Udostępnij
Skomentuj

Jak zamontować taśmę LED za telewizorem? Poradnik krok po kroku

Łatwo jest ozdobić telewizor podświetleniem LED. Oto poradnik, dzięki któremu bez problemu to zrobisz!

Światła LED tworzą niepowtarzalną atmosferę. To nie przypadek, że wszystkie wielkie kina mają oświetlenie za ekranem. Podkreśla ono kształt ekranu i przyciąga do niego wzrok. Taka dekoracja umieści telewizor w centrum uwagi Twoich gości. Wygląda ona bardzo stylowo, sprawiając, że podświetlony ekran pięknie kontrastuje ze ścianą za nim. Twój wzrok będzie też męczył się znacznie mniej, jeśli odpowiednio dostosujesz oświetlenie i wybierzesz taśmy LED RGB dobrej jakości.

Jak zamontować LED-y za telewizorem?

Kolorowe taśmy LED potrafią bardzo ubarwić Twój salon i stworzyć jedyny w swoim rodzaju nastrój przy oglądaniu telewizji, czy to w towarzystwie najbliższych, czy na szalonych domówkach. Dzięki podświetleniu ekranu przy pomocy taśmy LED całkiem odmienisz wygląd Twojego pokoju. Dlatego warto wiedzieć, jak przykleić taśmę LED do telewizora. Łatwo to zrobić samodzielnie, jeśli tylko będziesz stosował się do naszych rad!

Polecane taśmy LED

Jak przygotować miejsce do montażu taśmy LED za telewizorem?

Pierwszy krok jest dość oczywisty. Należy odłączyć telewizor od źródła prądu, zdjąć go ze ściany i położyć na miękkiej podkładce. Nie trzeba chyba mówić, że nawet przy takich prostych procedurach trzeba zadbać o bezpieczeństwo i uważać na kable. Musisz też pamiętać, by nie uszkodzić ekranu. Taśma LED Phillips kosztuje od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, a naprawa telewizora to wydatek nawet kilku tysięcy! Sam montaż taśmy na szczęście potrwa tylko chwilę.

Oczywiście, jeśli zastanawiasz się, jak zrobić podświetlenie telewizora LED-ami, możesz uznać, że nie musisz nakleić tej taśmy na samo urządzenie. Wiele osób woli przymocować światła LED do ściany za ekranem. Przedtem jednak musisz sprawdzić, czy taśma samoprzylepna nie uszkodzi tapety lub farby. Czasem trzyma się ona powierzchni bardzo mocno. Jeśli będziesz chciał później oderwać pasek świetlny, możesz go przylepić na ścianie, korzystając z masy mocującej.

Po drugie, należy wyczyścić tył telewizora z kurzu i odtłuścić jego powierzchnię. Znajdź dobry płyn do czyszczenia elektroniki i delikatnie przetrzyj tylną stronę odbiornika lekko zwilżoną szmatką lub papierowym ręcznikiem. Uważaj, by żadna kropla nie wpadła do wnętrza urządzenia. Takie czyszczenie jest konieczne, jeśli chcesz przykleić LED-y do telewizora. Bez odtłuszczenia taśmy LED RGB bardzo szybko się odkleją i będziesz musiał przyczepić je ponownie.

O czym pamiętać przy podłączaniu LED-ów za telewizorem?

Samo umieszczenie taśmy LED za telewizorem to bardzo proste zadanie. Wystarczy wziąć pasek świetlny i przyczepić go w odpowiednim miejscu, najlepiej kilka cm od krawędzi. Nie wiesz, czym przykleić taśmę LED do telewizora? Większość takich LED-ów, jak na przykład taśma LED Sonoff lub taśma LED Ledvance jest samoprzylepnych. A jeśli tańsze produkty nie są takie? Wtedy musisz sam dokupić dwustronną taśmę lub masę klejącą.

Wiesz więc, jak przykleić taśmę LED do telewizora – wystarczy jeden samoprzylepny pasek. Przytnij go tylko w miejscach zaznaczonych na powierzchni. Jeśli Twój ekran jest bardzo duży, możesz użyć dwóch równoległych fragmentów – na dole i na górze. Umieść je o 5-10 centymetrów od krawędzi urządzenia, aby stworzyć dobry efekt poświaty. Najlepiej jednak kupić zestawy zawierające pasek świetlny, zasilacz i złączki. Są przycięte na długość pasującą do standardowych telewizorów lub mebli.

Jeśli wybrałeś taśmy LED RGB mogące zmieniać barwy, przyda Ci się też pilot. Dzięki niemu będziesz mógł łatwo przełączyć podświetlenie telewizora na kolor podkreślający nastrój filmu czy romantycznego wieczoru. Do taśmy musisz więc podłączyć także układ sterujący: ściemniacz lub odbiornik kontrolera, postępując według instrukcji na opakowaniu. Warto wybrać sterowanie radiowe, a nie na podczerwień, tak by pilot od telewizora nie uaktywnił przypadkiem podświetlenia.

W końcu, każde światło LED wymaga zasilania. Im więcej diod na taśmie, tym większy ma ona pobór mocy — pięciometrowa taśma LED Polux wymaga na przykład tylko 12 V, które zapewni nieduży konwerter. Nie potrzebujesz lutownicy, by podłączyć kabel do zasilacza. Wystarczy wpiąć pasek świetlny w odpowiednią złączkę i podłączyć ją do transformatora, pamiętając o biegunach. Oczywiście, tu też uważaj, by robić to, gdy kable nie są pod napięciem.

Wiele takich modeli można podłączyć do gniazda USB wbudowanego w większość TV, nie musisz zatem głowić się jak podłączyć taśmę LED do telewizora. Wystarczy do tego prosta wtyczka USB, często dostarczana w zestawie. Wtedy podświetlenie od razu będzie widoczne, kiedy tylko włączysz odbiornik. Takie gniazdka zapewniają napięcie tylko 5 V, więc dłuższe lub jaśniejsze taśmy LED będą wymagać jednak dedykowanego zasilacza.

Istnieją zestawy zawierające taśmę już przyciętą na odpowiednią długość, wyposażone od razu w zasilacz, którego moc jest dopasowana do liczby LED znajdujących się na pasku. Taśma LED Osram albo taśma LED Kanlux często ma już podpięte złączki na wyjściu, dzięki którym nie musisz szukać lutownicy. Jeśli chcesz użyć kilku pasków świetlnych, musisz oczywiście połączyć je w jeden obwód, więc sprawdź, czy w zestawie jest też odpowiedni izolowany kabel.

Dlaczego warto się zdecydować na listwę LED za telewizorem

Wiesz teraz, jak zrobić podświetlenie telewizora. LED jest dobrym wyborem, gdy chcesz stworzyć wyjątkowy nastrój, zwłaszcza jeśli dysponujesz wielokolorową taśmą LED RGB. Niektórzy uważają, że to tylko tandetna zabawka, ale takie oświetlenie ma same zalety! Kiedy równomiernie podświetlisz tylne krawędzie urządzenia, ekran będzie jaśniejszy i uzyskasz w ten sposób lepszy kontrast obrazu. Taśmy LED sprawiają, że Twoje oczy nie będą się tak szybko męczyć.

Oświetlenie LED to także bardzo nowoczesna dekoracja salonu. Podświetlony telewizor wygląda bardzo stylowo. Wielobarwne taśmy LED RGB pozwolą Ci zmienić jednokolorowe meble i ściany w unikatowe widowisko. Diody LED zużywają ponadto do 75% mniej energii niż klasyczne żarówki i do 50% mniej niż światła fluorescencyjne. Są też ekologiczne, bo pobierają mniej mocy, działają dłużej i nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych.

Taśmy LED są też bardzo elastyczne... i to w dosłownym sensie. Można je przymocować do zakrzywionych powierzchni, narożników oraz uformować w niemal dowolny kształt. Po kilku dniach przyzwyczaisz się do nich i uznasz je niemal za fabryczną część Twojego telewizora. Ponadto LED-y, w przeciwieństwie do żarówek, nie nagrzewają się, co znaczy, że nie uszkodzą Twojego drogiego sprzętu ani mebli, nie oparzą też zwierząt lub dzieci.

Trudno jest przecenić efekt, jaki wywołuje podświetlenie telewizora taśmą LED. To nie tylko stylowa, niesamowicie wyglądająca futurystyczna poświata – takie oświetlenie ma też całkiem konkretne korzyści dla Twoich oczu, portfela i jakości obrazu na ekranie. Nie musisz długo zastanawiać się, jak przykleić taśmę LED do telewizora. Wystarczy kilka minut pracy i niedrogi pasek świetlny, by całkowicie odmienić styl salonu.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:15
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.