Udostępnij
Skomentuj

Jak sprawdzić stan baterii w laptopie?

Chcesz sprawdzić stan baterii w laptopie? Sprawdź, jak to zrobić i kiedy akumulator nadaje się do wymiany.

Bateria w laptopie – jak sprawdzić, w jakim jest stanie?

Sprawdzenie baterii w laptopie powinno odbywać się w sposób cykliczny (średnio raz na miesiąc). Dlaczego to takie istotne? Akumulator stanowi jedną z najważniejszych części przenośnego komputera. W dużej mierze decyduje o wydajności całego sprzętu. Sprawnie działający podzespół ułatwia studentom, businessmanom, projektantom wnętrz i przedstawicielom innych grup społecznych pracę w miejscach, gdzie nie ma dostępu do gniazdka elektrycznego, na przykład podczas podróży. Łatwo można sobie wyobrazić, co dzieje się w sytuacji, gdy nagle ogniwo odmawia posłuszeństwa. Takie wypadki często skutkują poważną awarią urządzenia, a także utratą wielu ważnych danych.

Polecane baterie do laptopów

Systematyczne monitorowanie baterii w laptopie pozwala zminimalizować wspomniane ryzyko i odpowiednio wcześnie zareagować. Jak sprawdzić kondycję akumulatora? Z pomocą przychodzą różne narzędzia systemowe, które zweryfikują stan baterii. Windows 10 wygeneruje szczegółowy raport dotyczący wydajności ogniwa. Co zrobić, by go otrzymać?

Wpisz w pole wyszukiwania na pasku w menu Start cmd i naciśnij Enter. Następnie uruchom jako administrator aplikację Wiersz polecenia. Na ekranie komputera pojawi się niewielkie, czarne okno. W pustym polu wprowadź komendę powercfg /batteryreport i poczekaj, aż system przeprowadzi test baterii w laptopie. Cała operacja nie powinna potrwać dłużej niż kilkadziesiąt sekund. Wyniki zostaną zapisane w pliku na dysku twardym komputera (najczęściej pod nazwą battery-report.html). Otwórz go w przeglądarce internetowej i zapoznaj się z poszczególnymi informacjami.

Jak sprawdzić pojemność baterii w laptopie?

Co zrobić, by sprawdzić, czy bateria do laptopa Lenovo bądź jakakolwiek inna wersja ogniwa zamontowana w obudowie jest wydajna? Wystarczy odczytać wyniki wspomnianego wyżej raportu wygenerowanego przez system operacyjny komputera. Jak zinterpretować poszczególne określenia? Jednym z najważniejszych parametrów jest design capacity, czyli pojemność baterii zadeklarowana przez producenta w momencie zakupu danego sprzętu.

Równie duże znaczenie ma full charge capacity. Przywołany element specyfikacji definiuje realną objętość ogniwa mierzoną w dniu generowanie raportu. Na ogół wartość ta zmniejsza się po każdym cyklu ładowania. To w pełni naturalny proces. Każda bateria w laptopie w miarę upływu czasu ulega zużyciu. Jeśli pojemność akumulatora spadnie poniżej 50% w stosunku do pierwotnie zakładanych wartości, trzeba rozważyć zakup nowego ogniwa.

Analizując wyniki raportu dotyczącego wydajności akumulatora, warto zwrócić szczególną uwagę na jeszcze jeden parametr – cycle count, a dokładniej rzecz ujmując ilość dotychczasowych cykli ładowania oraz rozładowania ogniwa. Standardowa litowo-jonowa bateria do laptopa Asus jest w stanie wytrzymać około 400 wspomnianych serii, nie tracąc swojej produktywności.

Programy do sprawdzania baterii

Nie musisz korzystać z narzędzi systemowych, by zweryfikować kondycję akumulatora. Możesz zainstalować na dysku program do sprawdzenia baterii w laptopie. Na rynku znajdziesz szereg rozmaitych aplikacji przeznaczonych do tego celu. Spora część z nich jest darmowa. Warto w tym miejscu wspomnieć o aplikacji Battery Optimizer. Jej pobranie nic nie kosztuje. Przywołany software pełni różne funkcje. Do jego zadań należy nie tylko diagnostyka baterii w laptopie, lecz także optymalizacja ogniwa, czyli wydłużenie jego żywotności.

Za pomocą narzędzia użytkownik może dostosować parametry systemu operacyjnego i zagospodarować wykorzystywaną pamięć w taki sposób, by jak najbardziej odciążyć akumulator. Program poinformuje, gdy bateria do laptopa Samsung (lub inna) będzie zużywać nadmierne ilości energii, a w konsekwencji zminimalizuje ryzyko przegrzania bądź uszkodzenia poszczególnych podzespołów. Podpowie też, jak zmniejszyć ryzyko potencjalnych awarii w przyszłości.

Jak zresetować baterie w laptopie?

Wiesz już, jak przeprowadzić test baterii laptopa. A co należy zrobić w celu zresetowania akumulatora? Najpierw wyłącz komputer korzystając z polecenia Zamknij w menu Start, a następnie odłącz go od zasilania sieciowego, zdejmij tylną pokrywę obudowy i wyjmij baterię. Potem uruchom ponownie komputer. Poczekaj, aż system operacyjny się uruchomi i jeszcze raz zakończ pracę urządzenia tak jak na początku.

Powstaje pytanie: czy zresetowana bateria do laptopa HP bądź innego modelu będzie działać wydajniej? Każde ogniwo ma określoną ilość cykli ładowania i po pewnym czasie – jak wspomniano na wstępie – w sposób naturalny podlega procesom zużycia. Wspomniana operacja natomiast poprawi wskaźniki akumulatora i wyeliminuje ewentualne nieprawidłowości w tym zakresie. Poziom naładowania będą odzwierciedlały faktyczny stan baterii.

Jak sprawdzić, czy bateria nadaje się już do wymiany?

Zastanawiasz się, czy Twoja bateria do laptopa Dell czasy świetności ma już za sobą? Wszystkie przywołane wyżej informacje odnośnie diagnozy stanu akumulatora oraz interpretacji uzyskanych wyników pozwolą Ci rozwiać wątpliwości. Jeśli akumulator ma pojemność poniżej 50%, to znak, że raczej należy wymienić go na nowszy model. A zatem na co zwrócić uwagę przy wyborze ogniwa? Duże znaczenie mają takie aspekty jak na przykład:

  • kompatybilność – model ogniwa musi być dostosowany do posiadanego komputera. Innymi słowy, bateria do laptopa Acer nie będzie pasować do peceta marki Dell czy Asus,
  • napięcie – baterie do laptopów mają w swojej specyfikacji zwykle dwie główne wartości 10, 8 V lub 14,4 V. Pamiętaj, że nowy akumulator musi mieć bardzo zbliżone parametry do starego ogniwa (różnica nie powinna być większa niż 0,5 V). Jeśli w komputerze przystosowanym do niższego napięcia zainstalujesz lepszy komponent, możesz doprowadzić do poważnej awarii i uszkodzenia sprzętu,
  • jakość wykonania – ogniwo powinno być wytworzone ze sprawdzonych, wysokogatunkowych materiałów o dużej wytrzymałości (na przykład bateria do laptopa Toshiba),
  • systemy zabezpieczeń – dobre ogniwo powinno posiadać odpowiednią ochronę przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych (na przykład wysokich temperatur), zbyt głębokim rozładowaniem, a także przepięciem,
  • cena – na ryku znajdziesz dobre zamienniki oryginałów, na przykład zastępcze baterie Green Cell. Ich cena jest z reguły niższa niż standardowych akumulatorów marki Asus czy Toshiba.
Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:32
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.