Udostępnij
Skomentuj

Kabina prysznicowa - jak wybrać? Która będzie najlepsza?

Wybór kabiny prysznicowej skrojonej na miarę potrzeb domowników i dopasowanej do łazienki nie jest wcale łatwy.

Tym bardziej, że producenci coraz częściej rozpieszczają klientów dodatkami, które zwiększają komfort i przyjemność korzystania z prysznica. Dlatego też przed kupnem warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami, które ułatwią wybór kabiny prysznicowej.

Kabina prysznicowa - na co zwracać uwagę?

Rodzaje

Jednym z najważniejszych jest ustalenie miejsca, w którym ma stanąć kabina. To ono determinuje, jaki rodzaj kabiny należy wybrać, by najlepiej sprawdziła się w danej aranżacji łazienki. W ofercie sklepów można spotkać:

 • kabina narożnikowa (narożna) – jest to najpopularniejszy model, który bardzo dobrze sprawdza się w małych łazienkach. Kabina przylega do dwóch ścian pomieszczenia. Dzięki temu są łatwiejsze w montażu, ale i utrzymaniu czystości.
 • kabina asymetryczna – jest to kabina narożna, w których jeden bok przylegający do ściany łazienki jest dłuższy niż drugi.
 • kabina przyścienna (trójścienna) – przylega tylko do jednej ściany łazienki, dzięki czemu daje większą swobodę aranżacji.
 • kabina wnękowa – są to modele wyposażone jedynie w drzwiczki i montowane są we wnękach pomieszczenia.
 • kabina wolnostojąca – przeznaczona przede wszystkim do dużych łazienek, w których budżet nie odgrywa dużej roli. Charakteryzują się wysoką ceną, ale jednocześnie są wykonane z bardzo dobrych materiałów. Mogą stać w dowolnym miejscu w łazience – ogranicza je jedynie doprowadzenie instalacji wodnej.
 • parawan nawannowy – stanowi alternatywę dla typowych kabin prysznicowych. Parawan montuje się na wannie, dzięki czemu domownicy otrzymują urządzenie dwa w jednym. Nadal można brać długie kąpiele jak i szybki prysznic.
 • kabina wannowa – jest to w pełni zabudowana wanna, jednak nie poleca się do mieszkań, gdzie przebywają osoby starsze lub niepełnosprawne.

Ze względu na typ konstrukcji kabiny prysznicowe można również podzielić na:

 • kabiny profilowe – charakteryzują się dość niską ceną, a przy tym dużym wyborem modeli. Profile są najczęściej wykonane z aluminium.
 • kabiny bezramowe – przeważnie montuje się je w dużych łazienkach i wykonane są z wysokiej klasy szkła oraz stali. Cechuje je nowoczesny wygląd.
 • kabiny z tafli szkła – zbudowane są z dużych tafli szkła i tylko ramy zewnętrznej (lub pionowych profili). Pasują do każdego nowoczesnego wnętrza.

Kształt

Kabiny prysznicowe, szczególnie narożne, można zakupić w przeróżnym kształcie, dzięki czemu można wybrać takie, które po prostu najlepiej się prezentują lub pasują do wnętrza. Wśród dostępnych modeli można wyróżnić:

Materiał

W sprzedaży znajdują się kabiny, których ścianki mogą być wykonane z:

 • tworzyw sztucznych – tańszy, ale jednocześnie mniej trwały
 • szkła – droższe, ale bardziej wytrzymałe.

Niezależnie od wybranego materiału, samo wykończenie może być dowolne. Można więc zdecydować się na ścianki przezroczyste jak i matowe, z nadrukiem lub gładkie.

Montaż i brodzik

Kabina może być mocowana na trzy sposoby:

 • do brodzika – jest to rozwiązanie najpopularniejsze. Można wybierać spośród brodzików płytkich jak i głębszych. To drugie rozwiązanie może przypaść do gustu rodzinom z małymi dziećmi.
 • do wanny – idealnie sprawdzi się w mieszkaniach, w których nie chce się rezygnować z wanny, a jednocześnie w łazience nie ma miejsca na ulokowanie oddzielnego brodzika z prysznicem.
 • na podłodze – rozwiązanie, które jest coraz częściej wybierane ze względu na atrakcyjność wizualną i łatwiejsze utrzymanie czystości. W tym przypadku koniecznie należy zdecydować się na rodzaj odpływu: czy ma to być odpływ punktowy czy też łukowy.

Sposób otwierania drzwi

Można wyróżnić kilka systemów otwierania drzwi. Są to m.in.:

 • skrzydłowe (uchylne) – najczęściej otwierają się na zewnątrz kabiny. Należy jednak pamiętać, by wokół kabiny było wystarczająco dużo miejsca na otworzenie drzwi. Zdarzają się również modele, które pozwalają otwierać drzwi zarówno do wewnątrz jak i na zewnątrz kabiny.
 • przesuwne – jak sama nazwa wskazuje drzwi rozsuwa się wzdłuż ścianek kabiny za pomocą prowadnic lub specjalnych rolek, które w niektórych modelach mogą być wypinane (co w dużej mierze ułatwia czyszczenie)
 • składane – składają się podobnie jak harmonijka. Ich dużą zaletą jest brak konieczności zostawienia dużej przestrzeni wokół kabiny. Należy jednak pamiętać, że nie są tak szczelne jak pozostałe rozwiązania.
 • walk-in – jest to system, w którym całkowicie zrezygnowano z drzwi, ale dzięki odpowiedniej konstrukcji woda nie wylewa się poza kabinę.

Wymiary

W przypadku szukania kabiny należy szczególną uwagę zwrócić na rozmiar podstawy, czy zmieści się w miejscu, które zostało wybrane (gdzie znajduje się odpływ). Większość modeli charakteryzuje się standardowymi wymiarami, choć w ofercie nie brakuje kabin o nietypowych wymiarach. Producenci podają następujące informacje np:

 • dla kabin narożnych – długości ścian przylegających do pomieszczenia
 • dla kabin owalnych – średnicę koła.

Warto również zwrócić uwagę na wysokość kabiny, szczególnie przy kupnie wysokiego brodzika nie znajdującego się w zestawie. Należy wtedy szukać modeli niskich, dzięki którym kabina zmieści się do pomieszczenia.

Sterowanie

Zaawansowane kabiny prysznicowe, wyposażone w wiele dodatkowych funkcji wymagają oddzielnego sterowania, które pozwoli zarządzać wszystkimi parametrami np. temperaturą, ciśnieniem, radiem. Obsługa może odbywać się na dwa sposoby:

 • za pomocą elektronicznego panelu
 • za pomocą pilota

Wanna czy kabina prysznicowa?

Jest to odwieczny dylemat, z którym trzeba się zmierzyć przy projektowaniu łazienki. Kabina prysznicowa sprawdzi się przede wszystkim w mniejszych łazienkach lub salonach kąpielowych. Osoby, które lubią poleżeć w wodzie lub mają małe dzieci mogą zdecydować się na wannę i obudować ją parawanem prysznicowym lub kupić kabinę prysznicową z głębokim brodzikiem. Dla wielu osób argumentem przekonywującym za kupnem kabiny jest większa oszczędność wody.

Kabina prysznicowa - dodatki

Kabiny mogą mieć kilka ciekawych funkcji, które uprzyjemnią pobyt pod prysznicem:

 • dysze do masażu (hydromasaż) – masują ciało wodą pod wysokim ciśnieniem. Można również spotkać się z dodatkowymi funkcjami, które pozwalają urozmaicić wodny masaż.
 • deszczownica – słuchawka prysznica (bateria) montowana w suficie kabiny.
 • funkcja sauny – kabina jest dodatkowo wyposażona w termostat, który pozwala dobrać optymalną temperaturę.
 • radio – pozwala słuchać pod prysznicem ulubionych stacji radiowych. Niektóre kabiny mają również wejście AUX, które umożliwi podłączenie odtwarzacza mp3.
Warto wiedzieć!

Jakiego producenta kabinę prysznicową wybrać? Jakiej firmy i jaka marka jest najlepsza? Jakie kabiny prysznicowe są najlepsze? A jakie najpopularniejsze? Najpopularniejsi producenci kabin prysznicowych to m.in.KOŁO, RAVAK, Sanplast, Cersanit, Aquaform, Deante, Roca. Każdy producent ma w swojej ofercie zarówno lepsze jak i gorsze kabiny prysznicowe. Niektóre kabin prysznicowych są lepszej jakości inne gorszej. Zobacz ranking kabin prysznicowych w sklepie, aby łatwiej wybrać dobrą kabinę prysznicową.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:58
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.