Udostępnij
Skomentuj

Szlifierka mimośrodowa - jak wybrać? Jaka będzie najlepsza?

Szlifierki mimośrodowe, jak sama nazwa wskazuje, służą do precyzyjnego oraz zgrubnego szlifowania powierzchni.

Są uważane za szlifierki uniwersalne, ponieważ poradzą sobie zarówno na gładkich jak i zakrzywionych (wklęsłych czy wypukłych) powierzchniach oraz możemy użyć ich do zdzierania starych powłok malarskich. Możemy wykorzystać je do szlifowania drewna czy metalu. Dobrze sprawdzą się w pracy z meblami, drzwiami i nawet karoserią samochodową. W związku z tym, jak więc wybrać najlepszą szlifierkę mimośrodową?

Moc szlifierki mimośrodowa

Po pierwsze powinniśmy zwrócić uwagę na moc urządzenia. W szlifierkach mimośrodowych elektrycznych nie ma ona aż tak dużego znaczenia, jak w przypadku innych szlifierek. W tym wypadku elektronarzędzie o mocy 300W powinno w zupełności wystarczyć. Ruch szlifierki nie dość, że jest oscylacyjny, to do tego jeszcze obrotowy, więc praca jest szybsza niż w przypadku szlifierki oscylacyjnej i nią nie wymaga aż tyle siły. Sama forma ruchów jest – można powiedzieć – bardziej precyzyjna.

Dużą zaletą szlifierek mimośrodowych jest możliwość używania ich nie tylko na gładkich, ale także na lekko wypukłych i wklęsłych powierzchniach, dlatego idealnie sprawdzi się przy pracy na litym, surowym drewnie, np. do obróbki desek. Znacznie ważniejsza od mocy jest tutaj precyzja użytkownika, by miejsce za miejscem sumiennie pracować, choć sama w sobie szlifierka także będzie dokładniejsza od szlifierki oscylacyjnej. Oczywiście, nie bez znaczenia są też same tarcze, które – odpowiednio dobrane – zapewnią sukces. Szlifierka mimośrodowa służy głownie do wyrównywania, wygładzania i polerowania, dlatego dokładność bierze górę nad mocą. Do prac takich jak szlifowanie stołu czy obróbka mebli wystarczający będzie sprzęt o średniej mocy, który doskonale się sprawdzi nawet przy częstszym używaniu.

Średnica tarczy

Średnica tarczy wpływa na wydajność naszej pracy. Urządzeniami z większą tarczą oszlifujemy dużą powierzchnię znacznie szybciej. Z reguły tarcze stosowane w szlifierkach mają średnicę 125mm, 150mm lub 250mm. Dużo zależy od pracy, jaką się wykonuje. Do szlifowania dużych, prostych powierzchni lepiej wykorzystać większą tarczę – zaoszczędzi się czas i energię, praca po prostu pójdzie szybciej i efektywniej. Z kolei przy mniejszych elementach, załamaniach faktury, nierównościach i w miejscach trudnodostępnych znacznie precyzyjniej będzie się pracowało ze szlifierką o małej tarczy. Jest to też zależne od wprawy i preferencji użytkownika i każdy zapewne wypracuje swój własny system. Dobrze jednak od razu kupować sprzęt, który umożliwia dopasowanie różnych średnic papierów ściernych i taki, który po prostu będzie bardziej przydatny.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że do niektórych prac nie zawsze dostanie się krążki ścierne o określonej średnicy, dlatego lepiej sprawdzić, który rozmiar będzie bardziej uniwersalny w przypadku różnych prac, jeśli szlifierka ma posłużyć nie tylko do tymczasowych robót. Dobrze też mieć na uwadze fakt, co będzie łatwiejsze – obróbka mniejszej powierzchni większą szlifierką, czy większej mniejszą.  to kwestia indywidualna każdego majsterkowicza, ale wydaje się, że wybór szlifierki z tarczami o małej lub średniej średnicy ma większy sens, o ile nie pracuje się na skrajnie dużych powierzchniach.

Polecane szlifierki mimośrodowe

Liczba oscylacji

Parametr ten wpływa na ilość wychyleń, jakie nasza tarcza może wykonać w ciągu minuty. Im większa liczba tym szlifowanie powinno być dokładniejsze. W większości przypadków wartość ta oscyluje w granicach od 4000 do nawet 26000. Większa liczba oscylacji z pewnością sprawdzi się przy bardziej precyzyjnych pracach, na mniejszych elementach, z kolei większa – na dużych, płaskich powierzchniach. Podobnie zresztą jest w zwykłych szlifierkach oscylacyjnych. Znowuż należy brać pod uwagę zakres prac, powierzchnię i surowiec, z którym będzie się najczęściej pracowało, ale tak naprawdę liczba oscylacji ma znaczenie, jeśli wahamy się między kupnem szlifierki o najniższej i najwyższej. Nie będzie natomiast zbytniej różnicy – szczególnie dla kogoś, kto sporadycznie będzie używał sprzętu -  jeśli wahania liczby będą małe.

Zdecydowanie lepiej wybrać mocniejszy sprzęt do pracy na twardszych materiałach, wymagających większej pracy i obróbki, z kolei np. do drewna można skusić się na elektronarzędzie z mniejszą liczbą oscylacji, ale za to można zwrócić uwagę na inne parametry. Najważniejszy jest tez stosunek wszystkich danych względem siebie i ich swoista równowaga, a więc niech liczba oscylacji będzie adekwatna do mocy i mimośrodowości oraz na odwrót.

Mimośrodowość w szlifierce

Mimośrodowość jest to wychylenie tarczy w odniesieniu do własnej osi. Wyższa wartość tego parametru oznacza dużo bardziej efektywne szlifowanie. W większości szlifierek wynosi ona 5mm. Choć różnice w wartościach mimośrodowości mogą się wydawać mało znaczące, to jednak są istotne, bo to właśnie mimośrodowość jest cechą, dla której kupuje się ten rodzaj szlifierki. W zależności od modelu, mimośrodowość może wynosić od 3 do 10mm (tzw. skok), a dobór odpowiedniej zależy od rodzaju surowca, powierzchni i efektu, jaki chcemy uzyskać. Oczywiście liczy się także dobór odpowiednich tarcz. Do wykańczania i polerowania wystarczy skok 3mm, drobne szlifowanie dobrze wykona się na skoku 6mm, z kolei większe wartości nadają się do wyrównywania powierzchni i mocniejszych szlifów, szczególnie dużych powierzchni, bo praca będzie wydajniejsza. Dlatego mówi się, że standardem jest 5mm, który sprawdzi się zarówno przy lżejszych, jak i nieco cięższych pracach. Ważną cechą w szlifierkach mimośrodowych jest fakt, czy ruch obrotowy jest niewymuszony czy wymuszony. Dobrze zaopatrzyć się w szlifierkę mimośrodową dwufunkcyjną, z obiema opcjami, która będzie pracowała optymalnie i będzie można dostosować ją do własnych wymogów.

Dodatkowe wyposażenie szlifierki mimośrodowej

Producenci oferują nam różne ciekawe dodatkowe funkcję. Szlifierki mogą być wyposażone w elektroniczny system wyboru wstępnej prędkości obrotowej. System ten pozwala na dostosowanie szybkości obrotów tarczy do poziomu dokładności szlifowania powierzchni. Opcją, która bez wątpienia zwiększy nasz komfort pracy, jest system odsysania pyłu. To właśnie dzięki niemu pozostały pył nie będzie wbijał się między ziarna naszego papieru ściernego. Równie ważny podczas poszukiwań dobrej szlifierki mimośrodowej jest jej rodzaj zasilania. Do wyboru mamy szlifierki elektryczne oraz szlifierki pneumatyczne. Warto przed zakupem porównać również kilka różnych modeli i wybrać według nas najlepszy, który najlepiej będzie odpowiadał naszym zapotrzebowaniom. Możemy również zdecydować się na jednego z popularnych producentów, do których należą szlifierki Bosch, szlifierki Makita, szlifierki Dewalt, szlifierki Black&Decker lub szlifierki Einhell.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Szlifierki - Polerki - Wiertarki - Ukośnice - Strugarki

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:22
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.