Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jaki wentylator wybrać na upalne dni?

Wydajny wentylator pomoże przetrwać falę upałów. Jaki wentylator wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Czy warto kupić wentylator?

Wiele osób zastanawia się, czy wybrać wentylator, cyrkulator czy klimatyzator. Każde z tych rozwiązań jest zupełnie inne, ma swoje mankamenty i mocne strony.

Porównanie wentylatora z cyrkulatorem i klimatyzatorem

Wentylator sprawdza się praktycznie w każdym pomieszczeniu. Jest niedrogi, łatwy w instalacji, mobilny i skuteczny. W odróżnieniu od cyrkulatora, wentylator schładza delikatnie powietrze, a w odróżnieniu od klimatyzacji, wentylator nie wymaga prowadzenia kanałów wentylacyjnych ani odprowadzania skroplin.

Jak widać wentylator jest dobrym kompromisem pomiędzy cyrkulatorem, a klimatyzacją. Jednak posiada on parę negatywnych aspektów, na które warto zwrócić uwagę. Przedstawiamy tabelę zalet i wad wentylatorów.

Zalety i wady

Zalety

 • Dzięki dostarczaniu chłodnego powietrza zapewnia orzeźwienie w upalny dzień,
 • Wentylatory występują w wielu wersjach, są one dostosowane do rozmiarów pomieszczenia; są to wentylatory podłogowe, biurkowe oraz sufitowe,
 • Wentylatory występują także w wersji mobilnej przez co łatwiej je przenieść,
 • Wymaga jedynie źródła zasilania, więc nie musimy się martwić instalacją jak w przypadku klimatyzacji,
 • Niskie koszty inwestycyjne i łatwy montaż.

Wady

 • Drogie koszty eksploatacji – opłaty związane z rachunkiem za prąd znacznie wzrastają przy intensywnym używaniu wentylatora,
 • Tańsze modele mogą zbyt głośno pracować,
 • Nie zapewniają w takim stopniu ochłodzenia, jak zainstalowanie wentylacji mechanicznej czy klimatyzacji.

Jakie są rodzaje wentylatorów?

Wentylatory stanowią szeroką gamę produktów. Można podzielić je na kilka kategorii w zależności od rozmiaru i sugerowanego miejsca użytkowania oraz ze względu na kształt.

 • Wentylatory podłogowe – idealne do większych pomieszczeń. Posiadają stabilną podstawę (najczęściej krzyżakową, rzadziej jest to trójnóg lub podstawa o kształcie obręczy), drążek, który może mieć teleskopową, regulowaną konstrukcję, śmigło oraz osłonę. Panel sterowania najczęściej znajduje się nieco poniżej śmigła, a często modele tego typu są wyposażone w pilota do zdalnego sterowania. Największą zaletą modelu stojącego czyli podłogowego jest regulowana wysokość łopatki, która zazwyczaj wynosi między 110 a 140 cm. Zazwyczaj tej funkcji towarzyszy także opcja zmiany kąta nachylenia, która w dogodny sposób kieruje strumień chłodnego powietrza.
 • Wentylatory biurkowe – mniejsze od podłogowych, na ogół nie są regulowane pod względem wysokości. Średnica śmigła jest w nich mniejsza. Są to wentylatory, które stawia się na blacie, biurku lub stole.
 • Wentylatory sufitowepolecane szczególnie do sypialni. Mocuje się je na suficie. W sprzedaży można znaleźć zarówno konstrukcje o funkcji samego wentylatora, jak również lampy z wentylatorem.
 • Wentylatory na USB – niewielkie, sprytne i niedrogie urządzenia, które można podłączyć do laptopa lub komputera PC.
 • Wentylatory bez śmigieł (bezłopatkowy) – nowoczesne, designerskie i zupełnie nietypowe wentylatory, które nie należą jednak do zbyt powszechnie stosowanych ze względu na wyższą cenę. Wentylator bezłopatkowy to urządzenie idealne dla osób posiadających małe dzieci w mieszkaniu. Nie ma śmigieł (więc nie może zrobić maluchowi krzywdy) oraz ciężkiej metalowej osłony, na której często zbiera lubi się osadzać kurz. Jest również bardziej estetyczny i łatwiejszy w czyszczeniu, a dodatkowo jest cichszy od wentylator ze śmigłami.  Dużym plusem wentylatora bezłopatkowego jest także równomierna cyrkulacja powietrza w całym pomieszczeniu.

Wentylatory biurkowe i podłogowe są dostępne w dwóch wariantach:

 • Klasycznym (z pojedynczym śmigłem i okrągłą osłoną) – wydajność i możliwości wentylatorów o tej konstrukcji zależą, w dużej mierze, od średnicy śmigła, dlatego wentylatory tego typu nie są polecane do małych przestrzeni, które wymagają intensywnej wentylacji.
 • Kolumnowym – to kompaktowe rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się nawet w ciasnym pomieszczeniu. Urządzenie posiada śmigła w układzie pionowym, w prostokątnej, zgrabnej obudowie.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wentylatora?

Oferta wentylatorów jest mocno zróżnicowana. By wybrać optymalne rozwiązanie dla siebie, warto zwrócić uwagę na kluczowe parametry:

 • Rodzaj wentylatora – ma kluczowe znaczenie dla komfortu użytkowania urządzenia. Wentylatory biurkowe są świetnym wyborem do biura. Wentylatory podłogowe idealnie sprawdzają się w większych pomieszczeniach. Wentylatory kolumnowe są kompaktowe i estetyczne, a wentylatory sufitowe to znakomity wybór do sypialni.
 • Gabaryty urządzenia – warto zwrócić uwagę na całkowite wymiary oraz kształt i wysokość wentylatora, by upewnić się, czy nie zajmie zbyt wiele miejsca w pomieszczeniu. W mniejszych pomieszczeniach polecane są wentylatory kolumnowe, jednak w salonie o większych wymiarach można już zakupić duży wentylator podłogowy, który jest tańszy i bardziej efektywny niż wentylator kolumnowy.
 • Moc – im wyższa, tym lepiej. Duża moc zapewnia skuteczne schładzanie pomieszczenia. Należy jednak pamiętać, że im większa jest moc, tym więcej prądu sam wentylator będzie zużywał.
 • Wydajność – jest podawana w metrach sześciennych na godzinę. Należy dobrać ją do wielkości pomieszczenia.
 • Funkcjonalność – standardem w większości wentylatorów są dwie lub trzy prędkości działania, tryb stałego nadmuchu i tryb obrotowy. Wygodną opcją jest również funkcja automatycznego wyłączenia po określonym czasie oraz sterowanie przy pomocy pilota.
 • Natężenie dźwięku – im niższe, tym cichsza praca wentylatora. Jest podawany w decybelach. Wentylator, który pracuje ciszej nie musi być mniej wydajny, dlatego też warto zwrócić uwagę na ten parametr.
 • Jakość zastosowanych materiałów – przy zakupie warto sprawdzić, z jakich  materiałów jest tworzony wentylator, aby nam służył przez wiele lat. Najlepszym materiałem jest metal, gdyż jest najtrwalszy.
 • Czas gwarancji – popularni producenci oferują gwarancję przy zakupie wentylatora, czego może zabraknąć u mniej znanych, tańszych marek. Gwarancja zapewnia nas o tym, że w razie uszkodzenia wiatraka nie z naszej winy możemy zawsze domagać się jego naprawy lub wymiany na nowy model czy zwrotu pieniędzy.

Wentylator to przydatne urządzenie, które sprawdza się znakomicie podczas ciepłych i upalnych dni. Jeśli wybierzemy go starannie i w oparciu o preferowane cechy, powinniśmy być zadowoleni z zakupionego urządzenia.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Wentylatory - Termowentylatory - Wentylatory USB

Udostępnij
5,0
3 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

mam nieduży pokój i mnie wkurzało, że wiatrak zajmuje połowę, znalazłam fajny kolumnowy Stadler Peter, no i elegancki do tego
Specjalista Morele | 15:09
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.