Udostępnij
Skomentuj

Dlaczego laptop nie ładuje baterii?

Zasilacz nie ładuje baterii w laptopie mimo podłączenia do prądu? Przyczyn problemu może być kilka. Oto najważniejsze.

Laptop nie ładuje baterii – jakie są tego przyczyny?

Objawów, że z Twoją baterią dzieje się coś niedobrego, jest co najmniej kilka. Po pierwsze laptop się nie ładuje po podłączeniu do gniazdka, to znaczy, na wskaźniku ładowania nie widać żadnego postępu. Możliwe jednak, że bateria w Twoim laptopie zdążyła się całkowicie wyładować, a po podłączeniu do źródła energii urządzenie nie włącza się. W obu przypadkach przyczyna może być taka sama, jednak nie musi – jeżeli bowiem komputer w ogóle się nie uruchamia, problem może być związany nie tylko z wcześniejszym jego rozładowaniem, lecz także może leżeć gdzieś indziej.

Najczęściej wybierane baterie do laptopów

Zdarza się również, że po podłączeniu komputera do zasilacza i gniazdka pojawia się komunikat o ładowaniu sprzętu, jednak po dłuższym czasie procent naładowania pozostaje ten sam. Tego typu sytuacja może być związana z nieodpowiednim napięciem – zdarza się to w przypadku wykorzystania ładowarki o zbyt słabej mocy, jej uszkodzenia czy niedokładnym dociśnięciu któregoś z jej elementów albo też samej wtyczki do kontaktu.

Jeżeli laptop nie ładuje się po podłączeniu do gniazdka, przyczyn może być kilka. Początkowo trudno stwierdzić, gdzie dokładnie leży wina – czy przyczyną problemu jest wadliwa bateria? Uszkodzony zasilacz? A może nastąpiła awaria gniazdka elektrycznego? Pytanie, czy Twój komputer w ogóle rozpoznaje podłączenie do źródła prądu (komunikat „podłączony, nie ładuje”). Jeżeli tak, to na początek możemy wykluczyć przerwę w dostawie prądu czy zepsute gniazdko. To jednak łatwo sprawdzić, podłączając do niego także inny sprzęt.

Co zrobić gdy bateria w laptopie się nie ładuje?

Jeżeli wystąpił problem i zasilacz nie ładuje baterii w laptopie, jednak urządzenie działa, pierwszą czynnością, jaką powinieneś zrobić, jest jego zresetowanie. To zresztą dobry sposób na rozpoczynanie rozwiązywania wszelkich innych problemów. Co jednak jeśli restart nie przyniesie żadnego rozwiązania? W dalszej kolejności dobrze byłoby sprawdzić stan Twojego zasilacza. Jeżeli masz w domu jakiś zamiennik, koniecznie podłącz go do laptopa i sprawdź, czy problem powtarza się.

Jeżeli komputer działa spróbuj także sprawdzić sterowniki. W przypadku sprzętu z systemem Windows otwórz zakładkę „Menedżer urządzeń”. Znajdziesz ją po kliknięciu prawym przyciskiem myszy we „właściwości” Mojego komputera, a następnie Sprzęt. W Menedżerze znajdź zakładkę Baterie, kliknij „Bateria Microsoft o metodzie kontroli zgodnej z ACPI” i odinstaluj ją, a następnie zresetuj komputer. Sterownik powinien pojawić się ponownie po ponownym uruchomieniu urządzenia.

Możesz także spróbować podłączyć zasilacz do innego kompatybilnego urządzenia, jeśli masz takie przy sobie. Jeśli nie, sprawdź przynajmniej, czy kabel nie posiada żadnych śladów uszkodzeń (odłącz go wcześniej od gniazdka!), przetarć czy pęknięć. Możesz także spróbować kupić nowy zasilacz, jednak jeżeli okaże się, że problem leży po stronie samej baterii, wydasz tylko niepotrzebnie pieniądze. Warto więc zanieść komputer do salonu producenta i poddać go odpowiednim testom diagnostycznym. Pamiętaj jednak, że jeżeli Twoja gwarancja dobiegła końca, mogą za to zostać naliczone dodatkowe opłaty.

Dlaczego laptop nie ładuje baterii do końca?

Laptop podłączony, nie ładuje baterii – Windows 10 może być winny? Jeżeli bateria komputera zatrzymała się na 60-70 procentach, być może Twój komputer ma po prostu włączony tryb oszczędzania baterii. Jest to funkcja, która pozwala zarządzać energią, by wydłużyć żywotność akumulatora. Po uruchomieniu tej opcji komputer utrzymywany jest na stałym poziomie naładowania. Jeśli natomiast zasilacz do laptopa nie ładuje go powyżej 95 procent, nie jest to żaden błąd ani awaria. Akumulator jest po prostu tak zaprojektowany, by dbać o swoją żywotność. Tryb oszczędzania nie musi być do tego włączony.

Ile kosztuje wymiana baterii do laptopa?

Trudno o jednoznaczną odpowiedź na pytanie, ile kosztują baterie do laptopów. Jest to bowiem uzależnione od wielu czynników – marki, modelu, pojemności. Bateria do laptopa HP będzie mieć zapewne inną cenę niż bateria do laptopa Samsung czy Asus. Na rynku dostępne są także zamienniki, które pozwolą zminimalizować koszty wymiany nawet kilkukrotnie. Nie każdy zamiennik warty jest jednak kupna.

Dobrą opinią na rynku zamienników cieszą się baterie Green Cell. Jeżeli od jakiegoś czasu Twoja bateria do laptopa Dell, Asus albo innego z popularnych producentów potrzebuje wymiany, jednak jej koszty oryginalnego akumulatora są dla Ciebie zbyt duże, przez co zwlekasz z decyzją, zainwestuj w zamiennik Green Cell. Firma ta oferuje akumulatory dla wielu różnych modeli w przystępnych cenach i w różnych pojemnościach. Jeżeli prowadzisz podróżniczy tryb życia i szczególnie zależy Ci na długim czasie pracy na baterii, warto zainwestować w modele o większej pojemności.

Czy bateria w laptopie podlega gwarancji?

Problem z ładowaniem laptopa nie został rozwiązany mimo powyższych rad? Laptop nie ładuje baterii Lenovo lub Asus? Sama marka nie jest tu oczywiście najistotniejsza, problemy mogą wystąpić w każdym z akumulatorów. Jeżeli jednak posiadasz oryginalny model, łatwiej będzie Ci zgłosić problem producentowi i uzyskać darmową naprawę w ramach gwarancji, choć wspominany Green Cell oferuje na swoje produkty standardowy, roczny okres gwarancyjny.

Ogólnie rzecz biorąc jednak, czy i jak długo bateria w laptopie podlega gwarancji, zależy od danego producenta i można to sprawdzić w otrzymanych dokumentach lub na stronie firmy. Na przykład Lenovo standardowo oferuje roczną gwarancję na baterię, jednak można ją rozszerzyć za opłatą – nawet do trzech lat. Koszt wydłużenia gwarancji jest niższy niż ewentualna wymiana zepsutego akumulatora. W przypadku baterii laptopa Asus sytuacja wygląda podobnie – producent oferuje roczną gwarancję, choć bez możliwości jej przedłużenia.

Pamiętaj, że wymiana baterii na nową nie musi być związana tylko z jego awarią. Przeciętny akumulator litowo-jonowy działa przez około 300 cykli ładowania – po tym czasie jego pojemność spada do około 80 procent początkowej pojemności, choć oczywiście wiele zależy także od sposobu korzystania z baterii. Warto więc wymienić akumulator na nowy nawet jeżeli cały czas działa on w miarę sprawnie i nadal ładuje urządzenie, by przywrócić pełną mobilność swojego komputera.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:26
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.