Udostępnij
Skomentuj

Regeneracja baterii do laptopa. Jak naprawić baterię w laptopie?

Gdy kupujesz laptopa, zwracasz uwagę na jego specyfikację. Kluczowa jest też wytrzymałość i pojemność baterii.

Czym jest regeneracja baterii w laptopie?

Akumulator litowo-jonowy (Li-lon) jest baterią wielokrotnego ładowania. Jednak jakiejkolwiek baterii byś nie wybrał, każda z nich ma ograniczoną żywotność. W końcu nadejdzie moment, w którym bateria przestanie spełniać Twoje wymagania pod względem długości pracy na jednym cyklu ładowania. Z czasem ich ładowanie zaczyna trwać coraz dłużej, a sama bateria coraz słabiej zasila Twój sprzęt.

Polecane baterie do laptopów

Bateria w laptopie zużywa się na dwóch polach. Pierwszym jest ogniwo, które po upływie czasu traci pojemność, czyli zdolność przechowywania energii. Im bateria jest starsza, tym krócej będziesz mógł pracować na laptopie przez nią zasilanym. Praca ogniw jest sterowana poprzez elektroniczną płytkę, w której znajduje się licznik cykli. Jeden cykl następuje po całkowitym wyczerpaniu baterii, ale nie jest jednoznaczny z jednym naładowaniem. Licznik zaprogramowany jest na konkretną liczbę cykli. Jeśli bateria osiągnie określoną liczbę cykli, płytka wyłącza baterię i czyni ją niezdatną do użycia. Jest to drugie pole zużycia baterii. Jeśli szwankuje bateria do laptopa, regeneracja to dobry pomysł. Regeneracja baterii (laptop) polega na wymianie ogniw oraz wyzerowaniu licznika.

Jak zregenerować baterię w laptopie?

Podczas odłączania ogniw pamiętaj, że należy zachować odpowiednią kolejność odłączania przewodów łączących elektronikę z ogniwami. Należy odcinać je od największego plusa, poprzez dwa kabelki o mniejszym napięciu, aż do minusa. Jest to konieczne, jeśli chcesz zachować na odłączanym pakiecie odpowiednie napięcie. Najlepiej odłączać kabelki krótkim przecięciem przewodu przy samym łączeniu z pakietem ogniw. Możesz to zrobić za pomocą lutownicy, jednak występuje wtedy wyższe ryzyko przepięcia, a co za tym idzie, zablokowania sterownika. Do ogniw może być przyklejony termometr, który ma za zadanie mierzenie temperatury ogniw w czasie ich pracy. Możesz go odłączyć w dowolnym momencie. Podłączając nowe ogniwa do baterii, musisz w odpowiedni sposób połączyć pakiety. Wystarczy, że połączysz je w sposób szeregowy, czyli łącząc plus jednego pakietu z minusem drugiego. Ogniwa łączy się za pomocą zgrzanych do poszczególnych ogniw blaszek. Tego procesu nie można zastąpić lutowaniem, ponieważ w jego przypadku temperatura jest za wysoka. Może to prowadzić do uszkodzenia ogniw.

Przed podłączeniem gotowego pakietu należy przeprowadzić test jego jakości, ponieważ wszystkie ogniwa połączone w pakiet muszą mieć takie samo napięcie. Musisz też sprawdzić, czy ogniwa mają podobną rezystancję wewnętrzną, aby uniknąć sytuacji, w której jedno ogniwo będzie ładowało się szybciej od drugiego. Aby wyzerować licznik, należy zaprogramować układ sterujący baterią. Zdarza się, że konieczna jest wymiana układu sterującego na nowy, ponieważ samo przeprogramowanie jest dość trudne. Jeżeli prawidłowo podłączyłeś ogniwa, musisz zainicjować baterię. Aby to zrobić, musisz umieścić baterię w laptopie i podłączyć zasilacz. Początkowo komputer może pokazywać błąd baterii, jednak po jakimś czasie powinna uruchomić się kontrolka ładowania. Wtedy musisz odłączyć zasilacz i podłączyć go poprawnie. Następnie musisz włączyć laptopa i obserwować proces ładowania w systemie operacyjnym. Powinieneś obserwować poziom ładowania i napięcie baterii. Sprawdź też, czy bateria zbytnio się nie nagrzewa.

Jeśli zauważysz coś podejrzanego, natychmiast odłącz zasilacz od komputera. Pamiętaj jednak, że jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś, i nie masz specjalistycznej wiedzy, lepiej skorzystać z usług profesjonalistów. Baterie, potraktowane nieodpowiednio, mogą się zapalić, a nawet wybuchnąć.

Domowe sposoby na regenerację baterii

Prostym domowym sposobem na przywrócenie życia baterii jest pełne naładowanie. Aby to zrobić, musisz całkowicie rozładować baterię, co oznacza, że akumulator musi być rozładowany na tyle, by nawet diody w twoim laptopie nie zapalały się podczas próby uruchomienia urządzenia. Kiedy poprzez kontrolną próbę uruchomienia komputera upewnisz się, że bateria jest kompletnie rozładowana, podłącz laptopa do ładowania, ale nie włączaj go. Zostaw sprzęt w takiej formie na minimum 48 godzin. Jeśli na co dzień pracujesz z komputerem, proces ten powinieneś przeprowadzić w weekend lub znaleźć zastępczy komputer na dwa dni.

Jak jeszcze może być przeprowadzona regeneracja baterii do laptopa? Zamrażanie jest jednym ze sposobów. Aby to zrobić, musisz umieścić rozładowany akumulator owinięty w gazety lub inny papier w szczelnej, plastikowej torbie. Następnie musisz umieścić torbę z baterią w zamrażarce na około 12 godzin. Po upływie tego czasu wyjmij baterię z zamrażarki i pozwól jej osiągnąć temperaturę pokojową. Od czasu do czasu może pojawić się na niej wilgoć, więc staraj się regularnie przecierać ją ręcznikiem. Po umieszczeniu baterii w laptopie musisz przeprowadzić procedurę pełnego naładowania, czyli ładowania baterii przez minimum 48 godzin. Baterie do laptopów to mieszanina węglowo-kwasowa, która z czasem zbiera wilgoć, przez co akumulatorki tracą swoje właściwości, a przez zamrożenie ich wilgoć zostaje wyparta na zewnątrz.

Ile kosztuje regeneracja baterii do laptopa?

Ile kosztuje regeneracja baterii do laptopa? Cena zależy od metody, na pewno kosztuje mniej niż naprawa baterii w laptopie. Jeżeli postawisz na regenerację starych ogniw, rzadko przekracza kwotę 100 zł. Oczywiście koszty uzależnione są od modelu laptopa i tego, jak dużo pracy należy włożyć w cały proces. W przypadku wymiany ogniw na nowe, sam koszt nowych części to, w zależności od modelu, od 150 do 300 zł. Jeśli nie potrafisz zrobić regeneracji baterii do laptopa sam, to do tej ceny doliczyć musisz koszt usługi specjalisty, który podejmie się wymiany ogniw.

Czy warto zrobić regenerację baterii w laptopie?

Jeśli bateria w laptopie przestaje działać, to drugim pomysłem, oprócz regeneracji, jest najczęściej wymiana akumulatora na nowy. Regeneracja baterii Dell lub innej firmy to dobry pomysł, bo koszt zakupu oryginalnej baterii może być spory. To o wiele większa kwota niż naprawa baterii do laptopa. Oczywiście, są dostępne na rynku zamienniki, jednak mogą one nie spełniać podstawowych parametrów, co może skutkować uszkodzeniem laptopa. Są też przypadki, kiedy regeneracja danego akumulatora nie jest możliwa. W profesjonalnych serwisach konsultacja jest zazwyczaj darmowa, więc zanim podejmiesz decyzję, możesz upewnić się, czy sprzęt nadaje się do naprawy.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:14
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.