Udostępnij
Skomentuj

Kalibracja baterii w laptopie. Jak to zrobić?

Bateria w laptopie pozwala użytkować go bez kabla. Aby sprawdzała się dobrze, należy wykonać jej kalibrację.

Co to jest kalibracja baterii?

Mobilność to jedna z największych zalet laptopów. Dzięki akumulatorowi mogą one pracować przez wiele godzin bez zasilania z sieci. W razie braku energii wystarczy ją uzupełnić, a eksploatacja sprzętu dalej będzie możliwa. Dokładny czas zależy od pojemności danego ogniwa. Kontrolę nad jego stanem zapewnia systemowy wskaźnik. Niestety nie zawsze pokazuje on precyzyjne dane, przez co trudno określić, kiedy tak naprawdę komputer przestanie działać. W takiej sytuacji konieczna jest odpowiednia kalibracja baterii w laptopie.

Polecane bateri do laptopów

Proces ten to po prostu reset baterii w laptopie polegający na całkowitym jej rozładowaniu, a następnie ponownym naładowaniu. Pozwala to na zresetowanie miernika tak, aby informował o rzeczywistym poziomie zgromadzonej mocy. Po przeprowadzeniu regulacji masz zagwarantowany widok na faktyczną kondycję zasobnika w konkretnym momencie. Tym samym wiesz, jak długo jeszcze Twoje urządzenie wytrzyma bez zewnętrznego napięcia.

Kalibracji mogą zostać poddane wszystkie baterie do laptopów niezależnie od producenta. Z pewnością warto zrealizować tę operację, ponieważ znacząco ułatwi ona korzystanie z przenośnego komputera. Po jej zakończeniu pilnowanie stanu akumulatora nie przysporzy Ci żadnych problemów i pomyłek. System wskaże bowiem niezakłamane wyniki. Jeśli na to liczysz, wykonaj wzorcowanie samodzielnie lub zgłoś się do fachowca.

Kiedy przeprowadzić kalibrację baterii w laptopie?

Wiesz już, dlaczego kalibracja baterii ASUS czy też komponentu takiego jak bateria do laptopa Samsung jest istotna, ale jeśli chcesz rzetelnie zadbać o ogniwo, potrzebujesz szerszej wiedzy. Przede wszystkim musisz zdawać sobie sprawę z tego, że regulacja to nie jednorazowa czynność. Należy ją przeprowadzać okresowo, najlepiej zgodnie z zaleceniami wytwórcy. Wtedy wskaźnik naładowania będzie odzwierciedlał bieżące możliwości zasobnika energii, a Ty dzięki nadzorowi odczujesz pełen komfort podczas eksploatacji sprzętu.

Według ogólnie przyjętych zasad kalibracja akumulatora w laptopie powinna mieć miejsce raz na 2 lub 3 miesiące i takie instrukcje z reguły podaje większość producentów. Oczywiście są to rekomendacje, a więc nie trzeba sztywno się ich trzymać. Ważne, aby pamiętać o wykonaniu wzorcowania wówczas, gdy Twój laptop przestanie funkcjonować bez ostrzeżenia. Zazwyczaj i tak następuje to mniej więcej po takim okresie użytkowania, dlatego na pewno wybierzesz stosowny czas.

Jeżeli zależy Ci na bardzo dobrym działaniu baterii, to możesz przeprowadzać kalibrację częściej. To pomoże nie tylko w zachowaniu jej właściwej współpracy z systemem operacyjnym. Sprawi, że bateria do laptopa ASUS czy też bateria do laptopa Lenovo będą służyły efektywniej i dłużej, a to niezaprzeczalna korzyść. Cały proces jest łatwy, dlatego bez wątpienia sobie z nim poradzisz. W razie wątpliwości skontaktuj się ze specjalistycznym serwisem laptopów.

Jak skalibrować baterię w laptopie?

Znasz już najważniejszą kwestię związaną z kalibracją, czyli kiedy ją realizować. Wciąż jednak pozostaje odpowiedzieć na pytanie, jak zrobić reset baterii w laptopie. Tak naprawdę to niezwykle proste zadanie, a zatem śmiało porzuć wszelkie obawy. Nawet osoba, która rzadko ma do czynienia z elektroniką powinna zrozumieć, na czym polega ta operacja i jakie są jej poszczególne etapy. Po przeczytaniu poradnika dokonasz regulacji samodzielnie, a przede wszystkim skutecznie.

Sama kalibracja baterii w laptopie Windows 10 musi być poprzedzona odpowiednim przygotowaniem. W pierwszej kolejności należy przejść do ustawień planu zasilania w komputerze. Aby to zrobić, kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonę baterii w prawym dolnym rogu pulpitu i wybierz z menu najwyżej położony pasek. Zostaniesz przeniesiony do centrum zarządzania energią. Tam w opcjach zmień akcje dla krytycznego poziomu na hibernację przy niskiej wartości i zapisz ją. Oprócz tego dostosuj urządzenie tak, żeby nigdy nie wyłączało ekranu, ani w ogóle nie przechodziło w tryb uśpienia.

Pozostaje przedstawić, jak wygląda zasadnicza kalibracja baterii Dell i innych. Najpierw musisz podłączyć zasilacz i ładować akumulator do momentu, aż wskaźnik osiągnie 100%. Później możesz normalnie korzystać z laptopa do czasu hibernacji. Wówczas powinieneś zaprzestać eksploatacji i nie używać sprzętu przez kilka godzin. Po odczekaniu ponownie podepnij go do sieci i uzupełnij brak energii w całości. Na koniec przywróć poprzednio ustalony profil funkcji i gotowe. Bateria do laptopa Dell czy też bateria do laptopa Toshiba od tej pory prawidłowo zsynchronizuje się z systemem, dzięki czemu prognozy jej zużycia będą dokładne.

Programy do kalibracji baterii w laptopie

Część producentów wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i udostępnia specjalne wbudowany program do kalibracji baterii w laptopie. Na przykład bateria do laptopa Lenovo zwykle bywa obsługiwana przez aplikację Lenovo Power Manager, natomiast kalibracja baterii HP wspierana jest narzędziem HP Battery Check. Jeśli dany wytwórca nie dostarcza własnych środków pomocniczych, to warto postawić na dość zaawansowany BatteryCare, który, tak jak wcześniej wymienione, posiada opcję regulacji i wzorcowania.

Każdy program do regeneracji baterii sam co kilkadziesiąt cykli ładowania przypomni Ci o potrzebie wykonania kalibracji. W razie czego sam ustalisz częstotliwość powiadomień. Poza tym umożliwia on automatyczne dostosowanie planu zasilania, tak, aby cały proces przebiegł szybko i skutecznie. Jego używanie sprawi, że bateria w laptopie znacznie wydłuży swoją żywotność, a jej wymiana nie będzie konieczna.

Czy kalibracja baterii jest konieczna?

Wielu użytkowników, a często także ekspertów, podaje w wątpliwość, czy bateria do laptopa rzeczywiście funkcjonuje lepiej po przeprowadzeniu opisanej operacji. Pomimo negatywnych opinii z całą pewnością warto ją realizować, ponieważ pozwala wykorzystać pełen potencjał ogniwa takiego jak bateria do laptopa Acer, a ponadto zdecydowanie poprawia precyzyjność pomiarów określających ilość gromadzonej energii.

Jeżeli zatem Twoja oryginalna bateria do laptopa HP lub zamienne baterie Green Cell przestają działać zgodnie z przeznaczeniem, a system nie jest w stanie efektywnie zbadać poziomu ich zużycia, to bez wahania zdecyduj się na kalibrację. Odpowiednio wykonana przyniesie naprawdę dobre rezultaty i podniesie komfort pracy z przenośnym komputerem. Jeśli zamierzasz zrobić ją samodzielnie, pamiętaj o przeczytanych poradach.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:55
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.