Udostępnij
Skomentuj

Jakie ściskacze do rąk kupić? Które są najlepsze?

Ściskacze do rąk to nie tylko akcesoria antystresowe, które są polecane dla rozładowania nerwów podczas pracy lub nauki.

Co to są ściskacze do rąk? Ściskacze do rąk to niewielkie akcesoria sportowe, które służą głównie do wzmacniania mięśni dłoni, nadgarstków oraz przedramion. W zależności od wybranego modelu, mogą być stosowane przez osoby o zróżnicowanej budowie i trenujące różne dyscypliny sportowe.

Popularne ściskacze

Dla kogo ściskacze? Na co są dobre?

Jeszcze przed zakupem warto zapoznać się z informacjami na temat ściskaczy do rąk i zastanowić się, czy to dobre rozwiązanie, które przyniesie nam oczekiwane korzyści. Ściskacze do rąk są dobre na:

  • Rehabilitację mięśni dłoni i nadgarstków – jeśli ulegliśmy urazowi dłoni, przez długi czas mieliśmy ją unieruchomioną lub przeszliśmy zabieg chirurgiczny na tym obszarze, rehabilitacja i wzmacnianie mięśni dłoni są kluczowe, by powrócić do pierwotnej sprawności. W takiej sytuacji warto sięgnąć po ściskacze dające mniejszy opór (nie typowo treningowe dla atletów, ale na przykład w formie piłeczki).
  • Wzmacnianie mięśni dłoni i przedramion – to kluczowe obszary w wielu dyscyplinach sportowych (na przykład przy wspinaczce silne dłonie i ręce są niezwykle istotne). W tej sytuacji można sięgnąć zarówno po ściskacze w formie piłeczek, jak również po ściskacze sprężynowe).
Warto wiedzieć!

Wiele osób sięga po tak zwane „piłeczki antystresowe”. To nic innego, jak ściskacz, ale dający bardzo lekki opór.

Czy ściskacze są skuteczne?

Skuteczność ściskaczy zależy tak naprawdę od ich regularnego użytkowania oraz od wybrania właściwego rodzaju tych akcesoriów. Trudno oczekiwać wyrzeźbienia mięśni przedramion, jeśli użytkujemy najzwyklejszą piłeczkę antystresową, ale jeśli sięgniemy po zestaw ściskaczy sprężynowych, które wymagają dużej siły, wówczas te partie mięśni będą pracowały intensywnie i zostaną wzmocnione.

Rodzaje ściskaczy – czym się różnią

W sprzedaży można znaleźć szeroką gamę ściskaczy do rąk. Czym się różnią? Które są najpopularniejsze?

  • Ściskacze rekreacyjne, antystresowe – mogą mieć kształt piłeczki, krążka lub inną formę. Choć z wyglądu często przypominają zabawkę dla dziecka, w rzeczywistości mogą być przydatne podczas rehabilitacji oraz treningu dłoni u osób o drobnej budowie.
  • Ściskacze sprężynowe, profesjonalne – mogą mieć różne kształty i rozmiary, ale służą profesjonalistom do wzmacniania mięśni dłoni i przedramion. Ściskacze tego typu można nabyć w zestawach (każdy model posiada wówczas inne parametry oporu) lub pojedynczo.
  • Urządzenia do treningu palców – mają zazwyczaj podłużny kształt i cztery lub pięć przycisków do każdego z palców. Przydają się szczególnie osobom trenującym do wspinaczki, bo świetnie wzmacniają mięśnie palców – można z ich pomocą wzmocnić konkretny palec.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ściskaczy?

  • Cenę – to gadżet, za który nie warto przepłacać. Pojedyncze ściskacze sprężynowe można kupić za kilkadziesiąt złotych. Najtańsze są, oczywiście, rekreacyjne ściskacze antystresowe.
  • Producenta – warto wybrać model od marki cenionej za dobrze wykonane akcesoria sportowe. To gwarancja, że ściskacz nie będzie się zacinał i nie zepsuje się po krótkim czasie.
  • Opór, jaki stawiają – ściskacze mogą służyć osobom o słabszych mięśniach dłoni, jak również atletom o rozbudowanych mięśniach. Warunkiem jest to, by wybrać ściskacz dopasowany do własnych sił i możliwości. W przypadku ściskaczy profesjonalnych, można znaleźć informacje o tym, z jaką siłą (wyrażoną w kilogramach) należy ścisnąć przyrząd.
  • Możliwość regulacji – niektóre modele ściskaczy posiadają regulację, co ułatwia ich użytkowanie przez różne osoby.
  • Opcje dodatkowe – w sklepach można znaleźć ściskacze z licznikiem, co ułatwia kontrolę nad treningiem.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:16
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.