Poradzą sobie z obsługą wyłącznie programów podstawowych. Jeżeli chodzi o gry, na płynną rozgrywkę możemy liczyć wyłącznie w klasykach i produkcjach o bardzo niskich wymaganiach sprzętowych.

Omawiane laptopy są ograniczone także pod względem pamięci RAM. Producent zdecydował się na użycie kości typu DDR3, których maksymalna pojemność może wynieść zaledwie 4 GB. Do tego wszystkiego należy dodać również półprzewodnikowy dysk twardy (SSD) o pojemności wynoszącej 128 GB.

Kiano Elegance 14.2 Pro – wygląd

Do czynienia mamy z laptopem o uniwersalnym charakterze. Kompaktowe wymiary, 14-calowy ekran, niewielka waga – wszystko to sprawia, że urządzenie bardzo dobrze sprawdza się w podróży. Zmieści się w każdej torbie, a jego użycie w pociągu, autobusie czy samochodzie nie sprawia żadnego problemu.

Wysoko należy ocenić również design sprzętu. Laptop prezentuje się w sposób niezwykle nowoczesny, a srebrno-czarna obudowa jest naprawdę miła dla oka. Z racji niskiej ceny, nie mogliśmy spodziewać się użycia innych materiałów niż tworzywa sztuczne, nie można jednak powiedzieć, że Kiano Elegance 14.2 Pro jest bardziej podatny na uszkodzenia od innych urządzeń z tej samej kategorii.

W zestawie zamontowanych złączy i portów znajdziemy wszystko to, co jest potrzebne podczas codziennej pracy. Mając na uwadze przedział cenowy i zastosowanie laptopa, nie można się do niczego przyczepić.

Kiano Elegance 14.2 Pro – matryca

Kolejną dobrą informacją jest to, że w omawianym laptopie zamontowana została matryca Full HD, wykonana w technologii IPS. Gwarantuje ona co najmniej przyzwoitą jakość generowanego obrazu, co widać zarówno podczas standardowego użytkowania, jak i oglądania filmów czy też grania. Takie parametry jak luminancja, odwzorowanie kolorów czy też kontrast stoją na dobrym poziomie, zwłaszcza jak na sprzęt za taką cenę.

Minus należy natomiast zapisać przy pracy matrycy przy zwiększonym nasłonecznieniu. Widoczność w takich warunkach spada, co oczywiście utrudnia korzystanie z laptopa. Konieczne jest wtedy manipulowanie podświetleniem ekranu.

Kiano Elegance 14.2 Pro – klawiatura i touchpad

Niewiele jest urządzeń za około złotych, które dysponują podświetlaną klawiaturą. Laptop Kiano Elegance 14.2 Pro jest więc pod tym względem unikatowy (modele tańsze są pozbawione tej funkcji). Dzięki podświetleniu, urządzenie gwarantuje nam komfortową pracę w każdych warunkach, także przy braku oświetlenia zewnętrznego.

Sama klawiatura została wykonana z należytą dbałością o szczegóły. Użyte materiały sprawiają, że klawisze wyróżniają się przyzwoitym skokiem i stosunkowo cichym działaniem. Wszystko to zapewnia bardzo wygodne użytkowanie. Podobnie ma się sprawa z touchpadem, który dobrze spełnia swoje funkcje.

Kiano Elegance 14.2 Pro – wydajność

Jak już wspominaliśmy, zastosowane podzespoły nie wyróżniają się specjalnie wysoką mocą obliczeniową, toteż laptop zapewni obsługę przede wszystkim podstawowych programów i narzędzi. Mowa tu zarówno o procesorze, jak i pamięci RAM czy też karcie graficznej.

Zintegrowana jednostka Intel HD Graphics 505, która występuje wraz z układem Intel Pentium N4200, wyróżnia się pamięcią współdzieloną i taktowaniem rdzenia na poziomie od 200 MHz w trybie bazowym do 750 w trybie turbo. Co ważne, obsługuje bibliotekę DirectX 12. Jej niską wydajność potwierdzają testy diagnostyczne – w programie 3DMark 11 Performance jej średnia wyniosła zaledwie 616 punktów, a w 3DMark Ice Storm Standard Graphics 1280x720 wynik zatrzymał się na 36602 punktach. Czy więc karta ta jest w stanie obsłużyć jakieś gry? Wyłącznie klasyki.

Kiano Elegance 14.2 Pro – wady i zalety

Rozpocząć warto od oczywistych wad, które związane są oczywiście z zastosowanymi podzespołami. Procesor Intel Pentium N4200 zapewnia niski pobór energii, zostało to jednak osiągnięte przy niewielkiej wydajności, która okaże się wystarczająca wyłącznie do obsługi podstawowych programów (np. pakietu biurowego). Jeszcze słabiej prezentują się zintegrowane jednostki graficzne, która nie radzą sobie nawet z prostymi grami z tego dziesięciolecia. Przyczepić można się również do słabej widoczności ekranu podczas pracy przy zwiększonym nasłonecznieniu.

Wszystko to nie oznacza jednak, że Kiano Elegance 14.2 Pro nie ma zalet. Tą największą wydaje się nowoczesna, solidna obudowa, która powinna przypaść do gustu większości użytkowników. Laptop jest lekki i kompaktowy, dlatego doskonale sprawdza się w podróży. Do tego należy dodać również bardzo przyzwoitą matrycę Full HD typu IPS, która zapewnia zadowalającą jakość generowanego obrazu. Pod tym względem Kiano Elegance 14.2 Pro wyprzedza wiele urządzeń z tej samej kategorii. Podobnie ma się sprawa z podświetleniem klawiatury i jakością wykonania osprzętu.

ZALETY

  • Nowoczesna, solidna obudowa
  • Mobilny charakter sprzętu
  • Matryca Full HD IPS
  • Podświetlenie klawiatury
  • Niska cena

WADY

  • Słaba wydajność zamontowanych podzespołów
  • Zintegrowane karty graficzne nie pozwalają na wiele
  • Słaba widoczność przy zwiększonym nasłonecznieniu

Kiano Elegance 14.2 Pro – podsumowanie, czy warto?

Oczywiście laptop Elegance 14.2 Pro nie jest idealny, w wielu kwestiach daleko mu nawet do przyzwoitego poziomu, nie da się jednak ukryć, że jest to bardzo wygodny sprzęt mobilny, który dysponuje kilkoma elementami niespotykanymi w tej kategorii cenowej. Biorąc to pod uwagę, warto rozważyć jego zakup, jeśli szukacie taniego sprzętu do podróży.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:15
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.