Udostępnij
Skomentuj

Jaki wentylator wybrać na upalne dni?

Upały bywają zmorą wielu z nas – jaki wentylator wybrać, aby stały się one mniej doskwierające?

W przypadku doskwierających upałów warto się w jakiś sposób schłodzić. Jednym z najlepszych urządzeń, jakie możemy wybrać do tego celu, jest wentylator. Wiele osób zastanawia się jednak, jakie modele są najlepsze na rynku, a także czym warto kierować się przy wyborze wentylatora. Po przeczytaniu tego artykułu wszystko stanie się jasne.

Jaki wentylator wybrać – omówienie rodzajów

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów wentylatorów. Każdy z nich wyróżnia się innymi cechami, a także posiadają różne zalety. Warto dobrze przemyśleć wybór wentylatora do domu, ponieważ nie każdy spełni wszystkie oczekiwania.

Wentylatory biurkowe

Wentylator biurkowy jest bardzo wygodny w użytkowaniu dla osób, które chcą mieć zapewnione ochłodzenie przy biurku. Wiatraki tego typu wyróżniają się kompaktowymi rozmiarami, dzięki czemu nie zajmują wiele miejsca. Jest to ich istotna cecha, dzięki której mogą być wykorzystywane nawet na biurkach, na których nie pozostało zbyt wiele wolnej przestrzeni.

Jednocześnie zapewniają one wystarczającą moc, aby zapewnić ochłodzenie dla osoby pracującej przy biurku. Są to jednocześnie jedne z tańszych rodzajów wentylatorów na rynku. Są przy tym użyteczne, a część z nich oferuje nawet bardziej rozbudowane funkcje, takie jak regulacja nawiewu czy obrót.

Cyrkulatory

Cyrkulator to specyficzny model wiatraka. Jest on przydatny przede wszystkim w mniejszych pomieszczeniach, gdzie nie jest wymagana duża moc i energia nadmuchiwanego powietrza, aby schłodzić temperaturę w środku. Cyrkulatory są zazwyczaj dość małych rozmiarów, a także wyróżniają się brakiem regulacji wysokości. W związku z tym jest to dość specyficzne urządzenie, które nadaje się jako wentylator do mieszkania.

Cyrkulatory nie są zbyt drogie, a także nie zajmują duże miejsca. Z oczywistych powodów nie są również obrotowe, przez co nadmuch będzie działał ciągle w jedno miejsce. Jednocześnie większość urządzeń tego typu oferuje podstawowe dodatki, takie jak regulacja siły nawiewu czy możliwość pochylenia urządzenia do przodu lub do tyłu, dzięki czemu kierunek nieco się zmieni.

Wentylatory kolumnowe

W przypadku potrzeby wentylacji większych pomieszczeń warto zwrócić uwagę na wentylatory kolumnowe. Zazwyczaj mają one większą moc, a także nadal kompaktowe wymiary. W większości przypadków ich design jest również bardzo przyjemny, dzięki czemu nadadzą się do praktycznie każdego wnętrza. Dzięki dużej ofercie tego typu urządzeń każdy będzie w stanie znaleźć coś dla siebie.

Jeśli doskwiera nam upał, warto wybrać najmocniejsze wentylatory kolumnowe. Wiele z nich posiada także szereg dodatkowych udogodnień i funkcji. Droższe modele są nawet wyposażone w pilota, który umożliwia zdalne sterowanie wentylatorem stojącym. Kilkustopniowa regulacja nawiewu to standard, podobnie jak oscylacja wentylatora.

Wentylatory podłogowe

Wentylatory podłogowe to jedne z większych urządzeń tego typu. Są one przydatne, gdy szukamy wentylatora do domu. Warto jednak pamiętać, że mogą one zabierać sporo miejsca w danym pomieszczeniu. Ich największą zaletą jest jednak skuteczność w schładzaniu domowników. Jeśli doskwierają im upały, warto się zaopatrzyć właśnie w wentylator podłogowy.

Jego kolejną cechą jest znaczna możliwość regulacji. Wiele z nich potrafi obracać się w ogromnym zakresie, dzięki czemu może ochłodzić całe pomieszczenie. Ponadto nawiew wentylatorów podłogowych może być regulowany w dużym stopniu. Wiele droższych urządzeń może być sterowanych za pomocą pilota lub nawet aplikacji mobilnej na telefon.

Wentylatory ręczne

Jeśli komuś nie zależy na schłodzeniu całego pomieszczenia, śmiało może pomyśleć nad wentylatorem ręcznym. Tego typu urządzenia świetnie sprawdzają się jako osobiste wiatraki. Większość z nich pracuje głównie bezprzewodowo, a ich małe silniki świetnie sprawdzają się do wentylatorów. Oczywiście od tego typu urządzeń nie można oczekiwać cudów, a ich maksymalny zakres schładzania jest niski.

Warto rozejrzeć się za modelami wentylatorów ręcznych, które oferują jak najdłuższy czas działania na baterii. Dzięki temu można schładzać się dłużej poza domem. Warto również zwrócić uwagę, aby łopatki były osłonięte odpowiednim zabezpieczeniem. Najtańsze wentylatory ręczne są zazwyczaj pozbawione tej funkcji. Poziom decybeli emitowany przez tak małe wiatraki jest mały, dzięki czemu są one bardzo ciche.

Wentylatory sufitowe

Jeśli nie wiemy, jaki wentylator wybrać do dużych pomieszczeń, w których nie ma wiele miejsca na podłodze, warto rozejrzeć się za rozwiązaniami sufitowymi. Są one często spotykane głównie w większych domach. Tego typu wentylatory są wygodne w obsłudze, bo w większości przypadków steruje się nimi bezprzewodowo z pomocą pilota.

Moc takich wentylatorów może nie wydawać się duża, jednak dzięki rozmiarom swoich łopatek są one bardzo skuteczne. Jeśli zależy nam na skutecznym chłodzeniu, warto rozejrzeć się za droższymi modelami. Oferują one również kilka dodatkowych funkcji, a także często są bardziej estetycznie wykonane. Wentylatory sufitowe są świetnym wyborem, jeśli szukamy wiatraka do domu.

Jaki wentylator wybrać do domu? Co należy rozważyć?

Jeśli chcemy skutecznie ochłodzić dom, potrzeba w tym celu odpowiedniego wentylatora. Warto przy tym rozważyć, jakie cechy są nam konkretnie potrzebne. W tym celu należy przeanalizować wybierany wiatrak pod względem jego parametrów i oferowanych funkcji. Warto zwrócić uwagę na parametry techniczne, ale również na rozmiar i cechy dodatkowe.

Moc wentylatora

Bez wątpienia moc wentylatora to parametr, od którego wiele osób rozpoczyna wybór. Jest on istotny, jednak warto również spojrzeć na inne rzeczy, którymi wyróżniają się wiatraki. Ich moc mówi głównie o tym, jak szybko będą one mogły schłodzić pomieszczenie, a także, w jakim stopniu będą odczuwalne przez użytkowników.

W wielu przypadkach parametry nawiewu mogą być również sterowane przez domowników, dzięki czemu w razie potrzeby można ją ręcznie ograniczyć. Jest to przydatne zwłaszcza w mniejszych wentylatorach, gdzie nie zawsze muszą one działać z najwyższą dostępną mocą, aby generować przyjemny w odczuciu nawiew. Większość konstrukcji dostępna na rynku ma moc do 50 W.

Generowany hałas

Kolejnym istotnym czynnikiem w przypadku wentylatorów jest ich hałas. Choć oczywiście nie jest on bardzo uciążliwy w praktycznie żadnym wiatraku, warto zwrócić na niego uwagę. Warto przy tym pamiętać, że nie każdy producent podaje ten parametr, nawet w przypadku droższych wiatraków. Warto więc zwrócić uwagę na opinie użytkowników, którzy sami oceniają, czy dany wiatrak jest głośny.

Ten parametr jest szczególnie istotny, jeśli dany wentylator pracuje w pomieszczeniach, w których się pracuje. Może on przeszkadzać w koncentracji, co nie jest pożądane. Generowany hałas może przeszkadzać również w sytuacjach, w których w danym pomieszczeniu przebywa więcej osób. Ciężej się wtedy rozmawia, a dźwięk wentylatora może drażnić.

Rozmiary śmigieł

Wiele osób przy zakupie wiatraka zwraca również uwagę na rozmiar jego śmigieł. Najczęściej wpływa ona bezpośrednio na rozmiar samego wiatraka, którego obudowa musi być nieco większa niż same wymiary śmigieł. W związku z tym, jeśli zależy nam na kompaktowej budowie, warto postawić na konstrukcje, które nie mają zbyt rozbudowanych śmigieł, dzięki czemu jego rozmiary będą mniejsze.

Należy przy tym pamiętać, że rozmiary śmigieł wpływają również na skuteczność samego wiatraka. W wielu przypadkach może być ona znacznie większa, jeśli wybierzemy konstrukcje z bardziej rozbudowanymi łopatkami. Należy więc znaleźć złoty środek i wybrać wentylator, który nie będzie ogromny, a jednocześnie zapewni wystarczającą skuteczność.

Materiał, z którego wykonane są łopatki

Warto pamiętać, że wentylatory wyróżniają się również materiałami, z których wykonano łopatki. W wielu przypadkach są one plastikowe. Jest to domena tańszych konstrukcji, które są wykonane w całości właśnie z tego materiału. W przypadku łopatek warto postawić na konstrukcje metalowe, które zapewniają niższy hałas, a jednocześnie większą wydajność nawiewu.

Jednak jeśli ktoś nie chce dopłacać, spokojnie może postawić na konstrukcje plastikowe. Różnice pomiędzy materiałem łopatek nie są ogromne, w związku z czym nie przeszkadza to na dłuższą metę. Łopatki plastikowe często są dużo tańsze, a jednocześnie mogą być pomalowane, dzięki czemu wiatrak można dobrać pod własne gusta wizualne.

Możliwość regulowania kierunku nawiewu i intensywności

Jedną z najważniejszych funkcji wiatraków jest możliwość regulowania kierunku i intensywności nawiewu. Dzięki temu można ze spokojem dobrać poszczególne parametry pod aktualne potrzeby. Dobór kierunku nawiewu nie jest dostępny w przypadku cyrkulatorów. Intensywność wiatraków w wielu przypadków jest ustawiana w skali 3-stopniowej.

Wiele wentylatorów ma możliwość oscylacji, która przydaje się, jeśli nie chcemy, aby wiatrak wiał ciągle w jednym kierunku. Tę funkcję posiada większość wentylatorów podłogowych czy biurkowych. Jest to bardzo wygodna opcja, która pozwala na uzyskanie większej praktyczności urządzenia.

Przewód i ewentualna możliwość pracy bezprzewodowej

Wentylatory kojarzą się nam przede wszystkim z urządzeniami przewodowymi, podłączonymi do sieci. Oczywiście w większości przypadków tak właśnie jest. Chodzi tutaj przede wszystkim o większe konstrukcje, które wymagają ciągłego podłączenia do prądu, aby mogły pracować. Przewody są w nich bardzo istotne. Warto wybrać model, który posiada przewód długości minimum metra lub nieco więcej, aby można było swobodnie ustawić wiatrak w pomieszczeniu.

Istnieją jednak również wentylatory bezprzewodowe, które korzystają z baterii. Dzięki temu są one w stanie pracować samodzielnie. Chodzi tutaj przede wszystkim o konstrukcje ręczne i przenośne. W takim przypadku ich użytkowość, a przede wszystkim zasięg i czas działania jest ograniczony. Większe konstrukcje umożliwiają pracę w okolicach kilku godzin.

Wygląd wentylatora

Dla wielu osób wentylator jest jednym z urządzeń, które spełniają również funkcje estetyczne. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby pasował on do reszty pomieszczenia. Obecnie nie ma z tym jednak problemu. Wiele wentylatorów pasuje praktycznie wszędzie, a w razie potrzeby producenci oferują je w różnych kolorach, a także stylach. Rodzaje obudowy również potrafią być najróżniejsze, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.

Ile dB powinien mieć cichy wentylator?

Poziom głośności wentylatorów to jeden z najważniejszych parametrów, jakim się charakteryzują. Większość nowoczesnych konstrukcji nie jest jednak głośna, dzięki czemu trafią w gusta każdego klienta. Cichy wentylator powinien mieć około 50 dB. Pozwala to na jego pracę w tle, która nie przeszkadza użytkownikom, a jednocześnie jest wydajny.

Ciche wentylatory wcale nie muszą być dużo droższe niż głośniejsze odpowiedniki. Należy jednak pamiętać, że im większy wentylator, tym jego głośność może być większa. W związku z tym, jeśli wystarczą nam mniejsze konstrukcje, warto postawić właśnie na nie. W takim przypadku nie będziemy generować dodatkowego, niepotrzebnego hałasu, który nie przyniesie nam żadnych korzyści.

Jak dużo prądu zużywa wentylator?

Wentylatory to jedne z bardziej oszczędnych urządzeń na rynku. Nie mogą zużywać zbyt wiele prądu, ponieważ pracują praktycznie cały czas. W związku z tym na dłuższą metę stałyby się kompletnie nieopłacalne w użytkowaniu. W większości przypadków wiatraki nie mają więcej mocy niż 50 W. Jest to bardzo niska ilość, dzięki czemu ich pobór prądu jest praktycznie znikomy. W przypadku gdy nie potrzebujemy większych konstrukcji, warto postawić właśnie na słabsze wentylatory.

Jeśli wentylator pracuje całą dobę przez miesiąc, nie zużyje zazwyczaj więcej niż 7 kWh energii elektrycznej. Jest to znakomity wynik, a warto pamiętać, że jeśli nie korzystamy z pełni mocy nawiewu, większość wentylatorów pobiera wtedy jeszcze mniej mocy z sieci. W związku z tym to od nas zależy, ile dokładnie energii elektrycznej będzie konsumował nasz wentylator w domu. Warto jednak postawić na konstrukcje mniej prądożerne.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Wentylatory - Klimatory - Klimatyzatory

Udostępnij
5,0
6 ocen
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

mam nieduży pokój i mnie wkurzało, że wiatrak zajmuje połowę, znalazłam fajny kolumnowy Stadler Peter, no i elegancki do tego
Specjalista Morele | 14:54
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.